Razvan Cotovelea, ministrul Comunicatiilor: Vrem ca statul roman sa aiba propriul satelit pentru reducerea costurilor de comunicatii/In 2015 vom anunta pasii concreti

de Adrian Vasilache     HotNews.ro
Joi, 25 septembrie 2014, 11:26 Ultima ora

Satelit Astra 2F
Foto: SES Astra
Razvan Cotovelea, ministrul Comunicatiilor, a anuntat miercuri ca statul roman vrea sa aiba propriul satelit pentru reducerea costurilor de comunicatii. "Este vorba de un satelit pe care sa avem toate tipurile de comunicatii, comunicatii speciale ale MAPN-ului, comunicatii specifice Ministerului de Externe si de asemenea posibilitatea de a inchiria spatiu liniei de comunicatii catre orice intreprinzator privat. Incepand din iarna acestui an - primavara anului viitor vom elabora un plan de dezvoltare in acest sens sa vedem de ce capacitate avem nevoie si care sunt costurile. Exista sateliti care costa 70-80 milioane de euro si altii care costa de sute de mii de euro. Spre exemplu, Azerbaidjan-ului, care si-a construit si lansat propriul satelit de putere medie, i-au trebuit 3-4 ani de la momentul elaborarii planului pana la realizare', a mai precizat ministrul.

  • "In prezent, atat mediul privat cat si institutiile statului utilizeaza servicii de comunicatii prin contracte cu diversi furnizori, iar la nivel national am observat ca aceste facturi inclusiv ale mediului privat sunt foarte mari in comparatie cu ce am putea sa avem. Statul roman va avea de castigat pe un interval de timp de 4-5 ani daca va avea propriul satelit si vom avea prorpiile servicii de comunicatii", a declarat ministrul Razvan Cotovelea in cadrul evenimentului International Digital Forum.

Ministrul a evitat sa spuna care sunt costurile nuale pe care le are statul cu serviciile de comunicatii inchiriate de la operatorii privati.

  • "Important este ca putem reduce costurile de doua ori, chiar doua ori si jumatate daca am avea prorpiul satelit si noi statul am putea dezvolta noi servicii de telecomunicatii compatibile cu ce e acum pe GSM daca am putea utiliza o infrastructura de acest tip", a spus Cotovelea.

Ministrul a mai precizat ca in 2015 va fi elaborat cu siguranta acest plan de dezvoltare prin care Romania va putea avea in urmatorii 3-4 ani propriul satelit, proces in care si Societatea Nationala de Radiocomunicatii (SNR) va juca un rol important.


Citeste mai multe despre   






















25814 vizualizari

  • +11 (21 voturi)    
    satelit (Joi, 25 septembrie 2014, 11:27)

    dum_i [utilizator]

    ce ne trebuie satelit, cand romanii il au pe ponta, zeul soare?
    • -4 (8 voturi)    
      atentie (Joi, 25 septembrie 2014, 12:29)

      fit [utilizator] i-a raspuns lui dum_i

      Ingrijorator!!!! Pentru ce ne trebuie satelit? Sa se foloseasca rusii de el?
    • +2 (4 voturi)    
      CE MAI RIMEAZĂ COȚOVELEA CU ”SATELIT” (Joi, 25 septembrie 2014, 13:02)

      pointless man [utilizator] i-a raspuns lui dum_i

      Ca și ”prim-ministru” cu ”plagiator”. Ca și ”ceapist-pesedist-zgonist-parlament” etc.

      Țărănia mănîncă România !
  • +8 (16 voturi)    
    Alt plan (Joi, 25 septembrie 2014, 11:42)

    RedGuard [utilizator]

    Alt plan de a fura banii si a avea rezultate ca site-urile anaf-ului, alea cu mai multe tag-uri <html> deschise in aceeasi pagina?
    • +7 (7 voturi)    
      :)))))))) (Joi, 25 septembrie 2014, 11:48)

      Dr.Mythnick [utilizator] i-a raspuns lui RedGuard

      nu pot sa cred...
    • +4 (10 voturi)    
      Exact - alta licitatie trucata (Joi, 25 septembrie 2014, 11:56)

      Maniu [utilizator] i-a raspuns lui RedGuard

      pe banii romanilor.
      • +6 (8 voturi)    
        Si... (Joi, 25 septembrie 2014, 12:37)

        hot news [utilizator] i-a raspuns lui Maniu

        ... care nu se vede, caci "maica! e departe-n cer"...
        Si-apoi sa vedeti licitatii pentru cosmonauti care sa face service o data pe luna :-)
  • +6 (14 voturi)    
    Ce român nu ar vrea (Joi, 25 septembrie 2014, 11:49)

    Straistaru Eugen [utilizator]

    Dar vedeți care e problema....sunteți PSD....și asta spune tot...a spuso înca de pe vremea lu 89 incoa.... și nici mitomanu de azi nu se dezice....așa că nu ne prostiți așa ușor
  • +7 (13 voturi)    
    Prostii! (Joi, 25 septembrie 2014, 11:59)

    george_neagu [utilizator]

    Romania inca mai are sate neelctrificate si drumuri cu gropi si asta viseaza la sateliti. Alt nebun in acest guvern!
  • +7 (11 voturi)    
    Satelit (Joi, 25 septembrie 2014, 12:04)

    Werwolf1 [utilizator]

    Ce bine !!! Dupa taxa pe stalp o sa avem si taxa pe satelit . Niciodata in viata mea nu am fost atat de mandru ca sunt roman . Daca au nevoie de ajutor le pot oferi un lant de bicicleta si soneria .Asa doresc imi aduc si eu maruntul aport la realizarea acestui maret vis de a aduce patria noastra pe cele mai inalte culmi de progres si civilizatie . Si inca ceva : Ponta ,mars afara !
  • +6 (10 voturi)    
    Asta ne lipsea (Joi, 25 septembrie 2014, 12:09)

    bogdan1477 [utilizator]

    Inafara de satelit "aveam di tati". sta ne lipsea. Si guvernul romaniei va fi atit de performant in lansarea si intretinerea satelitului, incit va oferi servicii la jumate de pret. Adica fix guvernul care administreaza cel mai prost o tara, care are cel mai scump pret mediu pe km de autostrada, de exemplu, va fi super-performant in oferirea serviciilor de satelit. Te si bufneste risul. Noroc ca la anul ne va lovi o criza economica de n-o sa mai stie Ponta cum sa faca rost de bani de salarii la bugetari, asha ca satelitul lui Cotovelea, va ramane, ca si autostrazile lui Sova, niste desene pe o foaie A4
  • +6 (10 voturi)    
    tara arde si babele se piaptana (Joi, 25 septembrie 2014, 12:13)

    rakleta [utilizator]

    tui la ei unii nu au de pe ce bea apa si ei vor satelit
    • +1 (1 vot)    
      Ideea proverbului popular (Joi, 25 septembrie 2014, 15:57)

      Maniu [utilizator] i-a raspuns lui rakleta

      era "a nu avea dupa ce bea apa" adica a nu avea de mancare dupa care sa bei apa. Deci este o prepozitie care schimba sensul .In rest de accord si sper in "no revenge" :)
  • +7 (9 voturi)    
    Astia vor sa difuzeze Antena3 in toata lumea (Joi, 25 septembrie 2014, 12:15)

    ac [utilizator]

    Oricum nefiind in stare nici sa puna o bordura ca lumea, cine dracu asteapta sateliti.
    • +3 (3 voturi)    
      nu stiu (Joi, 25 septembrie 2014, 14:26)

      a7064303 [utilizator] i-a raspuns lui ac

      sa puna o bordura ca lumea, dar trebuie sa le admiri perseverenta. Incearca de mai multe ori pe an poate pana la urma le iese.
  • +14 (16 voturi)    
    Satelitu' (Joi, 25 septembrie 2014, 12:17)

    vioridix [utilizator]

    Cu ocazia lansarii am avea sansa de a-l trimite pe Ponta in p...a cu satelitu',ceea ce ar constitui o mare realizare pentru tara noastra.
  • +7 (9 voturi)    
    Intr-o stire aparent fara legatura (Joi, 25 septembrie 2014, 12:34)

    3im [utilizator]

    Stocurile de elastic sunt pe cale sa se epuizeze. Cumparatorii se plang ca un metru de elastic a ajuns sa coste cat o suta de grame de lamai...
    • +4 (4 voturi)    
      nu e nevoie de elastic (Joi, 25 septembrie 2014, 12:57)

      thebblack [utilizator] i-a raspuns lui 3im

      ridicam un pic autostrada suspendata a lui oprescu si il lansam cu basculanta.
  • +3 (3 voturi)    
    Satelit (Joi, 25 septembrie 2014, 13:23)

    jochen [utilizator]

    gata, de la anu ne dam cu satelitu.
  • +2 (2 voturi)    
    alt studii (Joi, 25 septembrie 2014, 15:21)

    semperfidelis [utilizator]

    alte studii, alti bani de tocat