Italia: Roman arestat pentru tentativa de viol asupra unei italience de 15 ani

de V.M.     HotNews.ro
Joi, 5 martie 2009, 14:29 Ultima ora

Un roman a fost arestat in Italia dupa ce a incercat sa violeze o tanara de 15 ani, intr-un bar din localitatea Palestrina, situata in provincia Roma, relateaza agentia de presa ANSA.

Romanul Z.F., in varsta de 27 de ani, a amenintat-o pe tanara dupa ce aceasta i-a refuzat avansurile. Victima a fugit din local si a solicitat ajutorul unor trecatori care au chemat carabinierii.

Barbatul a fost urmarit de politie, iar in momentul arestarii, s-a descoperit asupra sa un cutit pe care il luase din barul in care a agresat-o pe tanara.

Romanul a contestat acuzatiile de tentativa de viol si amenintare.

Potrivit unui decret de lege adoptat de Guvernul italian in luna februarie, sanctiunile pentru agresiunile sexuale, si mai ales cele impotriva minorilor, au fost serios inasprite.


Citeste mai multe despre   






















1065 vizualizari

  • -2 (6 voturi)    
    Viol? (Joi, 5 martie 2009, 15:13)

    nashu_mare [utilizator]

    Tentativa de viol intr-un bar? Acum daca esti roman nu mai poti nici incerca sa agati pe cineva in Italia.
    • +1 (5 voturi)    
      ba da (Joi, 5 martie 2009, 17:34)

      gigi b [anonim] i-a raspuns lui nashu_mare

      ..dar nu si daca principalul tau argument este cutitul
      • 0 (0 voturi)    
        re (Vineri, 6 martie 2009, 12:01)

        nashu_mare [utilizator] i-a raspuns lui gigi b

        In articol se spune clar ca nu a folosit cutitul.
  • 0 (6 voturi)    
    imagine (Joi, 5 martie 2009, 15:41)

    Tiborg [anonim]

    Problema e ca s-a creat o asemenea imagine a romanilor in Italia incat majoritatea italienilor devin un pic paranoici cand aud de romani. Sa fii roman si sa incerci sa agati o fatuca intr-un bar deja e ca si cum ai striga in gura mare ca esti tigan si vrei sa violezi o italianca minora... Parerea mea. Voi ce ziceti?
    • +1 (5 voturi)    
      si cutitul? (Joi, 5 martie 2009, 16:42)

      cicero [anonim] i-a raspuns lui Tiborg

      Un mod mai cidat de a agatza, sa alerg cu un cutit pe strada dupa minore.
  • 0 (6 voturi)    
    Ce cauta acolo? (Joi, 5 martie 2009, 16:33)

    Dan Cotofanu [anonim]

    Ce cauta fata de 15 ani intr-un bar, daca nu-s indiscret? Nu cumva o stare de ebrietate si ceva "iubire" ?
    • -1 (5 voturi)    
      dar ce cauta cocalarul ala ? (Joi, 5 martie 2009, 17:35)

      vanator de bizoni [anonim] i-a raspuns lui Dan Cotofanu

      dar ce cauta cocalarul ala cu un cutit la el? ei... poti raspunde bizonule ?
      • +1 (3 voturi)    
        Pai.. ala e infractor :P (Joi, 5 martie 2009, 18:00)

        Dan Cotofanu [anonim] i-a raspuns lui vanator de bizoni

        Ala e infractor :P
        Trebuie arestat pentru port de arme albe, etc.
        Poate ataca o femeie, sau alte persoane.
        Nu incerc sa-i iau apararea.

        Dar vad din ce in ce mai des copile imbracate sumar prin baruri. Asta e ingrijorator.

        Imi pare rau ca din exprimarea mea s-a inteles ca as lua apararea respectivului.
    • -1 (3 voturi)    
      loool (Joi, 5 martie 2009, 17:37)

      gigi b [anonim] i-a raspuns lui Dan Cotofanu

      daca copiii tai merg in baruri doar ca sa se imbete ca niste animale si sa si-o puna cu toti necunoscutii nu cred ca ai dreptul sa generalizezi asta la toata lumea.
      • +2 (4 voturi)    
        Corect (Joi, 5 martie 2009, 18:13)

        Dan [anonim] i-a raspuns lui gigi b

        Majoritatea minorilor merg in baruri pentru a discuta despre ultimile carti citite :))
    • -2 (4 voturi)    
      mda (Joi, 5 martie 2009, 17:41)

      ady [anonim] i-a raspuns lui Dan Cotofanu

      scuza-mi limbaju..dar ai o gandire de vita proasta..
      • 0 (2 voturi)    
        M-am exprimat gresit (Joi, 5 martie 2009, 18:05)

        Dan Cotofanu [anonim] i-a raspuns lui ady

        Nu am vrut sa iau partea infractorului.
        Situatia e destul de complicata si de grava.
        Dar m-am saturat de imaginea fetelor singure prin baruri si locuri intunecate care sunt mereu atacate si de fiecare data e vorba de romani.
        Nu crezi ca italienii incearca vreo inscenare?
  • +2 (4 voturi)    
    media -A 4a putere (Joi, 5 martie 2009, 17:18)

    ady [anonim]

    Media controlata de politicieni vor sa scoata sacosele de rafii infometate afara din italia.. ..ce nu se intelege?
  • +2 (4 voturi)    
    un roman a facut si a dres (Joi, 5 martie 2009, 17:30)

    cocosila [utilizator]

    singurul gen de stire din italia care ar mai reprezenta interes ar fi ceva de genul:

    "ieri,in italia, nici un roman nu a comis infractiuni."
  • +2 (4 voturi)    
    O analiza mai atenta (Joi, 5 martie 2009, 18:54)

    Dan Cotofanu [anonim]

    Sa examinam:
    - fata, 15 ani, singura in bar
    - posibil violator, roman
    - cutit luat din bar
    - cutit pastrat de infractor dupa ce a fugit
    - "sanctiunile pentru agresiunile sexuale, si mai ales cele impotriva minorilor, au fost serios inasprite"

    Barmanul sau agentul de paza puteau sa refuze accesul fetei respective in local.
    Daca fata dorea un suc, ii puteau recomanda o cofetarie din apropiere.
    De obicei, mergem in localuri discoteci cu prietenii pentru a ne simti bine, nu singuri.

    Intr-un bar nu-ti trebuie cine-stie-ce cutit.
    In plus nu e la indemana clientilor.

    Chiar daca ar fi un local-restaurant, cutitele pentru masa abia daca taie friptura.

    Desi a fugit, infractorul a pastrat cutitul.
    Oricine ar fi pus intr-o situatie asemanatoare, fie ca a comis ceva,
    fie ca i-a fost inscenata o astfel de scena, ar scapa de cutit.
    De ce nu a aruncat cutitul? Oare carabinerii i-au 'plantat' arma?

    La o analiza mai atenta apare ipoteza unei inscenari.
    Atitudinea italienilor fata de romani este clara.
    Nu credeti ca ei cauta motive pentru a expulza romanii?

    E destul de recent cazul cu 2 cei presupusi violatori romani ai unei fete de 14 ani dar impotriva carora nu s-au gasit probe. Mai mult unul din ei nici nu era la locul infractiunii. Si totusi, fara probe, politia 'stie' ca e vorba despre un alt infractor, tot roman.
  • +1 (1 vot)    
    Diferenta ... (Joi, 5 martie 2009, 23:27)

    Bibicu [anonim]

    Diferenta dintre violatorii romani si violatorii italieni e ca fetele noastre spun da....

    Taves bahtalo Romania!!!!