VIDEO Calin si Ioana Popescu-Tariceanu au divortat

de R.M.     HotNews.ro
Sâmbătă, 10 septembrie 2011, 15:11 Ultima ora

Calin si Ioana Popescu-Tariceanu, in 2005
Foto: Agerpres
Fostul premier Calin Popescu-Tariceanu si sotia sa Ioana au divortat, Judecatoria Sectorului 6 admitand cererea de desfacere prin acord a casatoriei si luand act de intelegerea privind incredintarea baiatului lor si cuantumul pensiei de intretinere, relateaza Mediafax.

Instanta Judecatoriei Sectorului 6 Bucuresti a admis cererea formulata de Ioana si Calin Constantin Anton Popescu Tariceanu si a desfacut prin acord casatoria incheiata in 22 august 2003 la Ambasada Romaniei la Budapesta. Ioana Tariceanu a revenit la numele Dinu avut inaintea casatoriei.

De asemenea, instanta a luat act "de intelegerea intervenita intre parti cu privire la incredintarea minorului, programul privind legaturile personale si cuantumul pensiei de intretinere", potrivit hotararii.

Cererea de divort formulata de Ioana Popescu-Tariceanu a fost inregistrata la Judecatoria Sectorului 6 in 25 august. Initial, instanta a stabilit ca primul termen al procesului sa fie in 25 octombrie, insa sotii Tariceanu au solicitat o alta data pentru judecarea cererii de divort.

In 7 septembrie instanta a luat in discutie cererea de preschimbare a termenului si a stabilit ca procesul de divort sa se judece in aceeasi zi. Judecatorul a luat act de pozitia exprimata de ambele parti privind despartirea de comun acord si a admis cererea de divort, decizia fiind definitiva si irevocabila.

Decizia de a divorta de comun acord a fost anuntata oficial de Calin si Ioana Tariceanu in 19 august, printr-un comunicat, cei doi rugand presa "sa respecte nevoia de intimitate in aceasta perioada".

In comunicatul de presa, Calin si Ioana Tariceanu precizau ca anuntul a fost facut public "cu intentia de a evita speculatiile de orice natura" si sustineau ca "nu vor fi facute comentarii ulterioare divortului".

Ioana Tariceanu are 34 de ani si este a patra sotie a lui Calin Popescu-Tariceanu. Ei au impreuna un baiat, nascut cu cateva luni inaintea casatoriei civile, care a avut loc in anul 2003, la Budapesta. In 2004, ei s-au casatorit si religios.

In 2007, inaintea concertului Rolling Stones de la Bucuresti, Tariceanu, care la acea vreme era premier, a avut o intalnire cu membrii trupei, in cortul acestora de la Stadionul National. Surse apropiate organizatorilor relatau atunci ca membrii trupei Rolling Stones au tinut sa ii transmita lui Tariceanu admiratia lor pentru sotia acestuia, despre care au spus ca este "foarte frumoasa".

Ioana Tariceanu este absolventa a Facultatii de Drept, iar in ianuarie 2008 a depus juramantul ca notar public. In toamna anului 2007, ea fusese declarata admisa la concursul pentru ocuparea postului de notar public, ocupand pozitia a treia, cu media 9,60. Ioana Tariceanu este si presedintele Fundatiei "Copii Sanatosi".

Doua dintre fostele sotii ale lui Tariceanu i-au pastrat numele dupa divort.



Citeste mai multe despre   






















6986 vizualizari

  • +13 (21 voturi)    
    mari "caractere" (Sâmbătă, 10 septembrie 2011, 15:51)

    tamara [anonim]

    Interesant cum cei mai guralivi politicieni sunt exact cei pentru care familia nu inseamna nimic, iar a divorta de mai multe ori (uneori chiar de 4-5 ori) este ceva normal pentru ei. Imi este de ajuns sa ma gandesc la al de tariceanu, patriciu, antonescu, ponta, nastase coruptul s.a.m.d
    intr-adevar,mari "caractere"....sa tot crezi in juramintele lor
    • +9 (13 voturi)    
      Noi vrem respect! (Sâmbătă, 10 septembrie 2011, 16:36)

      Luk [utilizator] i-a raspuns lui tamara

      =))
    • +2 (14 voturi)    
      Exagerezi. (Sâmbătă, 10 septembrie 2011, 17:19)

      AlinN [anonim] i-a raspuns lui tamara

      In primul rand Tariceanu cred ca a fost un premier mai putin iubitor de tara si comparabil cu fanariotii.
      Dar acum a incepe si diseca viata personala si a gasi vinovatii cu atat mai mult cu cat nu stim absolut nimic despre ce a fost acolo ... este exagerat.
      Si acum ducand la absurd rationamentul tau, cum Ioana Tariceanu a inaintat cererea de divort, daca era un barbat "adevarat" dupa standardele tale "tamara", trebuia sa stea acolo in trio cu incapatanarea sa dea bine la toate tamarele si tamarii din tara???
      Este viata lui, pacat ca o iubire a esuat (daca a fost), pacat ca s-au irosit niste ani din viata ambilor (daca n-a fost), ma lasa rece, nu pot politiza in nici un fel evenimentul, mi se pare o lovitura cam sub centura.
      • +2 (2 voturi)    
        Am inteles eu gresit? (Sâmbătă, 10 septembrie 2011, 17:41)

        marinel [anonim] i-a raspuns lui AlinN

        sau e adevarat ca don'soara e deja cu ochii pe vinzatorul de Porsche, ca pejoatele nu prea mai merg acum...
      • +3 (3 voturi)    
        si totusi (Sâmbătă, 10 septembrie 2011, 18:21)

        nae [anonim] i-a raspuns lui AlinN

        si totusi un nene care este la al patrulea divort, si isi ia sotie cu 20 de ani mai tanara ne vorbeste foarte mult despre conceptia lui legata de familie prin fapte, sa nu ne mai dam dupa deget cu chestii gen "nu stim ce a fost acolo", "fiecare cu viata lui" si alte momente de "discretie" tocmai actunci cand lucrurile sau evidente.
        • 0 (2 voturi)    
          Deci asta este problema ... (Duminică, 11 septembrie 2011, 15:43)

          AlinN [anonim] i-a raspuns lui nae

          Ca "si-a luat sotie cu 20 de ani mai tanara". Deseori m-am intrebat de ce societatea este atat de furibunda impotriva sotiilor cu 20 de ani mai tinere. Adica este ceva imoral daca s-ar iubi si ar fi diferenta asta de varsta? Cred cade fapt barbatii care critica sotiile "cu 20 de ani mai tinere" sau sotii care-si iau astfel de sotii sunt de fapt frustrati ca lor nu li s-a intamplat asta. Pentru ca daca ei au decis asta si cred ca se iubesc nu mai este problema nici lui Nae nici lui Goe nici lui Ghita.
          Asadar dle Nae: care este problema de fapt: ca si-a luat Tariceanul la 40 de ani sotie de 20 de ani sau ca dumneata nu poti avea o sotie cu 20 de ani mai tanara? Think about it!
    • +1 (3 voturi)    
      Kuky ginoidul iertat de Dumnezeu ! Blonda (Sâmbătă, 10 septembrie 2011, 18:15)

      Eneas [anonim] i-a raspuns lui tamara

      poate incepe o viata noua departe de batranelul care in afara de saliva nu mai dadea productie !Ma bucur ca un tradator de tara ,corupt pana șa maduva este batut de Dumnezeu cu asta...incontinenta,..impotenta,...importanta , acceleratia Coriolis ..ma rog ..cadea din pat , de pe trotineta cand ii era lui moshulica lumea mai draga!urmatoarea faza e sa il vedem pe Kuky scotand limba la trecatori...
  • +13 (17 voturi)    
    Admiratia (Sâmbătă, 10 septembrie 2011, 15:59)

    Keith Reichards [anonim]

    Parca-l si vad pe Keith Richards spunindu-i lui Tariceanu: Hey man, you've got a fine looking bitch!
  • +3 (3 voturi)    
    pe oamenii politici sa nu-i crezi! (Sâmbătă, 10 septembrie 2011, 17:28)

    omoni [anonim]

    S-a cununat religios cu a patra sotie? Si inainte? De cate ori s-a cununat religios? De cate ori a spus "pana moartea ne va desparti"? Ce incredere sa mai am eu in unul care jura iubire, face copii si apoi da reset si de la capat? Care sunt principiile sale de viata?
    Doamna fiind notar, stie cum sa salveze din avere daca intra si el pe la DNA; cea mai simpla cale: divortul si pac, jumate din averea ce mai era pe numele lui este salvata. Prea sunt veseli si "civilizati"!
    • 0 (0 voturi)    
      divort tariceni (Vineri, 16 septembrie 2011, 0:46)

      marie [anonim] i-a raspuns lui omoni

      Dar, dqati sansa multor tinere sa se afirme, un babalac ca el nu este alceva.cine era Ioana daca nu era sotia lui? Nimeni.dar s-a maritat si din nimeni a devenit sotie de inalt demnitar, acum el nu mai este, e si in varsta, ea este tanara si stie ce e biine pe lume si cum el nu ii poate oferi decat in scadent ceea ce pe ea o tinea langa el, se duce la cel ce ii va oferi tot ce stie ea sa isi asigure in viata
  • +2 (2 voturi)    
    Baieti! ati cam sarit calul (Sâmbătă, 10 septembrie 2011, 20:03)

    Raimond [anonim]

    Indiferent cat de mult il invidiati pe dl. Tariceanu, familia nu e in razboi cu voi.
    Liniste!
  • +2 (2 voturi)    
    deh (Sâmbătă, 10 septembrie 2011, 22:39)

    MirceaA [utilizator]

    un papagal scortos
  • +3 (3 voturi)    
    ???????????????????????????????????? (Duminică, 11 septembrie 2011, 18:08)

    iondeion [anonim]

    Regret, dar cand renunti la religia ta(ortodoxa) pentru a sotiei(catolica) si apoi divortezi pe niste motive oarecare ce fel de om esti?? Un PNL-ist adevarat!
  • +2 (2 voturi)    
    v.i.p. (Duminică, 11 septembrie 2011, 19:51)

    Gigi Becali [anonim]

    Tariceanu e un VIP: Very Important Papagal ha ha ha