Therme Bucuresti, in presa internationala

de A.C.     HotNews.ro
Duminică, 17 ianuarie 2016, 14:40 Therme Bucuresti

Therme Bucuresti
Foto: Therme Bucuresti
Publicatiile internationale Associated Press, New York Times, Business Insider si Daily Mail semnaleaza deschiderea Therme Bucuresti, cel mai mare complex cu ape termale din Europa, alaturi de alte importante publicatii internationale.

Associated Press scrie ca "un SPA termal cu tehnologie de ultima generatie se deschide la Bucuresti", comentand faptul ca Therme Bucuresti este un adevarat "templu al apelor termale", aflat in capitala Romaniei.

La randul sau, New York Times titreaza date relevante despre acest complex unic in Europa.

Publicatia de lifestyle si cultura Salon vorbeste despre cele 25 de hectare pe care se intinde complexul.

Iar Business Insider aminteste de cele 800.000 de plante din gradina botanica de interior a complexului.

Daily Mail lauda Romania pentru "cel mai mare centru cu ape termale din Europa", publicand si o galerie de fotografii care suprind magnitudinea proiectului.

Informatii despre Therme Bucuresti au mai publicat si urmatoarele publicatii straine:

Despre Therme Bucuresti

Incepand din 14 ianuarie, Bucurestiul beneficiaza de un proiect unic, dezvoltat in premiera pentru Romania, care plaseaza Capitala pe harta exclusivista a capitalelor cu traditie in utilizarea apelor termale - Roma, Viena, Budapesta.

Therme Bucuresti este deschis pentru publicul larg, oferind bucurestenilor, dar si locuitorilor din orasele invecinate si turistilor, o alternativa de relaxare si distractie complet noua pentru Romania.

Therme Bucuresti este cel mai mare Therme din Europa, construit greenfield, pe un areal de 250.000 de mp, avand o suprafata totala de peste 30.000 mp si o capacitate de 4.000 de persoane simultan. Apa termala de la Therme Bucuresti este extrasa de la o adancime de peste 3.100 de metri. In ceea ce priveste spatiile verzi, acestea formeaza cea mai mare gradina botanica din Romania cu peste 800.000 plante.

Investitia in Therme Bucuresti este realizata de A-HEAT GROUP AG, concern cu sediul la Viena. Lucrarile de constructie a proiectului Therme Bucuresti au inceput la finele anului 2013, fiind la fel de provocatoare ca si construirea unui aeroport, investitia totala ridicandu-se la aproximativ 50 de milioane de euro.


Citeste si:





16056 vizualizari
  • +3 (11 voturi)    
    Atentie! (Duminică, 17 ianuarie 2016, 16:17)

    Martinezu [utilizator]

    Locatia este foarte frumoasa, si practic atinge asteptarile create dupa atata publicitate.
    Din pacate, prea multa publicitate cred ca strica.
    Ieri am ajuns acolo pe la 10 dimineata anticipand cumva ca mai tarziu se va aglomera.
    Am fost inspirat. Ne-am bucurat vreo 2 ore de tot ce ofera.Mai tiriziu parea supra aglomerat. Abia pe la 3-4 cica s-ar fi inchis pentru noii veniti. Eu am iesit pe la 2 si erau deja cozi la intrare.
    Azi inteleg ca s-a atins maximul inca de dimineata.
    Pai daca intr-o zi cu cod portocaliu de viscol se umple la intreaga capacitate ce se va intimpla la vara?
    Ar mai trebui deschise 4-5 locatii asemanatoare numai in Bucuresti, ca sa fie decenta. Altfel, vei plati chiar degeaba, nu mai merita.
    • +10 (10 voturi)    
      cred ca vrei sa ramai singur.. :) (Duminică, 17 ianuarie 2016, 21:26)

      pehash [utilizator] i-a raspuns lui Martinezu

      abia s-a deschis.. e oarecum normal sa atraga multi gura-casca. la vara mi-e greu sa cred ca vor fi mult amatori de ape termale.
    • +4 (4 voturi)    
      Targetul e iarna (Luni, 18 ianuarie 2016, 8:19)

      CititorulComentator [utilizator] i-a raspuns lui Martinezu

      Ca atunci nu ai palmieri, verdeata si apa calda, valuri etc.

      La vara romanul e la Mamaia in pantofi pe plaja :)
      • +2 (2 voturi)    
        Aveti dreptate! (Luni, 18 ianuarie 2016, 9:37)

        Martinezu [utilizator] i-a raspuns lui CititorulComentator

        Strandurile in Bucuresti sunt aproape goale vara.!
        La fel si baile termale din Europa sau aiurea, sunt mai mult inchisse vara din lipsa de clienti.
    • -2 (4 voturi)    
      Elena Udrea (Luni, 18 ianuarie 2016, 10:51)

      Viorica Alexandru [utilizator] i-a raspuns lui Martinezu

      ...ii puteti multumi Elenei Udrea ...

      Hotnews ar fi trebuit sa reia o stire mai veche...

      http://www.hotnews.ro/stiri-esential-5321351-video-elena-udrea-vrea-transforme-bucurestiul-intr-destinatie-turism-balnear.htm
  • -1 (7 voturi)    
    Privati, dar cu bani de la stat! Ponta la puscarie (Luni, 18 ianuarie 2016, 9:39)

    Miky60 [utilizator]

    Nu se poate bataia de joc la care asistam iar multi nu stiu adevarul: Toata constructia este finantata de stat, cu banii platiti de la buget, adica de noi, din impozitele noastre care ar fi trebuit sa se duca la scoli si spitale, insa Ponta a redirectionat banii catre spagile sale pentru a face constructia asta. Pentru ca, mai nou, privatii nu fac afaceri cu banii lor, ci cu bani de la stat!
    • +1 (3 voturi)    
      aberezi! e vb de "ajutor de stat" (Luni, 18 ianuarie 2016, 10:57)

      Roman_Cetatean [utilizator] i-a raspuns lui Miky60

      care stat castiga inzecit de multe ori din urma taxelor (la fiecare bilet ai TVA 20 %), plus impozite pe salarii, plus alte impuneti.
      Plus ca se genereaza locuri de munca ca sa sustina o asemenea afacere- deci are si functiune sociala-scade somajul. Nu mai vb de timp liber petrecut util de clienti, de aspectele legate de sanatate (sunt ape termale, totusi...).

      In plus, din cei 50 mil euro investiti statul a pus 10 mil euro- deci 20 %.
      Daca ar face asta statul in mai multe locuri ar avea si bani de spitale, scoli etc.
      Te bagi sa faci afacere si sa ceri ajutor de stat (sau de minimis)? oportunitati sunt- fie de la buget- dar mai greu, fie din fonduri europene! nu trebuie musai zeci de mil de euro, de minimis din fonduri UE iti da 200.000 euro cu 100 % cofinantare, de ex!
      Sau stai sa critici de pe margine ca unii iau si tu nu si stai in platitudinea ta sa casti ochii la TV si site-uri de 2 lei non-stop, ca pe urma sa te plangi de ce au altii?!
      • +1 (1 vot)    
        Intoarce-te la Latrina 3! (Luni, 18 ianuarie 2016, 12:10)

        Miky60 [utilizator] i-a raspuns lui Roman_Cetatean

        Dim comentariul tau se vede ca toata ziua te uiti la Latrina 3 si esti indoctrinat pesede si il ai ca idol pe Ponta! Uita-te in afara ce inseamna proiectele private si apoi sa lauzi ce face idolul tau Ponta!
  • -1 (3 voturi)    
    Dezamagire (Luni, 18 ianuarie 2016, 10:59)

    vghnc [utilizator]

    JALNIC față de așteptări.

    Am fost în Galaxy PE 16. ianuarie. La toboganele pentru copiii mici scara era neterminată. Cum au obținut autorizația de funcționare?

    Pentru patru tobogane se urca pe o scară de 1 metru lățime. Scara trebuia să aibă laterale de sticlă sau de orice dar așa copiii pot cădea în orice clipă. La finalul toboganelor despre care vorbesc nu era nici un îngrijitor. Degeaba striga o fată disperată prin stație ca nu venea nimeni.

    Au fost multe accidente astăzi. Sus la toboganele cele mari NU MAi Da-ti voie cu copii mici. Accidentele au fost multe.

    Galaxy trebuie să aibă o capacitate. Astăzi le-ați dat drumul ca la vite fără să estimați câți au intrat. Parcă era la piață.

    În zonă Galaxy există decât un mini restaurant care are 12 mese pentru toată multimea de oameni din interior.

    Apa nu avea 33 grade. Era mai rece. La vestiare credeți ca e suficient un uscator la 66 de vestiare???

    Nu trebuie să mai spun ca șezlongurile nu erau suficiente nici pentru 1/5 din oameni. Era o harababură și toți se certau cu supraveghetorii. La piscinuta mică pentru copiii de până la 3 ani cum v- ați gândit sa-i faceți interiorul din piatră? Alt material mai tare pentru micuți nu a-ti găsit?

    De ce nu sunt piscine în Galaxy cu temperatură diferită?

    Am întrebat o fata din staff care stătea pe telefon undeva sub toboganele cele mari dacă găsesc un plasture sau pe cineva care să îmi dea un ajutor pentru rană și nu știa nimic. Ulterior am găsit încăperea după mai multe întrebări.

    Nu știu cine v-a montat amaratul ală de microfon dar când se făcea câte un anunț toată lumea se strâmba. Nimeni nu înțelegea nimic. Nici macar personalul. Se auzea un zgomot tare și neînțeles.

    Dacă a-ti făcut parcare în 2015 de ce nu există măcar 70 cm pentru pietoni??

    Nu am timp să mai scriu dar...
    • 0 (0 voturi)    
      .....Hm Hm! (Luni, 18 ianuarie 2016, 19:04)

      catuza [utilizator] i-a raspuns lui vghnc

      Iti inteleg nemultumirile ,poate sunt justificate .Dar nu inteleg de ce esti suparat si pe limba romana:
      "Da-ti voie" ,"a-ti facut" sau asta e efectul bailor termale!?!?