Un mort si un ranit, dupa ce un limitator de inaltime s-a prabusit peste o masina, la Brasov

de Alina Neagu     HotNews.ro
Joi, 19 martie 2009, 13:49 Ultima ora

O persoana a murit si o alta a fost ranita, dupa ce un limitator de inaltime s-a prabusit peste o masina la iesirea din Brasov spre Sanpetru. Seful Inspectoratului pentru Situatii de Urgenta Brasov, colonel Ioan Rechitean, a declarat, pentru Mediafax, ca limitatorul de inaltime a cazut dupa ce a fost lovit de un camion care transporta un tractor.

Traficul rutier in zona accidentului este oprit la aceasta ora.

Limitatorul de inaltime a cazut peste un autoturism Dacia Logan, al carui sofer a murit pe loc.

A doua persoana aflata in masina, in varsta de aproximatiov 70 de ani, a fost grav ranita, fiind nevoie de interventia echipelor de la descarcerare pentru a fi scoasa din masina.

Un accident similar s-a produs in iunie 2008, pe DN 1, in localitatea Tancabesti. O persoana si-a pierdut atunci viata si alte 3 au fost ranite dupa ce o pasarela s-a prabusit peste doua autoturisme aflate in trafic.

Ulterior, ancheta in acel caz a stabilit ca pasarela fusese acrosata de un camion, acesta fiind motivul pentru care s-a prabusit.


Citeste mai multe despre   























3030 vizualizari

  • +6 (6 voturi)    
    inadmisibil! (Joi, 19 martie 2009, 14:29)

    clujean [anonim]

    si la Cluj, pe str. Taietura Turcului, sunt montate astfel de limitatoare dar, fecvent, imbecili cu masini inalte le rup, barele cazand pe trotuare! sper sa se ia masuri mult mai dure impotriva acelor retardati care, pt. a economisi timp, rup aceste limitatoare, punand in pericol vieti si incalcand grav reglementarile in vigoare
    • +3 (5 voturi)    
      Retardati + erori (Joi, 19 martie 2009, 14:44)

      drJohn [anonim] i-a raspuns lui clujean

      Retardati si erori umane vor fi tot timpul , este necesar un design de limitator care sa fie mult mai solid si sa nu se imprastie peste tot la primul impact.
    • +1 (3 voturi)    
      Asfaltare (Joi, 19 martie 2009, 14:46)

      G [anonim] i-a raspuns lui clujean

      Se spune ca aici s-au turnat 25cm de asfalt intre timp fara sa ridice limitatorul.
      • +2 (4 voturi)    
        huh ? (Joi, 19 martie 2009, 15:43)

        drJohn [anonim] i-a raspuns lui G

        pai daca ridicau limitatorul ar fi trebuit sa ridice si podul sau ce o fi dupa el ...:)
    • +2 (2 voturi)    
      Masuri (Joi, 19 martie 2009, 15:03)

      Alexandru C [anonim] i-a raspuns lui clujean

      Pai ce masuri s-au luat de la incidentul de acum 1 an de pe DN1?
      Ia sa le ia carnetul pe viata pentru tentativa de omor. Sa vedem atunci se mai misca "manivela" cu masina daca nu este in regula?
  • +1 (3 voturi)    
    Problema este a administratorului drumului !!! (Joi, 19 martie 2009, 14:59)

    Gabriel [anonim]

    Problema este a administratorului drumului !!!

    Limitatorul trebuie sa reziste loviturilor accidentale ! In nici un caz nu trebuie amplasat pe drumul public vre-un element care poate genera accidente !
    • 0 (0 voturi)    
      roman fara minte (Joi, 19 martie 2009, 18:57)

      anonim [anonim] i-a raspuns lui Gabriel

      ...vre-un element ce poate genera accident? eu zic sa citesti ce-ai scris: sunt MILIOANE de elemente ce pot genera accidente- se cheama automobile de exemplu.. si gandeste cate mai sunt..
  • +2 (2 voturi)    
    Proiectare defectuoasa (Joi, 19 martie 2009, 15:19)

    Axul [anonim]

    Este suficient un astfel de accident pentru a declansa schimbarea tuturor limitatoarelor intr-un interval de timp rezonabil. Evident, asta va insemna spagi suplimentare in buzunarele "alesilor", c-asa e-n democratie!
  • +3 (3 voturi)    
    Ghici? (Joi, 19 martie 2009, 15:23)

    vio [anonim]

    1. Oare Berceanu va fi disponibil sa dea o declaratie?
    2. Oare cui va pasa vina?
    3. va fi cineva tras la raspundere sau se va decreta ca a fost "ghinion"?
    • +1 (1 vot)    
      raspunsuri (Joi, 19 martie 2009, 16:41)

      stupidu [utilizator] i-a raspuns lui vio

      1. da
      2. guvernelor anterioare
      3. nu, concluzia: ghinion de nesansa
  • +2 (2 voturi)    
    sunt intr-adevar tampiti proiectantii (Joi, 19 martie 2009, 17:05)

    fc [utilizator]

    trebuie ca limitatorul sa avertizeze soferul sa nu loveasca obstacolul care urmeaza (pod de ex) si nu sa cada sau sa se rupa. pentru aceasta e necesar ca bara transversala (limitatorul ) sa culiseze oblic in sus pentru a nu se rupe dar sa avertizeze sonor si mecanic idiotul de la volan ca s-a lovit de un obstacol si urmeaza sa se izbeasca de de altul si mai tare.
    • 0 (0 voturi)    
      proiectanti tampiti?? nuuu, tu esti.. (Joi, 19 martie 2009, 19:05)

      anonim [anonim] i-a raspuns lui fc

      ...da, nu mai spune... dupa ce culiseaza, sa apara un mecanism care sa-i toarne o galeata de apa in cap idiotului, apoi...... CE NAIBA ABEREZI PE AICI?? tot cautam scuze la tot felul de idioti in Romania asta?? nu nene, legea e lege, chiar si idiotul acela trebuie sa respecte soseaua, sa respecte Codul rutier etc. Am vazut sute de asemenea limitatoare in Europa si America, la ei de ce se poate? nu cumva problema e la noi??
      • 0 (0 voturi)    
        proiectnat si executant (Joi, 19 martie 2009, 21:41)

        radu [anonim] i-a raspuns lui anonim

        Limitatorul de inaltime bine executat are o parte mobila (de regula o bara grea sau o sina) suspendata cu lanturi - asa stie soferul ca a depasit limita de inaltime, fara a distruge intregul ansamblu.
  • 0 (0 voturi)    
    soferul este nevinovat.... (Joi, 19 martie 2009, 20:08)

    dorinteodor [anonim]

    el a trecut de primul limitator fara probleme..... de vina sint proiectantii care au pus o piesa de 500 kg pe post de limitator si care nu era astfel cuplata incit sa nu cada (de exemplu cu un cuplaj elastic). nu sint de meserie dar soferul nu poate sti exact daca atinge sau nu limitatorul deci atingerea ar trebui sa fie o situatie care sa nu produca astfel de accidente....

    am vazut o fotografie din anglia cu o basculanta care a atins limitatorul. limitatorul a oprit complet basculanta si a lasat-o in pozitie verticala....senzationala imagine....