Fost lider PD Covasna afirma ca a fost batut de un grup de tineri pentru ca nu stie maghiara

de R.M.     HotNews.ro
Vineri, 3 ianuarie 2014, 16:40 Ultima ora

Gheorghe Predut, fost presedinte al PD Covasna, a depus o plangere la Politie in care afirma ca in noaptea de Revelion a fost agresat fizic si verbal de un grup de tineri pe o strada din centrul municipiului Sfantu Gheorghe, pe motiv ca nu cunoaste limba maghiara, relateaza Agerpres.

Purtatorul de cuvant al Inspectoratului Judetean de Politie (IJP) Covasna, Nicoleta Marin a declarat vineri ca incidentul s-ar fi petrecut in jurul orei 4,30 dimineata, cand acesta se intorcea de la petrecerea de Revelion. Nicoleta Marin a mai spus ca, potrivit plangerii, Predut ar fi fost agresat pentru ca nu cunoaste limba maghiara.

"Dispeceratul IJP Covasna a primit un apel la numarul de urgenta 112 de la un barbat care a anuntat ca fost agresat pe strada Kriza Janos. El sustine ca se deplasa singur spre casa in momentul in care a fost oprit de un grup de cinci-sase tineri. Potrivit plangerii, acestia l-ar fi intrebat ceva in limba maghiara si l-ar fi lovit dupa ce le-a spus ca nu cunoaste limba. Barbatul a fost transportat cu Ambulanta la Spitalul Judetean, unde i s-au acordat ingrijirile medicale", a declarat Nicoleta Marin, care a mai mentionat ca Politia continua cercetarile pentru identificarea persoanelor reclamate.

Gheorghe Predut sustine ca tinerii care l-au agresat aveau in jur de 20 de ani si ca in urma loviturilor primite s-a ales cu o coasta rupta.

Predut a fost lider al Partidului Democrat Covasna intre anii 1994-2001.
























2034 vizualizari

  • +4 (24 voturi)    
    Sustinere pentru d-nul Predut (Vineri, 3 ianuarie 2014, 17:08)

    IonVirvarii [anonim]

    Inca din anul'84 am avut de a face cu rasismul maghiar
    din Transilvania,si anume:-militar in termen la aeroportul TG.Mures am avut invoire in oras si vrand sa mananc ceva am fost respin s de doua ori (in doua locatii:-braserie si cofetarie)pe motiv ca nu stiam comanda in maghiara!Vina este a noastra ,a romanilor caci am permis folosirea altor limbi oficiale pe teritoriul romanesc si nu am facut si nu facem nimic pentru a indrepta lucrurile pe calea normala.Amintiti-va de omul acela ,Cofariu,batut cu bestialitate de unguri imediat dupa ,,revolutia'' din '89,ce masuri s-au luat?cooptarea perpetuua la guvernare a maghirilor!Sofer fiind cautam o adresa de livrare in Covasna si la toate intrebarile mele nimeni nu mi-a raspuns un cuvant in romaneste!Traiesc de vreo 12 ani in Franta si vad bine cat de slab este condusa Romania in raport cu alte state,tradata si furata de chiar fii e:,romanii ce se mai si lauda cu studii si intelect ales si nici o alta limba straina nu se admite ,franceza fiind obligatorie.Noi daca nu ne unim, umiliti si batjocoriti
    vom fugi in alte tari!
    Pacat ca romanul cu putere financiara este pus doar pe jaf si sa faca avere din nenorocirea celui ce munceste pentru el!
    • +1 (17 voturi)    
      guvernantii nostrii.... (Vineri, 3 ianuarie 2014, 18:26)

      oxxxxxyyyyya [utilizator] i-a raspuns lui IonVirvarii

      prin atitudinea lor duplicitara, precum voturile, nu sunt in stare sa faca ordine in tara........de 20 de ani, politrucii maghiari, sunt cooptati consecvent la guvernare, asta le da nas si ajungem in situatii ca cea de mai sus...............procuratura se autosesizeaza?...........reprezentantul com. cu pr. de discriminare se sesizeaza ?......sau pop. majoritara nu are drepturi, ci numai obligatii
    • -4 (16 voturi)    
      domnule (Vineri, 3 ianuarie 2014, 19:50)

      abrahamlincoln [utilizator] i-a raspuns lui IonVirvarii

      nu compara franta si limba franceza cu romania, iar maghiarii care nu vorbesc lb romana in transilvania este din cauza ca nu i-a invatat nimeni limba romana, in franta se invata si limba franceza, bafta. iar omul care zice ca a fost batut in transilvania ca nu stie maghiara minte de ingheata si iadul. o noua propaganda ieftina tipic romanesc , se apropie alegerile.
      • +3 (5 voturi)    
        Nu minte (Sâmbătă, 4 ianuarie 2014, 1:27)

        CatalinPetrica [anonim] i-a raspuns lui abrahamlincoln

        Nu minte si eu am fost tratat urat in Harghita pentur ca nu stiam maghiara
        mai primitori sunt ungurii in Budapeste decat cei din Harghita si Covasna
  • +6 (16 voturi)    
    mda (Vineri, 3 ianuarie 2014, 19:33)

    amanda13 [utilizator]

    Inteleg perfect situatia si ii transmit toata compasiunea mea domnului Predut. Cat voi trai nu voi inceta sa povestesc prin ce am trecut in HarCov, mi-am trait acolo copilaria si adolescenta si am trecut prin exact situatia descrisa mai sus. Cu singura diferenta ca nu am fost agresata atat de tare. Nu voi uita niciodata cum ma asteptau parintii in fata scolii in anii '90 fiindca eram intr-o scoala romaneasca si luam bataie de la cete de minunati si toleranti etnici unguri la iesirea de la cursuri. Nu voi uita niciodata cum a trebuit sa vorbesc maghiara (pe care o stiu si acum aproape la perfectie) intr-o situatie cand la Tusnad un grup de maghiari prietenosi cautau romani ca sa-i omoare. Nu voi uita discriminarea si mizeria umana pe care mi-a fost dat sa o traiesc!
    • +1 (9 voturi)    
      SI EU AM TRAIT, .... (Vineri, 3 ianuarie 2014, 21:11)

      oxxxxxyyyyya [utilizator] i-a raspuns lui amanda13

      PRINTRE UNGURI ....SUNT SOVINI, PANA -N VARFUL UNGHIEI,,,,,,,NUMAI URA IN SUFLETUL LOR DE BARBARI......SEAMANA CU TSIGANII.
  • 0 (14 voturi)    
    politică (Vineri, 3 ianuarie 2014, 20:30)

    Sakura [utilizator]

    Despre un politician eu aş fi reţinut în a crede că acesta a fost motivul pentru care a încasat-o. De fapt sunt reţinut în a crede orice iese pe guriţa unui politician. Mai ales când urmează alegeri.
  • +5 (7 voturi)    
    Politician penal (Vineri, 3 ianuarie 2014, 20:59)

    Vizitatoru [utilizator]

    Un pasaj dintr-un articol din 2001:

    " Procurorii Parchetului Curtii de Apel Brasov au finalizat ancheta si au inaintat instantei de judecata dosarul penal privind infractiunile savarsite, in calitate de director al SC Comcereal SA Sf. Gheorghe, de fostul sef al FPS Covasna, Gheorghe Predut. Reamintim ca, in 31 octombrie a.c., acesta fusese arestat preventiv de procurori in dosarul "Comcereal", dar a fost pus in libertate de judecatorii de la Judecatoria si apoi de la Tribunalul din Sf. Gheorghe. Dupa desfiintarea FPS Covasna, Gheorghe Predut a devenit directorul general al SC Comcereal SA Sf. Gheorghe, societate pe care, in calitate de "boss" fepesist, o vanduse unei firme a celebrului tepar "strategic" Ede Erdely."

    Citeste mai mult: adevarul.ro/news/societate/fostul-sef-fps-covasna-gheorghe-predut---trimis-judecata-pomelnic-infractiuni-1_50abde5c7c42d5a6638199f1/index.html
  • +1 (9 voturi)    
    victima fiind politician... (Vineri, 3 ianuarie 2014, 23:35)

    IancuJianu [utilizator]

    ...este singurul lucru care ma bucura. sa vada si ei de ce UDMR este *solutia imorala* si pe viitor sa le mai faca concesii bozgorilor...
  • 0 (2 voturi)    
    Limba oficiala in Romania este limba romana (Sâmbătă, 4 ianuarie 2014, 10:00)

    chiaburu [utilizator]

    In conformitate cu art.13 din Constitutia Romaniei
    limba oficiala inRomania este limba romana!
    Iata dragi cetateni romani ,ca etnicii unguri ne invata ce trbuie facut cu cei care sunt cetateni romani si nucunosc limba romana ,limba oficiala in Romania!
    In cazul de fata autoritatile Competente romane trebuie sa ia masuri de sanctionare in mod exemplar a celor vinovati pentru incal care Constitutiei Romaniei!
    Nu trbuie sa se mai tolereze nicidata incalcarea constitutiei denimeni indiferentcine ar fi.
    Astept sa se faca ocomisie parlamentara petru ca s-a incalcat in mod grav Constitutia Romaniei si sa ne spuna ce masuri trebuiesc luate in cazuri deincalcare a Constitutiei romaniei!
    Astept raspuns si de la Ilie sarbu in acest caz de incalcare a prevederilor constitutiei Romaniei!