Stire actualizata

VIDEO Bucuresti: Focuri de arma trase in apropierea unui supermarket din Militari. Trei persoane au fost ranite

de I.C.     HotNews.ro
Sâmbătă, 23 noiembrie 2013, 18:28 Ultima ora

Mai multe impuscaturi s-au auzit sambata seara in apropierea unui supermaket din cartierul Militari din Bucuresti, informeaza Digi 24. Potrivit SMURD, 3 persoane au fost ranite, printre care si o femeie, insa victimele se afla in stare stabila. Un reprezentant al politiei a declarat ca e vorba de un conflict spontan care a rezultat in mai multe focuri trase cu o arma cu bile de cauciuc.

UPDATE 21:37  Surse din Politie au declarat pentru Mediafax ca cele trei victime si autorul atacului se cunosteau si chiar locuiau in acelasi bloc, ei luandu-se la cearta in timp ce stateau la coada in supermarket si continuand afara, cand unul dintre ei a scos un pistol cu bile si a tras in ceilalti.

Sursele citate au declarat pentru agentia de presa citata ca cei doi barbati si femeia care au fost impuscati, sambata seara, in zona Cora Militari, se cunosteau intre ei si il cunosteau si pe agresor, toti patru locuind in acelasi bloc.

Femeia si cei trei barbati implicati in incident s-ar fi luat la cearta in timp ce se aflau la coada in supermarket si au continuat sa se certe si dupa ce au iesit din magazin. Atunci, unul din barbati a scos un pistol cu bile de cauciuc si a inceput sa traga, ranindu-i pe ceilalti doi si pe femeie.

Femeia, in varsta de 23 de ani, ranita la ochi si un barbat ranit la gat, in urma atacului armat din Militari au fost transportati la Spitalul Universitar, iar cealalta victima, un barbat cu o plaga in abdomen, a fost transportata la Spitalul Elias, a declarat pentru medicul Bogdan Oprita pentru Mediafax.

Coordonatorul SMURD Bucuresti, Bogdan Oprita, a precizat ca femeia are o plaga impuscata in dreptul ochiului, cu posibilitatea afectarii globului ocular.



UPDATE 18:55 Un reprezentant al Politiei prezent la fata locului a declarat ca agresorul a folosit un pistol cu bile de cauciuc. Intrebat daca incidentul reprezinta o reglare de conturi, acesta a precizat ca "nu este vorba de nicio reglare, este vorba de un conflict spontan, nu este vorba de un conflict preexistent intre 2 grupari". Reprezentantul Politiei a adaugat incidentul a plecat "de la cuvinte triviale in interiorul unui magazin" intre doua femei. In conflict au intervenit ulterior mai multi barbati.

Autoritatile verifica legalitatea detinerii si folosirii armamentului

Trei ambulante se afla la fata locului pentru a acorda asistenta medicala victimelor. Bogdan Oprita a precizat ca victimele sunt constiente si echilibrate din punct de vedere al functiilor vitale. Una dintre victime a fost impuscata in zona abdomenului, iar celalalte doua in zona capului si a gatului.

Purtatorul de cuvant al Inspectoratului pentru Situatii de Urgenta Bucuresti Daniel Vasile a declarat pentru Mediafax ca incidentul a avut loc in zona statiei de metrou Lujerului, in apropiere de Cora Militari.

In jurul orei 17:57 a fost facut un apel la 112 prin care s-a anuntat ca in apropierea unui supermarket din cartierul Militari din Capitala a avut loc un conflict violent, in urma caruia mai multe persoane ar fi fost ranite cu o arma de foc.

Potrivit postului de televiziune, conflictul a avut loc in supermarket, apoi persoanele au iesit afara unde 3 persoane au fost impuscate cu un pistol cu bile. Autorul atacului a fugit de la locul atacului si este urmarit de politie.

In zona Bulevardului Iuliu Maniu se circula cu dificultate.

Revenim cu informatii




















8389 vizualizari

  • +1 (19 voturi)    
    asa guvern asa mafie (Sâmbătă, 23 noiembrie 2013, 18:49)

    timp tamp [utilizator]

    mafiotii uslasi dupa modelul guvernantilor si a parlamentarilor su trecut la atacuri si jafuri la drumul mare.
    VOTSTI USLAMUL!
    • +4 (4 voturi)    
      esti incoerent (Duminică, 24 noiembrie 2013, 2:47)

      nbo [utilizator] i-a raspuns lui timp tamp

      USL-ul are legatura cu toata treaba asta cata a avut Basescu cu crimele de la coafor.
      • 0 (4 voturi)    
        sunt diferente majore (Duminică, 24 noiembrie 2013, 11:18)

        timp tamp [utilizator] i-a raspuns lui nbo

        Basescu nu a protejat infractori precum voicu, nastase, nicolescu, bivolaru, dracnea, mazare, constantinescu, fenechiu, mischie, stan, diaconu, berbecali,srs, .... nu a bagat in parlament infractori notorii ca sa-i protejeze de lege..
  • +8 (14 voturi)    
    Bravo politicieni! (Sâmbătă, 23 noiembrie 2013, 19:04)

    AlinNeculai [utilizator]

    Ieri reglare mafiota de conturi. Azi un "nobil" din aristrocratia clanurilor a fost enervat si s-a razbunat pe un servitor!
    • +2 (2 voturi)    
      :) (Duminică, 24 noiembrie 2013, 10:45)

      Xorciser [utilizator] i-a raspuns lui AlinNeculai

      ti-ai pus intrebarea de ce clanurile au prosperat asa mult? camatarie, prostitutie, droguri... cine profita pana la urma de banii astia?
  • +8 (10 voturi)    
    alo politia, se audeeee?! (Sâmbătă, 23 noiembrie 2013, 19:55)

    razaino [utilizator]

    Onor ministru de interne aude ce se intimpla sau il doare la basca siguranta cetateanului?!
    oare noi dam bani pentru ca politistii sa isi bata joc de noi, unflandu-ne cu amenzi ridicole si ilegale, inventate pentru pusculita partidului si buzunarele agentilor?
    ce pazesc miile de politai, daca suntem expusi rafuielilor interlopilor care-i platesc sa tina de sase cand ciordesc,suntem umiliti in fata /// ce au tupeul PM-ului...!!
    vor sa ajungem sa ne facem singuri dreptate??
    -editat de HotNews.ro
    • +2 (2 voturi)    
      radu stroe e /// (Duminică, 24 noiembrie 2013, 11:21)

      timp tamp [utilizator] i-a raspuns lui razaino

      asazisul ministru a declarat la latrina 3 ca nu au fost atacuri armate, isi imagineaza ca infractorii arata cu degetul si fac POC,POC,POC DIN GURA
      -editat de HotNews.ro
  • +4 (4 voturi)    
    un tigan contra unui profesor universitar (Duminică, 24 noiembrie 2013, 10:33)

    rov [utilizator]

    Restul sunt amanunte. Asta defineste Romania de azi...FARA LEGE si in MIZERIE...
  • +3 (3 voturi)    
    e tare asta (Duminică, 24 noiembrie 2013, 10:44)

    Xorciser [utilizator]

    ..ca politia verifica legalitatea folosirii armamentului...

    Ce poate fi legal in a trage cu pistolul in oameni neinarmati aflati pe spatiul public? Ce mari verificari trebuie facute?

    Prindeti-l naibii pe pistolar si sa infunde puscaria. A lasat o femeie schilodita.
  • +8 (8 voturi)    
    tigani (Duminică, 24 noiembrie 2013, 10:58)

    BubuTodo [anonim]

    De ce nu spuneti toata istoria ? O familie de tigani a vrut sa intre in fata la rand la un magazin, iar oamenii s-au revoltat, ei scotand pistoalele si tragand intr-un profesor universitar, o fata de 23 ani (care si-a pierdut un ochi !!!) si in tatal ei. Partea interesanta e ca tiganii sunt protejatii sefului sectiei de politie 20, unde au fost dusi la audieri.... Acum sunt curios daca se "intampla ceva" cu seful politiei.....
    • +1 (1 vot)    
      focuri de arma militari (Duminică, 24 noiembrie 2013, 18:06)

      Doar zic [utilizator] i-a raspuns lui BubuTodo

      Si mai interesant este ca noi platim si pe cei din justitie care ii protejeaza pe infractori si pe buna parte dintre infractori care traiesc din ajutoare sociale ... nu platesc impozite.. taxe..
      Iar noi doar comentam si ne uitam la ei cum au inceput sa ne impuste in fata
  • -1 (1 vot)    
    Supermarket e cam mult spus... (Duminică, 24 noiembrie 2013, 21:04)

    mcris [utilizator]

    ...pentru un magazin de mezeluri, branzeturi si dulciuri de la parterul unui bloc. Au platit cuiva pentru publicitate?
  • 0 (0 voturi)    
    PISTOLARUL (Luni, 25 noiembrie 2013, 9:14)

    BibicuIonescu [anonim]

    OAMENI BUNI ! tineti-va de capul lor pe cazul acesta si presati mereu pt ca gibonul ala sa infunde puscaria 20 de ani sa sa-i plateasca fetei aceleia 4-5 milioane de euro pentru nenorocire pe care i-a facut-o !!!! sa o vanda si pe masa si pe tacsu sa devina un CAZ NATIONAL pt a le intra in cap si altora care se cred stapani peste alti oameni nevinovati. Odata si odat trebuie sa plateasca greu astfel de cazuri pt a fi exemplu pt tot felu de golani nenorociti care sunt un pericol iminent la orice ora din zi si din noapte. Gandestete ca putei fi TU in locul acelei fete, sa ramai mutilat pe viata si in plus cine stie ce sechele va avea aceasta asupra psihicului si vietii ei.