VIDEO Cutremur de 4.4 grade Richter in Vrancea

de A.N.     HotNews.ro
Joi, 8 septembrie 2011, 17:06 Ultima ora

Seism in Vrancea
Foto: IRFP.RO
Un seism cu magnitudinea de 4.4 grade pe scara Richter s-a produs, joi, la ora 16:50 in zona Vrancea, a anuntat Institutul roman de Fizica a Pamantului. Potrivit primelor informatii, cutremurul a avut loc la 140 de km adancime.

Institutul a anuntat ca seismul a avut loc la 8 km de localitat Nereju si la 9 km de Gura Teghii.

Mediafax a citat o declaratie a lui Gheorghe Marmureanu, fost director al Institutului National de Fizica a Pamantului, care a spus: "Nu este nicio problema. In Vrancea sunt frecvent cutremure. Unul de aceasta intensitate a mai fost si acum aproape doi ani. Nu este niciun pericol. Vorbim cand vom avea cutremure de peste 7".




Citeste mai multe despre   



















6444 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    cutremur (Joi, 8 septembrie 2011, 17:13)

    IrinaP [anonim]

    Nu am simtit...
  • 0 (2 voturi)    
    presa romana... (Joi, 8 septembrie 2011, 17:52)

    marius [anonim]

    il intreaba de cutremure pe FOSTUL director al INFP!
  • +1 (1 vot)    
    am confirmarea (Joi, 8 septembrie 2011, 17:55)

    tanti maria [anonim]

    am simtit eu ceva de la birou, dar am zis ca mi se pare.
  • 0 (0 voturi)    
    La Galați la etajul trei s-a simțit ușor. (Joi, 8 septembrie 2011, 17:55)

    Mărrrrrrmurrrrrreanu! [anonim]

    La Galați la etajul trei s-a simțit ușor,masa de sprijin pentru a lucra la laptop deplasându-se ușor timp de o secundă.Am intrat pe seismograf și s-a vizualizat și la seismograful de la INFP.
  • 0 (0 voturi)    
    Sa speram... (Joi, 8 septembrie 2011, 18:25)

    InMarmureanu [anonim]

    ...ca mai apucam sa vorbim dupa ce vom avea un cutremur de peste 7 grade...
    • 0 (0 voturi)    
      :) (Joi, 8 septembrie 2011, 18:45)

      NewLevel [anonim] i-a raspuns lui InMarmureanu

      Asta voiam sa zic si eu, ca mai bine ar fi sa vorbim _inainte_ de a avea un cutremur de 7 grade.
  • +1 (1 vot)    
    cutremur pa dreak (Joi, 8 septembrie 2011, 18:44)

    Gri Moloz [anonim]

    Bre , cutremur e cand simte cineva ceva . Chestiile astea mici (hehe) sunt miscari tectonice, nu cutremure. Da' presa are de acreditat idei ,tre' sa induca o anume stare in populatie asa ca e cutremur orice minipirtz. Deh, pentru o stire adevarata trebuie pricepere si onestitate, pentru un cutremur din asta ...
    PS: la tembeliziuni nici macar nu-l mai suna pe Marmureanu fiindca ala nu face jocul stiristilor si le zice de-a dreptul : a fost un fis , despre ce vorbiti ?