Bucuresti: 65 copaci doborati de vant si 45 de autoturisme avariate

de R.M.     HotNews.ro
Marţi, 24 octombrie 2017, 20:20 Ultima ora

65 de copaci au cazut in Capitala si 45 de autoturisme au fost avariate in urma vantului puternic, au anuntat, marti, oficiali ai Inspectoratului pentru Situatii de Urgenta Bucuresti - Ilfov, potrivit Agerpres.

Echipajele ISU Bucuresti-Ilfov efectueaza alte sapte interventii in cazul unor stalpi cazuti si panouri desprinse, in timp ce peste 30 cazuri se afla in asteptare.

Administratia Nationala de Meteorologie a prelungit, marti dupa-amiaza, atentionarea nowcasting Cod galben de vant puternic pentru municipiul Bucuresti pana la ora 23,00.

Potrivit sursei citate, intre orele 18,00 - 23,00, in zona Capitalei se vor semnala intensificari ale vantului care temporar vor atinge la rafala 55 - 70 kilometri/ora.




















936 vizualizari

  • +3 (3 voturi)    
    . (Marţi, 24 octombrie 2017, 20:23)

    Evq [utilizator]

    Vedeți dacă ați supărat-o pe doamna Firea? Acum n-a mai zis nimic și a venit furtuna. Nerecunoscătorilor!
    • +2 (2 voturi)    
      Corect e „duamna“ (Marţi, 24 octombrie 2017, 21:13)

      Ursuletul de Plus [utilizator] i-a raspuns lui Evq

      :))
  • +1 (5 voturi)    
    Strangularea copacilor cu borduri si betoane! (Marţi, 24 octombrie 2017, 20:25)

    fit [utilizator]

    Acesta este efectul strangularii tulpinii si radacinilor copacilor cu gulere stranse de borduri, cu ciment si asfalt! La fel ca si cu parcarile facute pe spatiile verzi dintre blocuri!
    • +2 (2 voturi)    
      Coapacii batrani (Marţi, 24 octombrie 2017, 21:22)

      aniod [utilizator] i-a raspuns lui fit

      trebuie periodic identificati si taiati.
      Nu trebuie asteptat sa cada la furtuni. In parc, acolo unde nu sunt nici trotuare, nici betoane, cad coapacii. Durata vietii lor depinde de specie si de daunatori.
      Sunt multi copaci cu trunchiul gol pe dinauntru.
      • +1 (1 vot)    
        Copacii batrani sunt una si cei bolnavi sunt alta (Joi, 26 octombrie 2017, 17:23)

        fit [utilizator] i-a raspuns lui aniod

        Copacii bolnavi trebuie depistati si toaletati/defrisati... Intrebarea e de ce se imbolnavesc copacii si sunt gaunosi? Daca li se toarna ciment la radacina la fiecare doi trei ani si li se ciuntesc radacinile ca sa se mai mute un trotuar sau o bordura, in plus se da cu lac pietrisul pus la baza copacului ca sa nu se miste pietrisul....

        In tarile civilizate pe care le admiram copacii batrani, secular, sunt tinuti la loc de cinste... Copacii batrani in Romania au un pacat mare ca au supravietuit atat, ca doar trebuie cheltuiti bani pentru cumpararea de pomi noi
  • +2 (2 voturi)    
    nici copacii nu mai suporta masinile (Marţi, 24 octombrie 2017, 21:03)

    Doru490348 [utilizator]

    Desi ma tem ca urmatoarea masura va fi taierea lor si "plantarea" de beton in loc.
  • +5 (5 voturi)    
    ... (Marţi, 24 octombrie 2017, 21:07)

    tirolez [utilizator]

    Si mai penibila prin comparatie reactia la ploicica aia pentru care au fost inchise scolile. Acum liniste dinspre primarie.