Subofiter din Ministerul Apararii, acuzat de tradare in favoarea unui stat nealiat

de G.F.     HotNews.ro
Luni, 2 martie 2009, 16:30 Ultima ora

Floricel Achim, subofiter din Ministerul Apararii Nationale, este acuzat de tradare de catre Parchetul de pe linga Inalta Curte de Casatie si Justitie, anunta un comunicat al institutiei. Alaturi de Floricel Achim a mai fost arestat si un cetatean strain. Achim este acuzat ca ar fi oferit informatii secrete catre cetateanul strain ZIKOLOV MARINOV, care mai apoi le-ar fi transmis "unor reprezentanti ai unui stat nealiat".

Comunicatul de presa, integral:

Un subofiter din Ministerul Apararii (MApN) si un cetatean strain au fost arestati preventiv pentru 29 de zile, la propunerea procurorilor DIICOT, pentru tradare prin transmitere de secrete si spionaj, fiind acuzati ca au manipulat informatii de natura sa puna in pericol securitatea nationala.

In urma cercetarilor efectuate a rezultat ca cei doi inculpati au folosit (dezvoltat) un sistem, in baza caruia inculpatul ACHIM FLORICEL a procurat din cadrul unei unitati militare a Ministerului Apararii documente cu caracter militar, inclusiv din categoria celor clasificate, a caror diseminare neautorizata este de natura sa puna in pericol securitatea nationala si apararea tarii, pe care ulterior le-a predat inculpatului ZIKOLOV MARINOV.

La data de 28 februarie 2009, procurori ai Directiei de Investigare a Infractiunilor de Criminalitate Organizata si Terorism au dispus punerea in miscare a actiunii penale si retinerea pentru 24 de ore a inculpatilor:
- ACHIM FLORICEL, subofiter in cadrul Ministerului Apararii, pentru comiterea infractiunii de tradare prin transmitere de secrete prevazuta de articolul 157 alineatele 1 si 2 din Codul Penal cu aplicarea articolului 41 alineatul 2 din Codul Penal;
- ZIKOLOV MARINOV, cetatean strain, pentru comiterea infractiunii de spionaj prevazuta de articolul 159 raportat la articolul 157 alineatele 1 si 2 din Codul Penal cu aplicarea articolului 41 alineatul 2 din Codul Penal.

Dupa prelucrarea datelor prin intermediul unui sistem de legatura complex, acesta din urma (ZIKOLOV MARINOV - n. red.) le transmitea unor reprezentanti ai unui stat nealiat.

Din cercetari a rezultat ca motivatia demersului infractional a fost obtinerea unor beneficii materiale, constand in diverse sume de bani. Din sumele obtinute pentru informatiile transmise, inculpatul ZIKOLOV MARINOV il recompensa periodic si pe inculpatul ACHIM FLORICEL.

Cei doi inculpati au fost prezentati, la data de 28 februarie 2008, Curtii de Apel Bucuresti cu propunere de arestare preventiva, pentru fiecare inculpat fiind emis mandat de arestare pentru 29 de zile.

Cauza a fost constituita ca urmare a sesizarii Serviciului Roman de Informatii  in cadrul activitatii de cooperare cu Parchetul de pe langa Inalta Curte de Casatie si Justitie - Directia de Investigare a Infractiunilor de Criminalitate Organizata si Terorism (DIICOT), cercetarile fiind efectuate cu sprijinul ofiterilor Serviciului Roman de Informatii, Directiei Generale de Informatii a Apararii si Inspectoratului General al Politiei Romane, Directia Generala de Combatere a Criminalitatii Organizate.


Citeste mai multe despre   






















4195 vizualizari

  • -1 (7 voturi)    
    Detin.. (Luni, 2 martie 2009, 16:42)

    Ivan Sevcenko [anonim]

    Detin informatii interesante in legatura cu cetateanul Zikolov Marinov. Rog toate serviciile de siguranta sa ma contacteze urgent!
    Acum serios.. in ce tara de handicapati traim? Asta e comunicat de presa? Daca tot voiau sa spuna ceva, de ce n-au spus nationalitatea respectivului? Mi se pare o grava eroare de PR sa anunti printr-un comunicat de presa numele spionilor.. E ca la mahalaua din colt. Huo.
    • +4 (4 voturi)    
      ..... (Luni, 2 martie 2009, 17:23)

      _tudor_ [anonim] i-a raspuns lui Ivan Sevcenko

      Daca nu dadeau numele, Ivan Sevcenco sarea de c.r in sus " Asta-i comunicat de presa? "Un sublocontente" a fost pus sub acuzare ca vindea informatii "unui individ" care nu's ce facea cu ele..."

      Pe de alta parte, numle unei tari n-are ce cauta in acest comunicat: Romania nu acuza (inca) de spionaj vreun stat strain. Acuzatiile sunt doar asupra a doua persoane asa cum suna comunicatul...
      • 0 (2 voturi)    
        Evrei si bulgari, pentru rusi? (Luni, 2 martie 2009, 20:19)

        Herald [anonim] i-a raspuns lui _tudor_

        http://en.wikipedia.org/wiki/Achim_(name)

        E nume de origine evreiasca, e folosit in Germania de catre evrei ca diminutiv de la "Joachim", pe Google gasiti imediat o multime de Achim, evrei germani.

        Prenumele Floricel e cam neobisnuit la romani, se poarta Florinel. Doar tiganii au obiceiul sa spuna "Floricica, Floricel, Banel, Banica" etc.

        Marinov e fara nici o indoiala nume bulgar, frecvent in nordul si nord-estul Bulgariei. Sunt convins ca exista si in Romania acest nume, semn al istoriei comune, de la Asanesti incoace !

        Tara ne-aliata cea mai probabila e Rusia.
        Totusi gradul sau nu cred ca ii conferea un acces la documente prea importante, insa conteaza mult functia pe care o avea la Minister. Daca i-au prins impreuna inseamna ca erau deja sub monitorizare de mai mult timp.
      • 0 (0 voturi)    
        politicienii-tradatori (Luni, 2 martie 2009, 20:25)

        Akritas [anonim] i-a raspuns lui _tudor_

        adevăraţii tradători sînt politicienii care au tradat şi vîndut poporul român, occidentului asa zis aliat, care a ştiut numai să exploateze şi să profite de pe urma noastră. ieşirea din ue si nato si judecarea tradatorilor reprezintă salvarea noastră.
        • 0 (2 voturi)    
          granita e libera (Luni, 2 martie 2009, 21:08)

          levi [anonim] i-a raspuns lui Akritas

          tov.putin te asteapta daca vrei senzatii tari poti sa te duci si in corea de nord...ma bucur ptr,democratizarea tarii:
          deja si la balamuc este acces la internet!
  • -2 (4 voturi)    
    TOV Zikolov ;) (Luni, 2 martie 2009, 16:59)

    zizin [anonim]

    Zikolov Marinov... hmm... un nume cu sonoritati evreiesti indubitabile...

    si da, ala e "stat nealiat"..
  • +1 (3 voturi)    
    E buna stirea (Luni, 2 martie 2009, 17:06)

    zikolov marinov [anonim]

    Buna pt a mai bifa un succes. Un caz minor, neimportant, ca sa nu spunem ca ca baietii nu isi fac datoria. Comunicatul e o perdea de fum atent imprastiata. Cica 'documente cu caracter militar, inclusiv din categoria celor clasificate, a caror diseminare neautorizata este de natura sa puna in pericol securitatea nationala si apararea tarii'. Oare de ce nu cred ca erau asa de importante documentele? Si erau si clasificate pe acolo, dar inteleg ca erau si neclasificate. Adica documente pt care nu arestezi pe cineva, pe cine intereseaza citi chiloti sunt murdari intr-o unitate militara?
    • +2 (4 voturi)    
      pentru "zikolov marinov" (Luni, 2 martie 2009, 18:29)

      daredevill [anonim] i-a raspuns lui zikolov marinov

      Pune-ti capu pe gat inainte sa comentezi!Suntem stat NATO,cap de bivol!Se lucreaza cu acte importante pentru Alianta si ghici ce?!SOC!Avem trupe in teatre de operatiuni care lupta alaturi de americani.Nu-ti mai da cu parerea inainte sa gandesti!
  • +1 (3 voturi)    
    oare cui? hmmm (Luni, 2 martie 2009, 17:10)

    licurici [anonim]

    Dupa nume Zikolov Marinov pare a fi bulgar, insa vindeau informatii catre alt stat, nealiat...presupun ca rusilor?
  • +1 (3 voturi)    
    uite ca au prins pestele cel mare! (Luni, 2 martie 2009, 17:23)

    acarul paun [anonim]

    tot la plevusca se pescuieste.
  • 0 (2 voturi)    
    Sublocotenent sau subofiter? (Luni, 2 martie 2009, 17:36)

    Scientician [anonim]

    Pai daca individul respectiv e sublocotenent inseamna ca e ofiter si daca e subofiter nu poate sublocotenent. Dar sublocotenent nu poti fi decat daca esti in rezerva sau deja mort, ca la "activi" nu exista gradul de sublocotenent.
    • +5 (5 voturi)    
      Precizare (Luni, 2 martie 2009, 18:10)

      x [anonim] i-a raspuns lui Scientician

      Conform Legii 80/1995 (privind statutul cadrelor militare), "a disparut lent-majoru" si "a aparut " sublocotenentu' (primul grad din corpul ofiterilor inferiori).
      La stirile TV de la Aparare, Jandarmerie sau de la Pompieri-ISU poti vedea si afla ca jumatate dintre purtatorii de cuvint de la unitatile acestor arme sunt slt.!
  • +4 (4 voturi)    
    balabaneala (Luni, 2 martie 2009, 17:40)

    militaru [anonim]

    Totusi hotarti-va ce este sublocotenent sau subofiter. Nu este tot una! Oricum nu trebuie culpabilizata o intreaga institutie pentru un trdator care desigur nu face cinste nimanui.
  • 0 (0 voturi)    
    cam multi 'bulgari' (Luni, 2 martie 2009, 18:06)

    directia 5 [anonim]

    ba pe la ministeru' lu' seres, ba pe la cancelaria lui patri...,asta tariceanu,ba prin 'presa' libera,pacat ca tocmai astazi cand corpul neansufletit al unui EROU este repatriat, onoarea Armatei Romane este patata de un ... hai sa i spunem 'bulgar'
  • 0 (0 voturi)    
    Nu este sublocotenent (Luni, 2 martie 2009, 19:41)

    Geo [anonim]

    Eroare, nu este sublocotenent, ci SUBOFITER.
  • +2 (2 voturi)    
    intrebare retorica (Luni, 2 martie 2009, 20:23)

    diktatoru' [anonim]

    de cand un subofitzerash are acces la documente cu caracter secret??????
    • 0 (0 voturi)    
      dar aici nu gandeste nimeni??????? (Luni, 2 martie 2009, 22:57)

      borabora [anonim] i-a raspuns lui diktatoru'

      fata de ce a spus cel de sus......... la ce informatii are acces o secretara, tot subofiter fiind...... nu sta un general sa faca documente, tot cei mici le fac, si daca le fac POT SI TRADA........ asta este problema CUM ESTE POSIBIL SA_TI TRADEZI TARA SI COLEGII?????? ar trebui sa-i dea pe viata
  • -1 (1 vot)    
    bulgar? (Marţi, 3 martie 2009, 9:18)

    Julian [anonim]

    bulgaria e in UE. fiind in UE tre sa fie si in NATO. Numele asta poate fi si rusesc. Rusia e adversar NATO. Kiar e bulgaria statul nealiat avand in vedere si economia lor?
  • +1 (1 vot)    
    da da (Marţi, 3 martie 2009, 9:23)

    una [anonim]

    Daca ai un salariu de kkt si lucrezi cu lucruri de valoare, poti fi tentat sa profiti mai mult. Ce nu ati auzit de paznici care fura?
  • 0 (0 voturi)    
    nelamurire (Marţi, 3 martie 2009, 9:24)

    Alias [anonim]

    Un sublocotenent poate avea acces la documente secrete? Daca e asa, mi se pare foarte grav. Nu cumva si un soldatel stie din auzite ceva secrete? Inseamna ca un maior, daca vrea, ar putea sa vanda tot, sa ma lase la cucul gol. Un sublocotentent ar trebui sa stie mai putin si sa faca (execute) mai mult.
  • 0 (0 voturi)    
    comentariu (Marţi, 3 martie 2009, 12:59)

    mosu [anonim]

    Daca voia sa faca bani deoarece avea o situatie precara trebuia sa mearga in misiuni externe sa-si riste viata si avea si implinirea satisfactiei carierei militare si avea si ceva bani. Dar asa acest inconstient , si caruia nui placea munca presupun, pateaza onoarea si munca multor militari si a instituitei care al platea. Ce incredere poti avea in astfel de om care asi vinde tara si poporul din care facea parte ca eu nu il mai consider roman. Daca era pe timpul lui Vlad Tepes acum avea capul la picioare. Nu ai bani dute la munca frate, cara lazi in angro sau da cu sapa ca munca nu este o rusine. Altii isi risca viata prin teatrele de operatii unde isi desfasoara activitatea armata romana si altii precum cei de la ciorogarla si acest individ fura si vand arme si informatii. Eu sincer ias condamna pe viata.