UPDATE Bucuresti: Un taxi a fost prins intre doua tramvaie - doua persoane ranite. Circulatia tramvaielor liniilor 1, 8, 11 si 25 a fost reluata

de I.C.     HotNews.ro
Miercuri, 27 martie 2013, 9:11 Ultima ora

Accident in Capitala
Foto: Captura RTV.net
Un taxi a fost prins miercuri dimineata intre doua tramvaie la intersectia dintre soseaua Progresului si Calea 13 Septembrie. Doua persoane care se aflau in autoturism au necesitat ingrijiri medicale din partea medicilor de la Ambulanta, a declarat purtator de cuvant al ISU Bucuresti, Daniel Vasile, pentru Agerpres.

UPDATE 10:57 Circulatia tramvaielor liniilor 1, 8, 11 si 25 a fost reluata miercuri, in jurul orei 10:00, pe Soseaua Progresul, dupa ce a fost deviata timp de mai bine de o ora, informeaza Mediafax.

Purtatorul de cuvant al Regiei Autonome de Transport Bucuresti (RATB), Brandusa Raeceanu, a declarat pentru agentia de presa citata ca tramvaiele liniilor 1, 8, 11 si 25 si-au reluat traseul de baza pe Soseaua Progresul in jurul orei 10.00.

UPDATE 9:56
Circulatia tramvaielor liniilor 1, 8, 11 si 25, care au traseu prin zona in care s-a produs accidentului, a fost deviata intrucat traficul in zona este restrictionat, a declarat, miercuri, purtatorul de cuvant al RATB.

Accidentul s-a produs pe Soseaua Progresul, intre statiile de tramvai Aprodex si Calea 13 Septembrie, dupa ce taximetrul a iesit de pe un drum secundar fara sa se asigure si a intrat in coliziune cu un tramvai al liniei 1 care circula regulamentar pe sensul catre Razoare si cu unul dintre tramvaiele liniei 11 care circula catre Calea Rahovei, a declarat pentru MEDIAFAX purtatorul de cuvant al Regiei Autonome de Transport Bucuresti (RATB), Brandusa Raeceanu.

Brandusa Raeceanu a precizat ca tramvaiele liniilor 8 si 25 au fost deviate pe traseul Vasilea Milea catre Gara Basarab, iar tramvaiele liniilor 1 si 11 au fost deviate de la Basarab la Depoul Militar. In sens opus, tramvaiele celor patru linii care merg catre Sura Mare au fost deviate de la intersectia Soseaua Progresul cu Calea 13 Septembrie catre cap de linie Ghencea.

Purtatorul de cuvant al Brigazii Rutiere a Capitalei, Andrei Codau, a declarat ca circulatia tramvaielor in zona producerii accidentului este blocata pe ambele sensuri pentru a se face cercetarea la fata locului si a se stabili cauza accidentului. Andrei Codau a precizat ca circulatia va fi reluata in aproximativ 30 de minute.

Purtatorul de cuvant al Inspectoratului pentru Situatii de Urgenta (ISU) Bucuresti a declarat pentru Mediafax ca taximetrul a fost prins intre doua tramvaie ale liniilor 1 si 11 care circulau in sens opus, accidentul fiind sesizat in jurul orei 8:35.

In urma accidentului, soferul taximetrului, in varsta de 35 de ani, si o femeie aflata in masina, de 28 de ani, au fost raniti la nivelul capului, insa sunt constienti, fiind transportati la spital pentru investigatii medicale.

Cele doua persoane ranite nu au ramas incarcerate in urma accidentului, acestea fiind scoase pe geamuri din masina prinsa intre cele doua tramvaie, a precizat Daniel Vasile.

La fata locului au fost trimise un echipaj de prim ajutor, unul de descarcerare si o autospeciala de stingere incendiu.

Traficul in zona producerii accidentului a fost restrictionat, la fata locului fiind echipaje de la Brigada de Politie Rutiera.




























5038 vizualizari

  • +10 (10 voturi)    
    Profesionisti (Miercuri, 27 martie 2013, 9:50)

    simpa [utilizator]

    Taxmietristii prin meseria lor sunt soferi profesionisti si ar trebui sa reprezinte un exemplu in trafic si tot ei sa sanctioneze alti participanti la trafic atunci cand acesti se comporta incorect.
    Dar ei sunt opusul acestui lucru.
    • -6 (8 voturi)    
      si totusi... (Miercuri, 27 martie 2013, 10:27)

      za_omu [utilizator] i-a raspuns lui simpa

      nu-mi vine a crede ca tramvaiele alea care circula cu 20-30km/h nu l-au vazut sa opreasca la timp... vatmanii tramvaielor din capitala sunt foarte nenorociti din punctul asta de vedere...nu pot sa inteleg de unde vine frustarea lor :)
      • +5 (7 voturi)    
        eu stiam (Miercuri, 27 martie 2013, 10:43)

        Hara_J [utilizator] i-a raspuns lui za_omu

        ca e greu sa opresti un tramvai de >3 tone care franeaza aplicand niste bucati de fier pe sine mai ales cand sunt ude...
        chiar daca mergi cu 20km/h e greu sa opresti un tramvai cu calatori (eventual sa ii accidentezi in frana) in 10 metri ca sa eviti tot bizonu :)
        • +2 (2 voturi)    
          Hm... (Miercuri, 27 martie 2013, 14:00)

          Close [utilizator] i-a raspuns lui Hara_J

          Exprimarea ">3t" e tare vaga. Tamvaiul "normal" incarcat cu pasageri are de pe la 40t in sus. Si are 3 sisteme de franare mai eficiente decat ar parea, chiar si pe metal ud.

          Nu stiu cum a ajuns taximetristul acolo si cat timp de reactie le-a dat dar realitatea e ca s-au intalnit 3 berbeci si ala mai slab a luat-o-n barba.

          Atat taximetristii cat si soferii de RATB sunt printre cei mai agresivi si indisciplinati participanti la trafic. Fara prea mult respect pentru ceilalti. Si asta se intampla.
      • +1 (1 vot)    
        cam asa sta treaba (Miercuri, 27 martie 2013, 10:50)

        be_real [utilizator] i-a raspuns lui za_omu

        Un tramvai, chiar si cu 20-30 la ora (ele merg mai repede dar luam cazul tau), la cat de mare si greu este, daca ar frana brusc, datorita inertiei, ar risca sa accidenteze mare parte din pasagerii lui.
        Daca citesti articolul spune clar ca soferul a iesit de pe un drum secundar si bineinteles in stilul caracteristic multor soferi din Buc, nu numai al taximetristilor, a fortat magareste o situatie care trebuia gestionata altfel, gen LEGAL si cu rabdare.
        Eu i-as lua licenta de taximetrist pe viata acelui sofer si as amenda firma de taximetrie cu cateva zeci de mii de lei.
        Eu ti-as sugera sa iti reconsideri pozitia si sa gandesti o situatie mai profund putin inainte de a incepe sa debitezi tampenii.
    • +1 (1 vot)    
      Simplă greșeală (Miercuri, 27 martie 2013, 10:57)

      aqualung [utilizator] i-a raspuns lui simpa

      Acest accident este totuși o simplă greșeală de neasigurare la intrarea într-o intersecție, să recunoaștem, atipică: pe Șoseaua Progresului, tramvaiele circulă pe linii aflate _lângă_ stradă, nu în centrul ei, iar ieșirea respectivă complică mult lucrurile.

      Sunt destui taximetriști care ca obicei „circulă pe a doua șină de tramvai”, nu semnalizează. Ei sunt totuși o minoritate destul de mare și foarte vizibilă.
  • +5 (5 voturi)    
    factura (Miercuri, 27 martie 2013, 10:32)

    Hara_J [utilizator]

    M-as astepta ca Primaria sa emita o factura in care sa factureze costurile cu:

    > devierea traficului (cost cu mijloacele aditionale de transport deplasate)
    > deplasarea taxiului si eliberarea sinelor de tramvai, etc.

    Platibila de taximetrist si de firma de taximetrie de care apartine.

    astfel, inainte sa se arunce ca berbecii taximetristii o sa invete sa se asigure :)

    HJ
  • +1 (1 vot)    
    :) (Miercuri, 27 martie 2013, 10:37)

    Valmu [utilizator]

    Poate de la faptul ca nu pot schimba banda
  • 0 (0 voturi)    
    Zona (Miercuri, 27 martie 2013, 10:58)

    aqualung [utilizator]

    Cum arată zona respectivă, FYI:
    https://maps.google.ro/?ie=UTF8&ll=44.415875,26.078457&spn=0.001118,0.001742&t=w&z=20&vpsrc=6
  • +2 (2 voturi)    
    Firma Taxi (Miercuri, 27 martie 2013, 10:58)

    vlad.pe [utilizator]

    Nu inteleg de ce presa româneasca nu da numele firmelor implicate in accidente sau scandaluri.

    Ce firma de taxi reprezenta acel sofer ?
    Raspuns: AS Taxi.

    Poate daca s-ar populariza astfel de stiri, firmele respective si-ar obliga angajatii sa fie mai respectuosi in trafic, acum taximetristii sunt stapanii soselelor din Bucuresti.
  • +2 (6 voturi)    
    tramvaiele ucigase revine!!! (Miercuri, 27 martie 2013, 11:19)

    hot news [utilizator]

    Atunci cand Mircea Lucescu a spus ca tramvaiul a sarit de pe sine si i-a atacat gipanul, nu s-a intreprins nimic, guvernu, SIE, SRI au dormit pe ei!
    iata ca acum nemernicii cu tramvaiele ataca din nou, o intrega HAITA formata din cel putin doua tramvaie sar sa prinda si sa zdrobeasca un taxi nevinovat!!!
    Sariti, oameni buni, pina nu este prea tarziu!

    Jos tramvaiele!!!
    • +1 (1 vot)    
      hahahah (Miercuri, 27 martie 2013, 12:21)

      zarzache [utilizator] i-a raspuns lui hot news

      M-am distrat pe cinste :)) eu o sa-ti dau like
      • +1 (1 vot)    
        Multumesc! (Miercuri, 27 martie 2013, 13:35)

        hot news [utilizator] i-a raspuns lui zarzache

        In realitate insa, nu este de ras, nu e de loc nostim ca unora nu le pasa de viata LOR din momnt ce se baga asa fara sa se asigure!
        tramvaiele acelea nu sunt nici invizibile, nici minuscule, nici nu vin cu 200 la ora, cum de nu le-a vazut?! iar daca soferului nu ii pasa de viata SA, cum o sa aiba grija de ceilalti participanti la trafic?!
        In fine, mi se pare grav ca si pe forumul ACESTA sunt pedeseristi, care nu au priceput ce vreau sa zic eu, si mi-au dat minusuri ... nu e vroba de mine, ca nu o sa iau pe lumea cealalta like-urile, ci ca nu au priceput nimic din intamplare!
        Maine cand intra el sub tramvai ce face, ii da si lui minus?!
    • +2 (2 voturi)    
      rusine de taximetrist (Miercuri, 27 martie 2013, 13:58)

      bitzatatra [utilizator] i-a raspuns lui hot news

      Cei mai nesimtiti participanti la trafic sunt taximetristi .Ar trebui testati si verificati psihologic si medical la luna.Ca si conducatorii RATB taximetristii raspund de viata si integritatea calatorilor de la urcare pana la coborare.
      • +1 (1 vot)    
        NU TOTI! (Miercuri, 27 martie 2013, 14:31)

        hot news [utilizator] i-a raspuns lui bitzatatra

        Sa nu generalizam, asa cum fac englezii vrobind despre romani si bulgai!
        nu, din fericire NU sunt toti taximetristii nesimtiti, hoti sau inconstienti!
        sau am avut eu un noroc deosebit?
        De doua luni folosesc intensi taxiurile, unchiul e bolnav, alerg la el, il duc la spital, am afcut o gramda de drumuri cu taxiurile si nu pot zice ca a fost foartte rau ...
  • 0 (0 voturi)    
    faza de cascadorii rasului (Miercuri, 27 martie 2013, 21:38)

    skolko [utilizator]

    Pe acest taximetrist il chema Dorel. El a incercat cu 2 tramvaie ceea ce lui Mircea Lucescu nu i-a reusit nici cu unul: sa le dea jos de pe sine!