VIDEO Sorin Ovidiu Vintu, condamnat la doi ani de inchisoare cu executare in dosarul favorizarii lui Nicolae Popa

de Narcis Anton     HotNews.ro
Vineri, 24 ianuarie 2014, 22:51 Actualitate | Esenţial

Sorin Ovidiu Vintu (foto arhiva)
Foto: Agerpres
Magistratii Curtii Supreme l-au condamnat, vineri, pe omul de afaceri Sorin Ovidiu Vintu la doi ani de inchisoare cu executare in dosarul in care este acuzat ca l-a favorizat pe Nicolae Popa, fostul sef al FNI. La ultimul termen al procesului, Sorin Ovidiu Vintu a declarat ca acest dosar este o razbunare din partea actualului presedinte Traian Basescu.

"In opinia mea, acest dosar a fost unul strict politic. In 2009, am sustinut cu toata puterea mea indepartarea actualului presedinte. Nu am reusit si acum platesc facturile, iar una din facturi este acest dosar", le-a spus Vintu magistratilor.

Omul de afaceri a mai adaugat ca Nicolae Popa a stat 10 ani in Indonezia si s-a intretinut singur, acesta castigand bani din turnee de popice.

"Miza acestui dosar nu a fost una juridica, si doar o razbunare pentru ca eu am facut lucruri care nu-mi erau permise. Am ajuns sa fiu supus unei represiuni care depaseste puterea de rezistenta psihica a unei persoane normale", a mai spus Sorin Ovidiu Vintu.

El s-a aratat deranjat si de 'campania de presa' pe care au desfasurat-o joi procurorii de la Parchetul General, care l-au adus la audieri cu mandat pe motiv ca a incercat sa fuga din tara. Vintu considera ca aceasta campanie are menirea de a pune presiune pe judecatorii de la ICCJ, iar el sa fie condamnat in acest dosar.

"Ma veti condamna astazi, dar nu o veti face pentru ca am incalcat vreo lege, ci pentru ca asa trebuie", si-a incheiat Vintu declaratia.

Pe 2 octombrie 2012, Tribunalul Bucuresti l-a condamnat pe Sorin Ovidiu Vintu la 2 ani inchisoare cu executare pentru savarsirea infractiunii de favorizarea infractorului.

In acelasi dosar, soferul sau Alexandru Stoian a fost condamnat la 1 an si 6 luni cu suspendare, iar omul de afaceri Octavian Turcan a primit un an de inchisoare cu suspendare. Decizia a fost mentinuta de Curtea de Apel Bucuresti, ajungand la instanta suprema in faza de recurs.

Pe 12 octombrie 2010, procurorii Parchetului General l-au trimis in judecata pe Vintu sub acuzatia ca i-ar fi trimis in Indonezia mai multe sume de bani fostului director al Gelsor, Nicolae Popa, condamnat la 15 ani de inchisoare in dosarul FNI.

Procurorii sustin ca in perioada octombrie 2009 - ianuarie 2010 Sorin Ovidiu Vintu i-ar fi transmis lui Nicolae Popa doua transe, de 50.000 de euro si 20.000 de euro.

Suma ii era necesara lui Nicolae Popa pentru a se ascunde in scopul de a nu fi descoperit de autoritatile indrituite sa puna in executare mandatul european de arestare emis pe numele sau pentru executarea pedepsei de 15 ani inchisoare la care fusese condamnat prin hotarare judecatoreasca definitiva si executorie.

Procurorii sustin ca Sorin Ovidiu Vintu ar fi identificat si modalitatile concrete de transfer menite sa previna identificarea tranzactiilor si a persoanelor implicate in aceste operatiuni. Astfel, transferul sumei de 50.000 de euro ar fi fost pus in executare de Octavian Turcan.

De asemenea, pe 11 noiembrie 2009, Vintu, prin intermediul lui Alexandru Stoian, ar fi transmis o alta transa, de 20.000 de euro, suma ce urma a fi folosita pentru plata diferitelor servicii de Nicolae Popa, mai spun procurorii.

Potrivit acestora, dupa ce Nicolae Popa a fost arestat in Indonezia, pe 2 decembrie 2009, Vintu si Alexandru Stoian ar fi desfasurat actiuni de sprijinire a lui Nicolae Popa cu scopul ingreunarii procedurii de extradare a acestuia in Romania. Sprijinul s-ar fi concretizat in demersuri de ingreunare a procedurilor de extradare, pentru a-l scapa pe condamnat de inchisoare si a-l ajuta sa ramana in Indonezia.

UPDATE 01.15 Sorin Ovidiu Vintu a fost dus in arestul Politiei Capitalei


Sorin Ovidiu Vintu a fost dus in Arestul Central al Politiei Capitalei, unde va petrece aceasta noapte, informeaza Mediafax.

Dupa pronuntarea sentintei, vineri seara, Tribunalul Bucuresti a emis un mandat de executare a pedepsei cu inchisoarea pe numele lui Sorin Ovidiu Vintu, potrivit unui comunicat al Politiei Romane.

Mandatul a fost pus in aplicare de Inspectoratul de Politie Judetean (IPJ) Ilfov, Vintu avand domiciliul in acest judet.

El a fost dus in Arestul Central al Capitalei, unde va petrece aceasta noapte, urmand, conform procedurilor, sa fie incarcerat la Penitenciarul Rahova pentru perioada de carantina de 21 de zile. Totodata, Administratia Penitenciarelor urmeaza sa ii stabileasca regimul si locul de detentie in cel mult o luna.
























10403 vizualizari

  • +36 (36 voturi)    
    Hai, inapoi (Vineri, 24 ianuarie 2014, 22:57)

    KostasP [utilizator]

    La garsoniera cu gratii.
    • +22 (22 voturi)    
      Bravo Sorine ai dreptate (Sâmbătă, 25 ianuarie 2014, 2:28)

      ABetterWorldWithoutVladimir [utilizator] i-a raspuns lui KostasP

      Învață între timp sa canti Internationala legat la ochi, la ce schimbări de lege ne dorim pentru cei ca tine, iti va fi necesară.
    • +21 (21 voturi)    
      Si totusi... (Sâmbătă, 25 ianuarie 2014, 5:52)

      AK-47 [utilizator] i-a raspuns lui KostasP

      Eu ma asteptam sa isi ia ani grei, nu doar 2 ani. Toti astia pe care ii baga DNA la parnaie, isi iau numai sentinte d-astea modice, fata de dimensiunea prejudiciului adus tarii prin furtul a milioane si milioane de euro...

      Pai ptr 2-5 ani ma duc si eu la parnaie dupa ce fur cateva zeci de milioane de euro si nenorocesc niste comapnii si las pe drumuri sute de oameni. Plus, averea neconfiscata.

      Cam subtire, cu condamnarile....
      • +5 (5 voturi)    
        Pai asta e problema in tara asta (Sâmbătă, 25 ianuarie 2014, 15:09)

        ABetterWorldWithoutVladimir [utilizator] i-a raspuns lui AK-47

        Calci un tigan care ti se arunca in fata pe trecerea de pietoni, faci 5-6 ani parnaie si iti vinzi si hainele de pe tine ca sa nu iti mai hartuiasca rudele lui familia.
        Delapidezi cateva miliarde de euro si saluti o tara intreaga cu un fular Burberry la gat, scapi cu 2 ani parnaie timp in care esti "blogher" si tii prelegeri pentru nimeni.
        Pe site-uri gen timesnewroman deja incepe sa se vorbeasca de executii publice pe stadioane. La o adica China (care le face) are cea mai buna economie din lume, nu ar fi cazul sa luam si noi exemplul ei in loc de al statelor UE in care, datorita abolirii pedepsei cu moartea, coruptia a devenit o boala adanc infipta in ele?
  • +35 (35 voturi)    
    peste poate, (Vineri, 24 ianuarie 2014, 23:01)

    victor L [utilizator]

    iarasi au bagat poetul lui Dinescu la inchisoare?
  • +38 (40 voturi)    
    uraaaaaaaa (Vineri, 24 ianuarie 2014, 23:12)

    FlorinEU [utilizator]

    Basescu e de vina!
    • -12 (20 voturi)    
      marinarul e la fel de "tare" ... (Sâmbătă, 25 ianuarie 2014, 5:02)

      exilatul [utilizator] i-a raspuns lui FlorinEU

      ca impuscatu...are toata justitia la mina lui...nu ar fi rau daca ar fi adevarat...eu unul, mai repede cred, ca de fapt cei care au condus din umbra romania dupa 90 au inceput sa se "lepede" de citiva escroci ( ca sa faca loc altora mai "curati" ) pt a mai inchide putin "gura lumii" acum inainte de alegerile de anul asta...
      • +4 (4 voturi)    
        Care sunt aia.. (Sâmbătă, 25 ianuarie 2014, 11:12)

        Alius [utilizator] i-a raspuns lui exilatul

        ..care au condus din "umbra Romania de dupa 90'? Si de ce vor sa inchida putin "gura lumii" acum inainte de alegeri? Adica ce motiv au? Nu-i mai alege lumea? Acum dupa ce au fost alesi de "70%" cu aceeasi "granitura"? Ce alegeri? Parlamentare? Asta e miza sa bage pe unii la parnaie?

        Poate totusi ai fost plecat si nu ai vazut ca se baga la parnaie de ceva ani de zile. Fireste, mereu "inainte" de alegeri, ca doar alegeri sunt tot timpul.
        Cum se bat campii cu voiosie.
  • +36 (40 voturi)    
    ... (Vineri, 24 ianuarie 2014, 23:14)

    TopCat [utilizator]

    rrrupe-i Base! tapeteaza ocnele cu toate scursurile astea care ne-au devalorizat tara! vreau sa vad puscariile pline de uslamisti care se cred mai cu trei oua!
    • -4 (4 voturi)    
      Justitia (Sâmbătă, 25 ianuarie 2014, 14:32)

      Raulgonzales [utilizator] i-a raspuns lui TopCat

      Lasa ca base mai joaca afara doar anul asta dupa care merge si el la Brutarie sa isi viziteze prieteni vechi cum este si sorin ovidiu vantu daca o sa mai fie pe acolo.
      • 0 (0 voturi)    
        esti gata sa faci pariu ? (Sâmbătă, 25 ianuarie 2014, 18:32)

        cbogdan [utilizator] i-a raspuns lui Raulgonzales

        Daca pariezi o suma mare te cred.
        • 0 (0 voturi)    
          Pe ce suma vrei tu ca doar nu ma doare gura (Sâmbătă, 25 ianuarie 2014, 19:29)

          Raulgonzales [utilizator] i-a raspuns lui cbogdan

          Nu sunt sigur daca il gaseste acolo pe sorin ovidiu vantu in rest fac pariu ca marinarul o ia pe cocoasa.:)
  • +22 (24 voturi)    
    Sa i se contopeasca (Vineri, 24 ianuarie 2014, 23:23)

    CristiC. [utilizator]

    Cu anul pe care l-a facut deja. Si daca a primit 2 va trebui sa faca jumate, se contopeste cu anul facut deja deci practic nu mai face nici o inchisoare. Cat de tare e sa fii condamnat in Romania!
  • +35 (35 voturi)    
    Mda.. (Vineri, 24 ianuarie 2014, 23:23)

    Miscarea Focul Dacic [utilizator]

    Un interlop si ...atat.
  • +30 (32 voturi)    
    una caldă, alta rece (Vineri, 24 ianuarie 2014, 23:33)

    corvus coraX [utilizator]

    Astăzi justiția a fost deosebit de blândă. A dat darnic cu suspendare și banditului de Vântu doar doi ani. Oricum, mai bine decât nimic..
  • +24 (26 voturi)    
    Câinii latră, ursul merge... (Sâmbătă, 25 ianuarie 2014, 0:01)

    Cocofifi [utilizator]

    Mult prea puțin, mult prea târziu...

    O asemenea pedeapsă nu poate fi, în nici un caz, o dovadă că justiția este egală pentru toți. Mai curând este o încurajare pentru ilegalități, putem fura cât putem și mai vedem ce se întâmplă...

    Dar "câinii latră, ursul merge"... Putem scrie asta și în imnul național, în loc de "deșteaptă-te, române".
  • +26 (26 voturi)    
    Acest tilhar de la Moldova (Sâmbătă, 25 ianuarie 2014, 0:26)

    Maniu [utilizator]

    a ajuns prea sus fata de unde trebuia sa fie de fapt.
  • +29 (31 voturi)    
    a3 (Sâmbătă, 25 ianuarie 2014, 0:28)

    ionutBv [anonim]

    abia astept sa vad pe antena 3 un nou videoclip apocaliptic cu victimele lui base. carmina burana chiar imi place.
  • +25 (25 voturi)    
    doar doi ani? (Sâmbătă, 25 ianuarie 2014, 0:42)

    IancuJianu [utilizator]

    daca un tigan fura un sac de porumb si altul il ascunde s-a pricopsit cu 3-4 ani de racoare.
  • +20 (20 voturi)    
    "Ziaristii" (Sâmbătă, 25 ianuarie 2014, 1:19)

    AlisCuPar [utilizator]

    care o tineati langa ca "amiba" asta (sov) este un om cult , vreau sa va aud... Hai, ca acum sefu' care v-o ''dadea'' cu hidrantul e la "pescarie" !
  • +20 (24 voturi)    
    Niste basisti (Sâmbătă, 25 ianuarie 2014, 1:26)

    OmulNou [utilizator]

    Niste basisti l-au pus la racoare pe acest mare om de afaceri SOV care n-a facut nimic rau in viata lui. Ce-nseamna sa nu ai constiinta, sa fii un narcisist de talie mondiala, mi-e scarba de SOV de ani de zile.
  • +31 (33 voturi)    
    Urmeaza Voiculescu ! (Sâmbătă, 25 ianuarie 2014, 2:52)

    AlisCuPar [utilizator]

    Varanul ! Da, chiar basinosul ala turnator ! Ma uitam mai adineauri la latrina 3, brrr. "oamenii" aia de acolo il condamnau pe ponta pentru ce s-a intamplat cu avionul ala in Ardeal ! Va dati seama ce inseamna asta?! Va spun eu: e de bine. Or pica ponta, or il lasa pe varan sa intre la parnaie ! Amandoi la parnaie, mi se pare cel mai corect.
  • +3 (3 voturi)    
    . (Sâmbătă, 25 ianuarie 2014, 9:26)

    Rasmus [utilizator]

    Bai nene mai terminați frate cu omul de afaceri!
  • +10 (10 voturi)    
    curat neconstitutional coane, (Sâmbătă, 25 ianuarie 2014, 10:58)

    Bogdan77 [utilizator]

    da' umflati-l
  • +1 (1 vot)    
    Sa se faca lumina si dreptate pana la capat! (Sâmbătă, 25 ianuarie 2014, 11:25)

    Azra [utilizator]

    Nu-i nici o razbunare, ba dimpotriva, ticalosul asta escroc-numit de unii ziaristi" in mod stupid "omul de afaceri SOV"- ar fi trebuit, in mod normal sa stea si el in puscarie efectiv cel putin 15 ani pentru mega-escrocheria FNI pe care a orchestrat-o si condus-o si care a inselat zeci de mii de oameni, datorita complicitatii CEC-ului, care oferea garantii de stat, in baza acordului semnat cu SO Vantu. Ar trebui odata si odata sa fie scoasa la lumina in justitie una dintre marile escrocherii de dupa 1989, care a compromis pentru mult timp increderea romanilor in orice fonduri de investitii.Probabil ca cineva a vrut asta. In mod cert exista inca numeroase probe, care nu au fost scoase la lumina in timpul proceselor anterioare, pentru a se musamaliza aceasta murdarie.si aceste probe pot si trebuie sa fie uportul pentru revizuirea hotararilor pronuntate anterior de instante.
  • +4 (4 voturi)    
    Bai, dar toti, fara exceptie... (Sâmbătă, 25 ianuarie 2014, 15:29)

    Sting [utilizator]

    ...sunt nevinovati. Este ceva incredibil ce tupeu ordinar pot avea. Dezarmant de-a dreptul.

    Fir-ati ai dracu' de scursuri... si Chiuariu ala la fel, si Nastase la fel, maine-poimaine o sa auzim ca Bercea Mondialu' si alti interlopi libidinosi au fost condamnati politic.
  • +2 (2 voturi)    
    Ha (Sâmbătă, 25 ianuarie 2014, 16:14)

    Straistaru Eugen [utilizator]

    Acum cateva luni tinea partea lui Base nu stiu unde....acum e o victima....lasa ca se stie ca e doar un talhar care a vazut mai toate puscariile din tara
    Sper ca aceiasi soarta sa o aibe si Voiculescu , un om care a reusit suspendarea unui presedinte de stat de 2X si a bagat venin in populatie si a adus alianta asta mafiota la putere
  • 0 (0 voturi)    
    ba frate da acum (Sâmbătă, 25 ianuarie 2014, 20:57)

    Ellias [utilizator]

    toti infractorii condamnati sunt "dusmanii" lui Basescu? Ca vad ca nu se mai poate face nici o condamnare ca BAsescu e de vina. In primul rand mai ariciule, tu si Popa ati distrus o gramada de romani care si-au vandut casele , averile..sa va bage voua banii in buzunare, iar dupa ce nu au mai recuperat nimic de la voi, si-au pus funia de gat. Pe aia cine ii mai despagubeste? CIne le da bani sa poata copiii sa se intretina dupa ce parintii si-au luat vietile? Dar cine raspunde pentru aceste "crime" fiinca pana la coada tot voi sunteti raspunzatori pentru toti cei ce s-au sinucis. Nu iti e rusine nemernicule sa dai vina pe altii cand tu ai furat si cu cei ca tine? Ce ai vrea sa te faca erou national ca ai furat "grupa mare" din buzunarele romanilor si a tarii? Averile confiscate si tinuti la parnaie sa nu mai indrazneasca nici sa se gandeasca la asa ceva: nici ei si nici urmasii lor
  • +1 (1 vot)    
    Treziti-va si 'la arme!', constiinte cumparate! (Duminică, 26 ianuarie 2014, 6:51)

    hotnewsfil [utilizator]

    'Constiintele cumparate' plang pe umarul borfasului SOV.
    I-a facut 'oameni' cu belsug banesc, pe purtatorii constiintelor.
    Constiintele ar trebui sa iasa la vedere, om cu om, transparent, sa dea o dovada de fidelitate, sa scoata oamenii in strada, sa se adreseze tarii, la o ora de varf, de pe platourile celor mai prestigioase TV - care impartasesc conceptul SOV-Felix, de recompensare a servitorilor, sa declare ca li s-au ticluit dosare politice celor doi bravi luptatori, de catre cozile de topor basiste, din justitie
  • 0 (0 voturi)    
    Totusi, (Duminică, 26 ianuarie 2014, 9:19)

    Kappa [utilizator]

    Asta este un biet excroc complexat de o infirmitate fizica.
    In spatele lui au fost baietii de la Manastire, de la Manastirea Secu.
    Amintiti-va istoria cu FNI.
    Baietii de la Catavencu au ragusit de dat NUME, bine, pina a luat SOV capitalul majoritar, dar asta e altceva.
    Adevaratii criminali nu sint niciodata pedepsiti.
  • 0 (0 voturi)    
    razbunarea miilor de pacaliti, nu a lui Base (Duminică, 26 ianuarie 2014, 14:54)

    Coco2013 [utilizator]

    De ce nu se spune ca e razbunarea miilor de oameni pacaliti de Vantu & Co ?

    Un lucru nu inteleg. Daca e vinovat sa i se ia toata averea, altfel nu se rezolva nimic. Sta 1 an la racoare dar dupa aia ramane in mod legal cu milioanele de euro furate. Acesti escroci trebuie loviti unde ii doare mai tare si anume la buzunar.