UPDATE O persoana s-a aruncat in fata metroului, la statia Piata Romana

de I.C.     HotNews.ro
Vineri, 6 decembrie 2013, 8:46 Ultima ora

O persoana s-a aruncat in fata metroului la statia Piata Romana, a declarat, vineri, purtatorul de cuvant al Inspectoratului pentru Situatii de Urgenta Bucuresti, Daniel Vasile, citat de Mediafax. Reprezentantul ISU a precizat pentru postul B1TV ca victima este in viata, fiind in stare constienta. O ambulanta SMURD s-a deplasat la fata locului. Circulatia metroului este blocata pe linia Berceni- Pipera intre Piata Romana si Universitate si se desfasoara normal in celalalt sens.

Potrivit postului de televiziune, victima este o femeie. Reprezentantul ISU a precizat ca la fata locului s-a deplasat un echipaj de prim-ajutor "care a extras victima si a inceput deplasarea spre spitalul Floreasca". Femeia este in stare constienta.

Incidentul a fost semnalat la 112, in jurul orei 08:30, la statia de metrou Piata Romana fiind trimise echipaje de prim ajutor si de descarcerare.

Calatorii sunt anuntati de reprezentantii Metrorex ca circulatia se desfasoara cu dificultate, intre Piata Romana si Universitate, din cauza unui caz de suicid, potrivit Mediafax.

UPDATE
Purtatorul de cuvant al Spitalului Floreasca, dr. Bogdan Oprita, a spus ca femeia este constienta, nu are leziuni externe vizibile, fiind in investigatii.

Oficiali din Politia Capitalei au precizat ca femeia a fost identificata, aceasta avand 48 de ani.

Reprezentantii Metrorex au declarat ca, in jurul orei 8:25, s-a semnalat faptul ca o femeie a fost prinsa sub garnitura de tren, in statia de metrou Piata Romana.

La ora transmiterii acestei stiri, circulatia la metrou a fost reluata pe ambele fire, intre Piata Romana si Universitate.

Stire in curs de actualizare


Citeste mai multe despre   























9405 vizualizari

  • 0 (16 voturi)    
    ??? (Vineri, 6 decembrie 2013, 9:17)

    adrian_rolland [utilizator]

    NU o sa inteleg niciodata de ce nu se sinucid la ora 11 seara cind nu ar fi afectat nimeni de ceea ce fac ei.... Nu-si dau seama ca gestul lor afecteaza citeva mii de persoane?
    • +4 (8 voturi)    
      Nu cred (Vineri, 6 decembrie 2013, 9:28)

      duda [utilizator] i-a raspuns lui adrian_rolland

      Am vazut ca multa lume era frustrata de dimineata si se intreba acelasi lucru. Si nu, nu cred ca-si dau seama. Banuiesc (n-am de unde sa stiu cu siguranta ce-a fost in mintea ei) ca a ales sa se sinucida pentru ca nu vedea o alta solutie la problemele pe care le are (poate ca exista solutii, dar ea refuza sa le vada). In cazul asta, mi-e greu sa cred ca se poate gandi la cat de mult incurca traficul cu gestul ei.
    • -2 (10 voturi)    
      Eu nu intele altceva... (Vineri, 6 decembrie 2013, 9:47)

      B.Dan [utilizator] i-a raspuns lui adrian_rolland

      De ce unele persoane care se sinucid simt nevoia sa strice ziua multor oameni? Din punctul meu de vedere, fiecare e liber sa se sinucida... Daca e atat de distrus (la propriu - fizic sau psihic) asa incat sa nu se bucure de viata, are aceasta alegere. Dar daca o face, sa o faca in intimitatea proprie, nu spoindu-se pe nu stiu ce trotuar sau aruncandu-se in fata metroului (conductorul metroului cat si ceilalti pasageri sau trecator riscand sa ramana traumatizati).
    • +7 (9 voturi)    
      Sinucigas egoist (Vineri, 6 decembrie 2013, 9:55)

      acimpoieru [utilizator] i-a raspuns lui adrian_rolland

      Tu daca te ai sinucide clar ai face-o la ora de varf pentru ca te gandesti numai cum intarzi tu la serviciul tau de sclav si nu la sinucigas. Eu sunt sigur ca sinucigasul se gandeste la faptul ca gestul sau afecteaza mii de persoane. A fost asa de suparat pe el / ea ca a hotarat sa se sinucida. Cat despre tine ai o scuza ca ai intarziat la servici.
    • +5 (9 voturi)    
      Pai... (Vineri, 6 decembrie 2013, 10:09)

      mhc1979mhc [utilizator] i-a raspuns lui adrian_rolland

      In culmea depresiei ajungi dimineata nu seara...
    • +7 (11 voturi)    
      cata compasiune (Vineri, 6 decembrie 2013, 10:33)

      gigel de luxembourg [utilizator] i-a raspuns lui adrian_rolland

      tu crezi ca un om care alege sa-si ia propria viata, adica nu-l mai intereseaza NIMIC, sta sa se gandeasca la problemele tale meschine cum ca ai intarzia la munca? esti chiar piatra de sulfet daca din toata treaba asta ai ales sa vezi ca ti-a intarziat tie metroul.
    • +7 (11 voturi)    
      Multumesc (Vineri, 6 decembrie 2013, 12:03)

      TeodorB [utilizator] i-a raspuns lui adrian_rolland

      Comentariul tau imi confirma inca o data ce simt in fiecare dimineata pe magistrala respectiva.

      Ca sunt inconjurat de o armata de drone calcandu-se in picioare pentru a fi primi la usa metroului, si apoi cufundandu-se in propriul smartphone si in general evitand orice interactiune umana.

      Desigur, tot ce conteaza e sa ajungi tu la 9.00 in biroul tau din Pipera unde sta inchis frecand menta 8 ore pentru a-ti putea plati rata.

      Restul pot sa dispara, de fapt ar fi chiar de preferat, dar atunci cand te uiti tu la Dansez pentru Tine, ok?
  • +6 (6 voturi)    
    inca un ? (Vineri, 6 decembrie 2013, 9:31)

    Finlandezul [utilizator]

    Dar tu, Adrian, iti dai seama ce spui?
  • +5 (9 voturi)    
    garduri (Vineri, 6 decembrie 2013, 9:47)

    bedexe [utilizator]

    Metrorex sa puna garduri precum in Franta cu porti care se deschid automat dupa oprirea metroului.

    Din plastic. Nu e foarte costisitor.
  • -5 (11 voturi)    
    ... (Vineri, 6 decembrie 2013, 9:56)

    banel [utilizator]

    Trecand peste motivele ce pot determina o persoana sa recurga la suicid, nu inteleg de ce unii o fac in public. Chiar era nevoie sa se arunce in fata metroului si sa opreasca mii de oameni din drumul lor spre servici?
  • +7 (9 voturi)    
    chiar le stim pe toate? (Vineri, 6 decembrie 2013, 11:16)

    Bolovanul [utilizator]

    La Piata Romana, zona de asteptare a metroului este foarte ingusta. Tot ce stim in realitate este ca o persoana a cazut pe sinele metroului.
    Poate i-a fost rau, poate a alunecat, poate a fost impinsa de personajele care imping cu disperare sa apuce un loc in metrou.

    Oricum, e stupid sa ne injuram intre noi, chiar sa ne luam la paruiala prin mijloacele de transport in comun sau pe net, cand adevaratii vinovati sunt la primarie si prin ministere.
  • -2 (6 voturi)    
    Pai de ce se sinucid? (Vineri, 6 decembrie 2013, 11:23)

    Andor74 [utilizator]

    Cica ii ajung problemele din urma - lipsa serviciului, inglodarea in datorii, probleme sentimentale. O persoana normala lupta si cauta solutii si cai de rezolvare. Ceilallti gasesc vinovati in jur (ala are pile, o avut noroc, e mai frumos, etc.) si se disculpa ei (nu am ce face).
    Intotdeauna un sinucigas nu va considera ca el este de vina pentru ceea ce i se intampla ci va da vina pe altii.
    Ei si atunci cum sa nu te arunci la ora de varf in fata metroului? Doar toti parvenitii trebuie sa sufere pentru suferinta mea, nu?
  • +3 (9 voturi)    
    toti <br> (Vineri, 6 decembrie 2013, 11:59)

    Dan123 [utilizator]

    se plang ca au intarziat la serviciu si se intreaba de ce nu s-a sinucis acasa. nu le pasa ca era sa moara un om. egoisti..
    • -4 (6 voturi)    
      @Dan123 si retul (Vineri, 6 decembrie 2013, 12:46)

      adrian_rolland [utilizator] i-a raspuns lui Dan123

      Ma doare undeva ca cineva vrea sa se omoare. Atita timp cit gestul lui ma afecteaza direct pe mine (pierd bani deoarece am intirziat la servici 1 ora, pierd bani ca imi platesc alt mijloc de transport decit cel pe care am abonamentdeja platit, familia mea pierde bani ca EU pierd bani) si dupa aia afecteaza alte citeva mii in acelasi fel ca pe mine am o compasiune enorma fata de persoana aia. Si vedeti link-ul de mai jos:

      http://www.dcnews.ro/2013/12/cat-de-idiot-sa-fii-sa-te-sinucizi-la-metrou-sau-sa-incerci/
      • +2 (2 voturi)    
        Cei pe care ii doare undeva... (Vineri, 6 decembrie 2013, 19:51)

        Mihail_AD [utilizator] i-a raspuns lui adrian_rolland

        ...n-ar trebui sa pretinda vreo atentie din partea celor de al caror gest pretind ca sunt afectati.
    • -1 (5 voturi)    
      nu chiar (Vineri, 6 decembrie 2013, 13:17)

      CJ. [utilizator] i-a raspuns lui Dan123

      Dar ce se intampla cu cel care conduce metroul in fata caruia se sinucide cineva. Ce se intampla cu copiii care pot sa fie prin preajma si sa vada.

      Si apoi multi pe aici raspund pe tonul "nu iti pasa ca s-a sinucis un om, dar iti pasa ca vei intarzia la serviciu la care te duci ca oaia". De ce? In ziua de azi nu mai e "cool" sa muncesti, numai prostii muncesc, ca oile?
      Plus mi se pare nedrept ca oricine sa vina si sa zica "problemele tale sunt nimic, ala avea probleme serioase, e clar din faptul ca s-a sinucis". Poate si oameni carora sinucigasul le creeaza probleme prin gestul sau sunt in situatii grele si sunt mental la limita, iar frustrarile de genul "nu pot ajunge la serviciu la timp si nici macar nu depinde de mine" se acumuleaza si ele, pana cand pot chiar duce la sinucidere.
  • +4 (8 voturi)    
    Dezumanizare avansata (Vineri, 6 decembrie 2013, 14:00)

    nicanor [utilizator]

    Observ aici, ca si dimineata la metrou,o multime de dezabuzati, nemultumiti ca gestul tragic al unui om disperat le-a deranjat socotelil pe ziua de astazi. Ma intreb: cat de cinici si de dezumanizati am ajuns, incat sa nu ne mai miste nici macar moartea seamanului nostru?! Cand se punea in discutie eutanasierea cainilor vagabonzi, imi aduc aminte cati se isterizau, pe internet sau in strada, de mila "sarmanilor catelusi" (unii dintre ei tocmai devorasera un copil de 4 luni)! In mod sigur, e ceva gresit in drumul civilizatiei moderne, de produce asemenea monstri cu chip de om...
    • -3 (7 voturi)    
      Toti pentru unul (Vineri, 6 decembrie 2013, 16:12)

      CJ. [utilizator] i-a raspuns lui nicanor

      Da, pentru ca sigur in multimea careia i-au fost deranjate socotelile nu erau decat oameni complet fericiti si multumiti si fara nici o problema.
      Eu sunt convinsa ca erau destui oameni ai caror sefi nu sunt intelegatori si intarzierea la serivciu le creeaza probleme. Sigur era macar o persoana care are o ruda grav bolava in spital, poate chiar un copil. Macar o persoana care sufera de o boala grava si totusi continua sa circule cu metroul catre serviciu sau scoala. Sigur erau multi cu probleme financiare care traiesc de azi pe maine si cat li se taie din salariu pentru intarziere inseamna mult pentru ei. Oameni nefericiti tre' sa fi fost cat cuprinde, parasiti/inselati de sot/sotie/iubit/iubita destui cu siguranta.
      Deci da, imi pasa de moartea seamanului meu (care nici nu a murit, si cred ca nici nu mor multi care incearca sa se sinucida la metrou), dar imi pasa mai mult de multimea de oameni anonima, din care fiecare are problemele lui mai grave sau mai putin grave, dar se confrunta cu ele fara sa faca viata altora mai grea.
      • +3 (9 voturi)    
        Mi-e mila de tine... (Vineri, 6 decembrie 2013, 17:33)

        nicanor [utilizator] i-a raspuns lui CJ.

        Biata fiinta egoista, fericita in universul ei, care crede ca totul se reduce la ea. Moartea va surprinde nepregatiti, avand convingerea caraghioasa ca ceea ce e acum va dainui la infinit, ca veti trai vesnic si ca problemele voastre sunt si ale universului. Orice scama din parul altuia va creeaza nevroze. Un ambuteiaj inseamna evenimentul zilei si al saptamanii. Va credeti unici si minunati, dar nu suntem cu totii decat niste biete furnici, destinate sa-ncapa bine in 4 scanduri.
        Va contemplu in fiecare dimineata, cum va inghesuiti in drum spre birouri. Cum urcati si coborati aceleasi scari la metrou, grabiti de parca lumea s-ar prabusi, daca veti intarzia. La volan, sunteti in stare de orice crima, numai sa prindeti primii verde. Caricaturi de oameni, care nu starnesc rasul, ci mai degraba tristete si mila ...
        • -2 (6 voturi)    
          si mie de tine (Vineri, 6 decembrie 2013, 20:45)

          CJ. [utilizator] i-a raspuns lui nicanor

          Pai daca suntem prosti si mergem la munca. Mai bine ne faceam si noi politicieni sau artisti din astia neintelesi ca dumneata
    • -1 (7 voturi)    
      Sunteti prosti (Sâmbătă, 7 decembrie 2013, 0:09)

      CristeaDaniel [anonim] i-a raspuns lui nicanor

      Prietene, poate si eu si familia mea avem probleme mult mai mari decat femeia asta si continuam sa luptam, nu sa te sinucizi ca un ratat si sa mai incurci si alte mii de persoane ca asa vrei tu, exista blocuri, arme, streanguri si alte chestii din astea.
  • -2 (4 voturi)    
    zgomotul si oile (Vineri, 6 decembrie 2013, 18:29)

    aaragn [utilizator]

    E fascinant cat de multi comenteaza negativ despre "corporatistii" care lucreaza "ca sclavii" sau "ca oile".. Tare rau ne pute ideologic munca in Romania!

    In al doilea rand, e la fel de fascinanta simpatia pe care sinucigasul o starneste. Oamenii compatimesc, ii cearta pe cei care care acuza alegerea facuta (metrou, multime), in general primeaza emotiile si sentimentalismul.
    Ce lipseste e un anume spirit masculin, stoic, de a intelege moartea mai la fereala, fara multimi si galagie tragica, fara lacrimi si bocete.

    Din 1 rezulta ca suntem puturosi, din 2 ca suntem babe. Poate de asta s-o fi aruncat omul in fata metroului.
  • +2 (6 voturi)    
    pentru oligofreni (Vineri, 6 decembrie 2013, 23:45)

    mstefan [utilizator]

    cei care cred ca ma refer la ei, ati ghicit! de voi este vorba. daca lucrati la cineva care nu ar intelege o situatie de genul asta atunci va meritati soarta si aveti locul de munca perfect. axati-va pe munca si lasati ganditul/educatia/moralitatea/emotiile pentru noi. pregati-va in caz de razboi sa fiti scuturi umane. din cei care gandesc ca voi se fabrica.