Targu Mures: Un bloc cu 10 etaje, evacuat din cauza unui incendiu care a mistuit izolatia termica

de V.M.     HotNews.ro
Sâmbătă, 7 iulie 2012, 18:10 Ultima ora

Locatarii unui bloc cu zece etaje din Cartierul 1848 din Targu Mures au fost evacuati, sambata dupa amiaza, dupa ce izolatia termica de pe fatada cladirii a luat foc, relateaza Agerpres.

Potrivit Inspectoratului pentru Situatii de Urgenta 'Horea' al judetului Mures, se pare ca incendiul a izbucnit la magazia unui supermarket din apropierea blocului de locuinte si s-a extins cu repeziciune cuprinzand izolatia cladirii proaspat reabilitata.

La fata locului s-au deplasat opt autospeciale ale ISU, o ambulanta SMURD, 33 de subofiteri si opt ofiteri, care au lichidat incendiul dupa aproape doua ore.

Potrivit ISU, pagubele sunt destul de mari, fiind afectate ferestrele si casa scarii blocului de locuinte, insa nu a existat niciun ranit, cu exceptia a doua persoane au suferit un atac de panica.


Citeste mai multe despre   























4968 vizualizari

  • +6 (6 voturi)    
    Asa se intampla (Sâmbătă, 7 iulie 2012, 19:22)

    raduizol [utilizator]

    cand reabilitarea termica a blocurilor se face dupa ureche!
    Sunt curios sa stiu daca cei care au facut reabilitarea stiau ca izolatia termica trebuie intrerupta cu benzi perimetrale din placi de vata minerala care sa impiedice in caz de incendiu propagarea focului?
    • +4 (4 voturi)    
      stim da' nu facem (Duminică, 8 iulie 2012, 12:09)

      observator [anonim] i-a raspuns lui raduizol

      Bineinteles ca stiau. Daca-i intrebi, toti stiu ca nu se recomanda utilizarea polistirenului expandat la cladiri mai inalte de 4 etaje, ca daca faci o izolatie de fatada cu materiale care nu sunt de clasa A1 trebuie sa asiguri bariere de rupere a focului adica daca pui polistiren expandat, la anumite intervale trebuie sa pui si un rand de vata minerala iar toate "gaurile" din fatada respectiv ferestre, fante de aerisire iesiri de tubulaturi etc trebuie izolate cu materiale A1 adica incombustibile asa cum este vata minerala... DAR NU LE PASA pentru ca polistirenul expandat este cel mai ieftin, castiga toata lumea din afacerea asta adica si consilierul de la primarie care are firma de constructii si furnizorul de polistiren si inspectorul etc etc adica merge principiul "parandarat" ca oricum pe beneficiar nu-l intereseaza fiindca nu-l costa nimic si nu-i asa, uite ce frumos arata blocu' vopsit cu galben combinat cu verde... Mi-e teama sa ma gandesc ce se va intampla in anii urmatori. Se pare ca nimeni nu a invatat nimic din incidentul de la Rin Hotel de acum cativa ani... si probabil nu va invata nici din incidentul descris in articol...
      • +5 (5 voturi)    
        de acord (Duminică, 8 iulie 2012, 16:35)

        ia cucu [utilizator] i-a raspuns lui observator

        De acord cu tine dar am o mica corectie de facut.
        Mutle din blocurile izolate termic din Targu Mures sunt facute pe banii proprietarilor de apartamente nu pe ajutoare de la primarie.
  • +6 (6 voturi)    
    grav (Sâmbătă, 7 iulie 2012, 21:15)

    gear six [utilizator]

    1. propagarea focului pe fatada este prohibita prin lege si normative [P118].asta inseamna ca au folosit un material cu defecte sau gresit [ foc extins cu repeziciune inseamna ca nu e bine deloc].
    de obicei clasa de reactie la foc este ceea ce trebuie avut in vedere.la cum arata a fost probabil clasa E ( adica perfect inflamabil).
    2.daca este cladire inalta ori folosesti vata, ori folosesti un sistem agrementat[ si asta hotaraste proiectantul].
    daca a fost folosit un sistem agrementat si a luat foc , aia care au dat agrementul sunt buni de plata.
    cei care verifica trebuie sa vada asta.
    3.ar trebui vazut sa nu mai fie si alte blocuri in situatia asta.
  • +6 (6 voturi)    
    reabilitare termica (Duminică, 8 iulie 2012, 0:05)

    CP [anonim]

    Locuiesc intr-un bloc recent reabilitat termic (un bloc turn de 10 etaje). Din ce am observat, pe toata suprafata exterioara a blocului s-a aplicat un strat de polistiren expandat, alb, un material care, daca este aprins, arde violent, degajand un fum toxic. Peste acest polistiren au pus o plasa si apoi au tencuit si vopsit. Tencuiala are o grosime de cca 2-3mm cred, iar polistirenul 10cm. Polistirenul nu este intrerupt nicaieri cu placi de vata minerala. Ma intreb daca acest sistem de izolare este sigur, daca este avizat de pompieri si cum am putea verifica asta (in mod normal ar trebui sa fie, altfel cum ar putea fi atatea blocuri reabilitate prin aceasta metoda)? O alta chestie observata de un vecin, este ca au demontat antena de pe bloc, impreuna cu paratrasnetul care era montat pe ea. Acum nu se mai vede vreun paratrasnet pe bloc. Este nevoie de paratrasnet la un astfel de bloc sau nu? Multumesc anticipat pt raspunsuri.
    • 0 (0 voturi)    
      cum este legal (Duminică, 8 iulie 2012, 22:05)

      Sorin [anonim] i-a raspuns lui CP

      In Romania orice lucrare trebuie executata numai pe baza unui proiect. La terminarea lucrarilor se incheie un proces verbal de receptie unde semneaza reprezentantul primariei si cel de da banii (investitorul). Daca proiectantul nu semneaza, raspunderea este doar a celor ce o fac.
      In cazul dvs., reprezentantul Asociatiei de proprietari a semnat un protocol cu primaria, prin care se declara de acord sa li se faca lucrarea gratis pentru ei. Cu lacrimi de bucurie in ochi, au uitat sa ceara sa aiba dreptul sa-si numeasca un om in comisia de receptie si sa poata dispune oprirea lucrarilor daca acestea se desfasoara cu nerespectarea normelor tehnice.
  • +1 (1 vot)    
    Sunt interesat . (Duminică, 8 iulie 2012, 14:48)

    durul [utilizator]

    Si eu trebuie sa fac la casa izolatia termica si as vrea sa stiu daca la acel bloc s-a folosit polistiren expandat ignifugat . Am o presimtire ca exact de acela s-a folosit .
  • +5 (5 voturi)    
    Asa trebuie sa se intample (Duminică, 8 iulie 2012, 17:49)

    dandana1 [utilizator]

    Intotdeauna am spus ca abordarea in privinta reabilitarii termice este total gresita. Acum se merge pe un sistem din care profita doar smecherii de la primarii si intermediarii (adica firmele care au acces si pot sa castige licitatiile, care sunt oricum cu dedicatii). Numai ca aia care castiga licitatiile nu au nici o pasiune sa faca reabilitari, ei sunt obisnuiti cu sume mult mai mari. Dau lucrarile prin alte cateva firme si la final ajung la amaratii care muncesc cu preturi impuse. Ca trebuie sa castige toti baietii de pe traseu. Si ultimul de la coada, trebuie sa se incadreze in suma aia mica impusa cu toate cheltuielile. Si trebuie sa faca lucrarea pe banii lui, ca primaria plateste primului din lista, ala smecher, la 60 de zile de la receptia lucrarii. Asa se ajunge la materiale ieftine, mana de lucru necalificata ca e mai ieftina si tot asa.
    Pe parcurs, se poate intampla ca unul din lant sa intre "subit" in insolventa si ala care si-a bagat banii si munca in lucrarea respectiva sa ramana de caruta. Cunosc cazuri intamplate.
    Si, ca sa nu fie dubii, da, lucrez in domeniu. Mi s-a propus sa intru sa fac lucrari in reabilitarea termica dar, eram a 6 sau a 7- a mana. Am spus nu, multumesc.
    Rezultatul? Se vede acum si se va vedea in cativa ani cand vor incepe sa cada fatadele, cand vor incepe ploile in case etc.
  • 0 (0 voturi)    
    polistiren ignifugat (Luni, 9 iulie 2012, 14:08)

    dan [anonim]

    polistirenul expandat ignifugat NU ARDE dare se topeste, din moment ce era ceva care a scos flacara, inseamna ca baietii in loc de plasa fibra de sticla au pus plasa din pvc, si/sau au folosit tencuiala decorativa pe baza de silicon care arde ca draq, de aici flacara care s-a dus in sus,iar saracu polistiren (DACA era ignifugat si nu ceva de o calitate indoielnica care chiar arde) s-a topit de tot. Eu cred ca in mare parte sa datorat din cauza materialelor folosite necorespunzator, si nu prea cred ca polistirenul este de vina.