Politist bucurestean, batut cu bate si sticle sparte in Bucuresti. Cinci persoane au fost retinute

de R.M.     HotNews.ro
Duminică, 23 septembrie 2012, 15:19 Ultima ora

Cinci persoane au fost retinute, duminica, in urma unor perchezitii, pentru ca au batut vineri seara un politist bucurestean cu bate si sticle sparte, unul dintre agresori fiind o persoana cercetata de agent pentru comiterea unor infractiuni, informeaza Politia Capitalei, citata de Mediafax.

Agresorii politistului sunt membrii unor familii de etnie roma, care sunt cunoscuti cu antecedente penale. Intre cei retinuti de politisti, pentru agresarea colegului lor, sunt membri ai familiilor Draghici si Darjan, cunoscuti pentru actiunile lor ilegale, au precizat surse judiciare.

Duminica dimineata, sub supravegherea Parchetului de pe langa Judecatoria sectorului 1, Politia Capitalei - sectorul 1 Politie (Serviciul de Investigatii Criminale si sectia 5), cu sprijinul echipajelor SPIR si al IGPR ¬ Directia de Operatiuni Speciale, a efectuat zece perchezitii domiciliare, in baza autorizatiilor de perchezitie emise de Judecatoria Sectorului 1, pentru punerea in aplicare a doisprezece mandate de aducere.

"La perchezitii, politistii au reusit identificarea a cinci persoane, principalii suspecti ai savarsirii infractiunilor de ultraj contra bunelor moravuri si tulburarea ordinii si linistii publice si loviri sau alte violente, savarsite asupra unui politist din cadrul Directiei Generale de Politie a Municipiului Bucuresti ¬ Sectia 5 Politie. La domiciliile suspectilor, politistii au gasit si ridicat mai multe arme albe (sabii, bate, cutite, topoare etc.)", precizeaza sursa citata.

Cei cinci suspecti au fost condusi pentru audieri la sediul Sectiei 5 Politie, au primit ordonante de retinere si sunt cercetati sub aspectul savarsirii infractiunilor de ultraj contra bunelor moravuri si tulburarea ordinii si linistii publice si loviri sau alte violente.

Concret, in seara zilei de vineri, 21 septembrie, politistul, aflat in timpul liber, in timp ce se intorcea la domiciliu, a fost recunoscut de un barbat - autor al unei infractiuni intr-un dosar penal pe care acesta il instrumenteaza.

"Aflat vizibil in stare de ebrietate, barbatul, care era insotit de alte patru persoane, a devenit violent in comportament si in limbaj, adresand injurii, invective si amenintari politistului. Deoarece politistul nu a dat curs provocarilor si a dorit sa-si continue deplasarea, grupul de indivizi l-a imobilizat si l-a lovit pe acesta cu bate si cu sticle sparte, dupa care au fugit de la locul faptei. Politistul a fost preluat de o ambulanta si transportat la spital, unde i s-au acordat ingrijiri medicale, avand contuzii la nivelul capului, mainilor si toracelui", explica sursa citata.

Starea de sanatate a politistului este in acest moment buna, nefiind necesara internarea in Spitalul Elias, unde fusese dus pentru ingrijiri.


Citeste mai multe despre   



















2530 vizualizari

  • +7 (11 voturi)    
    deci... (Duminică, 23 septembrie 2012, 15:28)

    tudorr [utilizator]

    Si intreb si eu ca prostu`...politaiu` nu are voie sa poarte pistol cu glont la el, chiar daca era in timpul liber? Chiar daca sunt inafara serviciului ar trebui sa-si poata apara viata cu arma, mai ales ca pot aparea situatii de genul asta. Politistul chiar daca era in civil, tot politist ramane si e normal sa-si poata apara viata!
    • 0 (0 voturi)    
      ok (Duminică, 23 septembrie 2012, 18:22)

      Xorciser [utilizator] i-a raspuns lui tudorr

      Are voie, dar nu il ia cu el de fiecare data cand se duce sa isi ia o bere de la colt...
  • +7 (9 voturi)    
    pana cand... (Duminică, 23 septembrie 2012, 15:46)

    ToBeOrNotToBe [utilizator]

    1) Pana cand nu astfel de specimene nu vor fi condamnate ptr tentativa de omor, astfel fiind condamnati la cel putin 10 ani ptr fapta lor - astfel de cazuri vor fi tot mai dese...

    2) Pana cand politistii nu vor putea folosi armamentul din dotare (iar pistolul Carpati sa fie inlocuit cu un pistol bun) in astfel de cazuri - vom vedea tt mai des aceste lucruri...

    3) Hotii prinsi trebuiesc a:
    - lua pedepse exemplare + munca ptr re-educare
    -returnarea bunurilor sau a valorilor in bani celor pradati. Daca nu se poate, atunci vanzarea bunurilor lor de catre stat. Daca nu au bunuri, atunci returnarea dupa ce vor fi eliberati.

    Aceste masuri nefiind luate, conduc spre un stat anarhist.
  • +5 (7 voturi)    
    ... (Duminică, 23 septembrie 2012, 15:56)

    Soljenitin [utilizator]

    Trebuie reintrodusa pedeapsa cu moartea si aplicata de cateva ori. Numai atunci scursurile astea se vor mai potoli pentru ca nu stiu de altceva decat de frica.
  • 0 (2 voturi)    
    politistii sant ...oameni ? (Duminică, 23 septembrie 2012, 16:56)

    mircea enache [anonim]

    Am cunoscut politisti cu sentimente mai nobile fata de mine decat propria-mi sora , dar si jigodii de politisti din I.P.J. Nt. , mai josnici decat cei mai inraiti delicventi . Numai multitudinea comentariilor aparure sub numele meu pe Google , ma determina ca de asta data sa nu-mi mai dau intreaga adresa , dar la finele parodiei din videoclipul cu figura burata a politistului javra , gasiti intreaga mea adresa , ca o dovada ca ce spun , corespunde realitatii .www.youtube.com/watch?v=kT3LB7WH1n8
  • +1 (1 vot)    
    Acest atac (Duminică, 23 septembrie 2012, 20:54)

    Kepler [utilizator]

    se poate considera si atac rasist daca politistul este roman. Acest lucru trebuie sa adauge circumstante si mai agravante.
  • 0 (0 voturi)    
    Reactie (Duminică, 23 septembrie 2012, 22:55)

    Draky [utilizator]

    Sper ca politistii sa reactioneze...
  • 0 (0 voturi)    
    referire la politie (Luni, 24 septembrie 2012, 11:56)

    mircea enache [anonim]

    INSPECTORATULUI DE POLITIE AL JUDETULUI NEAMT ,

    Ca subsemnatul Mircea Enache din com Horia , sat Cotu Vames v-a probat miseliile la care se dedau o parte dintre componentii institutiei dv , nu trebuie sa o mai repet , dar ca acestia si-ar perpetua naravurile si si-ar proba menirea de a determina orce cetatean perfect cinstit sa le devina supus , fiind angajatii statului - mai josnici decat orce penibil infractor - n-as fi conceput . Explic :
    Prin Referatul cu nr . unic 2388/P/ 2012 a Sectiei de politie rurala nr. 10 Dulcesti , inaintat Parchetului Roman se consemneaza tendentios ,,… a aruncat asupra vecinului sau cu o piatra insa a nimerit gardul despartitor desprinzandu-se din acesta doua leaturi din cuie .” Potrivivit DEX , iata definitia leatului :” leț și leaț (ea dift.) n., pl. urĭ (orig. comună cu ung. léc, rut. pol. lata, sîrb. letva, d. germ. latte, vgerm. latta, de unde și fr. latte și it. latta. V. corlată). Mold. Lemnu orizontal care e fixat pe stîlpiĭ zaplazuluĭ și susține scîndurile. (Și la acoperiș se pun lețurĭ). – În Munt. est laț și lanț, în Trans. laț [m.], în Munt vest, Olt. lăntéț. Și pázie (Mold.). V. cușac . „ De aceiasi incalificare da dovada raportorul cand consemneaza ca as fi achiesat parerii ca as fi determinat scoaterea din cuie a doua leaturi , respectivul raportor nefacand nici o referire daca pe pretinsele ,, leaturi “ s-a fi gasit vreo urma de lovire cu piatra care sa fi determinat pretinsa distrugere . Este o dovada clara ca santeti jigodii corupte si platite de a ma determina la o fapta antisociala , pe denuntator nesanctionandu-l , cand fapta nu exista , apelarea s-a facut prin SNUAU 112 , atitudine discriminatorie avand fata de mine cand am apelat acel serviciu ; cand am apelat telephonic pe respectivul individ ; cand m-am adresat telephonic altuia . Josnici si lipsiti de orce urma de character santeti , politistii invocati.
    De o alta proba de josnicie dau politistii I.P.J.Nt. cand denuntului meu – cu mare gre