Vaslui: Un copil ar fi fost lovit de primarul din Pungesti; minorul ar fi facut un gest obscen fata de edil

de V.M.     HotNews.ro
Joi, 26 decembrie 2013, 12:18 Ultima ora

Primarul comunei Pungesti, Mircia Vlasa, ar fi lovit miercuri seara cu palmele peste fata un copil in varsta de 12 ani din localitatea Armasoaia. Potrivit declaratiei purtatorului de cuvant al Inspectoratului de Politie al Judetului (IPJ)Vaslui, Mihaela Straub, minorul ar fi facut un gest obscen fata de edil, iar acesta l-ar fi certat si palmuit pe baiat, relateaza Agerpres.

"La numarul de urgenta 112 s-a primit un apel cu privire la un incident care a avut loc pe raza localitatii Armasoaia. Un minor, care se afla impreuna cu alti copii pe un drum din sat, in momentul in care s-a intalnit cu domnul primar ar fi facut un gest obscen catre acesta. Domnul primar l-a certat si l-ar fi lovit cu palmele peste fata, potrivit martorilor. Copilul a fost preluat de o ambulanta si transportat la Spitalul Judetean Vaslui, fiind diagnosticat cu intoxicatie voluntara cu alcool. Cadrele medicale nu au considerat ca se impune internarea copilului", a declarat, joi, purtatorul de cuvant al IPJ Vaslui, Mihaela Straub.

Potrivit acesteia, politistii au luat legatura cu parintii copilului, iar acestia au afirmat ca nu doresc sa depuna plangere pentru infractiunea de loviri si alte violente.




















3996 vizualizari

  • +7 (27 voturi)    
    Daca era profesor palmuitorul, (Joi, 26 decembrie 2013, 12:30)

    soundtrack [utilizator]

    ii desfaceati contractul de munca si-l bagati la puscarie! Da' e primar si de la usl, deci nu e vinovat.Poate daca stalcea copilul in bataie , ajutat de vreo cativa jandarmi, patea vreun avertisment. Minorul nu e responsabil pt. fapta lui si ca el sunt multi in scoli.Ce-ar trebui profii sa faca? Sa-i palmuiasca pe toti? Doar tonul obrazniciei si mitocaniei il da usl, cel mai titrat guvern si parlament, cu meserii 'auto'....!
    Daca opinia publica tace, inseamna ca 99% sunt toti ca primarele viteaz ca s-a batut cu un copilas!!!!
    • +11 (19 voturi)    
      mai bine-i pălmuia pe părinţi (Joi, 26 decembrie 2013, 12:45)

      ampersand [utilizator] i-a raspuns lui soundtrack

      "Copilul [de 12 ani] a fost preluat de o ambulanta si transportat la Spitalul Judetean Vaslui, fiind diagnosticat cu intoxicatie voluntara cu alcool."

      Pe mine m-ar fi snopit taică-meu cu cureaua dacă m-ar fi simţit mirosind a alcool.
      • +3 (9 voturi)    
        Nu mai faceti pe oripilatii (Joi, 26 decembrie 2013, 13:39)

        soundtrack [utilizator] i-a raspuns lui ampersand

        ca beau alcool copiii!
        Ai vostri bat din copita sa le luati ultimele gagdgeturi, beau si fumeaza, se mai si drogheaza, stau la calculator nonstop, vorbesc murdar pe strada, dar sunt ai vostri, genii carpato-danubiano-pontice neintelese!
        E de notorietate ca la tara copiii mai beau pt. ca au butoaiele cu vin la indemana, parintii sunt responsabili si poate mai putin instruiti, dar nu sunt EVIL ca cei de la oras, naraviti cu simboluri sataniste, cu discoteci si cluburi care colcaie de homosexuali si curve!
        Ideea e ca primarul usl din Pungesti demonstreaza violenta si agresivitate ca toti comunistii care au vandut tara la fier vechi si care , acum, ii obliga pe niste bieti tarani sa accepte moartea lenta, casele distruse, apa otravita, FARA SA LE OFERE NICIO DESPAGUBIRE SA RELOCARE, in speranta unei asa-zise independente energetice de care se vor bucura doar hotii din administratie, parlament si alte structuri securistoide.
      • +4 (8 voturi)    
        copil abuzat (Joi, 26 decembrie 2013, 16:10)

        GeorgeT [utilizator] i-a raspuns lui ampersand

        Copil lovit de un adult nici nu conteaza de cine profesor, dobitoc, primar, sau popa, este un caz ce in alte tari are consecinte penale.
        Adultul care ia- furnizat acool minorului este de asemenea o fapta incriminata de legile tarilor mai putin estice ..
      • 0 (8 voturi)    
        oare? (Vineri, 27 decembrie 2013, 3:24)

        T34 [utilizator] i-a raspuns lui ampersand

        Stirea e veche de 3 zile de acum. Povestea "intoxicarii cu alcool" a aparut abia ieri, in declaratiile purtatoarei de cuvant a IPJ Vaslui si in fitzuica "Adevarul", pare-mi-se. NU UITATI: ce iese pe gura autoritatilor din Vaslui e dictat de Chevron. Fara exceptie!
        Din cate stiu, tatal copilului a depus plangere la Politie impotriva primarului dar, probabil, n-o fi fost inregistrata...; o mica "scapare" a autoritatilor, ce sa-i faci...
        In plus, daca as fi copil, si eu l-as injura pe ticalosul care ajuta o companie petroliera sa-mi otraveasca viata!! Macar injuraturile si blestemele sa ne ramana, daca altceva ni s-a luat!
    • -11 (25 voturi)    
      Aleşii nu pot fi pedepsiţi (Joi, 26 decembrie 2013, 13:17)

      felis_tigris [utilizator] i-a raspuns lui soundtrack

      Nu au fost ei preşedinţi ai României pedepsiţi pentru agresarea unui minor. Tu vrei să fie pedepsit un primar? Glumeşti, desigur!
    • -7 (25 voturi)    
      Daca era presedinte palmuitorul, (Joi, 26 decembrie 2013, 13:19)

      M. G. [utilizator] i-a raspuns lui soundtrack

      Jura cu mana pe Biblie ca nu a dat cu pumnul sau chiar ca nu i-a aplicat un mawashi-geri! Despre palma, nicio vorba. Sst!
    • +3 (3 voturi)    
      Tara asta are nevoie de: (Joi, 26 decembrie 2013, 17:42)

      rov [utilizator] i-a raspuns lui soundtrack

      O intrunire a tuturor decanilor de facultati tehnice din tara, care sa dea un verdict pentru exploatarea sau nu a gazelor de sist.
      Apoi politicul(indiferent de orientare) sa ia o decizie!!
      NU sa luam decizii bazate pe primari si copii de 12 ani!!
      DESTEPTAREA !!!
  • +11 (13 voturi)    
    astept sa apara filmul la TV (Joi, 26 decembrie 2013, 13:01)

    nellino [utilizator]

    si discutiile sterile despre "pixelul albastru"
    desi oricine stie ca un primar loveste cu putere, in timp ce altii doar mangaie parinteste.
  • 0 (18 voturi)    
    Deci primarul a batut un minor baut (Joi, 26 decembrie 2013, 13:05)

    dumitrica [utilizator]

    Eu asa inteleg din articol.

    Dupa ce ca are indisciplina in localitate, neavind grije ca minorii sa nu fie bauti, primarul ii mai si bate.
    • +2 (10 voturi)    
      spot on (Joi, 26 decembrie 2013, 16:17)

      GeorgeT [utilizator] i-a raspuns lui dumitrica

      Nu inteleg de ce ei primit minusuri pentru o constatare a faptelor, naucitor, Naucitoare si reactia celor pusi sa protezeje populatia si mai ales categoriile cele mai vulnerabile , copii.
      Oare ce are de zis inspectia judiciara sau cum se cheama cei care ar trebui sa controleze abuzirile militienilor. In acest caz un copil a avut parte de abuz din 3 parti , adultul bataus, militian si cel care i-a furnizat alcoolul. Halal societate, de risul lumii
  • 0 (4 voturi)    
    asta-i mai grav, (Joi, 26 decembrie 2013, 14:00)

    victor L [utilizator]

    ca in snoava: si bauti si batuti :P
    Saraca loaza!
  • +5 (5 voturi)    
    Parca am mai auzit... (Joi, 26 decembrie 2013, 15:03)

    Lexis [utilizator]

    ..."Da' poate a spus ceva copilul, a injurat sau..."
    Ei, dar atunci a fost trucat filmul, acum e imposibil...
  • +3 (7 voturi)    
    Ce fel de oameni is aia din Pungesti (Joi, 26 decembrie 2013, 15:32)

    Wanheda [utilizator]

    Daca li se imbata sau dau de baut la copii de 12 ani?
    • +1 (1 vot)    
      Cre'ca-s frati... (Vineri, 27 decembrie 2013, 12:53)

      Prostu' satului [utilizator] i-a raspuns lui Wanheda

      ..cu astia din Canada. care-si fac fericiti plozii cu marijuana. Deh, fiecare cu specificul local...
      http://www.huffingtonpost.ca/2013/04/11/canada-kids-marijuana-unicef_n_3062739.html
  • +5 (7 voturi)    
    Ha? (Joi, 26 decembrie 2013, 15:45)

    DT34 [utilizator]

    Pai stati putin, stirea si titlul ar trebui sa fie despre parintii copilului arestati si copilul luat de la parinti de catre cei de la protectia copilului.
    Eu cred ca e mai important ca un copil sa fie beat decit unul care a primit o palma.
    • +1 (1 vot)    
      No, s-o luam pe rand, (Vineri, 27 decembrie 2013, 13:44)

      dbdb [utilizator] i-a raspuns lui DT34

      stirea trebuia sa fie despre PRIMARUL ARESTAT ca a lovit un copil, apoi despre ancheta din care sa rezulte ca a fost beat copilul si eventual, daca e cazul (adica daca acest fapt a fost din neglijenta parintilor), apoi stirea cu arestarea parintilor, etc.
  • +5 (7 voturi)    
    vai de tine (Joi, 26 decembrie 2013, 16:15)

    ggna [utilizator]

    Primar prost! Ai ajuns sa te "mascareasca" plozii pe strada...bine, dupa ce au cinstit si ei ceva de prin casa...
  • +3 (5 voturi)    
    Astept varianta "pixelul albastru" (Joi, 26 decembrie 2013, 19:35)

    uluit [utilizator]

    Astept cu nerabdare, varianta video cu "pixelul albastru", facuta-n laboratoarele trusturilor.

    Interesant cum un copil de 12 ani s-a imbatat pur si simplu (asta reiese din articol). O fi vrut sa-si faca curaj si sa-l infrunte pe primar? sau asat-i o stare normala pentru un copil? Asta da "evolutie" in tehnica manipularilor.
    Ciudate mai sunt caile "luptelor" prin Europa de Est.

    Lasati, c-o sa ne dea tovarasul Putin "gaze" ieftine. (sarcasm)
  • 0 (0 voturi)    
    ... (Vineri, 27 decembrie 2013, 8:48)

    vitan.sandu [utilizator]

    Nu cumva acest primar este pdlist? Nu cumva este un trucaj? Sunati-l pe funeriu poate demonstreaza ca nu se putea lovi copilul cu palma peste fata.
  • +2 (4 voturi)    
    bautura si gazele (Vineri, 27 decembrie 2013, 9:22)

    liviusmaximus [utilizator]

    Pt ca e frig, copiii beau. Cand aduce chevron gazele, n-ai sa mai vezi :). Si vor face si sedinte AAA. Deci chevron e bun...ce pr de kk aveti...
  • +1 (5 voturi)    
    Nu are nicio scuza pentru fapta sa aceasta primata (Vineri, 27 decembrie 2013, 11:36)

    artistul000 [utilizator]

    ca primar nu i se poate spune.
    Indiferent daca e obraznic, sub influenta alcoolului sau mai stiu eu ce altceva ... NU LOVESTI UN COPIL.
    Primarul ar trebui sa-si dea demisia iar autoritatile sa-l judece pentru fapta sa ... la fel si pe parinti copilului. Alcool la 12 ani? Ce tampiti!!