Jaful de cinci milioane de euro: politia germana a eliberat doi gemeni, incapabila sa decida care este vinovatul

de Marius Mihaiescu     HotNews.ro
Miercuri, 18 martie 2009, 21:31 Ultima ora

Doi gemeni arestati pentru jaful spectaculos al unuia dintre cele mai mari magazine din Berlin au fost eliberati, dupa ce justitia nu a putut stabili care dintre cei doi frati este adevaratul vinovat, a anuntat miercuri parchetul, citat de AFP.

"Din probele pe care le avem rezulta ca cel putin unul dintre cei doi gemeni a luat parte la jaf, dar este imposibil sa stabilim care dintre ei este vinovatul", precizeaza parchetul berlinez, intr-un comunicat.

O urma de ADN a fost prelevata de la locul jafului, dar ADN-ul a "doi gemeni este practic identic" si nu este posibila o diferentiere intre ei "in acest stadiu al stiintei".

Trei barbati au furat bijuterii in valoare de cinci milioane de euro din magazinul KaDeWe, fara sa declanseze alarma, in weekend-ul 24-25 ianuarie.

Cei trei cunoasteau foarte bine valoarea bijuteriilor, in conditiile in care au fost furate doar piesele foarte scumpe.

Luna trecuta, in Malaezia, doi gemeni au scapat de la o foarte probabila condamnare la moarte pentru trafic de droguri in circumstante similare. Judecatorul a refuzat cazul, dupa ce politia a fost incapabila sa stabileasca cine este adevaratul vinovat.


Citeste mai multe despre   























2941 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    Pai ... (Miercuri, 18 martie 2009, 21:51)

    Daniel Schneider [anonim]

    ... sa nu am un motiv in plus ca fratele meu geaman nu mai traieste? Si unde mai pui ca am fost si monozigoti, adica d'aia de semanau ca doua picaturi de Jack Daniel's ... hmmmm.....
  • 0 (0 voturi)    
    tare (Miercuri, 18 martie 2009, 21:53)

    cosmin [anonim]

    interesant
  • +2 (4 voturi)    
    ! (Miercuri, 18 martie 2009, 22:26)

    ileana [anonim]

    Amprentele nu-s identice!
    Irisul nu-i identic...
    Reactiile nu-s identice..
    • 0 (2 voturi)    
      focus! (Joi, 19 martie 2009, 11:08)

      k4 [anonim] i-a raspuns lui ileana

      Sigur, numai ca nu toate astea nu trebuie comparate numai intre cei doi gemeni ci cu probe de la fata locului. Esti cumva blonda?
  • -2 (2 voturi)    
    O infrangere pentru drepturile omului! (Miercuri, 18 martie 2009, 23:02)

    Axul [anonim]

    Omul este pagubitul, nu gemenii!
    Eu le-asi fi cerut celor doi sa se hotarasca intre ei care este vinovatul, in caz contrar urmand ca amandoi sa infunde puscaria. Mai bine sa fie pedepsiti pe nedrept o suta de nevinovati decat sa scape un vinovat!
    • +2 (2 voturi)    
      hm (Joi, 19 martie 2009, 4:10)

      v. ragtan [utilizator] i-a raspuns lui Axul

      ai prefera sa fii printre acei o suta de nevinovati?
    • +1 (1 vot)    
      justitie corecta (Joi, 19 martie 2009, 4:40)

      goe [anonim] i-a raspuns lui Axul

      Mai bine sa scape un vinovat decat sa fie pedepsit un nevinovat. Ai sa intelegi mai bine daca o sa ai norocul sa faci parte dintre aia 100 de care vorbesti.
      • -1 (3 voturi)    
        Din acest motiv e plina lumea de hoti cinstiti (Joi, 19 martie 2009, 7:45)

        Axul [anonim] i-a raspuns lui goe

        pe care ii mai si alegem sa ne conduca.
        Vezi cazul lui Popescu Piedone, un penal care a ajuns primar la sectorul 4.
    • 0 (0 voturi)    
      si cum tu esti nevinovat... (Joi, 19 martie 2009, 12:25)

      dan [anonim] i-a raspuns lui Axul

      propun sa fii "condamnatul de serviciu" pentru urmatorii 5 ani. cum iti suna asta?
  • -1 (3 voturi)    
    gemeni (Joi, 19 martie 2009, 0:53)

    soros [anonim]

    Nu mai ramane mult pana ce oameni periculosi or sa aranjeze nasterea de gemeni, prin tehnici de inseminare si apoi sa-i foloseasca in actiuni speciale!!
    Daca nu aceasta o fi deja...!!!
  • 0 (0 voturi)    
    Incompetenta n-are natiune (Joi, 19 martie 2009, 12:03)

    Brumar [anonim]

    Procuratura germana ar face bine sa ia legatura cu fratii ei italieni pentru a le cere un pont despre cum poti sa te descurci, in lipsa de competenta, cu ajutorul FBI-ului, ca in cazul romanilor arestati pentru viol.