VIDEO Bulgaria zguduita de cutremure

UPDATE: Cutremur de 5,8-6,1 grade in Bulgaria, resimtit si in Romania/Cutremurul a fost urmat de peste 15 replici/ Locuitorii din Sofia si-au petrecut noaptea in strada

de Ionut Baias     HotNews.ro
Marţi, 22 mai 2012, 3:09 Ultima ora


Cutremur in Bulgaria
Foto: Google Maps
Un cutremur cu magnitudinea de 5,8 grade pe scara Richter a avut loc marti dimineata in Bulgaria (in jurul orei 3.03) la o adancime de 9,1 km la 25 de km V de Sofia si la 9 km N de Pernik (vezi foto) , potrivit USGS .

Potrivit INFP, cutremurul a avut 6,1 grade si a fost urmat de o replica care a inregistrat 5,2 grade.

Locuitorii din Sofia au iesit speriati din casele lor petrecandu-si noaptea in strada. Cutremurul a  fost resimtit in intreaga Bulgarie, Serbia, Macedonia, dar si in Romania si in capitala. Momentan nu exista rapoarte initiale care sa indice victime sau daune in Bulgaria, informeaza Novinite care anunta doua replici de intensitate similara.

Cutremurul, surprins de o camera de securitate



UPDATE 7.15: Cutremurul a avut peste 15 replici, in prima ora dupa producerea sa, a anuntat Nikolay Miloshev, seful Institutului bulgar de Geofizica. In opinia sa, faptul ca replicile au fost numeroase "da sperante" ca nu va mai fi un cutremur puternic.

UPDATE 6.10: Seismul nu a provocat victime, a spus ministrul de Interne, Tsvetan Tsvetanov, la un prim bilant. Totusi, pabubele materiale (coşuri de fum prăbuşite, ziduri cazute sau fisurate, ferestre sparte) - sunt relativ mari, potrivit unui fotograf AFP la fata locului.

Primarul din Pernik, localitate aflata aproape de epicentrul seismului, a spus de asemenea ca, potrivit primelor date, "nu sunt victime" in orasul sau.

UPDATE 5.15: O noua replica in Bulgaria cu magnitudinea de 4,6 grade la ora 5.13, potrivit INFP.

UPDATE: 4.45: Cutremurul a avut o magnitudine de aproximativ 5.9-6.0 grade pe scara Richter, apreciaza Nikolay Nikolov, seful Brigazii de pompieri si al Directoratului de Protectie Civila, citat de Novinite.

Datele initiale despre epicentrul cutremurului, care a fost stabilit initial a fi intre capitala Sofia si la nord de Pernik, au fost revizuite; cele mai recente date indica faptul ca epicentrul a fost la vest de Pernik, in apropierea satului Rudartsi unde au fost afectate si s-au prabusit mai multe locuinte.

UPDATE 4.35: O noua replica puternica (5,2 grade) a zguduit capitala bulgara Sofia, la 4:31, marti, dupa aproximativ 1,5 ore de la primul cutremur puternic din vestul Bulgariei.

Potrivit cititorilor HotNews.ro (vezi comentariile) cutremurul a fost resimtit destul de puternic in mai multe judete din tara si in Bucuresti.

cutremur Bulgaria
Foto: USGS
UPDATE: 4.30: Potrivit INFP, cutremurul a avut 6,1 grade si s-a produs la o adancime de 30 de km. Acesta a fost urmat de o replica care a inregistrat 5,2 grade. (site-ul Institutului de Fizica a Pamantului a fost nefunctional pana dupa ora 4.00.)

UPDATE Cutremurul a fost resimtit puternic in intreaga Bulgarie, dar momentan nu exista rapoarte initiale care sa indice victime sau daune, potrivit Novinite. Agentia mai spune ca locuitorii din Sofia au iesit speriati din casele lor petrecandu-si noaptea in strada.

UPDATE: Potrivit cititorilor HotNews.ro (vezi comentariile) cutremurul a fost resimtit in mai multe judete din tara si in Bucuresti.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.














Comentarii alese de moderator

  • Cutremur puternic simtit din Sofia (Marţi, 22 mai 2012, 4:53)
    Oana [anonim]

    Noi stam in Sofia si s-a simtit foarte tare, chiar daca stam la et 2. Primul cutremur, asa cum se mentioneaza in articol a fost la ora 3:00 urmat de o replica cam de aceeasi intensitate si altele mai mici. Al doilea cutremur a fost intr-adevar acum cateva minute...in jur de 4:30...dar nu la fel de tare.
    Lumea a iesit in strada de la ora 3 dar acum s-au mai linistit.





18352 vizualizari

  • +2 (6 voturi)    
    cutremur (Marţi, 22 mai 2012, 3:15)

    Valentina [anonim]

    Nu a fost de intensitate asa de mica. Pe mine m-a sculat din somn,lustra inca se legana chiar dupa ce am ajuns pe hol
    • -1 (9 voturi)    
      Oportunitati la Ministerul de externe (Marţi, 22 mai 2012, 6:24)

      Trepidatorul [anonim] i-a raspuns lui Valentina

      Daca acest cutremur l-a sculat si pe Andrei Marga, vor fi schimbati si consulii romani din Bulgaria :-). Dupa cutremurul de duminica din Italia, au fost schimbati cei de la Milano.
  • +4 (4 voturi)    
    6,2 Richter, epicentrul in Bulgaria, 30km adancime (Marţi, 22 mai 2012, 3:16)

    RANG [anonim]

    Au aparut informatiile pe site-ul institutului
  • +22 (24 voturi)    
    bravo, ma! (Marţi, 22 mai 2012, 3:17)

    NL [anonim]

    O reactie extrem de rapida din partea hotnews, felicitari! Nici un alt site, nici un post de televiziune nu a anuntat inca acest cutremur.
    • -2 (4 voturi)    
      Reactia pe net (Marţi, 22 mai 2012, 9:18)

      BG [anonim] i-a raspuns lui NL

      Niciun alt site pe care l-ati consultat dvs. mai exact ! Realitatea.net a dat prima breaking news-ul ...pe la 3h13...cu mult inaintea tuturor (la nivel de minute evident)...Stiu pt ca eram pe net la ora aia (locuiesc in Sofia) si incercam sa inteleg daca originea cutremurului a fost in RO , caz in care ar fi fost probabil unul peste 7 grade (daca in Sofia s-ar fi simtit atat de puternic)....
  • -1 (3 voturi)    
    Şi voi... (Marţi, 22 mai 2012, 3:19)

    cobra [anonim]

    ... vreţi să aflaţi aşa repede. Trebuie prelucrate un pic datele.
    • +5 (7 voturi)    
      Totusi... (Marţi, 22 mai 2012, 3:35)

      Elena [anonim] i-a raspuns lui cobra

      Daca nu ar fi publicat stirea asta hotnews as fi ramas incontinuare cu senzatia ca am luat-o razna si ca mi s-a parut ca a fost cutremur.
      • +2 (4 voturi)    
        Catastroficii (Marţi, 22 mai 2012, 7:02)

        cobra [anonim] i-a raspuns lui Elena

        Ce să-ţi spun... Ai fi luat-o razna dacă nu ţi-ar fi spus Hotnews...
        Stimabilul Ionut Baias pare lovit de sindromul catastrofic ProTV de vreme ce catacterizează drept PUTERNICE aceste replici. Nici cel principal n-a fost prea grozav, d-apoi cele care au urmat. Dar, în loc să inducă starea de calm şi de normalitate vine cu poveşti din astea aiuristice.
        PS Eu lucram la ora aia şi, în afara faptului că pendula lustra, mare vrăjeală nu s-a simţit. Şi sunt la unul din etajele superioare ale blocului.
        Hai, să rămânem cu capul pe umeri.
        • 0 (0 voturi)    
          Vezi cum nu... (Marţi, 22 mai 2012, 9:53)

          Borcanel [anonim] i-a raspuns lui cobra

          ...gandesti?
          Vorbesti ca sa nu te plictisesti, de unde stii pe ce directie fata de unda seismica se afla blocul tau?
          Un cutremur de 6 grade la o adancime asa de mica este f puternic.
          • 0 (0 voturi)    
            Zig-zag (Marţi, 22 mai 2012, 12:21)

            cobra [anonim] i-a raspuns lui Borcanel

            Borcănel, dragă, propagarea undelor seismice este unidirecţională? Cumva o iau şi în zig-zag când ajung în capul tău?
            Cine vorbea de plictiseală...
      • -3 (5 voturi)    
        Cutremur provocat de Hotnews (Marţi, 22 mai 2012, 7:15)

        serban [anonim] i-a raspuns lui Elena

        S-a suparat Pamantul si a crapat de ciuda din cauza ca hotnews i-a citit cu atentie CV-ul lui Daniel Constantin. Aici vorbim precis de o conspiratie, HOTNEWS a provocat cutremurul de asta a scris despre cutremur dinainte de a se intampla de fapt. hai ca glumesc.
      • +1 (1 vot)    
        Si daca nu ti-ar spune Hotnews ca s-a facut zi, (Marţi, 22 mai 2012, 9:49)

        .... [utilizator] i-a raspuns lui Elena

        ai continua sa orbecai cu lanterna prin intuneric.
  • +2 (2 voturi)    
    informatii (Marţi, 22 mai 2012, 3:20)

    sorin [anonim]

    locatie: Bulgaria
    5.6 grade
    http://quakes.globalincidentmap.com/map_detail.php?id=191238
    • +7 (9 voturi)    
      cei mai eficienti (Marţi, 22 mai 2012, 3:33)

      micky [anonim] i-a raspuns lui sorin

      Am cautat informatii pe net si la TV si am gasit pe HotNews, bravo! Recunosc ca m-am speriat si eram curioasa cate gade au fost ...Blocul e cam subrezit si a trosnit din toate cele...In sfarsit , sper sa nu mai fie nici unul. Noapte buna!
    • +2 (2 voturi)    
      cutremur (Marţi, 22 mai 2012, 3:42)

      amelia [anonim] i-a raspuns lui sorin

      In Craiova s-a resimtit la ora 03:01, sau, cel mai probabil, atunci l-am resimtit eu, care nu dormeam. Informatii la tv. nu sunt nici acum.
      • 0 (0 voturi)    
        tot Craiova (Marţi, 22 mai 2012, 6:22)

        Sorin [anonim] i-a raspuns lui amelia

        In Craiova sunt si eu si am fost treaz toata noaptea dar nu s-a simtit nimic. Etaj 2.
        Depinde cred de bloc sau de zona...
        • 0 (0 voturi)    
          Craiova (Marţi, 22 mai 2012, 16:36)

          Cristi [anonim] i-a raspuns lui Sorin

          La Craiova s-a simtit bine ! Suficient cat sa ma trezeasca si sa ma aduca in starea de a fi sigur ca nu visez si se intampla concret, devenind subiect de dezbatere nocturna cu sotia trezita si ea de trepidatiile blocului. PS. Locuiesc in Brazda la etajul 3 !
  • 0 (2 voturi)    
    cutremur (Marţi, 22 mai 2012, 3:22)

    ion [anonim]

    Da a fost cutremur. Nu stiu de ce intensitate dar s-a simtit destul de bine in Giurgiu si mi s-a parut ca a tinut cam multisor . a fost la 3,04. dar de ce siteul institutului de fizica a pamantului nu functioneaza ? Ce bine informasti suntem la ce sa ne asteptam pe viitor de la acest institut? daca nu e capabil sa anunte mai -nainte de producere macar sa o faca imediat dupa
    • 0 (0 voturi)    
      stai calm (Marţi, 22 mai 2012, 7:46)

      raluca [anonim] i-a raspuns lui ion

      Nu te panica, ioane! eu urmaresc frecvent infp.ro si e prima data cand nu a mers.
    • 0 (0 voturi)    
      Deocamdata... (Marţi, 22 mai 2012, 15:12)

      Prostu' satului [anonim] i-a raspuns lui ion

      Nmeni nu e capabil sa te-anunte inainte de producere, nici INFP, nici altcineva.
      Iar "dupa"... la ce te ajuta daca afli la un minut dupa eveniment ce si cum, sau la juma' de ora?
  • +2 (2 voturi)    
    Cutremur (Marţi, 22 mai 2012, 3:24)

    adrian [anonim]

    S-a simiti si in craiova,sper sa nu mai fie replici!
  • -1 (1 vot)    
    cutremur (Marţi, 22 mai 2012, 3:25)

    anonimus [anonim]

    cutremurul din bulgaria a fost la ora 00:00 si a fost de 6,2 grade...la noi a fost lejer:p
    • +2 (2 voturi)    
      cutremur (Marţi, 22 mai 2012, 3:40)

      spartacus [anonim] i-a raspuns lui anonimus

      00:00:34 UTC nu ora locala
  • +1 (1 vot)    
    cutremur 22 mai 2012 (Marţi, 22 mai 2012, 3:25)

    edy [anonim]

    S-a resimtit destul de tare si in giurgiu
  • -1 (1 vot)    
    intrebare (Marţi, 22 mai 2012, 3:27)

    radu [anonim]

    oare tocmai de acolo ???? eu stau la etajul 11 si l-am simtit destul de rau credeti voi ca de acolo tocmai ??
  • +4 (4 voturi)    
    am simtit (Marţi, 22 mai 2012, 3:28)

    Doru [anonim]

    Sunt din Corabia,jud Olt,la granita cu Bulgaria! Am simtit cutremurul,foarte tare,m-a trezit din somn.....
  • +1 (1 vot)    
    Cutremur (Marţi, 22 mai 2012, 3:29)

    Iulia [anonim]

    Destul de ciudat...s-a simtit si in judetul Olt
  • 0 (0 voturi)    
    5.6 - 5.8 (Marţi, 22 mai 2012, 3:30)

    Paul [anonim]

    5.6 din unele surse, 5.8 din altele.

    http://earthquake.usgs.gov/earthquakes/eventpage/usb0009uyx#summary
  • +1 (1 vot)    
    cutremur (Marţi, 22 mai 2012, 3:31)

    cata [anonim]

    si in Craiova s-a simtim foarte bine :(
  • +1 (1 vot)    
    cutremur - 22 mai 2012 ora 03 (Marţi, 22 mai 2012, 3:31)

    Diodel [anonim]

    si la slatina s-a simtit binisor .... mai ales ca eu am un senzor ceva natural :D
  • 0 (0 voturi)    
    ... (Marţi, 22 mai 2012, 3:33)

    Adrian [anonim]

    S-a simtit si in Alexandria / Teleorman.
  • 0 (0 voturi)    
    dublu (Marţi, 22 mai 2012, 3:34)

    radu [anonim]

    in bulgaria au fost 2 cutremure de 5.8 respectiv 5.6 grade acum aprox 29 min !!!
  • 0 (0 voturi)    
    6,2 grade la 30 km adancime (Marţi, 22 mai 2012, 3:34)

    raluca [anonim]

    Pe infp.ro, care a mers cateva minute pe la 3.10. slab in bucuresti? poate sunt eu prea sensibila :-)
  • +4 (4 voturi)    
    Cutremur (Marţi, 22 mai 2012, 3:34)

    Voicu Ioan [anonim]

    L-am resimtit foarte tare in Bucuresti, multumim hotnews sunteti cei mai buni.
  • 0 (0 voturi)    
    in Bulgaria unde ? (Marţi, 22 mai 2012, 3:36)

    alina [anonim]

    si in Constanta s-a simtit destul de bine...eu stau la etajul 10 si poate de aceea..
  • 0 (0 voturi)    
    cutremur (Marţi, 22 mai 2012, 3:37)

    spartacus [anonim]

    s-a simtit si la zimnicea nu tare de de lunga durata
  • 0 (0 voturi)    
    undeva in bulgaria 2 in acelas timp (Marţi, 22 mai 2012, 3:37)

    radu [anonim]

    Tuesday May 22 2012, 00:00:33 UTC 34 minutes ago Bulgaria 5.8 9.1 USGS Feed
    Tuesday May 22 2012, 00:00:33 UTC 34 minutes ago Bulgaria 5.6 10.0 CSEM-EMSC Feed

    http://quakes.globalincidentmap.com/
  • +3 (5 voturi)    
    cutremur (Marţi, 22 mai 2012, 3:39)

    eu [anonim]

    resimtit usor??
    eu stau in buc la et 7, si era sa ma ^&$ pe mine :)
  • 0 (0 voturi)    
    S-a simtit si in Craiova (Marţi, 22 mai 2012, 3:39)

    in Craiova [anonim]

    Destul de bine la etajul 9 bloc de 10 etj cu orientare longitudinala sud-nord
  • 0 (0 voturi)    
    Cutremur (Marţi, 22 mai 2012, 3:42)

    . [anonim]

    S-a simntit si la Tg-Jiu
  • -1 (1 vot)    
    replica (Marţi, 22 mai 2012, 3:42)

    radu [anonim]

    Tuesday May 22 2012, 00:23:35 UTC 18 minutes ago Bulgaria 3.1 2.0 CSEM-EMSC Feed Detail
  • +3 (3 voturi)    
    03-04 min (Marţi, 22 mai 2012, 3:44)

    yo [anonim]

    La caracal foarte putin sa simtit....sunt intro padure ,ciudat au inceput o pasare sa '''tzipe"" inainte cu 25sec ..crrd k era un fazan
  • +3 (5 voturi)    
    stau in Bucuresti Militari et5 din 10 (Marţi, 22 mai 2012, 3:51)

    vasile [anonim]

    m-a trezit cum se izbea blocul vecin de cel in care stau. Blocurile sunt lipite si se "freaca" intre ele la un seism.
    Lustra din sufragerie grea de bronz s-a balansat 20 minute
    • +1 (1 vot)    
      uau (Marţi, 22 mai 2012, 8:44)

      gazpefoc [utilizator] i-a raspuns lui vasile

      "grea de bronz" ? Va place sa traiti periculos.
      • 0 (0 voturi)    
        de ce? (Marţi, 22 mai 2012, 9:49)

        thebblack [utilizator] i-a raspuns lui gazpefoc

        o sufregerie grea de bronz e numai buna intr-un bloc subred.
    • 0 (0 voturi)    
      Schimba lustra (Marţi, 22 mai 2012, 9:38)

      io [anonim] i-a raspuns lui vasile

      Nu cred ca ai vrea sa iti pice in cap :)
  • +1 (1 vot)    
    l-am simtit !! (Marţi, 22 mai 2012, 3:53)

    Roberto [anonim]

    L-am simtit cam puternic, eu stau la etajul 4 si sunt din Baile Herculane, imi bate inima si acum. Aproape ca am adormit si am auzit frigiderul cum se misca si apoi simteam patul, iar blocul uruia usor.
  • +6 (8 voturi)    
    S-a cutremurat pamantul (Marţi, 22 mai 2012, 3:57)

    eorkvner verv erve [anonim]

    Si la ora asta restul site-urilor dorm.S-or fi molipsit de la Antonescu.Pe astia nici cutremurul nu-i mai scoala din pat. Se prabuseste tara peste ei si nu l pasa.
  • +2 (2 voturi)    
    si in Bucuresti (Marţi, 22 mai 2012, 4:08)

    florinb [anonim]

    In Bucuresti, Vitan, etajul 7, s-a simtit usor - ca o ameteala si maidanezii au inceput sa latre.
    in jur de 3.30.
    • 0 (0 voturi)    
      mai tare si de durata mare! (Marţi, 22 mai 2012, 16:27)

      Cristian Ioan [anonim] i-a raspuns lui florinb

      Tot Vitan, spre Zizin.
      eu la teajul 5 nu am simtit nimic, dar vechinii de la 4 anu fost alarmati! Nu numai ca intensitatea a fost considrabila, dar si DURATA a fost mare, dupa ce au fost treziti din somn, au apucat sa se dezmeticeasca si sa vada ca este un cutremur! geamurile de la biblioteca zanganeau, iar lustra (nu era grea, de bronz) a oscilat si dupa incetarea cutremurlui ...
  • +1 (1 vot)    
    ri (Marţi, 22 mai 2012, 4:12)

    eu [anonim]

    un 5,2 tot a fost si in bucuresti
  • +2 (2 voturi)    
    Camera Video (Marţi, 22 mai 2012, 4:13)

    Adrian [anonim]

    Uite aici camera video in real-time de la statia seismica de la Muntele Rosu. Pe rola o sa vedeti inclusiv inregistrarea de la ora 3:00, cand a fost cutremurul. Pe foaie, acele scriu de la stanga la dreapta. Cand vedeti ca se misca acele, e nasol :) Daca se misca tare de tot, bagati o rugaciune rapid :)

    http://www.mobotix.ro/ro/camere_supraveghere_live_ro_928.html
  • +1 (1 vot)    
    Bucuresti (Marţi, 22 mai 2012, 4:29)

    i [anonim]

    Stau in Crangasi (etaj 4 din 8). Eram la calculator, discutam cu cineva. La un moment dat mi s-a parut ca se misca scaunul sub mine. L-am intrebat pe interlocutor daca a simtit si el (el locuind la casa in Rahova). El zice ca n-a simtit nimic. Imi vad de treaba. Dupa cateva minute imi da linkul de pe hotnews. Probabil conteaza orientarea blocului, altfel nu-mi explic de ce unii au fost treziti din somn.
  • +1 (3 voturi)    
    Curtemur (Marţi, 22 mai 2012, 4:37)

    Doina [anonim]

    In Bucuresti, Piata Victoriei s-a simtiti puternic cateva secunde - miscare laterala, ora 3.03 AM. Nu dormeam asa ca am avut timp sa ma si sperii!!! (Intre timp au anuntat si cei de la Institutul de Fizica a Pamantului!!!) Felicitari Hotnews pentru promptitudine.
  • +2 (2 voturi)    
    cutremur (Marţi, 22 mai 2012, 4:41)

    cata [anonim]

    Ne am clatinat iar :(..mai incet ca prima data dar se misca tot prin casa - Craiova
  • +1 (1 vot)    
    ...si in ardeal... (Marţi, 22 mai 2012, 4:43)

    ALTAN [utilizator]

    ...nu stiam ce m-a trezut...
  • +2 (2 voturi)    
    Sofia (Marţi, 22 mai 2012, 4:53)

    alex [anonim]

    ...e deja plictisitor si deranjant...sunt in Sofia,si de la 3 se tot scutura pe aici...s-a simtit bine de tot la etajul 2 din 2,mai la marginea orasului,inclusiv ultima replica zdravana de la 4:30 aprox...cred ca s-a dus la naiba somnul meu:(
  • +2 (2 voturi)    
    Cutremur puternic simtit din Sofia (Marţi, 22 mai 2012, 4:53)

    Oana [anonim]

    Noi stam in Sofia si s-a simtit foarte tare, chiar daca stam la et 2. Primul cutremur, asa cum se mentioneaza in articol a fost la ora 3:00 urmat de o replica cam de aceeasi intensitate si altele mai mici. Al doilea cutremur a fost intr-adevar acum cateva minute...in jur de 4:30...dar nu la fel de tare.
    Lumea a iesit in strada de la ora 3 dar acum s-au mai linistit.
    • 0 (0 voturi)    
      cutermur (Marţi, 22 mai 2012, 5:48)

      marius ionut [anonim] i-a raspuns lui Oana

      oana sau alex puteti sa imi dati mai multe informatii vă rog
    • 0 (0 voturi)    
      ba si al treilea a fost mare (Marţi, 22 mai 2012, 5:54)

      alina [anonim] i-a raspuns lui Oana

      pe http://quakes.globalincidentmap.com/

      si ultimul a avut 4,6!
  • +3 (3 voturi)    
    alt cutremur!! (Marţi, 22 mai 2012, 5:14)

    Oana [anonim]

    Tocmai a mai fost un cutremur...destul de puternic din nou....se pare ca va fi o noapte lunga :(
    • 0 (0 voturi)    
      alt cutremur (Marţi, 22 mai 2012, 5:54)

      Marius [anonim] i-a raspuns lui Oana

      te rog imi poti da mai multe informatii ?
  • +3 (3 voturi)    
    Sofia (Marţi, 22 mai 2012, 5:16)

    alex [anonim]

    ...shit..asta a fost zdravana....replica la Sofia la 05:16..latra ciinii vecinilor de bloc in draci:)
  • +1 (1 vot)    
    Zburau papagalii in cusca lor ca nebunii (Marţi, 22 mai 2012, 5:51)

    Straistaru Eugen [utilizator]

    Am crezut ca au visat un uliu sau ceva...nu am bagat de seama ca era de la cutremur
  • +1 (1 vot)    
    Bucuresti (Marţi, 22 mai 2012, 5:55)

    Andrei [anonim]

    In bucuresti s-a simtit foarte bine . Lustra din camera s-a miscat pret de cateva minute .
  • 0 (4 voturi)    
    urmeaza in vrancea (Marţi, 22 mai 2012, 6:50)

    mockito [utilizator]

    nu vreau sa sperii pe nimeni dar in ultimele luni au fost cutremure maricele in grecia, italia, turcia iar acum in bulgaria. se aproprie de noi, Doamne fereste de unul de 7 grade...cred ca o sa dorm prin parcuri vara asta.
    • +3 (3 voturi)    
      pai (Marţi, 22 mai 2012, 9:55)

      thebblack [utilizator] i-a raspuns lui mockito

      mai are de sarit prin serbia, ungaria, cehia, suedia, spania, japonia, moldova, china, ucraina si evul mediu. de abia dupa aia ajunge la noi.
    • 0 (0 voturi)    
      .. (Marţi, 22 mai 2012, 11:06)

      dan [anonim] i-a raspuns lui mockito

      urmeaza pe 24 mai unul puternic cu magnitudinea de peste 7 grade
  • 0 (0 voturi)    
    alexandria, teleorman (Marţi, 22 mai 2012, 6:51)

    maria [anonim]

    la alexandria s-a simtit extrem de puternic la 3.02
  • 0 (0 voturi)    
    Giurgiu (Marţi, 22 mai 2012, 7:13)

    CIprian [anonim]

    L-am simtit si in Giurgiu, nu stiu daca m-a trezit cutremurul sau eram treaz. S-a simtit binisor, fiind la etajul 4, insa eu eram convins ca s-a suit pisica in pat , patul se misca si da alarme false (se intampla frecvent).
  • +1 (1 vot)    
    Sofia (Marţi, 22 mai 2012, 8:14)

    ICV [anonim]

    Noi stam in Sofia, cartierul MiraMonte [langa munte] si pe la ora 3:00 - 3:02 a inceput sa se miste patul cu mine f tare...am crezut ca visez prima data....apoi au inceput pe rand...alarmele la masini, lucrurile prin baie/casa sa pice, s-a luat curentul pt scurt timp...urmand apoi alte 2 replici destul de puternice....mai stau si la parter....
  • +2 (2 voturi)    
    M-am trezit din somn!... (Marţi, 22 mai 2012, 8:29)

    Patrocle [anonim]

    ...dar am crezut ca s-a rasucit elefantica de nevasta-mea in pat!! Daca stiam, ma speriam rau de tot!
  • 0 (0 voturi)    
    In Bucuresti s-a simtit la 3:03 (Marţi, 22 mai 2012, 9:04)

    Dor [anonim]

    Nu s-a simtit foarte tare, dar era clar cutremur si nu vreun camion.
  • 0 (0 voturi)    
    Nu inteleg (Marţi, 22 mai 2012, 9:37)

    andreiu [utilizator]

    Cutremurul a fost dimineata iar lumea si-a petrecut noaptea afara ?
    Daca tot sustineti ca la 3 e dimineata (eu nu prea sunt de acord cu asta desi cam asa se zice) atunci de ce nu continuati ca si-au petrecut toata dimineata in strada ?
  • 0 (0 voturi)    
    cutremur!? (Marţi, 22 mai 2012, 10:03)

    cosmin [anonim]

    Buc, et. 5, Militari...Am dormit dus...
    • 0 (0 voturi)    
      Subscriu (Marţi, 22 mai 2012, 10:51)

      Gabi [anonim] i-a raspuns lui cosmin

      ..etaj 8, Universitate. Somn fara probleme. :) O sa murim si nici nu o sa ne dam seama. :))
  • 0 (0 voturi)    
    Important (Marţi, 22 mai 2012, 11:48)

    seismograf [anonim]

    Daca va duce-ti aici, http://www.mobotix.ro/ro/camere_supraveghere_zilnic_ro_928.html

    se poate vedea foarte clar la ora 22 ca se intampla ceva, la ora 23 la fel iar la orele 00 si 01 acele fac samba.... aaaaaa... deci se pot percepe cutremulre inainte cu 5 ore sa aiba loc? sau sunt io mai prost ?
  • 0 (0 voturi)    
    Ceva veşti de la... (Marţi, 22 mai 2012, 11:49)

    vlad alexandru [utilizator]

    Kozloduy?
  • 0 (0 voturi)    
    Bucuresti (Marţi, 22 mai 2012, 11:54)

    justme [anonim]

    in Bucuresti s-a simtit bine primul cutremur, et. 5 - pendulau lustrele si se miscau obiectele mici de mobilier.
    Nu au fost miscari violente, dar a durat destul de mult.


    Nici un post tv. nu s-a sinchisit, vreo ora am avut impresia ca am inceput eu sa am vedenii.
  • +1 (1 vot)    
    Adancimea... (Marţi, 22 mai 2012, 15:18)

    Prostu' satului [anonim]

    N-as fi crezut ca la adancimi atat de reduse pot avea loc cutremure atat de puternice si resimtite pe distante atat de mari.
    Asta ma duce cu gandul la certitudinea expertilor ca forajele pentru gaze de sist se fac la adancimi mult prea mici ca sa poata favoriza declansarea unor cutremure semnificative. Duh...