Hunedoara: O tanara a predat politistilor aproape 50.000 lei pe care i-a primit in plus dupa ce a schimbat 1.200 euro

de R.M.     HotNews.ro
Vineri, 14 aprilie 2017, 16:40 Ultima ora

O tanara din judetul Hunedoara a predat Politiei aproape 50.000 de lei pe care i-a primit in plus la o casa de schimb valutar unde a schimbat 1.200 de euro, casiera dandu-i, din greseala, echivalentul in lei al sumei de 12.000 de euro, scrie news.ro.

Potrivit unui comunicat de presa transmis, vineri, de Inspectoratul de Politie Judetean Hunedoara, joi dupa-amiaza, la sediul Politiei Petrosani a venit o femeie de 45 de ani, angajata a unei case de schimb valutar din Petrosani, care a reclamat ca la locul sau de munca s-a prezentat o tanara care a solicitat schimbarea in lei a sumei de 1.200 de euro. Casiera a schimbat valuta, insa, din greseala, i-a dat tinerei echivalentul in lei al sumei de 12.000 de euro.

"In urma sesizarii, politistii au inceput o serie de verificari, insa, la scurt timp, la sediul Politiei a venit o tanara de 22 de ani din orasul Aninoasa, impreuna cu un prieten, care a restituit intreaga diferenta de bani pe care a primit-o in plus, dintr-o eroare a angajatei casei de schimb valutar. Tanara a precizatca, dupa ce a ajuns acasa, a constat ca suma primita pentru convertirea valutei era mult mai mare decat i se cuvenea, motiv pentru care a revenit la Petrosani, solicitand politistilor ca restituie casierei diferenta de bani, respectiv 48.816 lei", se arata in comunicat.






















3692 vizualizari

  • +5 (17 voturi)    
    Ridicol (Vineri, 14 aprilie 2017, 16:55)

    mitg [utilizator]

    Cum poate casiera sa dea din greseala cu zeci de bancnote in plus, si cea care a schimbat sa asiste la numararea a zeci de bancnote in plus fara sa-si dea seama ca dureaza o vesnicie ... ?
    • -2 (4 voturi)    
      Nu iti fie teama (Vineri, 14 aprilie 2017, 17:14)

      miss saloane [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      Mi s-a intamplat si mie si tot la schimb valutar, foarte adevarat nu de 10 ori suma ci de 5. Eu insa mi-am dat seama pe loc insa nu am zis nimic si am plecat cu banii. La vremea aceea nu se scria nici o chitanta, nimic deci casei de schimb ii era imposibil sa dovedeasca nimic.

      Fireste insa ca in viata uneori castigi si alteori pierzi. In final cele doua sunt comparabile si fac parte din modul natural de echilibrare. Am pierdut si eu din neatentii. Neatentia in general costa: uneori mai mult, uneori mai putin si uneori chiar totul. Ideea e ca nu ma bucur la astfel de castiguri necuvenite insa nu le refuz, amortizez si eu la randul meu din neatentia mea. Da, fireste, am moral un prag peste care insa nu as accepta un bun necuvenit pentru ca acela poate deja influenta semnificativ viata cuiva si acest prag este pe undeva pe la 1000 de Euro. Daca as gasi pe strada 10000 de euro i-as preda fara ezitare. Daca as gasi insa 100 o consider noroc (temporar - fortuna labilis) si life goes on.
    • +1 (1 vot)    
      :) (Vineri, 14 aprilie 2017, 17:51)

      Xorciser [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      Casiera a gresit, aia a vazut sau n-a vazut. Dupa care cineva i-a spus ca e furt asa ca a dat banii inapoi.

      Ce nu inteleg eu e de ce nu i-a dus la casa de schimb, si s-a dus la politie. Inseamna ca era depusa deja o sesizare pt furt.
    • 0 (0 voturi)    
      De acord (Vineri, 14 aprilie 2017, 18:08)

      aladdin [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      Vorbim totusi de o suma de 10 ori mai mare!!! Si tanara s-a dus la politie dupa ce "s-a prins" de eroare in loc sa mearga la casa de schimb valutar sa restituie banii. Undeva da cu virgula.
    • -1 (1 vot)    
      Se poate intampla. (Vineri, 14 aprilie 2017, 21:26)

      Prea_Tarziu [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      Mtig e impresionat de suma, dar cand zilnic asta faci dupa ani de zile de munca, se poate intampla. Oamenii nu sunt perfecti ca mtig!
  • 0 (0 voturi)    
    Bravo! (Vineri, 14 aprilie 2017, 17:45)

    dandantheman [utilizator]

    Bravo ei ca i-a restituit, desi, daca suntem seriosi, e clar ca nu avea cum sa-i "mangleasca" pentru ca:

    - orice casa de schimb iti cere CI/pasaport, iti noteaza datele
    - cel mai probabil era si o camera video in functiune care sa probeze sumele schimbate, desi exista posibilitatea ca astfel de tehnologii sa nu "bata" pana la Petrosani.
  • 0 (4 voturi)    
    Eh, sa fim seriosi, (Vineri, 14 aprilie 2017, 17:46)

    Lucian P. [utilizator]

    A ajuns acasa si si-a dat seama ca sunt camere de luat vederi si poate fi identificata. Da, nu avea obligatia legala ca sa returneze acea suma pentru ca a fost greseala doamnei de la agentie, nu a furat acei bani. Insa 10.000 de euro e o suma mare si s-ar fi ajuns probabil la chestii mai serioase pentru o asemenea suma.
    • 0 (0 voturi)    
      Gresit (Sâmbătă, 15 aprilie 2017, 1:09)

      MarianPConstantin [utilizator] i-a raspuns lui Lucian P.

      Avea obligatia sa-i returneze.
      Daca tu faci acest lucru si cel de casa de schimb reclama greseala, poti sa te alegi cu dosar penal si sa fii cercetat pentru furt daca nu inapoiezi banii in max 24h. Incearca si ai sa vezi. Este acelasi lucru ca la banca. Daca banca face un transfer gresit in contul tau, tu iei banii si ii cheltui stiind ca nu sunt ai tai, atunci ai sa ai mari probleme cu legea.
      Mai bine intreaba un politist sau un avocat de consecinte inainte sa-ti dai cu parerea.
      Aaaa, daca gasesti pe strada o suma de bani si ti-o insusesti, in cazul in care ai fost depistat de politie (de exemplu cineva te-a vazut sau ai fost filmat, etc), tot furt se numeste. Probabil nu ai sa faci inchisoare (probabil nu stiu sigur) insa ai sa te alegi cu dosar si amenda penala. Mai cerceteaza....
    • -1 (1 vot)    
      foloase necuvenite (Sâmbătă, 15 aprilie 2017, 11:24)

      boogiewoogie [utilizator] i-a raspuns lui Lucian P.

      amice, mai citeste si intreaba daca nu stii

      daca si la ATM tio se da "din greseala" ceva in plus, trebuie (in primul rand) sa ii declari si sa ii returnezi (daca nu cumva vrea banca sau respectiva persoana sa ti-i dea cadou/donatie) ;)
  • +1 (1 vot)    
    si dece (Sâmbătă, 15 aprilie 2017, 9:37)

    victor L [utilizator]

    i-a predat politiei si nu casei de schimb valutar?
    Ceva scirtiie :P