"Pistolarul din Militari", condamnat la cinci ani de inchisoare cu executare

de V.M.     HotNews.ro
Vineri, 12 iunie 2015, 16:55 Ultima ora

Mihai Chirita, denumit si "pistolarul din Militari", a fost condamnat vineri de Curtea de Apel Bucuresti la 5 ani inchisoare cu executare, dupa ce in noiembrie 2013 a ranit cu un pistol cu bile trei persoane, printre care o tanara care si-a pierdut un ochi, transmite Agerpres.

Interlopul a primit 5 ani pentru savarsirea infractiunii de vatamare corporala grava, 2 ani pentru tulburarea ordinii si linistii publice, 2 ani pentru uz de arma fara drept si 2 ani pentru nerespectarea regimului armelor si munitiilor. Pedepsele au fost contopite iar Mihai Chirita va executa pedeapsa cea mai grea, de 5 ani.

In acelasi dosar au fost condamnate si cele doua surori ale interlopului, Florentina Chirita si Mariana Cristina Chirita, la cate 2 ani cu suspendare, aceeasi pedeapsa fiind aplicata si in cazul mamei si tatalui acestora, Elena Chirita si Tomita Chirita.

Pe latura civila, instanta a dispus ca Mihai Chirita sa-i plateasca partii vatamate Daniela Sinziana Borz echivalentul in lei a sumei de 71.250 euro.

De asemenea, el trebuie sa achite Spitalului de Urgenta Bucuresti suma de 17.361 lei, reprezentand cheltuieli de spitalizare efectuate pentru Daniela Sinziana Borz si 995 lei cheltuieli de spitalizare pentru partea vatamata Adrian Alecsandru, precum si 8.515 lei catre Spitalul Universitar de Urgenta Elias.

Decizia nu este definitiva si poate fi atacata cu apel.

In noiembrie 2013, Mihai Chirita a tras cu un pistol cu bile in fata unui hipermarket din cartierul bucurestean Militari, ranind trei persoane.

Incidentul a avut loc dupa ce doua dintre surorile lui Mihai Chirita, dintre care una de profesie avocat, nu au vrut sa stea la coada la magazin si au intrat in conflict cu alte persoane.

Chemat in ajutor, Mihai Chirita a scos un pistol cu bile de cauciuc si a inceput sa traga, ranind trei persoane, tanara care si-a pierdut un ochi si doi barbati.

"Incidentul a debutat in interiorul unui magazin pe fondul nerespectarii unor minime norme de conduita cetateneasca. Inculpatii nu au vrut sa stea la coada. Dintr-un motiv absolut stupid, s-a creat o altercatie in interiorul magazinului, ulterior altercatia s-a mutat in exteriorul magazinului. Inculpatele au solicitat sprijinul familiei, iar unul dintre barbati a folosit un pistol neletal, tragand mai multe focuri", declara la acea vreme Mihai Voicu, directorul general adjunct al Politiei Capitalei.

Mihai Chirita a fugit de la locul faptei, dar s-a predat a doua zi, fiind retinut si apoi arestat preventiv.












Citeste pe Stirile ProTV

VIDEO USS Zumwalt, nava militara invizibila de ultima generatie, perla a coroanei Marinei americane, s-a stricat in Canalul Panama

USS Zumwalt, nava militara invizibila de ultima generatie, "perla a coroanei" Marinei americane, s-a stricat in canalul Panama, acolo unde se gasea in drum spre baza navala din San Diego, a anuntat Marina Statelor Unite.
2310 vizualizari
  • +19 (19 voturi)    
    Bravo! (Vineri, 12 iunie 2015, 17:15)

    sile [anonim]

    Mai contopiti-le voi pedepsele ca vad ca-i descurajeaza nevoie mare.
    • +4 (4 voturi)    
      nici-o grija, nu face cinci ani! (Vineri, 12 iunie 2015, 19:13)

      hot news [utilizator] i-a raspuns lui sile

      In primul rand, hotararea nu este definitiva.
      Apoi, se apuca sa scrie carti, este eliberat dupa doi ani, si poate sa isi reia indeletnicirea favorita!
      Iar surorile dumnealui nu vor mai fi nevoite sa stea la coada la hypermarket ...
  • +14 (14 voturi)    
    Cam putin pentru ce i-a facut fetei (Vineri, 12 iunie 2015, 17:30)

    liviul2006 [utilizator]

    ar trebui si daune morale
    • +13 (13 voturi)    
      hmmm (Vineri, 12 iunie 2015, 17:49)

      Dr.Mythnick [utilizator] i-a raspuns lui liviul2006

      un ochi doar 75 mii de euro costa...

      cam de rahat legile din Romania.
      • +3 (3 voturi)    
        nu costa nimic! (Vineri, 12 iunie 2015, 19:15)

        hot news [utilizator] i-a raspuns lui Dr.Mythnick

        71.000 este decizia Instantei, care nu este definitiva.
        iar pistolarul, de unde sa-i plateasca, daca nu are nimci pe numele lui?!
  • +13 (13 voturi)    
    De ce s-au contopit pedepsele?? (Vineri, 12 iunie 2015, 17:44)

    midufi [utilizator]

    Femeia care a ramas fara un ochi o sa se bucure, nu-i asa?
    Ce fel de exemplu e asta?
  • +13 (13 voturi)    
    trist (Vineri, 12 iunie 2015, 17:54)

    dlemil [utilizator]

    cat de putin conteaza oamenii de rand pentru autoritatile noastre
  • +2 (2 voturi)    
    perfect (Vineri, 12 iunie 2015, 19:46)

    Natasa [utilizator]

    Deci asta scoate pistolul si e gata sa omoare un om si daunele ar fi de 70.000 de euro daca le va da si pe alea. O bunica inconstienta lasa doi copii sa umble aiurea prin parc timp de doua ore, un copil moare dramatic pe un teren viran si parintii si implicit bunica inconstienta primesc 2.400.000 de euro! Justitia in tara asta e mai ceva decat alba -neagra tiganilor!
    • +1 (1 vot)    
      vai (Vineri, 12 iunie 2015, 23:09)

      Yo_yo [utilizator] i-a raspuns lui Natasa

      din pacate trebuie sa-ti dau dreptate. as fi vrut sa inram in polemica si sa ne balacarim "ca la usa cortului".
      • +1 (1 vot)    
        ? (Sâmbătă, 13 iunie 2015, 10:19)

        Natasa [utilizator] i-a raspuns lui Yo_yo

        Dar de ce sa ne balacarim? :)
        Justititia din Romania mai are mult pana sa functioneze profesionist si nu la mica intelegere sau la cheremul sentimental sau financiar al judecatorului! O fapta intentionata a unui cocalar isteric ii aduce omului lasat cu un handicap pe viata 70.000 de euro, iar inconstienta si nepasarea unor parinti si a bunicii le aduce tot acestora o suma uriasa. Jale daca ajungi la mana lor!
  • 0 (0 voturi)    
    Bataie de joc (Vineri, 12 iunie 2015, 21:00)

    CarvedInside [utilizator]

    Infracţiuni contra integrităţii corporale sau sănătăţii se pedepsesc de 3 la 10 ani. Cred ca pana si pedeapsa de 10 ani ar fi fost prea mica. Au mai si uitat de cei 2 ani rezultati din contopirea pedepselor. Eu nu inteleg de unde au judecatorii atata bunavointa. Daca ar fi fost vorba de un membru al familiei lor cu siguranta nu ar mai fi fost asa generosi.

    Cat despre fata, Dumnezeu sa ii aiba de grija.
  • +1 (1 vot)    
    Hm (Vineri, 12 iunie 2015, 23:07)

    Yo_yo [utilizator]

    De maine ma apuc sa impusc politicieni in bot. Cat o sa iau? Evident pe viata de la prima tentativa esuata. Voi nu vedeti ca nu valoram nici macar un rahat? Culmea e ca e vina noastra a celor multi dar prosti. Lapusneanu a spus prosti dar multi. Acum se schimba cuvintele.