VIDEO ARHIVA A murit Ion Dolanescu

de Alina Neagu     HotNews.ro
Joi, 19 martie 2009, 17:22 Ultima ora

Ion Dolanescu
Foto: Captura Youtube.com
Cantaretul de muzica populara si fost deputat Ion Dolanescu a incetat din viata joi, la varsta de 65 de ani, in urma unei afectiuni cardiace, anunta televiziunile de stiri.

Artistul a murit in locuinta sa din Bucuresti, in urma unui stop cardiac, in jurul orei 16:00. Un echipaj SMURD s-a deplasat la fata locului, incercand sa il resusciteze, insa Ion Dolanescu nu a mai putut fi salvat.

Ion Dolanescu s-a nascut la 25 ianuarie 1944 la Persani, in judetul Dambovita, avea doi copii si nu era casatorit. Ion Dolanescu a fost deputat PRM in legislatura 2000-2004 si era membru PRM.

Ion Dolanescu a inregistrat, de-a lungul carierei sale, nu mai putin de 50 de albume.

Ionut Dolanescu, fiul lui Ion Dolanescu, rezultat din casatoria cu Maria Ciobanu, este de asemenea cantaret de muzica populara, cei doi aparand adesea impreuna pe scena, in ultimii ani.











Citeste mai multe despre   



















31743 vizualizari

  • +8 (14 voturi)    
    dumnezeu sa-l ierte (Joi, 19 martie 2009, 17:30)

    vali [anonim]

    a fost un cantaret de valoare al muzicii populare romanesti. Pacat cu tentativa de intrare in politica.
    • +8 (14 voturi)    
      sa nu-l judecam postum (Joi, 19 martie 2009, 17:41)

      fishbed [utilizator] i-a raspuns lui vali

      Draga Vali , cu totii avem pacatele noastre. El a crezut , probabil , ca face ceva bun. Indiferent de motivele pe care le-a avut , sa-i respectam memoria si deciziile din timpul vietii. Cu respect
    • 0 (2 voturi)    
      respect (Vineri, 20 martie 2009, 0:59)

      habarnistu [anonim] i-a raspuns lui vali

      Ai dreptate,un adevarat patriot nu avea ce cauta printre patrihoti.Poate el,a imaginat o lume mai buna pentru noi toti,si de aia a simtit nevoia sa se implice.P.S: mamaliga nu va exploda niciodata:din ce o amesteci de aia se intareste!Iubirea.iertarea,virtutea,sunt marile valori ale neamului nostru romanesc.Indiferent ce vremuri grele vin peste noi le vom birui,si vesnic ne vom aminti de aceia care pentru noi au insemnat un sambure de lumina in aceasta viata plina de nevoi.Fie ca Bunul DUMNEZEU sa aiba mila de robul sau care l-a servit asa cum a stiut el mai bine.Fie ca Dumnezeu sa-l aseze in lumea dreptilor si ca el sa-i cante de slava!
  • +8 (12 voturi)    
    Dumnezeu sa-l odihneasca! (Joi, 19 martie 2009, 17:30)

    Ligia [anonim]

    Dumnzeu sa-l odihneasca!
  • +4 (8 voturi)    
    Dumnezeu sa il odihneasca (Joi, 19 martie 2009, 17:31)

    tita [anonim]

    Muzica lui ne-a indulcit inimioara
  • +4 (8 voturi)    
    Dumnezeu sa-l ierte (Joi, 19 martie 2009, 17:32)

    Ciprian Mihalache [anonim]

    Dumnezeu sa-l ierte, a oferit momente de cultura, populara si nu numai, unice, romanilor de pretutindeni.
    • +3 (5 voturi)    
      canta cu voce subtire, de copil... (Joi, 19 martie 2009, 23:01)

      gheorghe [anonim] i-a raspuns lui Ciprian Mihalache

      ...iar repertoriul era doar facatura, aproape nimic autentic. Promovat cu obstinenta alaturi de alte non-valori, in emisiunile doamnei murarescu. Placut de posesorii de pick-up-uri cu grad redus de cultura.
      • -4 (4 voturi)    
        Gheorghe-nume de tont (Vineri, 20 martie 2009, 5:22)

        Lucretia [anonim] i-a raspuns lui gheorghe

        Gheorghe,amaritule, te-ai trezit vorbind mult si fara rost...Ion Dolanescu a fost ,este si va fi(chiar si dupa moarte) un artist al neamului romanesc.Folclorul promovat de el e de cea mai buna calitate iar talentul lui e incontestabil.Poate doar de niste sfertodoctzi,ca tine. Desi sint ardeleanca,nu pot sa nu recunosc ca mi-a placut intotdeauna cum cinta.Da-l ierte Tatal din ceruri si sa-l odihneasca!
      • 0 (0 voturi)    
        acum nu ca zic, dar.. (Vineri, 20 martie 2009, 11:48)

        visio [anonim] i-a raspuns lui gheorghe

        este un proverb: "omul este masura faptelor sale"; afirmatia ta despre cultura este discutabila; artistii, indiferent de meseria lor, adica sculptori, pictori, cantareti, au cam aceleasi surse de inspiratie, deci rezultatul duce cam la acelasi produs finit; stii cum este vorba aceea: adevarul este acelasi numai ca ochii sunt altii, ochii si creierul; dar, scuza-ma, nu ti-am retinut numele!!! sau esti doar un anonim?...cred ca da.....
      • 0 (0 voturi)    
        nu e chiar asa sefule (Vineri, 20 martie 2009, 11:54)

        mado [anonim] i-a raspuns lui gheorghe

        Daca nu cunosti muzica atunci taci din gura. Vocea subtire este un lucru f rar la barbati. Era un tenor extraordinar. Ca nu iti place acest timbru vocal. . . nu am ce zice. Dar vocea lui I Dolanescu era deoseita. Zic tenor dar era mai mult decat atat. Cunoscatorii stiu ce spun. Nu scadea, ce mai, era adevarat. Atentie... fara studii aprofundate (doar scoala populara de arta)
        Ion Dolanescu, Irina Loghin si Benone Sinulescu au reusit sa faca din 3 judete despre care nu se stia mai nimic dpdv al folclorului (Dambovita, Prahova si Buzau) adevarate fenomene nationale.
        • 0 (0 voturi)    
          ;)) (Duminică, 22 martie 2009, 15:27)

          cristina [anonim] i-a raspuns lui mado

          ion dolanescu era un om foarte cumsecade si ne impresinonata muzica lui dumneazeu sal odihneasca in pace:***:
      • +1 (1 vot)    
        balalau (Vineri, 20 martie 2009, 12:27)

        marius [anonim] i-a raspuns lui gheorghe

        avea niste melodii tari, cu balalau si magdalena pe care a muscat-o albina. Si cu colectivisti si mulgatorese. Era tare omu'. Tare slab.
        • 0 (0 voturi)    
          marius, (Marţi, 24 martie 2009, 6:47)

          Aurica Butiri [anonim] i-a raspuns lui marius

          din colectivisti si mulgatoare te tragi si tu, ca nu te-ai nascut in creierul Parisului. Oamenii care nu se pot iubi pe ei insusi, pot vorbi rau de altii. Se pare ca vii din tara "manelelor ca mi-e scirba s-o ascult, cuvinte murdare, tipete, urlete, si tot ce e mai urit intr-o muzica. Habar n-ai ce e cultura,Cintecele lui au umplut casele romanilor de peste hotare. Admiratia lui ca a stiut cum sa-si educe coplul lui, care va fi alinarea romanilor de acum inainte!
  • +3 (11 voturi)    
    Dumnezeu sa-l odihneasca (Joi, 19 martie 2009, 17:33)

    fishbed [utilizator]

    Un om care nu a trait degeaba pe pamant.
  • +2 (6 voturi)    
    A murit Ion Dolanescu (Joi, 19 martie 2009, 17:36)

    cititor [anonim]

    Dumnezeu sa-l ierte si sa-l odihneasca
  • +3 (11 voturi)    
    nu inteleg (Joi, 19 martie 2009, 17:36)

    clujean [anonim]

    ce e cu rafala asta de decese ale oamenilor de mare valoare? in ultimii 3 ani au murit zeci de romani care insemnau mult bine pt. tara asta si extrem de putini dintre cei care ne fac rau! suntem blestemati sa devenim o natie de manelisti sau care e problema noastra?
    • -1 (3 voturi)    
      oamenii buni (Joi, 19 martie 2009, 19:36)

      Moshu [anonim] i-a raspuns lui clujean

      Cei care si-au facut datoria fata de Dumnezeu sunt chemati la El. Nea Ion a cantat dragostea si bunaintelegere si de aceea a fost chemat mai devreme decat credem noi... Dumnezeu sal ierte si sa il odihneasca. S-a nascu si a trecut la Domnul dintre Carpatii in care s-a nascut.
    • +1 (3 voturi)    
      Ai dreptate... (Joi, 19 martie 2009, 23:49)

      Calin [anonim] i-a raspuns lui clujean

      Chiar stateam si ma intrebam de ce nu dau coltul altii...as putea da nume, dar banuiesc ca ii stiti si voi...care au facut rau tarii?!

      Dumnezeu sa-l odihneasca!
  • +1 (5 voturi)    
    MARE PACAT (Joi, 19 martie 2009, 17:44)

    io [anonim]

    Dumnezeu sa-l odihneasca in pace! Mare pacat :( :( :(
  • +1 (7 voturi)    
    Dumnezeu să il odihneasca (Joi, 19 martie 2009, 17:49)

    Alex [anonim]

    Vechile valori se duc. Trebuie sa fie inlocuite de altele. Dar de cine?
    • +5 (7 voturi)    
      Mda (Joi, 19 martie 2009, 18:18)

      spanac [utilizator] i-a raspuns lui Alex

      Bravo, ai evidentiat perfect problema. Intrebarea e retorica. Numai manelistii raman.
  • +4 (8 voturi)    
    destin (Joi, 19 martie 2009, 17:51)

    ion [anonim]

    Nu a trait degeaba A incantat sufletul romanilor care l au apreciat si l au iubit sincer..Dumnezeu sa l ierte si sa l odihneasca !
  • +1 (5 voturi)    
    Dumnezeu sa-l odihneasca in pace! (Joi, 19 martie 2009, 17:59)

    Trecator [anonim]

    Pacat, la numai 65 de ani.... O mare voce! Condoleante familiei.
  • +3 (5 voturi)    
    dolanescu (Joi, 19 martie 2009, 18:02)

    MIRCEA [anonim]

    dumnezeu sal odihneasca
  • 0 (4 voturi)    
    Asta-i viata (Joi, 19 martie 2009, 18:23)

    robbie [anonim]

    Chiar acum 2 zile i-am vazut pe cei de la mondenii imitandu-l, iar acum cand ma gandesc ca nu mai e in viata chiar ma curinde o intristare.
  • -1 (11 voturi)    
    Dumnezeu sa il ierte (Joi, 19 martie 2009, 18:40)

    daniel [anonim]

    mai trece 500 de ani sa se nasca un asemenea om. a fost o voce inegalabila si pe de asupra un am de mare caracter. Dumnezeu sa te ierte. Cantecele tale vor ramane vi
  • 0 (4 voturi)    
    Condoleante Ionut Dolanescu (Joi, 19 martie 2009, 18:45)

    Filip Florin [anonim]

    Dumnezeu Sal Odihneasca in pace :( !!
  • 0 (12 voturi)    
    dolanescu (Joi, 19 martie 2009, 18:48)

    radu [anonim]

    mah oameni,vad ca toti ii plangeti de mila,dar poate cineva care a lasat comment sa-mi spuna sincer ca a ascultat macar o data in viata lui o melodie intreaga a lui dolanescu? nu prea cred asa ca lasa-ti pe om in pace ca mie unu nu i-mi placea de fiecare data cand auzeam sau il vedeam la tv,dumnezeu sa-l odihneasca,eu ma saturasem deja de el si de schifosele lui si sa citez pe cineva "la naiba",v-am pupat!
    • -3 (5 voturi)    
      A căzut o stea (Joi, 19 martie 2009, 20:24)

      IoanaStan [utilizator] i-a raspuns lui radu

      răspund atât lui radu, cât şi celorlalţi comment-işti care nu ştiu româneşte bine - domnişoarelor,doamnelor şi domnilor mai învăţaţi gramatică pentru a nu ne polua vizual.dumnezeu sa-l odihneasca in pace !a avut o voce super ;i ]mpreun[ cu m.ciobanu a f[cut ni;te duiete de neuitat.nu vă mai întâlniţi cu aşa munică populară.versurile de azi nu ştiu ce vă spun în manele ,dar la atât ni se ridică cultura.asta e !
      • -6 (6 voturi)    
        scrie corect ca sa poti cere si altora! (Joi, 19 martie 2009, 20:46)

        juvetica [anonim] i-a raspuns lui IoanaStan

        Tu oare stii romaneste? "duiete"...este de fapt DUETE, iar "minica"..reprezinta MUZICA.Cultura fiecaruia consta in ceea ce stie, nu in ceea ce asculta.Nu sunt manelista, dar nu stiu de fapt pentru anumite persoane ce reprezinta manelele?Oare nu e tot muzica?Se canta si inainte acest gen, doar ca se numea muzica populara.Sunt unii manelisti, foarte adevarat, care au sarit calul, cum se spune in limbajul lor, si au versuri chiar aiurea.Dar manele de dragoste, manele care te ung la suflet..ce aveti fratilor cu ele..si cu cei care le canta?Si ei sunt artistii nostri!Sunt mai mici, e foarte adevarat, nu se pot compara cu ION DOLANESCU, care din pacate a ales sa ne paraseasca pentru o viata mai buna.Dar lasati-ne cu filosofiile, oameni buni....viata asta e asa de scurta, incat nu ar trebui sa ne ocupam cu nimikuri din acestea.
        DUMNEZEU SA-L ODIHNEASCA IN PACE.SA-I FIE TARANA USOARA!
        • +4 (8 voturi)    
          Manelele nu au legatura... (Joi, 19 martie 2009, 21:25)

          paulmateescu [utilizator] i-a raspuns lui juvetica

          ...cu muzica populara romaneasca. Absolut nicio legatura. E ridicol sa spui asa ceva.
          • -3 (3 voturi)    
            oare????? (Joi, 19 martie 2009, 22:31)

            juvetica [anonim] i-a raspuns lui paulmateescu

            muzica populara e muzica populara, dar multe manele sunt inspirate din muzica populara, daca nu va e cu suparare, stimate domn.Multe versuri sunt "furate" din cantecele populare, multe melodii de manele sunt prelucrate din muzica populara.Cu parere de rau pentru cei care nu stiu sa aprecieze ca si manelele sunt o arta, ca si cea a cantecului popular, exista totusi o legatura intre aceste doua tendinte.Au aceeasi radacina: INCANTA PRIN CANTARE!
            • 0 (2 voturi)    
              :)))))))))))))))))))) (Vineri, 20 martie 2009, 9:13)

              paulmateescu [utilizator] i-a raspuns lui juvetica

              Va multumesc, e vineri dimineatza, m-ati amuzat si mi-ati creat o stare de spirit foarte buna pentru astazi (vorbesc acum cu "juvetica", comentariul meu nu are legatura, bineinteles, cu moartea lui Ion Dolanescu).

              Inca o data, va multumesc. Weekend placut!
        • +6 (6 voturi)    
          clarificare (Joi, 19 martie 2009, 22:09)

          srpc [utilizator] i-a raspuns lui juvetica

          rro-manelele (ca sa le deosebim de manelele traditionale turcesti) reprezinta cea mai de jos treapta a muzicii; de fapt, sunt separate de ea printr-un sant gros, plin de kkt, din care se si trag! nu poti numi muzica o behaiala ragusita, a unui tigan evazionist (aia nu platesc impozite), care glorifica smecheria, hotia, obraznicia, mita, agresivitatea interlopului inca nearestat! mai judeca si apoi scrie, totusi!
      • +1 (3 voturi)    
        MAI CITESTE / (Joi, 19 martie 2009, 23:34)

        Cela [utilizator] i-a raspuns lui IoanaStan

        odata comentariul tau si vezi cit de romaneste si de corect ai scris. ("munica populara "] Ai dreptate cam asa a cintat Dolanescu cam cum scri tu . Pentru aia sa-l ierte Dumnezeu mai ales pt. partea din muzica pe care a petrecut-o in Parlament .
    • +1 (5 voturi)    
      pacat (Joi, 19 martie 2009, 20:59)

      altul [anonim] i-a raspuns lui radu

      pacat de prostia ce revarsa in raspunsurile voastre Romaneste se scrie sa-l ierte si nu altfel
      de moartea cuiva nu te bucuri, chiar daca iti e dusman
      un pic de respect nu strica...
      dar daca nu arati respect, degeaba racnesti si spui peste tot ca esti respectabil
      indiferent de gusturi a fost un cantaret si un artist, merita respect pentru ca a lasat in urma ceva (parca mai de buna calitate decat ,,salam,, minune, aur dushmani etc)

      p. s raspuns direct
      parca si io m-am saturat de tine..
    • +2 (4 voturi)    
      Pana la a-ti placea sau nu Ion Dolanescu... (Joi, 19 martie 2009, 21:09)

      paulmateescu [utilizator] i-a raspuns lui radu

      ...tie, draga Radule, bag seama ca nu iti plac nici cratimele, nici articolul hotarat, nici Dumnezeu scris cu "D" mare... Si ce inseamna "schifose"?

      Iti sugerez sa corijezi lucrurile astea, si dupa ce inveti sa scrii corect mai discutam si despre Ion Dolanescu.

      Nu ne pupa, ca nu e cazul.
      • +1 (1 vot)    
        Aveti perfecta dreptate,domnule Mateescu... (Vineri, 20 martie 2009, 16:21)

        Laura [anonim] i-a raspuns lui paulmateescu

        ...cit despre acest Radu,cred ca ar trebuii sa-i fie rusine.Pacat,de toate aceste vorbe aruncate-n vint,despre un om atit de iubit de popor,care ce-l putin lasa ceva in urma lui,iar noi romanii,o sa ne aducem aminte cu placere despre el si folclorul romanesc.De tine Radu,nu stiu daca o sa-si mai aduca aminte cineva chiar daca ,,ne pupi``.Imi pare rau ca acest om mare,ti-a cintat si numele si mai imi pare rau ca esti roman...Dumnezeu sa-l odihneasca in pace
  • 0 (6 voturi)    
    pacat (Joi, 19 martie 2009, 18:49)

    daniel [anonim]

    am crescut cu cantecele lui in casa si m-au inspirat foarte mult pt a putea face ceea ce fac astazi adik muzik populara. Dumnezeu sa te ierte maestre. totusi e bine k are un urmas care ii duce cantecul mai departe si il face la cel mai inalt nivel
  • -1 (5 voturi)    
    :| (Joi, 19 martie 2009, 19:08)

    dan [anonim]

    ofofff mai maiiiiii
  • 0 (6 voturi)    
    dumnezeu sa-l ierte (Joi, 19 martie 2009, 19:53)

    cryssu [utilizator]

    S-a mai stins o mare stea din valorile societatii romanesti. De acum va canta impreuna cu ingerii. Dumnezeu sa-l odihneasca in pace si ii multzumim ceea ce a lasat culturii romane.
  • +1 (5 voturi)    
    condoleante (Joi, 19 martie 2009, 19:56)

    cela [anonim]

    lacrimi si flori pentru cel plecat si mingiiere pentru cei ramasi
    Dumnezeu sa-l odihneasca.
  • +1 (5 voturi)    
    ion dolanescu s-a stins (Joi, 19 martie 2009, 20:15)

    alin [anonim]

    dumnezeu sa-l odihneasca in pace.....inca o stea mare s-a stins anca parghel si acum ion dolanescu...offf
  • 0 (8 voturi)    
    DUMNEZEU SA-L ODIHNEASCA!!! (Joi, 19 martie 2009, 20:23)

    Impotriva prostiei din tara [utilizator]

    un mare roman, cu dragoste de patrie, un mare artist, cu dragoste de romani!!!
  • 0 (4 voturi)    
    ion dolanescu (Joi, 19 martie 2009, 20:25)

    florin [anonim]

    mare pacat...Dumnezeu la luat sa le cante ingerilor si Lui...odihneasca-se in pace...
  • 0 (6 voturi)    
    nu o sa te uitam niciodata (Joi, 19 martie 2009, 20:32)

    CRISTINA [anonim]

    s-a stins o stea a muzicii populare sa-i fie tarina usoara si sa-l ierte dzeu
    te vom iubi mereu
  • +1 (5 voturi)    
    DUMNEZEU SA IL IERTE (Joi, 19 martie 2009, 20:44)

    claw [anonim]

    a fost un cantaret de valoare chiar nu imi vine sa cred k ne-a parasit:((:((:((
  • 0 (6 voturi)    
    DUMNEZEU SA-L ODIHNEASCA! (Joi, 19 martie 2009, 20:47)

    pician [anonim]

    S-a stins o stea de mare valoare a culturii romanesti si s-a ridicat alaturi de celelalte stele care stralucesc acolo sus alaturi de Dumnezeu. Simt ca s-a rupt o bucatica din sufletul meu ca sa-l insoteasca pana acolo unde-i locul in care sa se odihneasca. Regrete eterne! Condoleante familiei. Nu-l pot uita pentru muzica populara care mi-a incantat sufletul si inima. Dumnezeu sa-l aiba in grija!
  • +1 (5 voturi)    
    Dumnezeu sa il ierte (Joi, 19 martie 2009, 20:52)

    Stefan [anonim]

    Dumneseu sa il ierte a fost un cantaret de exceptie
  • +1 (5 voturi)    
    Dumnezeu sa-l odihneasca in pace ! (Joi, 19 martie 2009, 20:56)

    rodica [anonim]

    Un om ce a lasat enorm de multe in urma lui !
  • +1 (5 voturi)    
    condoleante (Joi, 19 martie 2009, 21:02)

    viorica [anonim]

    Dumnezeu sa-l ierte si sa aiba grija de sufletul lui.Ce- a avut mai de pret ne-a lasat:cantecele lui.Condoleante celor ce l-au iubit!
  • 0 (6 voturi)    
    Sincere condoleante familiei indurerate (Joi, 19 martie 2009, 21:05)

    Alinutza [anonim]

    Doresc sa transmit,de aici, de la 5.500 km distanta, sincere condoleante familiei marelui artist ION DOLANESCU.Ne sunt sufletele impietrite de durere la aflarea vestii disparitiei premature si nedrepte a celui care a fost unul dintre marii culturii noaste.Nu l-am cunoscut personal,dar l-am apreciat si l-am admirat! Va ramane vesnic in amintirea noastra! Suntem alaturi de familia indoliata. Sincere condoleante
    Dumnezeu sa-i odihneasca!!!
  • +1 (5 voturi)    
    AM PIERDUT O MARE VALOARE!!!! (Joi, 19 martie 2009, 21:08)

    lisman_iasi [anonim]

    ...DUMNEZEU SA IL ODIHNEASCA IN PACE.......
  • -1 (9 voturi)    
    dola (Joi, 19 martie 2009, 21:12)

    adrian [anonim]

    Un muzicant de 2 lei care canta muzica de 1,5 lei pentru spectatori de 1 leu este acum supraomegiat. Oare cati dintre acesti forumisti au auzit de Jim Morisson, Janis Joplin, Jimi Hendrix sau John Lennon? Ei, in limita orizontului ingust, determinat de ingustimea fruntii si intelectului lor au auzit de dolanescu, un scapete antipatic si cu un grad de inteligenta submediocru. Omul fie iertat dar pseudocantaretul nu merita nici un respect.
    • +2 (8 voturi)    
      Trist... (Joi, 19 martie 2009, 21:31)

      paulmateescu [utilizator] i-a raspuns lui adrian

      Sa numaram: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, ...., 45, 46, 47, 48, 49, 50.

      Iata numarul de albume ale "pseudocantaretului", conform stirii.

      Ai tonul unui om care detzine adevarul absolut, insa faci o confuzie grava intre acesta si preferintzele personale.

      Si se scrie Morrison, nu Morisson.
      • -1 (9 voturi)    
        OK (Joi, 19 martie 2009, 22:20)

        adrian [anonim] i-a raspuns lui paulmateescu

        OK! Si se scrie Morrison, nu Morisson!
        Dar Sting sau Elton John cum se scrie????
        Asa ca ca nu mai veni cu argumentatii minore!! Omul dolanescu ( si nu mai fa pe desteptul, pentru ca am scris intentionat cu litera mica, nu merita decat compasiune si nu stima, avand in vedere reprobabila lui orientare politica. In ceea ce priveste harul lui muzical, hai mai bine sa analizam coeficientul IQ al fanilor lui. Si sa avem pregatite multe batiste pentru lacrimi!!!
        • +1 (5 voturi)    
          La asa "valori"...asa popor! (Vineri, 20 martie 2009, 3:44)

          Doru BARBU [anonim] i-a raspuns lui adrian

          Adrian, daca si Dolanescu (Dumnezeu sa-l odihneasca!) a fost o valoare in muzica...asta s-a datorat axiologiei comuniste si, in consecinta, gusturilor indoielnice ale celor care il ascultau. Vorba aia..."poti sa te caci in gusturile omului"? Majoritatea oamenilor spun ca nu! Eu cred ca DA, si chiar in unele cazuri merita! Exemplele abunda in Romania actuala, si ma refer aici la manelisti si delirantul fenomen de manelizare a Romaniei! Da, eu imi permit sa ma cac in gusturile manelistilor! Nu mi-a placut Dolanescu. In schimb, in materie de interpreti de muzica populara...prefer solistii instrumentisti gen Efta BOTOCA, Dumitru FARCAS, Luca NOVAC, Ion LACEAN sau fratii VINCU! Asta e....


          PS Nu vreau sa amestecam genurile, dar Dolanescu a reprezentat un "gen" de muzica minor, cu influente doar in interiorul tarii si doar intr-o perioada -in comunism-. Nu cred ca are valoarea UNIVERSALA a lui Dvorak (cu compozitia "Din lumea noua") de ex...

          http://www.youtube.com/watch?v=tmZ25MDvzNU


          Despre Lawson ROLLINS cred ca n-a auzit (mai) nimeni in Ro! Ia uitati aici


          http://www.youtube.com/watch?v=MQ9PRzIyzFA


          www.lawsonrollins.com
          • 0 (0 voturi)    
            ion dolanescu (Sâmbătă, 21 martie 2009, 3:09)

            gina [anonim] i-a raspuns lui Doru BARBU

            ma intreb daca tu ai vazut ce ai scris apropo de ion dolanescu ce aveti oare ati inebunit cu toti? un simplu dumnezeu sa il ierte nu ar fi fost mai bine? si inca ceva asa e fiecare cu gustul lui si eu nu imi permit sa ca..... in el si nici in al tau. dumnezeu sa il ierte si sa le dea putere copiilor cind vor citi cea ce uni cu rautate si fara sa gindesc scriu
        • +1 (3 voturi)    
          ce facem cu Sadoveanu si Goga? (Vineri, 20 martie 2009, 7:11)

          alt adrian [anonim] i-a raspuns lui adrian

          eu zic sa-i scoatem din istoria literaturii romane pentru ca unul era comunist si altul fascist. tu stii care si cum? ce zicid e gandirea TA?
          • +2 (2 voturi)    
            mai era un comentariu dar n-a aparut (Vineri, 20 martie 2009, 10:30)

            alt adrian [anonim] i-a raspuns lui alt adrian

            se referea la judecarea oamenilor dupa opiniile lor. am pornit de la judecarea lui Dolanescu pentru ca a intrat in PRM. democratia inseamna sa acceptam opiniile celorlalti. ca altfel am fi in dictatura cand comunistii inchideau taranistii si liberalii
        • +1 (1 vot)    
          uitasem (Vineri, 20 martie 2009, 7:14)

          alt adrian [anonim] i-a raspuns lui adrian

          ascul cand si cand muzica populara si nu-mi place muzica lui. nu stiu 3 cantece ale lui.
        • +3 (3 voturi)    
          :) (Vineri, 20 martie 2009, 8:59)

          paulmateescu [utilizator] i-a raspuns lui adrian

          Dat fiind ca <<argumentatiile>> tale sunt: "muzicant de 2 lei", "spectatori de 1 leu", "ingustimea fruntii si a intelectului", "scapete antipatic", "grad de inteligenta submediocru", consider ca ale mele sunt nu minore, ci GIGANTICE.

          "Dar Sting sau Elton John cum se scrie????
          Asa ca ca nu mai veni cu argumentatii minore!!" : am stat si m-am gandit, dar nu am vazut logica lui "asa ca". A existat un argument inainte?

          Daca nu ma insel, cineva din zona culturala de unde provin cei enumerati de tine a spus ca democratia inseamna si faptul ca eu ma lupt ca tu sa ai dreptul sa fii diferit si in dezacord cu mine (citez foarte aproximativ).

          Acestea fiind spuse, daca lumea ar fi dupa gustul tau, ar fi o democratie sau un totalitarism in care lucrurile permise ar fi cele preferate de tine, iar cele interzise ar fi cele care iti sunt antipatice? (a-propos de orientarea politica declarata drept reprobabila, dupa criterii obiective care imi scapa).

          Atentie: "nu mai fa pe desteptul" este deja o alunecare pe terenul discutiilor de cartier. Anticipez o alunecare si mai mare in raspunsul tau.
        • +1 (1 vot)    
          reprobabila? (Vineri, 20 martie 2009, 11:04)

          srpc [utilizator] i-a raspuns lui adrian

          deci unirea cu Basarabia e o orientare politica reprobabila? denuntarea imposturii corupte e reprobabila? bine ca sunt de admirat politicienii care au fost si sunt la putere! mai frate, ai scris de te-ai facut praf singur!
    • +4 (6 voturi)    
      de gustibus (Joi, 19 martie 2009, 22:05)

      srpc [utilizator] i-a raspuns lui adrian

      Hendrix si Morrison nu-mi spun nimic, Janis Joplin si Lennon da; deci nu te repezi cu judecatile, gusturile difera de la om la om
      • 0 (4 voturi)    
        idee e.. (Joi, 19 martie 2009, 23:22)

        neutrino [utilizator] i-a raspuns lui srpc

        ai auzit d ei..de dolanescu nu a auzit nimeni..in afara granitelor.."patriei"
        • +1 (1 vot)    
          intrebare (Vineri, 20 martie 2009, 11:09)

          srpc [utilizator] i-a raspuns lui neutrino

          cati solisti de muzica populara austriaca, germana, frantuzeasca, ruseasca sau scotiana cunosti? acest gen de muzica se adreseaza strict unui grup etnic, nu are cum sa fie notoriu printre alte grupuri! exceptii fac doar instrumentisti gen Gh. Zamfir, care nu folosesc cuvinte! ce o fi atat de greu sa judecam inainte de a scrie, Doamne iarta-ma?
      • -1 (1 vot)    
        Hendrix? (Vineri, 20 martie 2009, 8:26)

        roberto [anonim] i-a raspuns lui srpc

        Sa spunem ca a reinventat chitara ...
        • +1 (1 vot)    
          sorry (Vineri, 20 martie 2009, 11:10)

          srpc [utilizator] i-a raspuns lui roberto

          pt. mine treaba asta au facut-o Lynyrd Skynyrd si Stevie Ray Vaughan
    • +5 (5 voturi)    
      CORECT/ (Joi, 19 martie 2009, 23:43)

      Cela [utilizator] i-a raspuns lui adrian

      Ai dreptate -omul poate fi iertat - dar .....marelr cintaret ?????? De unde ati mai scos-o si pe asta / A fost si el un oarecare securist care miorlaia ceva . Daca era artist nu se amesteca in cocina lui Vadim . Dumnezeu sa-l ierte !
      • 0 (2 voturi)    
        VALOAREA ROMANEASCA (Vineri, 20 martie 2009, 9:04)

        x [anonim] i-a raspuns lui Cela

        citi ani ai si unde ai trait bree""
        este cel mai mare cintaret pe care l-a avut romania ,dar se pare ca tu ai fost in vre-un beci in ultimii 30 de ani ,cine crezi ca sint marile valori :salam ,minune ,vijelie ,pustiu nu stiu care?????

        • 0 (0 voturi)    
          AM DESTUI ANI (Vineri, 20 martie 2009, 11:48)

          Cela [utilizator] i-a raspuns lui x

          ca sa pot comenta corect ceva, In nici un caz nu exagera cu "cel mai mare cintaret " ca te faci de minune . Mai asculta cum cinta si ce ....si poate iti schimbi parerea , Dar pardon poate esti oltean si atunci te inteleg, Eu sint ardeleanca . PUNCT/
          • 0 (0 voturi)    
            Esti cumva unguroaica?... (Vineri, 20 martie 2009, 16:56)

            Laura [anonim] i-a raspuns lui Cela

            Ca atunci se intelege totul.Apropos:Dumnezeu sa te ierte pe tine si pe altii ca tine,care nici macar n-ar trebuii sa va considerati romani.Indiferent,de cultura ,de intelect,de rasa,de voce sau de gindirea fiecaruia,inainte de toate trebuie sa fii om.Si el a fost,nu ca altii...adica ca voi toti,care nu-l lasati nici acolo unde e sa se odihneasca in pace.
          • 0 (0 voturi)    
            Draga...Ilusca (Vineri, 27 martie 2009, 22:17)

            Aurica,olteanca [anonim] i-a raspuns lui Cela

            Esti ardeleanca, de mai esti si unguroaica, m-am lamurit. Nu intelegi romaneste, nu stii sa citesti printre rinduri, e clar! Tocmai cuvintele lui i-au facut muzica unica.Nu cred ca e pamintean care nu a trait viata pe care a cintat-o Dolanescu, toti ne-am lovit de cite ceva. Dolanescu a fost roman in primul rind, nu oltean. El a iubit Banatul, Moldova, Transilvania, Tara romaneasca si Oltenia, daca pretinzi ca-i cunosti muzica si ai tupeul sa-l critici. Dolanescu a vorbit putin, dar a gindit mult. Ce n-a putut sa-ti spuna a pus in cintec sa inteleaga toti ca tine, dar se pare ca a fost in zadar.
      • 0 (0 voturi)    
        Cela (Vineri, 27 martie 2009, 23:04)

        Olteanca [anonim] i-a raspuns lui Cela

        Dolanescu nu ti-a facut nici un rau, cum poti sa astepti iertare de la el? Vin doctori din Romania si lucreaza la inceput la morga, pina ajung la virf, si toata lumea se adreseaza ca "Domn Doctor. Ce rau ti-a facut tie Dolanescu, ca parlamentar?Ti-a luat caii de la caruta, piinea dela gura?Sint alti sarlatani care te jupoaie, nu Dolanescu. Plecati din tara in Spania, Italia si munciti ca agricultori ca nu va vede nimeni, ca in tara ta ti-e rusine sa dai cu sapa. Dolanescu a plecat dintre Carpati la o viata mai buna si a reusit nu ca voi, Nu Dolanescu te-a facut sa ajungi sapator pe plaiuri Siciliene, numai de dragul de a te filfii cu Euro, ca tot pe mamaliga tarii ii cheltui. Stabiliti-va undeva, nu umblati ca mortii dupa colac, ca nu va da nimeni milioane peste noapte.Dolanescu si-a implinit visul, How about you? Care ti-e visul, sa urasti destinul oamenilor? mai ales romanilor! Rusine!
    • +1 (1 vot)    
      dola (Vineri, 20 martie 2009, 11:46)

      tataia [anonim] i-a raspuns lui adrian

      mai baiatule esti .... nu exista cuvant pentru a te incadra intr-o categorie inferioara. dar, ma rog, esti prost. ce comparatie poti face? cand nu cunosti si ai o sfera de cunostinte ingusta, mai bine taci, stai acolo in banca ta si nu comenta. s-ar supara cu siguranta parintii tai daca ti-ar citi comentariul. asta, bineinteles, daca sunt romani, lucru de care sunt convins. oricum, mai bine taci in prostia ta si nu face aprecieri daca nu poti intelege ce se intampla in jurul tau. intre cantaretul roman de folclor si cantaretul strain de cu totul alt gen de muzica nu poti pune egal atunci cand vorbesti despre genul muzical. daca e vorba de talent, atunci poti aprecia prin comparatie, dar, atentie, raportat la performantele fiecaruia in genul de muzica abordat. daca nu intelegi, taci.
      esti cu siguranta tanar, necopt, dar daca vei ajunge la acest stadiu (copt!) vei intelege. cu putin ajutor din partea celor din jur, cand vei avea copii, vei intelege. si, cu siguranta, vei regreta gestul de azi.
      • +1 (1 vot)    
        Nu cred ca e chiar atat de tanar (Vineri, 20 martie 2009, 14:11)

        paulmateescu [utilizator] i-a raspuns lui tataia

        Dupa cantaretzii pe care ii prefera, cred ca e undeva pe la 45 plus-minus catziva ani. Desigur, ma pot insela. Nici prost nu e, insa problema este ca e ferm convins ca are dreptate permanent si nu ii pasa ca parerile sale jignesc. Oricum, sa te exprimi astfel despre un om care de-abia a murit, este aproape inuman.
        • 0 (0 voturi)    
          Tataie (Joi, 26 martie 2009, 6:23)

          Aurica Butiri [anonim] i-a raspuns lui paulmateescu

          Tataie, in 1970, elev la liceu, erai un roman considerat destept, si te dadeai mare ca ai auzit de Jim Morison, ascultai The door, pentru ca muzica romaneasca nu era de nasul tau ca drept dovada ca mai bine te duci cu flori la mormintul lui Morisson, decit la Dolanescu ca e mai aproape, O lume intreaga l-a ascultat, ca sint romani, si macar au inteles ce a zis, dar tu l-ai inteles pe Morisson al tau?Orice limba vorbesti alta decit Romana, e limba straina, nu e limba ta. Am multi romani pe aproape care se chinuie sa vorbeasca engleza, ca au uitat romaneste, numai sa se dea mari, ca vorba romaneasca"prostul daca nu-i fudul, parca nu e prost destul!." Ai auzit de asta? Alta vorba:Unde esti tu Tepes doamne, ca punind mina pe ei, sa-i desparit in doua cete in smintiti si in misei! Tu din care faci parte bre romane?
      • 0 (0 voturi)    
        ?? (Vineri, 20 martie 2009, 21:31)

        adrian [anonim] i-a raspuns lui tataia

        Tataie, in 1970 cand a murit Jim Morisson, eu ascultam The Doors si alte trupe, eram elev de liceu, ca sa nu mai crezi ca sunt un pusti, si mai stiu ca si acum dupa 39 de ani, la cimitirul Pere Lachaise din Paris, unde este mormantul lui, personaj necunoscut pentru un forumist ignorant care a declarat ca nu a auzit de el, in fiecare an se aduna zeci, poate sute de admiratori si munti de flori. Oare peste 9 ani, nu 39 de ani, va mai mai exista cineva in Romania, nu in restul lumii, care sa isi aminteasca de "artistul" Dolanescu??
        • 0 (0 voturi)    
          De Morisson asta al tau,... (Sâmbătă, 21 martie 2009, 16:18)

          Laura [anonim] i-a raspuns lui adrian

          ....nici eu n-am auzit de el si poti sa fii sigur ca de Dolanescu peste 90 de ani,sigur lumea va mai vorbii inca de el.Dar sa clarificam un lucru:cind spun lume,spun romani,tu Adrian esti roman?Poate de tine n-o sa se mai auda peste 90 de ani si apropos din cauza unuia ca tine,poporul roman nu avanseaza,din cauza ideilor tale fixiste.Nu poti sa obligi o persona sa-i placa si sa iubesca ceea ce iubesti tu,chiar nu intelegi ca e imposibil acest lucru?Daca erai un pusti,intelegeam,dar dupa cite spui,esti un om in virsta,cu capul pe umeri,caruia niciodata nu i-a placut muzica populara romanesca.Tot respectul din partea noastra,deci repspecta si tu celorlalti alegerile,indiferent de care sint,asa se cade intr-o societate civilizata si mai ales,lasa decedatul sa se odihneasca in pace.(dupa razboi,multi viteji se arata)
        • 0 (0 voturi)    
          Tataie! (Miercuri, 25 martie 2009, 6:47)

          aurica [anonim] i-a raspuns lui adrian

          Tataie, in 1971 cind probabil abia ai invatat sa-ti stergi nasul, Ion Dolanescu era in floare, "noi sintem Romani" nu te-a interesat , dupa cite vad, acum la o frumoasa virsta, ai o minte de 2lei, Si de acum intr-o suta de ani lumea il va pomeni pe Dolanescu, se va transmite din generatie in eneratie ca de Gheorghiu-Dej dar de tine nu va sti nici tufa de boji. Sint olteanca, e adevarat, dar n-am urit in viata mea nici o muzica romaneasca, pentru ca asta ne este bastina. in engleza se cheama "selfish" ceea ce vrei tu sa explici dar nu stii sa organizezi cuvintele. Fa bine omului de linga tine, asta ti-au cerut comunistii, asta iti cere si biblia, nu e diferenta, numai tu esti diferit, si asta e foarte grav, pentru ca nu altii iti vad calitatile, doar tu. Nu ai inteles tu folclorul romanesc, de aia batjocoresti succesul altora.Tu crezi ca familia lui indurerata asta vrea sa auda de la romani? Ca miine murim toti, cei ramasi vor scuipa pe tine, nu te vor navali cu flori(probabil spini). cind eram in Romania, iubeam muzica straina, dar lasindu-mi sufletul in Romania, vroiam sa ascult numai muzica profesionala romaneasca de Ion Dolanescu si Maria Ciobanu. Iubesc orice muzica romaneasca dar cu muzica lor am crescut, si n-am uitat de unde am plecat Dolanescu sa fie iertat de pacatele lui, sa fie fericit oriunde va fi, a crescut un baiat cu calitati superioare tuturor ca un tata singur. Eu l-am cunoscut personal in Cleveland, o educatie pe care nu multi stiu sa o dea urmasilor lor.Cinste lui! Stiu ca vei incepe cu "Tunu stii nimic", dar eu ma iau dupa fapte, nu dupa gura spurcata a lumii. Sint adulta, nu un pusti, am trecut prin multe in viata, dar nu mi-a latrat gura despre altii cind am coborit. Am incredere in mine, si Dumnezeu ne stie sufletul. Cunosti viata strainilor mai bine decat a romanilor tai. Apropo, esti roman sau om fara tara?
    • 0 (0 voturi)    
      dumnezeu sa il odihneasca in pace (Sâmbătă, 21 martie 2009, 3:19)

      gina [anonim] i-a raspuns lui adrian

      draga dola intreabate de ce nu ai facut si tu ce a facut el de ce nu ai avut tu harul lui de ce acei ascultatori de 1 leu sunt asa numerosi? in fine cred ca nici nu merita sa iti raspund dumnezeu sa il odihneasca in pace
    • 0 (0 voturi)    
      CUMVA HENDRIX A CANTAT PENTRU ROMANI? (Luni, 23 martie 2009, 2:24)

      ella40 [utilizator] i-a raspuns lui adrian

      Adrian (dola) stii cumva daca Hendrix a cantat pentru poporul roman? Ai auzut cumva c-ar fi mangaiat cu cantecul sau inima vreunui roman sau ca i-ar fi ostoit dorul de casa? I-a cantat vreunuia cand era trist ca sa-i treaca tristetea? Ti-aduci aminte vreo nunta la care ai fost si la care a cantat Hendrix? sau...ma rog... ai dansat tu la vreo nunta pe muzica lui? Imi inchipui ca era in pasi de hora...sau poate de sarba, cumva ! Sau, mai stii !?!?!... avea ritm de invartita ardeleneasca, geampara dobrogeana, batuta moldoveneasca sau ceardas ? Probabil ca asa o fi, dar eu nu cred.... Romanul, la bucurie dar si la tristete canta, si nu orice... ci folclor. Nici manele, nici rock, nici hip hop... ci pur si simplu... folclor. Evident... ma refer la cei care sunt romani... care simt si traiesc romaneste., indiferent unde se afla pe acest pamant. Nu ma refer la cei carora le e rusine ca sunt romani. Eu cred ca, de fapt, aceia au "orizontul ingust, determinat de ingustimea fruntii si intelectului lor". Dar sa faci afirmatii despre un om pe care sunt convinsa ca nu l-ai ascultat... deja depaseste orice limita a lipsei de bun simt . E mult prea mult.... Orice ai spune si orice ai face... Ion Dolanescu a fost un mare interpret de folclor... si fii convins ca, asemeni altor interpreti ajunsi la ceruri,... va ramane in amintirea romanilor si cantecele lui vor fi ascultate cu multa placere oricand, si cu siguranta vor fi preluate si duse mai departe de alti interpreti... Dumnezeu sa-l odihneasca in pace !
    • 0 (0 voturi)    
      here we go!!!! (Marţi, 24 martie 2009, 6:58)

      aurica [anonim] i-a raspuns lui adrian

      Tu nu poti intelege bine romaneste dupa cite vad, "supraomegiat" e wrong, bula, supraomagiat e corect, ai uitat romaneste? de unde te tragi caciularule?
  • +1 (5 voturi)    
    DUMNEZEU SA-L ODIHNEASCA!! (Joi, 19 martie 2009, 21:23)

    filip s [anonim]

    Am crescut ascultand muzica eternului Ion Dolanescu intr-o comuna vecina cu ceea in care s-a nascut marele maestru. NU cred ca v-a mai exista vreodata un om cu o voce mai mare si mai impunatoare oricat de mult se vor chinuii multi sa-l imite!! SI FIE IERTATE PACATELE!!
  • 0 (6 voturi)    
    a mai cazut o stea... (Joi, 19 martie 2009, 21:30)

    elena [anonim]

    ...a plecat inca un OM valoros ! ... O pierdere pentru romanii care apreciau muzica populara , o mare durere pentru familia care-l iubea nespus si un gol imens pentru toti aceia care se regaseau in cantecele lui . Dumnezeu sa-l odihneasca , iar familiei sale sa-i dea puterea sa reziste unei asemenea nenorociri. Ramas bun, Maestre !
  • -1 (5 voturi)    
    Dumnezeu sa-l binecuvanteze (Joi, 19 martie 2009, 22:09)

    m.o [anonim]

    A fost si va ramane o stea a muzici si culturii Romanesti.
    Fie cu Dumnezeu.
  • 0 (6 voturi)    
    Adevarul care este (Joi, 19 martie 2009, 22:22)

    oricum [anonim]

    Este ca (inca) se vorbeste despre Ion Dolanescu. Si este bine, chiar daca unii nici acum nu-l respecta.
    Un singur lucru putea fi mai rau: Sa nu se vorbeasca nimic despre el.
    Dar acesta este apanajul celor care nu conteaza si nu au contat niciodata. Ce sa vorbesti despre cei ce nu realizeaza nimic niciodata! Decat niste palide comentarii pe un site....In fata Mortii suntem toti egali. Mai vedem dupa...!

    Respectele si condoleantele mele familiei!
  • -1 (5 voturi)    
    Dumnezeu sa-l odihneasca in pace ! ! ! (Joi, 19 martie 2009, 22:45)

    vasile [anonim]

    Dumnezeu sa-l odihneasca in pace ...sa ne rugam cu totii pentru ca sufletul lui sa fie asezat unde dreptii se odihnesc...Te vom pastra viu in sufletele noastre! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! !
  • -2 (4 voturi)    
    Dumnezeu sa l odihneasca in pace (Joi, 19 martie 2009, 23:00)

    eli [anonim]

    nu vom uita niciodata vocea unica a ta care ne a mangaiat sufletele !Dumnezeu sa l ierte!
  • -2 (4 voturi)    
    sincere condoleante (Joi, 19 martie 2009, 23:20)

    genutu [anonim]

    DUMNEZEU SA-L ODIHNEASCA IN PACE RAR SE NASC STELE ALE MUZICII POPULARE ROMANESTI CA EL .SA-I FIE TARANA USOARA
  • -3 (5 voturi)    
    Dumnezeu sa il odihneasca in pace! (Joi, 19 martie 2009, 23:55)

    N. [anonim]

    Un adevarat maestru. Un om care nu a trait degeaba pe acest pamant. Sincere condoleante familiei. Iar pentru cei care vorbesc urat de un om care a plecat dintre noi si care mai inainte de orice este un om, un semen de al nostru, sa nu uite ca in fata mortii suntem cu totii egali si sa nu se mire daca nu o sa ii planga nimeni la inmormantarea lor. Rusine lor.
    • 0 (4 voturi)    
      Un mare suflet de roman (Vineri, 20 martie 2009, 7:10)

      stela [anonim] i-a raspuns lui N.

      S-a stins un mare suflet de roman, care a cantat ce a iubit si a iubit ce a cantat. In vremea comunismului impreuna cu toati artistii din acea vrene erau idolii de atunci al unor oameni ce traiau in tara asta cenzurata si care nu aveau prea multe bucurii in viata plina de lipsuri si program de munca non-stop. Cei care nu-l apreciaza acum fie iubesc manelele si non-valorile fie nu au auzit nimic de comunism si viata de atunci. Dumnezeu sa-l ierte si sa-l aseze acolo unde merita pentru tot ce a facut pe acest pamant, bune dar poate si rele, ca nu este om far' de pacat. Condoleante pentu Ionut Dolanescu, o voce pe masura parintilor sai.
  • -2 (6 voturi)    
    om (Vineri, 20 martie 2009, 0:41)

    tv1964 [anonim]

    un om deosebit ,muzica a fost viata lui.
    Dumnezeu sal odihneasca in pace. (m si t )
  • +5 (7 voturi)    
    Marele "BALALAU" (Vineri, 20 martie 2009, 4:51)

    Doru BARBU [anonim]

    http://www.protv.ro/emisiuni/shows/apropo-tv/video-cei-sapte-magnifici-ai-romaniei-partea-i/14935/pagina-1.html


    urmariti filmul pana la capat!!! marele dolanescu, "stea" a muzicii populare romanesti, intr-o ipostaza de un grotesc total! iar versurile..."balalau nu ne lasa ca n-avem ce mai manca"...spun totul despre talentul desavarsit al ridicolului dolanescu! by the way, "melodia" se chema "balalau de scornicesti" si se pare ca era dedicata altui "geniu", analfabetul cizmar de scornicesti nicolae ceausescu! haios dolanescu asta, nu?


    no comment!
    • +2 (2 voturi)    
      Wow (Vineri, 20 martie 2009, 13:19)

      Weather [utilizator] i-a raspuns lui Doru BARBU

      Da si mai tari arata aia din studio...sincer il prefer pe Dolanescu cu turban pe inregistrare decit alcolistii aia doi live
    • 0 (0 voturi)    
      By the way (Vineri, 27 martie 2009, 23:27)

      Aurica [anonim] i-a raspuns lui Doru BARBU

      Balalau din Scornicest te descrie bine, mistocar de Cocomirla!Pe timpul analfabetului cizmar din Scornicest lumea avea de lucru, mincare pe cartela, dar educatia a fost la putere, se pare ca tu nu ai avut parte de ea. Ai facut misto si de scoala din Romania, de-aia s-a ales praful ! V-at imprastiat ca oile fara cioban si ati uitat de Romania, mamaliga romaneasc v-a facut mari. Pe timpul lui Ceausescu il apaudai, dupa ce a murit l-ai facut cizmar, Asa si pe Dolanescu. Daca taceai, filozof erai. Om de "garbage!" Dumnezeu sa-l ietre pe vestitul Dolanescu!
  • +2 (2 voturi)    
    broker (Vineri, 20 martie 2009, 9:44)

    s [anonim]

    aveti grija la ssif broker cluj, ceea ce a fost in deva se intampla si in alte filiale.
  • 0 (2 voturi)    
    Statistica (Vineri, 20 martie 2009, 11:32)

    Weather [utilizator]

    Balanta comentariilor inclina spre minus...semn ca manelistii detin superioritatea intre cititorii hotnews.Pacat.
  • 0 (0 voturi)    
    a murit.. (Vineri, 20 martie 2009, 11:43)

    ion [anonim]

    si?
    de ce e asta stirea zilei? lucruri mult mai importante se petrec sau poate sunt ascunse de ochii presei. ce ii mai foloseste mortului toata publicitatea asta? mai bine dezvaluiti ce au mai furat hotii - ca la capitolul ala intotdeauna va fi ceva de scris.
  • 0 (0 voturi)    
    Manelistii... (Vineri, 20 martie 2009, 11:53)

    Costica [anonim]

    Manelistii sunt subdezvoltati intelectual. Poti sa-i iei oricind la un test IQ si nu vor trece ca grup de 80. Asa ca nu va bateti capul cu ei, nu vor conduce tara asta niciodata, Ei sunt buni ca consumatori la tv si magazine, dar nu pot conduce pe nimeni asa cade fapt sunt fara putere. Daca maimutele astea candidau la parlament si intrau (ca de , prosti destui, peste 54% din votanti au fost fara studii medii , deci toata calicimea tarii a fost la vot!) cine i-ar fi bagat in seama ? Cumsa se duca ei la o intilnire la ambasada ?
    Ion Dolanescu, pe linga imensa valoare artistica (poate nu stiti ca a debutat in concerte cu Maria Tanase !) ca om a fost bun. Iar ca parlamentar a avut un imens bun simt sa nu faca tapaj de asta si sa-si vada de treaba. la ce poame au fost in parlament (nepoate, si alte panarame-rude vezi oltenau fin tariceanu) , Dolanescu era un sfint !
    Asa ca , manelistilor , toti la un loc nu aveti vocea lui, melodiile lui (fara "dusmani" 'dolari" si alte cicaturi de le cintati voi) si fata lui.
  • 0 (0 voturi)    
    Condolenate! (Vineri, 20 martie 2009, 11:58)

    Stroe Mihaela Bucurita [anonim]

    Sa-i fie tarana usora! Condoleante familiei indurerate!
  • 0 (0 voturi)    
    MARELE DOLANESCU (Vineri, 20 martie 2009, 12:15)

    LIVIU [anonim]

    s-a stins o mare sta a muzici populare..cu trupul..dar sufletul e vesnic viu..el va canta in ceruri sus imnuri de slava lui iisus,lui iisus...
  • 0 (0 voturi)    
    Dumnezeu sa-l odihneasca (Vineri, 20 martie 2009, 19:30)

    stancu stelian [anonim]

    O data cu stingerea dintre noi a domnului Ion Dolanescu,s-a stins si cea mai mare parte a muzici populare romanesti.Speram ca pe lumea cealanta cand vom ajunge toti,ne va incanta din nou cu vocea dansului.Sincere regrete si multe plecaciuni...regelui muzici populare
  • 0 (0 voturi)    
    mare artist (Vineri, 20 martie 2009, 21:32)

    mariana [anonim]

    Mare artist a trecut in nefiinta. Mi-a insotit tineretea cu cantus sau. Dumnezeu sa-l odihneasca in pace !
    • 0 (0 voturi)    
      cdghhg (Sâmbătă, 21 martie 2009, 10:58)

      silvia [anonim] i-a raspuns lui mariana

      imi pare sincer rau de moarte lui io dolanscu nu ma asteptam ca la 65 d ani ai lui ne va parasi......
  • 0 (0 voturi)    
    Dumnezeu sa-l ierte... (Sâmbătă, 21 martie 2009, 18:24)

    vavy [anonim]

    ...si noi, romanii de peste Prut, devenim si mai tristi cand pierdem astfel de valori... Dumnezeu sa-l odihneasca
  • 0 (0 voturi)    
    ION DOLANESCU (Duminică, 22 martie 2009, 4:51)

    NINA [anonim]

    VOI SUNTETI ROMANII?
    STITI CA TOATE TARILE DIN LUME AU UN FOLCLOR SI O TRADITIE ANUME?
    CE ESTE RAU CU FOLCLORUL ROMANESC?
    AR TREBUI SA VA MANDRITI SI CU TRADITIILE SI FOLCLORUL ROMANESC.
    ION DOLANESCU ..........A FOST UN SOLIST DE MARE VOLOARE IN FOLCLORUL ROMANESC.
    DUMNEZEU SA-L ODIHNEASCA!
    APRECIERI SI MULTUMIRI PENTRU TOT CE A LASAT PENTRU NOI.
    CONDOLEANTE PENTRU FAMILIE.
  • 0 (0 voturi)    
    anonim (Duminică, 22 martie 2009, 13:03)

    mirela [anonim]

    dumnezeu sa l odihneasca in pace.o mare voce a romaniei.pot sa spun chiar cea mai mare voce a romaniei
  • 0 (0 voturi)    
    Dumnezeu Sa'l ierte (Duminică, 22 martie 2009, 15:14)

    Johnny [anonim]

    Dumnezeu sa'l ierte .. a fost un mare artist...sh astya de pe la TV care il imitau sa le dea Dumnezeu numa ghinioane..sa fie blestemati..DUMNEZEU SA"L IERTE
  • 0 (0 voturi)    
    damboviteanca (Duminică, 22 martie 2009, 21:57)

    arwen. [anonim]

    citesc si ma crucesc! in primul rand a murit un om si acest lucru cere respect din partea noastra pentru memoria lui si pentru familia lui! in al doilea rand, dolanescu e roman, da, si nu un strain. ce ma luati voi cu hendrix, morrison, etc., ce-ati fi vrut? funeralii nationale la moartea acestora? da? si mie imi place muzica de calitate dar sa nu amestecam lucrulile! daca as fii retardata, si nu sunt! cum il numiti voi ca interpret de 2 lei as zice si eu ca genialii de care amintiti nu erau decat niste drogati!!!doamne-iarta-ma!!
  • 0 (0 voturi)    
    A fost si va ramane o valoare a poporului roman (Luni, 23 martie 2009, 1:10)

    mirabela [anonim]

    Nu conteaza viata personala a unui om,pe noi ca si popor ne intereseaza doar ceea ce el a facut pentru noi ca popor,nu ar trebui sa il judecam pentru altceva.Merita sa traiasca mult mai mult de atat si ar trebui macar sa ii respectam numele daca altceva nu pot unii.fiecare dintre noi avem gusturile noastre,dar atunci cand Dumnezeu ia acolo sus un om ca Ion Dolanescu,o valoare inestimabila ar trebui sa il plangem sau macar sa nu il criticam,cum fac unii mai sus pe aici,rusine pentru voi,este o valoare.Dumnezeu sa aiba grija de sufletul sau si de acolo de sus sa ne pazeasca