Record de viteza pe A3: Un tanar care a obtinut permisul acum trei luni a fost prins in timp ce conducea cu 255 km/h

de V.M.     HotNews.ro
Luni, 26 septembrie 2016, 20:11 Ultima ora

Un tanar care a obtinut permisul de conducere in urma cu trei luni a fost surprins, luni, de aparatele radar ale Brigazii Autostrazi si Misiuni Speciale din Politia Romana in timp ce conducea o masina sport cu viteza de 255 kilometri pe ora, pe Autostrada A3, tronsonul Turda - Bors, transmite News.ro.

Tanarul, care se numeste Tamas Szasz, are 18 ani si a obtinut permisul de conducere in iunie. El era luni la volanul unei masini sport Nissan GTR. In momentul in care a ajuns la kilometrul 42 al autostrazii A3, unde erau instalate aparate radar, avea 255 km/h.

Viteza de 255 km/h depistata de politisti este un record national, locul doi fiind detinut de un tanar care conducea cu 246 km/h si a fost inregistrat tot anul acesta.

Tamas Szasz a fost sanctionat contraventional cu amenda de 1.125 lei si i-a fost suspendat dreptul de a conduce autovehicule pentru 90 zile.

Politia Romana a achizitionat, la inceputul anului, opt radare care folosesc tehnologia laser. Echipamentele sunt portabile astfel ca politistii pot detecta viteza vehiculelor fara sa mai fie dependenti de masinile Politiei Rutiere. Radarele cantaresc doar 1,5 kilograme si au o autonomie de 15 ore.

Dispozitivele au si o camera cu rezolutie High-Definition care poate realiza fisiere foto si video de inalta calitate, astfel ca materialul probator in cazul unei contestatii include atat numarul de inmatriculare, marca masinii, cat si trasaturile faciale ale soferului contravenient.

De asemenea, aparatele au si senzor GPS care integreaza si detaliile despre locul producerii contraventiei.

Echipamentele pot detecta viteza masinilor de la o distanta de 1,2 kilometri. Marja de eroare pentru masurarea vitezei, potrivit datelor oferite de producator, este de +/- 2km/h iar viteza maxima pe care o poate detecta este de 320 km/h.


Citeste mai multe despre   











Citeste pe Stirile ProTV

VIDEO USS Zumwalt, nava militara invizibila de ultima generatie, perla a coroanei Marinei americane, s-a stricat in Canalul Panama

USS Zumwalt, nava militara invizibila de ultima generatie, "perla a coroanei" Marinei americane, s-a stricat in canalul Panama, acolo unde se gasea in drum spre baza navala din San Diego, a anuntat Marina Statelor Unite.
4785 vizualizari
  • 0 (4 voturi)    
    Cum l-au prins? (Luni, 26 septembrie 2016, 20:23)

    quietguy58 [utilizator]

    Cum l-au prins?

    Cu plasa de fluturi sau cu un avion care zbura la joasa altitudine?
  • +11 (19 voturi)    
    ! (Luni, 26 septembrie 2016, 20:29)

    Natasa [utilizator]

    Problema e ca oamenilor cu bani- in general nemunciti- nu le e teama de lege sau de politie! Daca un copil de 18 ani are o asemenea masina pe mana, asta nu vine la pachet cu mintea ci cu aroganta ca i se cuvinte tot! SI dupa 90 de zile se va urca iar la volan, daca nu cumva mai devreme, si intr-o zi va nenoroci niste nefericiti de ii stau in cale! Legea trebuie sa fie mult mai serioasa cu astfel de abateri- viteze excesive, bautura la volan etc, dreptul de a conduce trebuie suspendat pe viata pentru ca e clar ca acea persoana nu are calitatile psihice necesare pentru a sofa. Pentru o arma iti trebuie aprobari speciale, la volan se urca orice dement, orice analfabet, orice ins cu bani care a dat spaga la politie! Toti astia impreuna cu soselele pe care nu le avem pentru ca banii sunt la politicieni in buzunare si rezultatul e dramatic!
    • +3 (9 voturi)    
      pe viata (Marţi, 27 septembrie 2016, 8:42)

      eu sunt [utilizator] i-a raspuns lui Natasa

      e o perioada lunga de timp :)

      Personal am facut multe prostii soferesti cand eram tanar si acum sunt un sofer mai mult decat disciplinat. Desi masina pe care o am poate sa mearga tare, rar trec de 110 km/h pt ca acum constientizez faptul ca peste aceasta viteza lucrurile se intampla cam prea repede si viteza de reactie umana nu e suficienta pt a opri un dezastru.

      cred ca trebuie sa ii dam permisul inapoi dar va trebui monitorizat foarte strict si la o abatere urmatoare sa creasca suspendarea. adica prima data 3 luni, a doua oara 1 an, a 3 oara 5 ani. Scopul e sa invete sa circule regulamentar nu sa nu mai circule deloc (mai ales ca genereaza bani pt stat la ce masina are :) )
      • +1 (5 voturi)    
        mmm (Marţi, 27 septembrie 2016, 10:46)

        bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui eu sunt

        La noi e un mare vid legislativ ince priveste depasirea vitezei. La peste 50 km/h ti se ia permisul. Mai sus de atit nu e nici o sanctiune. Eu as adauga +70 km/h suspendat permisul un an, plus o amenda grasa, la +100 km/h suspedat 5 ani p[lus o luna de pirnaie, si tot asha.
        Plus o perioda de probatiune de 1-3 ani, in care are voie sa conduca doar masina proprie in care se instaleaza un dispozitiv de monitorizat viteza verificat de politie lunar. In ate tari daca depasesti viteza legala cu 100 km/h ajungi la puscarie.
        • +1 (1 vot)    
          si totusi, misterul.. (Marţi, 27 septembrie 2016, 20:15)

          pehash [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

          intr-o tara ajungi la puscarie, in alta poti sa mergi cu orice viteza doresti.... si la costurile/km pe care le avem cu autostrazile din Ro ar trebui sa fim in a doua categorie.

          jurnalistul care s-a apucat sa faca topuri alte vitezelor cu care au fost prinsi tinerii astia este inconstient. tot ce face este sa-i incurajeze sa ajunga si mai departe. Nissan GT-R nici macar nu este o masina foarte scumpa dupa anumite standarde...
          • +1 (1 vot)    
            asta e alta discutie (Miercuri, 28 septembrie 2016, 14:44)

            bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui pehash

            Inclusiv in tara aia unde viteza pe autostrada e fara limite, ai voie sa mergi cu cit vrei tu doar pe portiunile de autstrada unde acest lucru e permis. Unde ai limitare de viteza, (fie pe autostrada fie pe drumurile secundare), se schimba foaia. N-am gasit nimic de puscarie, dar amenzile sunt grase... Si banuiesc ca nu-s sanctiuni mai mari pentru ca nu au cazuri de vitezomani care s-o calce cu 100 km/h peste viteza legala. Cine vrea sa-si testeze bolidul o poate face pe autostrada.
    • +2 (6 voturi)    
      in unele tari se confisca masina... (Marţi, 27 septembrie 2016, 9:44)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui Natasa

      le-ar lovi tare pe beizadele o astfel de masura..
  • +4 (18 voturi)    
    La asa viteze (Luni, 26 septembrie 2016, 20:31)

    mitg [utilizator]

    Ar trebui un radar cu modul de racheta anti-tanc incorporat. Cand deja ai viteze care sunt DUBLU fata de cat permite legea, esti pericol public. Cum te inregistraza radarul, cum se dezintegreaza masina.
  • +6 (16 voturi)    
    Record de prostie nu de viteza! (Luni, 26 septembrie 2016, 20:32)

    UnOarecare [utilizator]

    ...mor oameni nevinovati pt teribilisti din astia.
  • +12 (26 voturi)    
    parinti inconstienti (Luni, 26 septembrie 2016, 20:56)

    muciflenduri [utilizator]

    Tac-su ar trebui sa pupe icoane pentru ca plodul a fost oprit de politie, in loc sa intre intr-un cap de pod.
    Doar niste parinti inconstienti pot da astfel de masini unor loaze de 18 ani.
    • +1 (5 voturi)    
      parintii nu au timp pt copil (Marţi, 27 septembrie 2016, 8:43)

      eu sunt [utilizator] i-a raspuns lui muciflenduri

      si isi cumpara indulgenta acestora cu diverse cadouri. aparent a win-win situation. din pacate e de fapt lose-lose.
    • 0 (0 voturi)    
      nu e sigur ca i-a dat-o parintele... (Marţi, 27 septembrie 2016, 9:47)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui muciflenduri

      poate a furat el cheile si talonul, si a plecat cu masina....stiu cazuri de oameni care au fost sunati si anuntati ca masina lor a avut un accident in trafic, iar ei stiau ca masina este acasa in garaj.
  • +18 (26 voturi)    
    la peste 100 km/h peste viteza (Luni, 26 septembrie 2016, 20:58)

    __alex__ [utilizator]

    admisa ar trebui suspendat carnetul pe doi ani.
    Unul care are bani de GTR nu simte 1.100 de lei.
  • +19 (23 voturi)    
    Solutia (Luni, 26 septembrie 2016, 21:07)

    veduma [utilizator]

    "viteza maxima pe care o poate detecta este de 320 km/h"
    Solutia este sa mergem cu viteza mai mare!
  • +12 (26 voturi)    
    ! (Luni, 26 septembrie 2016, 21:16)

    tudorr [utilizator]

    250 de euro e incredibil de putin pentru asemenea fapta. Confiscarea masinii si suspendarea pe viata a permisului cum suna? Daca omora un om, o familie intreaga?
    • 0 (2 voturi)    
      putin probabil (Marţi, 27 septembrie 2016, 20:34)

      pehash [utilizator] i-a raspuns lui tudorr

      statistic vorbind, are sanse mult mai mici sa te omoare decat un Logan care "goneste" cu 70-80km/h prin oras. macar Nissan-ul ala isi pastreaza directia daca te urci pe frane.

      daca ne uitam la statistici pe cauzele accidentelor cred ca suspendarea pe viata ar fi obligatorie in primul rand in cazul celor care se urca beti la volan si a celor care nu acorda prioritate in trafic pietonilor, indiferent cu ce viteza circula.
  • +4 (8 voturi)    
    Aha (Luni, 26 septembrie 2016, 22:12)

    M. G. [utilizator]

    Si cum a scapat Boureanu de amenda, dupa ce l-au prins tot cu aparat din asta? Mdea...
  • -13 (25 voturi)    
    ha ha ha (Luni, 26 septembrie 2016, 22:48)

    theo667 [utilizator]

    Strugurii sunt acri. O multime de moralisti cu logan ne explica ce trebuia sa faca omul cu banii lui si ce masina sa-i cumpere fiului
    • +7 (9 voturi)    
      Iar mama... (Marţi, 27 septembrie 2016, 8:42)

      cristian_n [utilizator] i-a raspuns lui theo667

      ..cretinilor e mereu gravida....
    • +5 (9 voturi)    
      Theo667 (Marţi, 27 septembrie 2016, 9:52)

      Cuca [utilizator] i-a raspuns lui theo667

      Fara indoiala faci parte din tineretul bovin.
    • +4 (6 voturi)    
      geaba va explica (Marţi, 27 septembrie 2016, 10:55)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui theo667

      Hai sa-ti pun niste intrebari la care sa meditezi:
      1. cum te-ai simti ca parinte daca in loc sa- fie oprit de politie, pustiul de 18 ani ar fi fost gasit oprit in vrun cap de pod, in vrun cal ajuns din intimplare pe sosea sau intr-un copac?
      2. cum ar fi daca ai afla ca un pusti de 18 ani cu masina de 300 de cai cumparata de babacu a intrat frontal in masina condusa de nevasta-ta si in care se aflau si copiii tai?

      A-i cumpara unui pusti de 18 ani masina care merge cu 255 km/h e dovada clara de inconstienta. In primul rind un copil de 18 ani ar trebui, mai ales venind dintr-o familie bogata, invatat valoarea banului. Adica ar trebui sa primeasca o masina normala, si aia ca rezultat al unui efort pwersonal, nu cadou de majorat. In al doilea rind ar trebui sa te duca capul ca la 18 ani te3ntatia de a dori sa inpresionezi folosind caii putere te poate infinge rapid intr-un stilp.
  • -7 (13 voturi)    
    si (Luni, 26 septembrie 2016, 23:12)

    baronul stanganbuch [utilizator]

    de unde a avut asta bani de nissan gtr la18 ani, ar fi intrebarea urmatoare. Sigur ceva contracte cu statul.
  • +2 (8 voturi)    
    Pacat ca nu i se da o amenda gen 10% (Marţi, 27 septembrie 2016, 0:05)

    quietguy58 [utilizator]

    Pacat ca nu i se da o amenda gen 10% din valoarea masinii la nou.
    La o doua amenda, 20% din valoarea masinii la nou.
    etc
  • +2 (10 voturi)    
    si presa are vina ei (Marţi, 27 septembrie 2016, 0:34)

    Orizont [utilizator]

    Nu ca nu ar mai depasi astia viteza, inså le face propaganda gratuita, ii face eroi ca numele lor au aparut in presa, ii face mai cunoscuti in lumea lor, dealtfel chiar si titlul articolului il ridica in slavi "Record de viteza...", parca indemnind pe altii sa depaseasca recordul.
    Parerea mea ca NU trebuie sa apara in presa, pina la urma ce stire este asta ca a depasit viteza?
  • -3 (5 voturi)    
    Auzi, baiatule, (Marţi, 27 septembrie 2016, 6:57)

    John M. [utilizator]

    Data viitoare incearca un Mercedes 500 SL ca la prinde 312 km/h.
  • +2 (4 voturi)    
    1.125 Lei...be bune? (Marţi, 27 septembrie 2016, 10:57)

    Yooo [utilizator]

    Intr-o tara cu apa calda se ia amenda 180 euroi pentru nepastrarea distantei fata de masina din fata, si asta la 100 km/h (stiu ce zic).
    Intr-adevar, amenzile acolo sunt mici, dar pentru contraventii de bun simt. Cand faci insa o aroganta din asta pe meleagurile lor...o faci o singura data.