UPDATE VIDEO Stare de catastrofa naturala in Chile dupa un cutremur de 8,2 grade. Cel putin cinci morti

de R.M., C.D.     HotNews.ro
Miercuri, 2 aprilie 2014, 4:26 Ultima ora


Cutremur in Chile
Foto: Captura ecran YouTube
O alerta de tsunami a fost lansata in Chile, Peru, Honduras si Ecuador, dupa un seism de 8,2 care a lovit marti seara nordul Chile, antrenand evacuarea mai multor regiuni de pe coasta pacifica, au anuntat autoritatile din cele trei tari, citate de AFP.

UPDATE ora 08.10 Presedintele statului Chile, Michelle Bachelet, a declarat stare de catastrofa naturala in zona de nord, in regiunile Arica si Tarapacan, cele mai afectate de seism.

Cel putin cinci persoane au murit, au anuntat autoritatile miercuri dimineata. Ministrul chilian de Interne, Rodrigo Penalillo, a explicat ca victimele au facut atac de cord sau au fost ingropate sub daramaturi.

Potrivit centrul de alerta de tsunami pentru Pacific, amplasat in Hawai, cutremurul a provocat valuri de 2,11 metri.

Seismul s-a produs la ora locala 20,46 (23,46 GMT), la circa 89 km sud-vest de Cuya, si la o adancime de 46,4 km, potrivit centrului national de seismologie al universitatii din Chile.

Initial a fost anuntata o magnitudine de 7,8, dar aceasta a fost revizuita ulterior la 8,2.




















14899 vizualizari

  • +11 (11 voturi)    
    sa mori de ras (Miercuri, 2 aprilie 2014, 9:42)

    Bittick [utilizator]

    Cutremur de 8,2 si au murit doar 5 persoane?! Pai daca vine la noi unul asa puternic dispare jumatate din populatia Bucurestiului... Este remarcabil cat de bine stiu sa construiasca si sa amenajeze teritoriul chilienii; ar trebui sa importam si noi de la ei niste ingineri constructori si arhitecti...
    • +1 (1 vot)    
      da (Miercuri, 2 aprilie 2014, 13:43)

      I [utilizator] i-a raspuns lui Bittick

      la ei au reguli stricte pentru construirea imobilelor iar proiectantii si constructorii pot face inchisoare daca se dovedeste ulterior ca nu au respectat regulile. A, si bineinteles, regulile se aplica, ca de avut avem si noi dar nu se aplica. Asta explica numarul mic de morti.
  • -6 (12 voturi)    
    Saracii de ei (Miercuri, 2 aprilie 2014, 10:14)

    Matrafirefox [utilizator]

    Dupa ce o duc cum o duc, mai vine si un cutremur si poate un tsunami.
    • +10 (10 voturi)    
      Re: (Miercuri, 2 aprilie 2014, 10:57)

      alinaion [utilizator] i-a raspuns lui Matrafirefox

      Este posibil sa nu fie asa saraci precum crezi... la gestionarea dezastrelor naturale (cutremure in special) cred ca ne dau lectii...
    • +4 (4 voturi)    
      Nu chiar saraci (Miercuri, 2 aprilie 2014, 22:47)

      Patton [utilizator] i-a raspuns lui Matrafirefox

      Nu le plange lor de mila, o duc mai bine ca romanii cu siguranta :)

      Indicii de bunastare HDI si Gini ii claseaza mult deasupra Ro.
  • -11 (11 voturi)    
    Doamne fereste de un cutremur (Miercuri, 2 aprilie 2014, 11:29)

    destanga [utilizator]

    Ceausescu s-a miscat bine in comparatie cu ce ar face Basescu.
    Ar fi dezastru.
    • +8 (8 voturi)    
      mda (Miercuri, 2 aprilie 2014, 12:04)

      SoulSearcher [utilizator] i-a raspuns lui destanga

      asa e... ca doar basescu e executivul...

      nu pacaliciul de ponta care are toata responsabilitatea inclusiv in caz de dezastre.

      ponta avand in vedere ca sta numai pe la antena3, lumea zice ca e prezentator pe acolo,

      nicidecum omul responsabil cu traiul nostru... ca doar el da legi, el le executa, el face bugetul, el strange banii si distribuie unde trebuie... (asta conform constitutiei, ca altfel nu cred ca stie care e usa de la palatul victoria)
    • +5 (5 voturi)    
      mda (Miercuri, 2 aprilie 2014, 12:10)

      c2620521 [utilizator] i-a raspuns lui destanga

      Din comentariul tau reiese ca Basescu este premerul Romaniei si seful guvernului.

      Wow ... Cum reuseste Basescu sa fie si presedinte si premier in acelasi timp!?

      Hmm, in acest caz Pontacul ce este ?

      Plagiator si ar trebuie sa se ascunda in casa si sa nu mai iasa deloc, pentru ca pare ca nu isi face treaba deloc.

      Cum era ? Nu gresesc pentru ca nu muncesc.
  • -4 (4 voturi)    
    Au murit doar 5 (Miercuri, 2 aprilie 2014, 15:53)

    KostasP [utilizator]

    Pt ca au case din chirpici, nu pt ca au ingineri buni si vezi doamne respecta regulile.