Craioveanul care a ucis un om pentru ca traversa prea incet pe trecerea de pietoni a fost eliberat conditionat

de R.M.     HotNews.ro
Vineri, 31 iulie 2015, 12:25 Ultima ora

Cosmin Gigi Dragan, craioveanul condamnat in 2011 la sapte ani de inchisoare dupa ce a ucis un barbat de 62 de ani pentru ca traversa strada prea incet, a obtinut eliberarea conditionata, potrivit unei hotarari a judecatoriei Pitesti, scrie Gazeta de Sud.

"Admite cererea de liberare conditionata formulata de petentul condamnatul Dragan Gigi Cosmin, in prezent aflat in Penitenciarul Ploiesti, in executarea pedepsei de sapte ani inchisoare, aplicata prin sentinta penala nr. 466/2010 pronuntata de Tribunalul Dolj. Constata indeplinite conditiile art. 59 si urm. Cod Penal din 1969 si dispune punerea in libertate conditionata a condamnatului", se arata in hotararea instantei. Dragan era recidivist, el fiind condamnat in aprilie 2009 de Judecatoria Targu-Jiu la inchisoare cu suspendare pentru complicitate la furt calificat, potrivit ziarului Adevarul.

Tot Adevarul scrie ca acesta a declarat, in fata instantei: "Am primit prea mult pentru un pumn".

Gazeta de Sud precizeaza ca acesta a fost sanctionat in perioada in care a facut puscarie dupa ce, in martie 2012, in urma unui control facut in Penitenciarul Craiova, in celula sa a fost gasit un recipient in care se afla o substanta pentru acumularea de masa musculara, interzisa in penitenciare. Dragan a fost prezentat in fata comisiei de disciplina, care a dispus ca acesta sa stea cinci zile la izolare. Condamnatul a contestat decizia comisiei, insa instanta i-a respins actiunea.

In aprilie 2010, un barbat de 62 de ani din Craiova a murit la spital, in urma unui stop cardio-respirator, dupa ce cu o zi inainte fusese batut pe trecerea de pietoni de un sofer nervos, deranjat ca faptul ca traversa prea incet strada. Acesta era insotit de nepoata sa, in varsta de 7 ani.

Pavel Rentea, in varsta de 62 de ani, din Craiova, era internat la Sectia de Terapie Intensiva a Spitalului Judetean de Urgenta, dupa ce a fost batut de Cosmin Dragan, de 22 de ani, care se afla la volanul unei masini BMW si care s-a enervat ca barbatul traversa strada prea incet. Cosmin Dragan a parasit imediat locul incidentului, insa politistii au reusit sa il prinda la scurt timp.

Dupa ce a fost batut, Pavel Rentea a suferit un stop cardio-respirator la scurt timp, iar acum anchetatorii urmeaza sa stabileasca care a fost cauza intrarii in stop cardio-respirator a barbatului de 62 de ani. Potrivit martorilor, barbatului i s-a facut imediat rau, dupa ce a fost batut de soferul nervos. 













Citeste pe Stirile ProTV

VIDEO USS Zumwalt, nava militara invizibila de ultima generatie, perla a coroanei Marinei americane, s-a stricat in Canalul Panama

USS Zumwalt, nava militara invizibila de ultima generatie, "perla a coroanei" Marinei americane, s-a stricat in canalul Panama, acolo unde se gasea in drum spre baza navala din San Diego, a anuntat Marina Statelor Unite.
3596 vizualizari
  • +15 (15 voturi)    
    Vaslui, Craiova... (Vineri, 31 iulie 2015, 12:36)

    baimarean [utilizator]

    locuri unde scapi usor de pedepse pentru faradelegi grave.....
    • +11 (11 voturi)    
      Pitești (Vineri, 31 iulie 2015, 13:09)

      kolo1 [utilizator] i-a raspuns lui baimarean

      Cred că poți adăuga și Pitești-ul pe listă. "... a obținut eliberarea condiționată, potrivit unei hotărâri a judecătoriei Pitești".
    • +11 (11 voturi)    
      Cred ca a scris un studiu stiintific ! (Vineri, 31 iulie 2015, 13:33)

      Idealistu [utilizator] i-a raspuns lui baimarean

      Sigur, golanul asta a devenit om de stiinta in puscarie, de aia l-au eliberat.
      Judecatori, tot unu si unu !
  • +10 (10 voturi)    
    Nu mai e loc la zoo? (Vineri, 31 iulie 2015, 12:52)

    mikeyu [utilizator]

    Lasam urangutanii pe strada?
  • +10 (10 voturi)    
    misto (Vineri, 31 iulie 2015, 13:00)

    jeanvaljeanro [utilizator]

    si sanctionat si tot e eliberat conditionat...trebuia sa mai fuga din puscarie, dar probabil tot il eliberau conditionat pentru buna purtare, fiindca aproape nimeni din cei care stiu sa scrie si sa citeasca nu duce pedeapsa pana la capat din cauza supraaglomerarii penitenciarelor...
  • +7 (7 voturi)    
    Railor (Vineri, 31 iulie 2015, 13:02)

    Hood [anonim]

    Pai ma va dati seama ca bietul baiat care muncea din greu sa-si ia o amarata de masinuta, mergea saptamanal la biserica, un ingeras, a trebuit sa-si dea toata agoniseala pe spaga la organili competente sa scape?
  • +6 (6 voturi)    
    pumn (Vineri, 31 iulie 2015, 13:31)

    nimrod [anonim]

    Cum spunea un clasic in viata, Vaslui, Craiova, astea...
    • +2 (2 voturi)    
      ..cam 80% din tara (Vineri, 31 iulie 2015, 15:14)

      21unas [utilizator] i-a raspuns lui nimrod

      astea...
  • +2 (2 voturi)    
    Un sistem criminal e prieten cu infractorii (Vineri, 31 iulie 2015, 13:36)

    Metec [utilizator]

    http://epochtimes-romania.com/news/statul-captiv-cel-mai-mare-aparat-de-represiune-video---236403
  • -4 (6 voturi)    
    ... (Vineri, 31 iulie 2015, 14:19)

    vitan.sandu [utilizator]

    Asta este justitia din Romania. Facem pariu ca pe Mariana Rarinca o baga justitia asta la puscarie pentru ca i-a cerul dnei Stanciu sa-i restituie niste bani care i-ar fi cheltuit pentru ea sau pentru sotul ei? Iar pe rinocerul asta il elibereaza conditionat! Dupa ce i-au dat numai sapte ani! Inca odata se vede cat pret pun legile noastre pe viata individului. Adica zero pret. Sau care este diferentierea intre "indivizi" si alti "indivizi". Onoarea "nereperata" a unora este mult mai pretioasa decat viata altora. Halal democratie!
  • +6 (6 voturi)    
    Recidiva (Vineri, 31 iulie 2015, 14:19)

    Soljenitin [utilizator]

    Recidivist, spuneti? In cazul asta ar fi trebuit sa primeasca o pedeapsa de 350 de ani de puscarie din care se efectueze numai 30% daca scrie un roman de 800 de pagini complet original.
  • +4 (4 voturi)    
    Err... (Vineri, 31 iulie 2015, 15:11)

    not_you [utilizator]

    "Am primit prea mult pentru un pumn".

    Ai primit prea putin pentru o viata de om!