Protest neautorizat in Piata Universitatii: Aproximativ 100 de revolutionari au cerut demisia Guvernului

de R. Pantazi, A. Neagu     HotNews.ro
Miercuri, 7 decembrie 2011, 12:15 Ultima ora

Aproximativ 100 de persoane care s-au declarat revolutionari au organizat, miercuri, un protest in Piata Universitatii din Bucuresti. Protestatarii au cerut demisia Guvernului Boc si au scandat impotriva sefului statului, dar si impotriva jurnalistului Robert Turcescu, pe care l-au numit "sluga lui Basescu". In plus, manifestantii au acuzat Jandarmeria ca ar fi folosit gaze lacrimogene impotriva lor. Protestul nu este autorizat, manifestantii sustinand ca au cerut autorizatie, insa nu au primit. Printre protestatari s-a numarat si Doru Draghici, presedintele Sindicatului Revolutionarilor din Romania. Presedintele de onoare al Sindicatului Revolutionarilor este Ion Iliescu.

Ora 14:10:
Revolutionarii au inceput sa paraseasca Piata Universitatii.

Ora 13:02: Manifestantii s-au linistit si protestul dercurge pasnic, dupa interventia jandarmilor.

Ora 12:43: Manifestantii au devenit violenti si forteaza cordonul de ordine.

Grupul de manifestanti a scandat "Libertate", "Jos Guvernul Boc", "Noi de-aicea nu plecam", "Romania, trezeste-te!". Printre revendicarile lor se numara legea lustratiei, dar si ca fratii Paunescu sa spuna ce datorii au la stat.

Printre protestatari se numara si Doru Draghici, presedintele Sindicatului Revolutionarilor din Romania. Presedintele de onoare al Sindicatului Revolutionarilor este Ion Iliescu.

Doru Draghici a declarat, pentru HotNews.ro, ca cere "Demisia Guvernului Boc, din cauza conditiilor de trai ale romanilor".
























6996 vizualizari

  • -48 (68 voturi)    
    Concluzie amara dupa 21 de ani ! (Miercuri, 7 decembrie 2011, 12:30)

    Cornel [anonim]

    " Am schimbat o societate mincinoasa cu alta si mai mincinoasa.... Am schimbat o societate cu niste principii - fie ele si gresite - cu alta care nu are nici un fel de principiu ! " - Dorel Visan
    • +43 (57 voturi)    
      Asta e chiar culmea... (Miercuri, 7 decembrie 2011, 13:04)

      AMARASTEANU [anonim] i-a raspuns lui Cornel

      la atitia ani de la revolutie sa apara astfel de comentarii , cum ca pacat de regimul schimbat. ISTERIA TV lucreaza si lucreaza bine ...cornelus taticule du-te tata in cuba sau coreea de NORD daca te primesc aia...RUSINE TOVARASII !!! nu mai aveti rabdare pina la anul cind piticotii comunisti vor fi adusi la putere !!! Apropo ... cumva astazi de dimineata pe la ora la care se ocupa Piata Universitatii , ERA VREUN PROCES CE TREBUIA FINALIZAT !?!?! Sa fie vreo coincidenta ? Cornelus tata , to'asu cornelus , du-te de le spune la aia din piata ca s-a aminat din nou procesul lu' tov popo nastase !!! REVENITI PE 15 !!!
      • -24 (42 voturi)    
        Ce de minusuri.. am atins cumva coarda sensibila? (Miercuri, 7 decembrie 2011, 13:34)

        Cornel [anonim] i-a raspuns lui AMARASTEANU

        Draga amarastene ! Era o simpla concluzie generala ... Chiar daca langa mine au murit in doua minute 58 de oameni printre care si o fetita de trei ani in bratele tatalui ei , ucisi de armata romana in Calea Girocului nu am si nu mi-am dorit nimic de acolo. Ce imi doresc totusi e ca sangele lor romanesc sa fie razbunat. Asa ca tu care le stii pe toate si-i judeci pe toti iti recomand sa te gandesti cum ar fi ca sangele celor c-au murit sa se reverse pe toti profitorii care stau cocotati pe tragediile a mii de oameni si pe tot neamul lor. Amin
        • +26 (30 voturi)    
          da Cornelus ... (Miercuri, 7 decembrie 2011, 14:16)

          dorel [anonim] i-a raspuns lui Cornel

          coarda bunului simt ! vezi asemanarile intre metodele PSD si cele ale lui Putin in RUSIA !
          nu suport comunistii si pe urmasii lor !
      • +21 (25 voturi)    
        revolutionarii lui Iliescu sau cei adevarati? (Miercuri, 7 decembrie 2011, 13:51)

        Tovarasul_Mos_Craciun [utilizator] i-a raspuns lui AMARASTEANU

        De care sunt pe la Universitate?
        • +3 (21 voturi)    
          e vreo diferenta ? (Miercuri, 7 decembrie 2011, 14:25)

          geniul carpatilor [anonim] i-a raspuns lui Tovarasul_Mos_Craciun

          intreaba-te ce poti face tu pentru tara, nu tara pentur tine...
          asa zicea un om de stanga, american.

          revolutionar inseamna un patriot adevarat.
          un patriot adevarat nu urmareste avantaje sau recompense pentru sentimentul si actiunile sale.
          face si tace.
          doar o diploma de recunoastere ar fi satisfacut moral si ar fi recunoscut meritul celor ce au participat la evenimente, activ.

          toti cei din piata palatului, cei care au inceput sa huiduie, cand stiau unde sunt, au infruntat riscul si au invins frica, aia sunt adevaratii revolutionari.
          si au fost multi. fara curajul lor, n'ar fi fost nimic.
          • +5 (5 voturi)    
            eroul necunoscut (Miercuri, 7 decembrie 2011, 17:35)

            panfil [anonim] i-a raspuns lui geniul carpatilor

            in toate tzarile civilizate, de ziua eroilor, se aduce omagiu eroului necunoscut !

            nu uitati asta !
        • +9 (11 voturi)    
          Iliescu si gasca lui... (Miercuri, 7 decembrie 2011, 16:51)

          uluit [utilizator] i-a raspuns lui Tovarasul_Mos_Craciun

          Cand citesti urmatoarea fraza, iti dai seama repede, ce fel de revolutionari au fost in Piata: "Presedintele de onoare al Sindicatului Revolutionarilor este Ion Iliescu."

          Toata mizeria asta, este o noua diversiune a grupului de agenti, format in jurul lui Iliescu.

          Am impresia ca, se doreste inca odata sa se declanseze un razboi civil, iar cine se lasa prins in capcana asta, isi merita soarta.

          Baietii astia "revolutionari", sunt exact cei care-si simt amenintate drepturile "castigate" prin minciuna si impostura.

          PS - Imi pare rau pentru natia in care m-am nascut, dar nu mai exista nicio speranta.
    • +21 (33 voturi)    
      n-au schimbat ei! (Miercuri, 7 decembrie 2011, 13:10)

      CCC [anonim] i-a raspuns lui Cornel

      Ei sunt mincinosii!
    • -15 (27 voturi)    
      Bine punctat (Miercuri, 7 decembrie 2011, 13:18)

      calin [anonim] i-a raspuns lui Cornel

      Bravo, bine punctat. Trebuie sa iesim toti in strada.
    • -21 (31 voturi)    
      Hmmm (Miercuri, 7 decembrie 2011, 13:25)

      MRSmrs [utilizator] i-a raspuns lui Cornel

      Ma intreb cum ar fi aratat titlul articolului din Hotnews daca era la putere USL...
      Cred ca era ceva de genul:Revolutionarii satui de minciuna , coruptie, si dictatura s-au unit pentru a protesta...iar fortele de represiune au intervenit nelegitim si agresiv impotriva lor.
    • +14 (22 voturi)    
      imi pare rau (Miercuri, 7 decembrie 2011, 13:31)

      jw [anonim] i-a raspuns lui Cornel

      ... dar existenta unor principii proaste e mai rea decat lipsa de principii.
    • +17 (21 voturi)    
      am (Miercuri, 7 decembrie 2011, 13:37)

      am [anonim] i-a raspuns lui Cornel

      am schimbat-o intr-una inca si mai rea: in care ilegalistii de odinioara s-au metamorfozat in "revolutionari".
    • +6 (6 voturi)    
      miting comandat de psd (Miercuri, 7 decembrie 2011, 18:25)

      acer [anonim] i-a raspuns lui Cornel

      guvernul a avut curajul sa le taie privilegiile si beneficiile financiare de care au beneficiat intr-un mod care numai corect nu este...drept raspuns au procedat intocmai ca minerii pt ca psd nu a putut oferi alt model democratic de protest...oricum de privilegii trebuie sa beneficieze numai urmasii celor care s-au sacrificat pt caderea regimului comunist....aceste drepturi ar trebui platite din bugetul armatei pt ca ei sunt autorii masacrului din 1989...halal armata avem care in loc sa apere propiul popor au tras ca mercenarii fara mila in oameni nevinovati care manifestau cu mainile goale...
  • +51 (63 voturi)    
    la munca (Miercuri, 7 decembrie 2011, 12:33)

    chiuariu [utilizator]

    inca o specie de paraziti. bine hraniti, cu mintea odihnita.
    • -28 (40 voturi)    
      gresesti (Miercuri, 7 decembrie 2011, 13:00)

      Aha! [anonim] i-a raspuns lui chiuariu

      Oamenii vad ca nu cer bani pentru ei ... cer doar DREPTATE ! ... ceea ce pentru tine poate este un termen foarte abstract si maleabil ... de aceea vorbesti de paraziti in context cu niste oameni care au facut posibil faptul sa gandesti liber cum gandesti acum.
      Ai pute sa iti ceri scuze ... in principiu est o specie de parazit si tu ...
      • +26 (34 voturi)    
        Nu gandesc datorita unor paraziti (Miercuri, 7 decembrie 2011, 13:34)

        bogdan [anonim] i-a raspuns lui Aha!

        E vorba in primul rand de seful lor onorific Ilici Iliescu - om ce nu a muncit o secunda in viata sa - activist platit sa propage o ideologie criminala. E complet nefiresc sa existe "revolutionari" platiti la decenii dupa o lovitura de stat. Cel mult ar fi fost indreptatiti la compensatii materiale rudele victimelor. Sa afirmi ca noi gandim azi diferit pentru ca niste activisti au creat o confuzie care sa acopere lovitura de stat comandata de o putere straina e cel putin o dovada ca unii nu gandesc chiar nimic. Cat despre cuvintele mari ce ii conduc pe acesti "apostoli" e o gluma proasta cand toata lumea vede ca sunt agitatori platiti ai unor iresponsabili. Aha ! se refera probabil la revelatia gasirii unui vid imens deasupra umerilor.
        • -6 (6 voturi)    
          Multumesc Guru al manipularii! (Miercuri, 7 decembrie 2011, 16:41)

          Aha! [anonim] i-a raspuns lui bogdan

          Manipulare se intampla zi de zi pe strada fara sa iasa cineva in strada neaaparat si sa ma gandesc sa injur niste oameni pentru ca asi fi eu frustrat. Manipulare a fost si la revolutie ...insa din respect si mandrie ii pastram numele de revolutie si nu lovitura de stat .... din respect pentru multi care au fost acolo.
          Nu cred ca se pune in discutie ce vid am eu deasupra umerilor .... e in discutie idiotenia unora care nu stiu decat sa blameze de la caldurica pe altii care au avut curajul sa faca ceva.
          Manipulare e si articolul respectiv... dar ... daca nu o spun nu inseamna ca nu o stiu.
      • +8 (10 voturi)    
        "Manipulanti si manipulati" (Miercuri, 7 decembrie 2011, 16:12)

        Morometili [anonim] i-a raspuns lui Aha!

        Nu scapam de ei nici dupa 20 de ani!
        Apai, daca-i de dat, sa le dea "nea nelu cotrocelu" si "matusa tamara" ca in beneficiul lor iesira oamenii in strada...
        Noi nu putem sa le mai dam ca a venit criza si avem grija de familiile noastre. Si nici nu ne putem imprumuta la dobanzi astronomice amanetand tot viitorul copiilor nostri.
        Cat despre ciudatele coincidente..., usl-a neputand face "zid", celelalte categorii "utilizate" nemaiavand credibilitate, minerii fiind ocupati cu partidu ortacului, s-au gasit "revolutionarii"!
        N-ai prea priceput nimic despre "ostile" eoliene.
        Pana si brucan ne-a mintit; zicea ca dupa 20 de ani ne trezim.
        Se pare ca nu ne-a prea fost de ajuns, pentru toti!
      • +13 (13 voturi)    
        revolutie (Miercuri, 7 decembrie 2011, 16:21)

        chiuariu [utilizator] i-a raspuns lui Aha!

        intamplator, sunt din timisoara si tot intamplator prima persoana ucisa in dec 1989 era din grupul nostru de la parcul poporului. ca sa nu mai zic de altele. dar nu mi-a trecut niciodata prin minte sa astept sau sa cer ceva, bani, legitimatii, pamint sau renta(?!). voiam cu totii libertatea si de bine de rau am obtinut-o. doar atit.
        • -7 (7 voturi)    
          intamplator sau nu.... (Miercuri, 7 decembrie 2011, 16:34)

          Aha! [anonim] i-a raspuns lui chiuariu

          Citeste articolul de mai sus ... ei nu cer bani ...
          Din nou spun ... cand vorbesti de oameni care au fost in dec. '89 in aceeasi situatie ca si tine... nu poti sa ii faci paraziti ... din cauza voastra avem dreptul sa iesim in strada sa strigam ca ne cerem 1 drept sau altul ... Iar multi de aici de pe comentarii se gandesc la manipulare si la bani .... e clar ...

          Pe mine NU MA INTERESEAZA cati bani au luat ei ca au semnat ca sunt revolutionari atata timp cat la guvernare au fost INTOTDEAUNA din '89 incoace numai lipitori pe propriile interese...
          • +8 (8 voturi)    
            Neconcludent (Miercuri, 7 decembrie 2011, 17:25)

            Morometili [anonim] i-a raspuns lui Aha!

            Nici pe mine nu ma intereseaza de cei care se autointituleaza "revolutionari".
            Iar de platit nu mai platesc pentru nimeni!
  • +50 (58 voturi)    
    Revolutionari de secolul trecut (Miercuri, 7 decembrie 2011, 12:44)

    marinica [anonim]

    Ar fi trebuit sa nu li se dea pomana atata timp, pentru ca ei n-au decenta de a o refuza (chiar daca sub 5% ar fi indreptatiti sa o ia, vezi ep. cu soacra ranita a lui Geoana care cerea pomana la Caramitru).
    Sunt sate intregi de revolutionari unde nu s-a tras un foc de arma.
    Revolutionarii nu ar fi trebuit sa primeasca atatea beneficii,
    • -29 (37 voturi)    
      Ai fi iesit la revolutie in strada? (Miercuri, 7 decembrie 2011, 13:02)

      Aha! [anonim] i-a raspuns lui marinica

      Sau te-ai fi ascuns sub pat ca un gandac si sa iesi mai tarziu sa tipi ca aia din strada care au luptat pentru dreptul nostru de acum de a fi liberi nu merita nimic??? ... SUNTETI PENIBILI CU COMENTARIILE ASTEA!
      • +28 (34 voturi)    
        cretin (Miercuri, 7 decembrie 2011, 13:38)

        Paleopterix [utilizator] i-a raspuns lui Aha!

        Scuze ca te fac asa, dar: adevaratii revolutionari crezi ca au iesit in strada pentru ca dupa aia sa primeasca subventii de la stat? Eu cred ca nu. Astia care urla dupa bani acum nu sunt "revolutionari", sunt doar niste capushe mizerabile si eu personal i-as baga si la puscarie ca fac de rusine ideea de revolutionar.
        • -1 (1 vot)    
          intr-adevar esti mare (Miercuri, 7 decembrie 2011, 16:47)

          Aha! [anonim] i-a raspuns lui Paleopterix

          Va respect pe toti cei ce ati iesit in strada atunci (poate mai mult decat va respectati voi) si chiar si pentru dreptul de a-mi spune cretin ai luptat ... si pentru a spune ce gandesc... eu comentez acum inclusiv si pentru voi ... care nu v-ati luat acel certificat .... si tot voi sariti ca arsi?...
          Apoi daca tot imi spui cretin ... asuma-ti raspunderea pentru ce ai spus si nu iti cere scuze (eu stiu ce sunt si atat conteaza pentru mine).
          Inca ceva.... nu am nici o vina pentru faptul ca v-ati riscat viata si ati ramasi traumatizati pentru restul ei si voi nu ati avut recompense cum altii (cum spun unii pe nedrept) iau acele recompense.... Mie mi se pare logic sa fie rasplatiti ... dar pe de alta parte ... aveti dreptate ... cea mai mare recomepensa era sa fim toti tratati cu respect de clasele politice si sa mergem spre progres... nu hotie si coruptie...
          • +4 (4 voturi)    
            Decembrie (Miercuri, 7 decembrie 2011, 20:27)

            Daniels22026 [utilizator] i-a raspuns lui Aha!

            Noi am luptat, am invins si ne vedem de treaba. Doua milioane de oameni au iesit pe strazi in decembrie! Revolutionarii care au luptat pentru bani si certificate sint foarte putini fata de majoritatea.
      • +22 (24 voturi)    
        si daca am iesit pe strada, ce? (Miercuri, 7 decembrie 2011, 14:15)

        hash [anonim] i-a raspuns lui Aha!

        putin a lipsit sa n-o mierlesc, imi dau seama acum, ca eram pe strada cand a inceput sa traga un bezmetic de 'terorist' de la un balcon, si soldatii trageau de peste drum de pe un acoperis.

        toata lumea era pe strada, dornica de noutati, surescitata .. cel putin 5 milioane ar trebui sa ceara certificat de 'revolutionar'

        sa inchidem inca o gaura pe unde se scurg bani nemunciti.
      • +14 (16 voturi)    
        Aha!cretin (Miercuri, 7 decembrie 2011, 14:16)

        anonimul [anonim] i-a raspuns lui Aha!

        Mai sunt si persoane care au fost in strada la revolutie dar care nu au cerut certificat de revolutionar pentru beneficii si care nu fac parte din nici o organizatie de revolutionari cu atat mai putin din organizatia care are presedinte de onoare pe Ilici.
        Apropo in organizatia asta sunt primiti si revolutionarii din 1945? Teoretic asa trebuie cu Iliescu presedinte de onoare
      • +19 (19 voturi)    
        Si eu am fost in strada... (Miercuri, 7 decembrie 2011, 15:00)

        Ritzi Pitzi [utilizator] i-a raspuns lui Aha!

        ... dar n-am cerut nici macar o diploma pentru asta, pentru ca in 1989 consider ca am actionat pentru propria mea libertate, nu pentru avantaje.

        Odihneasca-se in pace mortii de atunci !
        • -4 (4 voturi)    
          Respect! (Miercuri, 7 decembrie 2011, 16:48)

          Aha! [anonim] i-a raspuns lui Ritzi Pitzi

          Odihneasca-se in pace mortii de atunci !
          Completez cu "Odihneasca-se in pace mortii ce au urmat datorita politicienilor corupti !"
  • +51 (61 voturi)    
    tot Iliescu (Miercuri, 7 decembrie 2011, 12:49)

    B0lvin [anonim]

    Cum vine asta , iliescu presedinte de onoare al revolutionarilor? Pai acum 20 de ani ii omora cu minerii , acum ii reprezinta?
    Ce mizerie comunista ... /(editat de HotNews.ro)
    • +10 (14 voturi)    
      Corectie... (Miercuri, 7 decembrie 2011, 13:19)

      catalin_mattei [utilizator] i-a raspuns lui B0lvin

      revolutia era in decembrie 1989 si aia cu minerii in iunie 1990... cu unele exceptii ( raniti si urmasi ai celor decedati) nu exista motive pt "darurile" statului... Aceste persoane trebuie sa ne spuna daca au luptat pt aceste avantaje materiale sau pt libertate.. de ce cred ei ca sunt mai importanti si mai indreptatiti la avantaje materiale decat milioanele care au iesit atunci in strada?... Poate ca prima taiere care ar fi fost necesara era aceasta...
  • +35 (41 voturi)    
    sa se anuleze toate facilitatile materiale (Miercuri, 7 decembrie 2011, 12:55)

    alexandru [anonim]

    daca toate partidele nu ar fi folosit asa zisii revolutionari ca masa de manevra nu am trai asemenea dramolete penibile. eu am fost la revolutie, am martori, poze chiar dar nu sunt inscris in nici o organizatie nu am pretins nimic. e strigator la cer sa pretinzi si sa primesti beneficii mteriale, cu exceptia celor ramasi infirmi saau a vaduvelor si orfanilor.
    dar ce sa ne miram cand un fost ministriu de interne actul presedinte al senatului, blaaga a primit bani si alte foloase ca asa zis revolutionar doar fiindca s-au uitat la tvr cand seintampla ceva
    imi este sila si de cei care cer si de cei care le-au dat si le dau desi altoraa le-aau taiat pensii si salarii
    de ce nu sunt mii de impostori in puscarie, in frunte cu blaga pt obtinerea frauduloasa a acestor beneficii
  • +46 (46 voturi)    
    Nu pentru asta am iesit in strada (Miercuri, 7 decembrie 2011, 13:01)

    bizonul [anonim]

    Nu am iesit in strada in decembrie 1989 ca sa primesc pomeni ulterioare si sa fiu masa de manevra pentru Iliescu. Nu am cerut niciodata nimic si ca mine sunt inca foarte multi, care isi vad de viata lor.

    Nu trebuia de la bun inceput sa se dea tot felul de facilitati (terenuri, case, scutiri de taxe si impozite), pensii de revolutionari si alte minuni cu exceptia celor care au fost grav raniti sau familiilor care au pierdut pe cineva drag (desi acel cineva drag putea sa fie si din tabara diversionistilor, ma rog).

    Este rusinos sa ceri ceva pentru libertatea atit de mult dorita atunci in decembrie 1989.
  • +11 (15 voturi)    
    ??? (Miercuri, 7 decembrie 2011, 13:01)

    flo [anonim]

    Au esit Neocomunisti(vezi Iliescu ) care pina in 1989 erau cu Tatuca sa faca deszmat ,ca nu ai mai voteaza nimeni,pentu ca sau prins Tarani. ;)
  • +31 (31 voturi)    
    ... (Miercuri, 7 decembrie 2011, 13:03)

    Ceasca [utilizator]

    Ca si ilegalistii pcr si astia nu sunt decat niste profitori.Pe 22 dec ora 08.00 am fost primul om din institutie care am dat jos pancardele cu pcr ,tablourile cu ceausecu riscand puscaria.Am participat la revolutie fara sa cer avantaje personale.Guvern taiati in carne vie nu le mai dati beneficii profitorilor!!!
  • +25 (29 voturi)    
    intrebare (Miercuri, 7 decembrie 2011, 13:07)

    bgf [anonim]

    As vrea sa le pun "revolutionarilor" urmatoarea intrebare: La ce ora s-a tras cu mitraliera la Universitate si de unde? De atatia ani ii vad la tv cum se lauda ca au fost acolo dar niciunul nu spune asta. Toti spun ca s-a tras noaptea. Ia sa vedem daca stie cineva.
  • +38 (40 voturi)    
    Revolutionarii... (Miercuri, 7 decembrie 2011, 13:12)

    prompt [utilizator]

    ...astia cu ,,certificat" sa treaca la munca, nu la intins mana! Cu exceptia celor ramasi infirmi, vaduve si orfani, pentru toti cei valizi pe care i-am platit toti prin intermediul bugetului, sa se renunte la orice drepturi. Le multumim ca au participat la revolutie in 1989, dar aung 22 de ani de ,,boierie"!
    • -13 (15 voturi)    
      dati jos hotii!!! (Miercuri, 7 decembrie 2011, 13:55)

      anonim [anonim] i-a raspuns lui prompt

      daca numesti "boierie" viata din Romania .... ne meritam soarta... pentru cei care fura, e intr-adevar "boierie"
      • +5 (7 voturi)    
        masoara-ti cuvintele! (Miercuri, 7 decembrie 2011, 16:19)

        hash [anonim] i-a raspuns lui anonim

        sunt destui cei care muncesc fara a astepta pomeni, pentru care viata e grea, insa ca sa aiba cauta de munca, si nu se lamenteaza ca dumneata. ei nu au timp sa se vaite.

        nu dau jos hotii astia, pentru ca 'ailalti' sunt nu numai hoti, dar si prosti, fura tot si ne lasa-n curu' gol pentru vreme indelungata. avem nevoie de niste hoti care sa fure cu cap :)
    • +5 (5 voturi)    
      Adevarat grait-ai ! (Miercuri, 7 decembrie 2011, 18:18)

      silvia [anonim] i-a raspuns lui prompt

      Acesti protestatari asa-zis revolutionari sunt in realitate niste lipitori care ne-au supt "sangele" atatia ani. Am un sfat pentru ei: LA MUNCA ,NU LA INTINS MANA ! Singurii care ar trebui sa beneficieze de ajutoare sunt cei care au ramas cu sechele urmare a ranilor sau urmasilor celor decedati fara surse de subzistenta din cauza varstei. De ce eu platitor de taxe si impozite sa tin in spate niste puturosi? Acesti oameni "au boierit" destul.AJUNGE !
  • +34 (36 voturi)    
    revolutionar (Miercuri, 7 decembrie 2011, 13:16)

    Mr. Spock [anonim]

    "Presedintele de onoare al Sindicatului Revolutionarilor este Ion Iliescu."

    Nu vad bine? Apare cumva revolutionar in nomenclatorul de meserii? Parca numai cei care muncesc pot adera la un sindicat.
    La munca, nu la intins mina trintorilor!
  • -7 (11 voturi)    
    Revoluționar?Sper să nu fie la bani. (Miercuri, 7 decembrie 2011, 13:21)

    Foame. [anonim]

    Au dreptate,acum toți avem certificate de foame.
  • +19 (19 voturi)    
    Sindicatul muncitorilor la Revolutie (Miercuri, 7 decembrie 2011, 13:23)

    XtrO [utilizator]

    Sindicatul Revolutionarilor din Romania ? O alta gogoasa originala, tipic damboviteana. Pai, hai sa vedem ce inseamna sindicat, cf. DEX:

    SINDICÁT s. n. 1. organizație profesională de masă care are drept scop apărarea intereselor salariaților. 2. uniune monopolistă în cadrul căreia desfacerea mărfurilor și, uneori, achiziționarea materiilor prime se face printr-un oficiu comun. (< fr. syndicat)

    Se intelege de aici ca revolutionarii sunt salariati ai... cui ? Ai Revolutiei ?? Ca doar n-or fi uniune monopolista comerciala. Sau... da ? Si ce fel de interese ale acestor... salariati (?) apara numitul sindicat, in afara de lupta pentru pastrarea unor pastrarea unor privilegii acordate aiurea, pe spatele celorlalti cetateni ai Romaniei ? Iar cu venerabilul domn Iliescu pe post de Presedinte de Onoare (??) al numitului sindicat, ca cireasa de pe tortul sindicalist, nu se putea finaliza decat apoteotic, in uralele salariatilor-revolutionari: "Jos Basescu, Jos Guvernul si mai nou, Jos Turcescu ! :)))"

    Vesela tara, veseli populatori ai acesteia !
  • +15 (19 voturi)    
    RUSINEE!!!!!!!!!! (Miercuri, 7 decembrie 2011, 13:27)

    Ana [anonim]

    RUSINEEEEEEEEEEEEEEEEEEE cersatorilor si impostorilor si tot respectul pentru cei adevarati care merita si le-au murit copiii nevinovati!

    http://www.cdep.ro/proiecte/20...299_04.pdf

    ies cu 5 ani mai devreme la pensie fata de restul cetatenilor care au fost si ei la Revolutie.

    deci nepotul dvs daca il veti da la gradinita va fi ingrijit de o femeie care are in grija 30 sau 40 de copii si care ia salariul net de 650 lei ( 5 mil 500) taiat cu 25%.... si ii spala ii schimba...si niste smecheri iau. lunar facilitati, scutiri de taxe...impozite ...teren intravilan 500 mp..... ce pretentii sa avem...de educatie si ingrijire medicala performanta...cand prin orice mijloace se fura de la Bugetul acestui Stat...si in care am ajuns la o paine sa platim TVA de 24% cand in alte tari UE la produsele de baza TVA este zero sau 5%!!!

    nu am nimic cu cei care au fost raniti sau cu parintii carora le-au murit copii...dar cu totii sunt aproape 22 mii de revolutionari si numai 3.000 cu adevarat - care merita...le-a taiat batranilor pensiile, le-au impozitat cu 5,5 % si culmea nesimtirii....TVA 24%

    ne apropiem de o datorie de 100 miliarde de euro ...ca tara...si tot creem facilitati, subventii, indemnizatii.... pentru niste smecheri care NU se mai satura de 20 ani...le-au dat conform unor site-uri media unora dintre acestia si retroactiv 1 miliard ( compensatoriu din URMA) !!!!

    in ce tara traim si dorim sa traim...cititi si va minunati...nu am nimic cu invalizii si cu cei carora le-au murit copiii...dar chiar asa....revolutia s-a facut ca doream cu toti libertate...si de ce unii sa acapareze atatea...auzi ...tratamente balneo gratuite, transport gratuit, teren intravilan si extravilan, spatiu comercial, dobanzi subventionate.

    c) fiecare dintre copiii celui decedat, până la majorat sau până la
    terminarea studiilor, dar nu peste vârsta de 26 de ani, indiferent în
    întreţinerea cui se află – un coeficient de 1,10.
    (3) Persoanele care au obţinut titlurile prevăzute la art. 3 ali
    • -14 (16 voturi)    
      Nebunilor (Miercuri, 7 decembrie 2011, 14:01)

      bb [anonim] i-a raspuns lui Ana

      va plangeti ca aia sunt hoti si voi munciti? de ce nu dati jos guvernul care va face sa muriti de foame...da prostii aia care sunt acum in piata universitatii va ofera o parghie sa incepeti dar preferati sa va dati doctori docenti in politica in loc sa va duceti sa puneti mana pe puterea care schilodeste acest popor...rusine tuturor celor care au comentat impotriva protestatarilor. Nu vedeti ca presa a spus intentionat ca presedinte de onoare e iliescu ca sa faceti voi spume prostilor? ma cac pe voi romani prosti ca meritati sa muriti de foame daca nu sunteti in stare sa luptati pt ce este al vostru adica ROMANIA. Rusine tuturor celor car ecredeti ca tara asta nu are nevoie de alt regim...oricine vine fura dar aratand ca avem demnitate ca popor ii obligam sa ne respecte cu frica de multime cum spunea si lapusneanu "prosti da multi"asta va spun si eu voua prostilor sunteti multi ce mai conteaza cine si cat a furat 21 de ani daca acum muriti de foame 80 %?
      • +15 (17 voturi)    
        pentru ca (Miercuri, 7 decembrie 2011, 14:25)

        Ana [anonim] i-a raspuns lui bb

        oameni de bun simt si care chiar muncesc la aceasta ora trebuie sa isi plateasca taxele si impozitele si acesti oportunisti 22.000 - 3.000 sa primeasca facilitati create de lege...de legea cui ??? care Romania? Romania are datorii de mld si tot Romania nu mai are industrie ...si care Romania??? doctorii sunt in salile de operatii si profesorii la cursuri...deci au iesit cei care isi vor pirde indemnizatiile ....si vor urma si procesele de RETURNAREA a BANILOR furati fara sa li se cuvina...oamenii spun pai ala era puscarias - inchis pentru furt si acum ii dau eu din taxele mele indemnizatii si facilitai...deci ...si ce regim doresti dumneata democratic? unul care sa le creeze astora alte facilitati? poat epe Coasta de Azur ...ce parghie? Unii oameni decenti nu se alatura unor impostori...este clar???
  • +14 (14 voturi)    
    Continuare (Miercuri, 7 decembrie 2011, 13:28)

    Ana [anonim]

    (3) Persoanele care au obţinut titlurile prevăzute la art. 3 alin. (1),
    lit. b) pct.1 şi 2 au dreptul la o indemnizaţie lunară reparatorie, prin
    aplicarea următorilor coeficienţi asupra salariului mediu pe economie
    din luna anterioară celei în care se face plata, astfel :
    a) 2,00 – pentru marii mutilaţi;
    b) 1,75 – pentru persoanele încadrate în gradul I de invaliditate;
    c) 1,50 – pentru persoanele încadrate în gradul II de invaliditate;
    d) 1,25 – pentru persoanele încadrate în gradul III de invaliditate;
    e) 1,10 – pentru persoanele neîncadrate în gradul de invaliditate.
    (4) De o indemnizaţie lunară reparatorie, calculată prin aplicarea
    coeficientului de 1,10 la salariul mediu brut pe economie din luna
    anterioară celei în care se face plata, beneficiază persoanele care au
    obţinut titlurile prevăzute la art. 3 alin. (1) lit. b) pct. 3 – şi numai dacă
    au un venit mai mic decât salariul mediu brut pe economie. De aceleaşi
    drepturi şi în aceleaşi condiţii beneficiază copiii eroilor-martiri,
    indiferent de vârstă, dacă nu sunt încadraţi în nici o formă de învăţământ
    ori nu realizează venituri, din motive neimputabile lor.
    (5) Marii mutilaţi şi persoanele încadrate în gradul I de invaliditate
    beneficiază, pe lângă indemnizaţia prevăzută la alin. (3), şi de o
    indemnizaţie de îngrijire ce se acordă lunar, prin aplicarea coeficientului
    de multiplicare 0,50 asupra salariului mediu brut pe economie din luna
    anterioară celei în care se face plata.
    Art. 5.- (1) Persoanele prevăzute la art. 3 alin. (1) lit. b), precum şi
    la art. 4 alin. (1) beneficiază, pe lângă indemnizaţia calculată conform
    prevederilor art. 4, şi de următoarele drepturi:
    a) prioritate în asigurarea unei locuinţe din fondul disponibil de
    locuinţe sociale, în localitatea de domiciliu, dacă nu au deţinut în
    proprietate o altă locuinţă până la data atribuirii;
    b) stabilirea chiriei la nivelul minim prevăzut de lege pentru
    locuinţele din fondul locativ de stat, dacă dispun de un venit lun
  • +22 (22 voturi)    
    Revolutionari (Miercuri, 7 decembrie 2011, 13:36)

    Mih. [utilizator]

    Cei care au crezut in lupta si sacrificiul lor pt rasturnarea comunismului, nu au facut-o pt beneficii materiale personale pe baza de "certificat de revolutionar". Cei care azi pretind aceste beneficii (adevaratul motiv al protestului de azi) sunt profitorii de circumstanta, impostorii, cei care au devenit "revolutionari" dupa caderea regimului ceausisto-comunist si "emanatii" loviturii de stat. Nu-i de mirare ca mentorul lor este Iliescu.
  • +16 (20 voturi)    
    URGENT ! (Miercuri, 7 decembrie 2011, 13:41)

    utug [anonim]

    Sa se desfiinteze <Secretariatul de Stat pentru Problemele Revolutionarilor din Decembrie> iar problemele celor vatamati si a vaduvelor din Decembrie '89 sa fie trecute la Departamentul Invalizi Orfani Vaduve de Razboi (IOVR) din Ministerul Armatei.

    Sa se desfiinteze Institutul Revolutiei Romane din Decembrie 1989 si anulate alocatiile de la buget (eventual restituite) si in locul acestuia sa se infiinteze Institutul Loviturii de Stat din Decembrie 1989 (fara alocatii bugetare)
  • +10 (12 voturi)    
    CITITI SI VA MINUNATI! (Miercuri, 7 decembrie 2011, 13:49)

    Ana [anonim]

    b) stabilirea chiriei la nivelul minim prevăzut de lege pentru
    locuinţele din fondul locativ de stat, dacă dispun de un venit lunar mai
    mic sau egal cu salariul mediu brut pe economie;
    c) cumpărarea sau închirierea cu prioritate, fără licitaţie, din fondul
    de stat, a unui spaţiu comercial sau de prestări servicii corespunzător, cu 5
    o suprafaţă utilă de până la 100 mp, inclusiv în indiviziune, sau
    concesionarea ori închirierea cu prioritate, fără licitaţie, a unei suprafeţe
    de teren de până la 100 mp din domeniul public pentru construirea unui
    spaţiu comercial sau de prestări servicii, cu o clauză de neînstrăinare
    timp de 10 ani de la data dobândirii;
    d) acordarea gratuită de proteze, orteze şi scaune cu rotile pentru
    invalizii care şi-au pierdut total sau parţial capacitatea de muncă, costul
    integral al acestora fiind suportat de la Fondul naţional unic de asigurări
    sociale de sănătate şi din bugetul Secretariatul de Stat pentru Problemele
    Revoluţionarilor din Decembrie 1989;
    e) acces gratuit al copiilor la creşele şi grădiniţele din subordinea
    administraţiilor locale, precum şi asigurarea gratuită a rechizitelor pentru
    şcolari, dacă venitul lunar este mai mic sau egal cu salariul mediu brut
    pe economie;
    f) acordarea unei subvenţii de stat egală cu 50% din dobânda
    aferentă unui credit bancar de până la 20.000 euro, contractat pentru
    cumpărarea sau construirea unei locuinţe în localitatea de domiciliu,
    dacă nu au deţinut sau nu deţin o proprietate locativă, precum şi
    posibilitatea garantării creditelor contractate cu indemnizaţia calculată
    conform prevederilor prezentei legi;
    g) atribuirea, în limita posibilităţilor, în proprietate şi cu clauză de
    neînstrăinare timp de 10 ani de la data dobândirii, a 10.000 mp de teren
    în extravilan şi 500 mp de teren în intravilan - acesta din urmă pentru
    destinaţia de locuinţă, dacă nu a avut sau nu are în proprietate un alt
    spaţiu locativ;
    h) atribuirea în proprietate, fără plată, a locului de veci;
  • +11 (13 voturi)    
    Continuare (Miercuri, 7 decembrie 2011, 13:51)

    Ana [anonim]

    k) transport urban gratuit cu mijloacele de transport în comun şi,
    anual, 12 călătorii gratuite pe calea ferată, la clasa I, dus-întors cu toate
    categoriile de trenuri de călători; anual – 12 călătorii gratuite dus-întors 6
    până în localitatea reşedinţă de judeţ, cu mijloace de transport în comun,
    pentru persoanele care domiciliază în mediul rural. În limita celor 12
    călătorii gratuite, pot călători şi membrii familiei titularului. De aceste
    gratuităţi beneficiază şi însoţitorul pensionarului de invaliditate de
    gradul I sau al marelui mutilat;
    l) scutirea de la plata taxelor şi impozitelor pentru o locuinţă din
    proprietate şi terenul aferent acesteia, pentru autoturisme hycomat şi
    mototriciclu, precum şi scutirea de taxe la importul unui singur
    autoturism tip hycomat sau atribuirea gratuită, în proprietate, a unui
    mijloc de transport autonom corespunzător standardelor internaţionale
    pentru marii mutilaţi şi persoanele prevăzute la art.3 alin.(1) lit. b) pct.1
    care au un grad de invaliditate locomotorie;
    m) acordarea unei indemnizaţii lunare, adăugată la pensia pentru
    limită de vârstă, echivalentă cu un coeficient de 0,6, calculat conform
    prevederilor art. 4 alin. (2);
    n) pensionarea cu 5 ani înainte de împlinirea vârstei standard,
    prevăzute de lege;
    o) scutirea de la plata taxelor pentru serviciile publice de
    radiodifuziune şi de televiziune, pentru cei cu venituri lunare mai mici
    decât salariul mediu brut pe economie.
    (2) Drepturile acordate conform prezentei legi nu sunt considerate
    venituri, nu se impozitează şi nu afectează acordarea altor drepturi.
    (3) Secretariatul de Stat pentru Problemele Revoluţionarilor din
    Decembrie 1989, după analizarea dosarelor persoanelor ce solicită
    preschimbarea certificatelor, cu avizul Comisiei parlamentare înfiinţate
    pentru controlul aplicării prevederilor prezentei legi, va elibera noul tip
    de certificat, care va avea un format unic, cu elemente de securizare –
    singurul document valabil pentru a
  • +19 (21 voturi)    
    PANA CAND??? (Miercuri, 7 decembrie 2011, 13:52)

    Ana [anonim]

    pentru a beneficia de prevederile prezentei
    legi.

    Doar cei cararora le-au murit sau raniti foarte grav merita ajutati...restul impostorilor sunt cazuri PENALE! aveau 10 ani la Revolutie...in schimb NU platesc taxe, impozite ....si dvs pe salariu platiti taxe si impozite pe cand altii NU....si daca aveti o firma ce incasari nete trebuie sa aveti pentru a plati 25 mil unui revolutionar ...ca firma trebuie sa castigi 100 mil pentru a plati un salariu net de 25 mil....asa ca ciocul mic cei care se stiu niste impostori, oportunisti si ies in strada ....dar cei care muncesc si li s-au taiat salariile in INVATAMANT si nu li se dau DREPTURILE SALARIALE??????
    • 0 (2 voturi)    
      vai (Miercuri, 7 decembrie 2011, 17:12)

      pipi [anonim] i-a raspuns lui Ana

      ce m-am enervat citind posturile d-tale! sa tot fii corect si sa-ti platesti taxele.
      • +3 (3 voturi)    
        Imi cer (Miercuri, 7 decembrie 2011, 18:08)

        ANA [anonim] i-a raspuns lui pipi

        scuze scopul meu nu are de a va enerva pe dvs....ci doar ca omenii sa deschida un LINK si sa vada facilitatile create ani si ani de zile!!! si acum se mira ca de ce nu au iesit oamenii in strada si ii agita Barbu pe OTV...pai oamenii NU au iesit deoarece NU doresc sa se identifice cu acei profitori!
  • +15 (15 voturi)    
    MINCINOSI PATENTATI CU (Miercuri, 7 decembrie 2011, 13:57)

    Ana [anonim]

    DIPLOME IN BUZUNAR

    cum adica ies ei in strada acum pentru tot poporul...? de ce nu au iesit cand s-au taiat veniturile salariale cu 25%, si de ce NU au iesit cand au marit TVA 24% la produsele de baza??? pentru ca ei au tot felul de favoruri...auzi cavou gratuit, la pensie mai repede, indemnizatii?? pentru ce indemnizatii ca acum NU MAI AVEM INDUSTRIIN romania si avem peste 8 MIL de ROMANI fara carti de munca?? HA HA auzi in functie de venitul mediu li se calculeaza indemnizatiile....dar cine creeaza acest venit mediu pe economie??? cumva smecheriile lor??? De ce Statul favorizeaza astfel de puslamale ( repet nu toti ) si tinerilor medici le dau cu sutul sa plece pribeci prin lume??? si cu salarii de MIZERIE???? de ce ? V-ati murat la creiere de tot???? ILICI este pazit de cei din spp...dar ii intreb pe cei din spp cine plateste datoria externa creata de astia NU CUMVA copii lor?????
  • -7 (9 voturi)    
    Miting (Miercuri, 7 decembrie 2011, 14:27)

    Cetatenii [anonim]

    Valea Jiului,Valea Jiului,Valea Jiului !!!
  • +9 (13 voturi)    
    Nerusinare (Miercuri, 7 decembrie 2011, 14:42)

    dorin bretan [anonim]

    Care revolutionari ? Dupa ce s-au imbuibat pe spinarea noastra acum demonstreaza. Daca ne -ar demonstra cine este sau n u revolutionar i-as crede. Eu cosider revolutionari pe cei morti , raniti sau urmasi ai acestora. Restul sunt facaturi profitoare
  • -6 (8 voturi)    
    Efectul de turma (Miercuri, 7 decembrie 2011, 14:48)

    Buturuga Mica [anonim]

    …,,cat inca nu reuseste, revolutia este a celor care o fac,
    Dupa victorie ea devine a tuturor…''...
    Cine sunteti voi care folositi ca sentinta lapidarea
    impotriva revolutionarilor...........sunteti rataciti pe forum....???
    .......multimea infereaza din punct de vedere intelectual individul izolat. Putem spune ca „efectul de turma” nu este altceva decat o oarecare boala sociala, ca toate celelalte. Indivizii sensibili sunt predispusi infectarii, devenind vulnerabili, poate din dorinta acerba de afirmare, din dorinta reusitei prin imitatie sau din alegerea caii cele mai usoare, din comoditate sau confort emotional ...
    SUNTETI LAŞI DOMNILOR!!!!!
  • +9 (11 voturi)    
    cititi ca sa stiti (Miercuri, 7 decembrie 2011, 14:49)

    carlescu [anonim]

    Un singur lucru am de spus si trageti voi concluziile legat de aceste mitinguri.Anul acesta un prieten a fost sunat in legatura cu o asa zisa promotie.A fost sunat si i s-a dat un punct de intalnire.Primea 10 lei pe ora timp de 4 ore.Stie unde trebuie sa ajunga dar nu stia ce trebuie sa faca.Ajunge la locul stabilit si cand colo s-a trezit ca participa la un miting.dupa 4 ore dupa ce s-a terminat asa zisul miting si-a primit cei 40 lei.O prostie cu mitingurile astea.Nu mai credeti tot ce vedeti la tv.Vedei-va de locurile voastre de munca,de familiile voastre,platiti-va datoriile catre banci pentru ca vor veni si zile mai bune.
  • -3 (5 voturi)    
    Unde erati ? (Miercuri, 7 decembrie 2011, 15:14)

    FIRU [anonim]

    Unde erati cand semenii vostrii protestau pentru taierea salariilor si pensiilor, unde erati atunci cand semenii vostrii erau si sunt inca Evacuati din case in numele Rerocedarilor, unde erati ..... ?
    " Revolutionarii " protesteaza Numai pentru interesele lor nicidecum pentru spiritul a ceea ce a vrut sa insemne revolta din 89.
    Nu-i intereseaza decat privilegiile lor .
    Revolutia a fost si va fi meritul intregului popor Roman, Nu a unei maini de smecheri, profitori si oportunisti.
  • +7 (9 voturi)    
    revolutionari (Miercuri, 7 decembrie 2011, 15:21)

    ion [anonim]

    In primul rand in Giroc nu au murit 58 de oameni asa cum spunea un individ mai sus, ci unul singur - il chema - Dumitru Juganaru , iar restul care acum cica sunt revolutionari nu sunt decat niste prifitori puturosi si escroci , a se vedea care valutisti din fata de la Bega erau astazi in fata prefecturii din timisoara . RUSINE GUNOAIELOR , VOUA SI LUI ILIESCU !!!!
    • -1 (1 vot)    
      Calea Girocului = Calea Martirilor (Miercuri, 7 decembrie 2011, 18:11)

      Cornel [anonim] i-a raspuns lui ion

      Draga domnule diversionist Ion, poate ne zici dumneata atunci pe cine au ars securistii in crematoriul de la Bucuresti daca nu pe cei ucisi de glorioasa armata romana in Calea Girocului ? Si de ce se numeste acum Calea Martirilor ? . Vad ca ai citit ce am scris...acel blestem se referea si la tine si la neamu' tau...
  • +5 (7 voturi)    
    Adevarata Revolutie (Miercuri, 7 decembrie 2011, 15:47)

    AntiRosuComunist [anonim]

    Te-ai saturat sa platesti din buzunarul propriu IMPOSTORII SI FALSII REVOLUTIONARI ????
    SEMNEAZA PETITIA SI DA MAI DEPARTE!
    http://www.petitieonline.com/adevarata_revolutie
  • +6 (8 voturi)    
    La munca, nu la pomana (Miercuri, 7 decembrie 2011, 15:51)

    dana [anonim]

    Ostasii romani care au luptat pe front cu moartea alaturi in fiecare clipa pentru tara in est si vest au fost improprietariti dupa razboi si atat.Comunistii le-au luat si asta.Vaduvele de razboi nu cred ca au avut atatea facilitati ca acesti profitori.Dupa 89 veteranii de razboi (cu trei,patru ani de front) dar fara decoratiii au primit 500000 lei vechi lunar.Atat.Intre timp majoritatea au murit.
    Va rog sa faceti cunoscut cum au fost recompensati eroii neamului dupa razboiul de independenta,dupa primul razboi mondial,poate le este rusine.Apropo,dar soldatii care au fost la ,,revolutie"au facilitatile acestor milogi?La munca ,,tovarasi".
  • +4 (4 voturi)    
    Masa de Manevra (Miercuri, 7 decembrie 2011, 18:14)

    Buturuga Mica [anonim]

    data: 20 decembrie 2011
    comemorarea eroilor revolutiei din decembrie 1989
    din timi$oara arsi la crematoriul uman, iar cenusa
    acestora, aruncata la canal in localitatea
    popesti-.leordeni

    pe timpul lui .....sescu - sursa ....partidul comunist 1989 - burghezia sugea sangele poporului........pe timpul lui .....sescu - sursa....partidul comunist 2011 - revolutionarii sug sangele poporului

    sa fitii iubiti !!!!
    masa de manevra !!!
  • +4 (4 voturi)    
    huo nemernici de revolutionari (Miercuri, 7 decembrie 2011, 19:56)

    manuel [anonim]

    daca ati fost revolutionari ati facut-o pentru ca asa a facut toata tara. ca sa nu mai vorbim ca nu a fost nicio revolutie! hoti nemernici, de unde credeti ca vi se cuvin aceste drepturi? si cine credeti ca munceste sa vi le plateasca? afara din tara! ne-ati furat 22 de ani! si acum aveti tupeu sa faceti manifestatii? ah! iliescule! nici in iad nu te vor primi dracii!
  • +2 (2 voturi)    
    Nu inteleg.... (Joi, 8 decembrie 2011, 0:47)

    eek [utilizator]

    .....de ce se agraveaza comunismul in Romania..
  • -1 (1 vot)    
    Masa de Manevra (Joi, 8 decembrie 2011, 10:24)

    Buturuga Mica [anonim]

    Ceea ce pare just unei multimi, noi spunem ca e adevarat. (Etica nicomahica): nu exista, intr-adevar, nici o opinie, oricat de absurda ar fi ea, pe care oamenii sa n-o fi adoptat rapid, imediat ce au fost convinsi ca e general raspandita. Exemplul actioneaza asupra gandirii ca si asupra actelor lor. Oile il urmeaza pe berbecul din frunte oriunde le-ar conduce: mai usor le e sa moara decat sa gandeasca.
    VA ROG....GANDITI DOMNILOR !!!

    Suma totală pe care România o datorează (termen scurt + mediu şi lung) se ridica, la 01 august 2011, la 96,1 miliarde euro.
    Domnilor..
    Intrebare: Revolutionarii au facut-o?

    ,,Plata întregii datorii externe, în valoare nominală de 60 de miliarde de lei (10 miliarde dolari), se încheie în primăvara lui 1989, cu câteva luni înaintea căderii regimului comunist....,,

    Despre ce vorbim domnilor ?
    • +2 (2 voturi)    
      Chiar asa (Joi, 8 decembrie 2011, 12:02)

      Luk [utilizator] i-a raspuns lui Buturuga Mica

      despre ce vorbim aici?

      Nu revolutionarii, nu pensionarii, nu persoanele ce primesc ajutor social si nu functionarii din aparatul bugetar au facut datoria.

      Au facut-o politicienii pentru categoriile enumerate mai sus.
      Asta s-a intamplat in toata Europa, asa ca nu-i ceva nou si nici neobisnuit.

      Revin cu intrebarea initiala: despre ce vorbim?