Generalul Nicolae Plesita a fost scos de sub urmarire penala in dosarul “Europa libera”

de V.M.     HotNews.ro
Vineri, 13 martie 2009, 21:04 Ultima ora

Nicolae Plesita, un tortionar cu verdict lovit de “nulitate”
Nicolae Plesita, fost sef al DIE, omul care l-a angajat pe Carlos Sacalul pentru a lichida oponenti ai regimului Ceausescu si care a pus la cale atentatul cu bomba de la sediul Europei Libere, in 1981, a scapat basma curata, informeaza Q Magazine, citat de Mediafax.

El a "fentat" acuzatiile de omor deosebit de grav, tentativa de omor deosebit de grav, vatamare corporala, lipsire de libertate in mod ilegal, rapire de persoane, fals in inscrisuri oficiale, uz de fals etc.

Informatia a fost confirmata pentru Q Magazine de catre procurorul militar gen.Dan Voinea, fost, pana de curand, procuror sef adjunct la Sectia Parchetelor Militare din cadrul Parchetului instantei supreme.

La 80 de ani, are o pensie de 65 de milioane de lei

Urmarirea penala a lui Plesita a inceput in 1997, a fost intrerupta intre 2000-2004 si reluata acum doi ani. In prezent, Plesita, in varsta de 80 de ani, traieste dintr-o pensie de cca. 65 de milioane de lei, intr-o casa din Curtea de Arges, impreuna cu fiul sau. Fostul tortionar are probleme de sanatate din cauza unor afectiuni ale picioarelor, dar continua sa le supravietuiasca celor mai multe dintre victimele sale de odinioara.


Citeste mai multe despre   























1011 vizualizari

  • +2 (4 voturi)    
    sa moara cat mai repede (Vineri, 13 martie 2009, 21:21)

    stefan2008 [utilizator]

    altfel ceilalti pensionari nu-si mai primesc pensiile, ca ia asta toti banii tarii.
  • +4 (4 voturi)    
    Fara pensii de peste 1000EUR/luna pentru bugetari (Vineri, 13 martie 2009, 21:32)

    stefan2008 [utilizator]

    Nu inteleg de ce nu se da o lege prin care bugetarii sa nu aiba pensii de peste 1000EUR/luna
  • +2 (2 voturi)    
    asta e tara in care traim.. (Vineri, 13 martie 2009, 21:33)

    roman revoltat [anonim]

    Ne mai miram ca nu avem incredere in valorile nationale! Cum poti sa ai incredere intr-o justitie care lasa in libertate niste criminali: Plesitza, Iliescu, etc...
    Mi-e lehamite! Nu avem nici o sansa sa ne indreptam.
    Ne indreptam cu pasi marunti spre clubul select caruia ii apartinem de drept: Zimbabwe, Angola, Liberia, etc.
  • +3 (3 voturi)    
    Asa mai , eliberatii pe toti !! (Vineri, 13 martie 2009, 21:36)

    nerfal [anonim]

    Ieri iliescu, azi plesita, doar tara asta este numai sa isi bata joc toti bolsevicii si comunistii de ea!
    Ma mir ca nu pune unu o data mana pe o arma si va impusca pe toti!
  • +2 (2 voturi)    
    Decizie corecta (Vineri, 13 martie 2009, 21:48)

    Frobenius [anonim]

    Ciudat ar fi fost sa fie condamnat. De ce ar fi fost condamnat? A furat o piine sau doi cartofi? La meritele sale ar merita si un spor de 55% la pensie. Spor de nevinovatie.
  • +3 (3 voturi)    
    guvernu' piticot (Vineri, 13 martie 2009, 21:59)

    bravos [anonim]

    bun asa tov boc tai salarii la lume da lu' asata ii dai 6500 lei. Niste magari astia de la PDL maresc impozitele ca sa ii plateasca lu' asta. Aloooo Traiane, procesul comunismului!!!
  • 0 (2 voturi)    
    Plesita a fost doar un executant (Vineri, 13 martie 2009, 22:21)

    Axul [anonim]

    El executa comenzi venite pe linie de partid, iar seful sau direct a fost bunica lui Bogdan Olteanu!
    Ce iese din pisica, la ce Templu se inchina?
    • 0 (0 voturi)    
      putea sa refuze! (Sâmbătă, 14 martie 2009, 8:32)

      Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui Axul

      Nu l-a obligat NIMENI sa mearga acolo!

      Iar in functie a fost promovat ca a VRUT - adica "pentru merite" - in NICI un caz pentru ca n-ar fi facut nimic!

      Tu din ce "pisica" ai iesit, de stii asa bine cine ce "soareci" si cum ii mananca?
    • 0 (0 voturi)    
      Pistolu' turcului (Sâmbătă, 14 martie 2009, 9:59)

      Che [anonim] i-a raspuns lui Axul

      Adevarat zic voua ca a fost un executant dar ordinele vorbeau despre ce trebuie sa faca nu si cum sa faca. La despre cum sa faca se pricepea foarte bine blestematul si tare se mai nevoia si-si storcea mintea . Iar osteneala nu era degeaba pentru ca la nimic nu dadea socoteala pentru ce facea. La cazan cu el spurcaciunea ca la pedeapsa pamanteasca se pare ca nu mai e nadejde.
  • 0 (0 voturi)    
    ...Inca un sut in c*r dat neamului astuia (Sâmbătă, 14 martie 2009, 11:37)

    V. Netejoru [anonim]

    Foarte interesante perioadele in care a inceput si s-a incheiat urmarirea penala. Pentru episodul de acum trebuie sa le multumim lui Basescu si minunatei aliante. Si anul asta avem prilejul sa iti multumim cu totii, Base.
    Trebuie sa vina si vremea cand cei care iau acum deciziile astea, sa raspunda pentru ele.
    Si-apoi, acuzatiile de "omor deosebit de grav, tentativa de omor deosebit de grav, vatamare corporala, lipsire de libertate in mod ilegal, rapire de persoane, fals in inscrisuri oficiale, uz de fals" , s.a. parca nu sunt chiar asa de grave, nu?
    Cat despre pensia aia, parca nu asta ne doare cel mai tare...