Bucuresti: Un sofer a ajuns la spital dupa ce o bucata dintr-o sina de tramvai a perforat podeaua autoturismului si i-a intrat in picior

de Alina Neagu     HotNews.ro
Luni, 24 septembrie 2012, 10:44 Ultima ora

Un sofer din Capitala, care circula cu masina pe linia de tramvai de pe Bulevardul Marasesti, a ajuns la spital, dupa ce o bara metalica din sina de tramvai s-a desprins, a perforat podeaua autoturismului si i-a intrat in piciorul stang, anunta Mediafax. Purtatorul de cuvant al Brigazii Rutiere a Capitalei, Ioana Stancu, a declarat luni, ca accidentul a avut loc duminica, in jurul orei 20:10, pe Bulevardul Marasesti.

Soferul, in varsta de 56 de ani, aflat la volanul unui autoturism Dacia 1310, mergea pe linia de tramvai de pe Bulevardul Marasesti, dintre Bulevardul Cantemir catre strada Candiano Popescu. La un moment dat, o bata metalica din sina de tramvai s-a desprins, a perforat podeaua autoturismului si i-a intrat soferului in piciorul stang, a spus Ioana Stancu.

Soferul a fost transportat cu o ambulanta la Spitalul Floreasca, unde a fost supus unei interventii chirurgicale. Totodata, soferului i-au fost recoltate probe biologice, in vederea stabilirii alcoolemiei, acesta neputand fi testat cu etilotestul, a precizat Ioana Stancu.

Purtatorul de cuvant al Brigazii Rutiere a Capitalei a mai precizat ca in zona in care a avut loc accidentul soferii pot circula pe linia de tramvai, aceasta fiind considerata banda de circulatie.























3371 vizualizari

  • 0 (4 voturi)    
    alcoolemia? (Luni, 24 septembrie 2012, 11:08)

    TudorSerban1312803517154 [anonim]

    Adevarul e ca trebuie sa fi beat turta sa ai curajul sa mai mergi cu masina prin Bucuresti.
    • 0 (0 voturi)    
      ?? (Luni, 24 septembrie 2012, 13:22)

      LucianS80 [utilizator] i-a raspuns lui TudorSerban1312803517154

      De ce spui asta?
      • 0 (0 voturi)    
        Pai (Luni, 24 septembrie 2012, 14:52)

        TudorSerban1312803517154 [anonim] i-a raspuns lui LucianS80

        I-au testat alcoolemia. Ca poate ii intrase fierul ala in picior pentru ca era beat, si era un fier atras de alcoolul in sange...
  • +2 (2 voturi)    
    AIA NU ESTE... (Luni, 24 septembrie 2012, 12:28)

    schroedinger [utilizator]

    Sina de tramvai ci pur si simplu un profil de otel (care se fabrica pe vremuri la Otelul Rosu), iar ce a perforat cred ca este una din platbandele laterale folosite pentru protectie. Cam in tot Bucurestiul aceste platbande sunt praf si ma mir ca nu s-a intamplat si altora.
    Stiu ca sunt cazuri cu masini care au suferit alte pagube datorate acestei inventii tampite!
    Las' ca facem autostrada aeriana si scapam de tramvaie!
  • 0 (0 voturi)    
    Curios (Luni, 24 septembrie 2012, 15:13)

    Fiend [utilizator]

    Totusi acele benzi de metal nu par in stare sa patrunda in habitaclul masinii, fie ea si Dacia. Eu ma intreb daca masina aia mai era in limitele legii (daca mai avea podea), sau avea probabil ITP-ul luat asa cum se iau majoritatea aprobarilor pe la noi.
    • 0 (0 voturi)    
      asta ma intreb si eu (Luni, 24 septembrie 2012, 15:40)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui Fiend

      Ce masina o fi avut napastuitul, daca profilul ala de otel i-a trecut prind podeaua masinii? Trec si eu prin zona, si l-am calcat de mai mutle ori, dar nu mi-a gaurit nimic. Cred ca soferul l-a luat in raspar, adica in contrasens, si atunci a actionat ca o sulita sprijinita in pamant la 45 grade...(cum se foloseau in Evul mediu sa se opreasca atacul cavaleriei)...
      Ma rog, eu cred ca era in Lastun, Trabant, Dacie ingaurita si ruginita, sau Tico ruginit..ca atfel nu se poate.
      • 0 (0 voturi)    
        ... (Luni, 24 septembrie 2012, 17:37)

        cartograful [utilizator] i-a raspuns lui bancher

        stai linistit, un profil de-ala la 40-50/ora trece lejer prin 3-4 mm de otel darmite prin tabla de 0.5-0.8 a unei masini...spune mai bine doamne fereste...acum vreo 4-5 ani o chestie asemanatoare a trecut prin podeaua unui tren pe langa Buzau si a ucis o pasagera