The Telegraph: Tony Blair l-a prezentat pe "posibilul client" Victor Ponta lui Barack Obama. "Intalnirea s-ar putea dovedi stanjenitoare" dupa ce parlamentul a votat in aceeasi zi modificarile controversate la codul penal

de I.R.     HotNews.ro
Duminică, 15 decembrie 2013, 14:36 Actualitate | Esenţial

Obama, Blair si Ponta
Foto: Facebook/ Victor Ponta
Fostul premier laburist Tony Blair l-a prezentat pe premierul roman Victor Ponta, un posibil viitor client, lui Barack Obama saptamana trecuta la ceremonia dedicata lui Nelson Mandela de la Johannesburg, scrie cotidianul britanic The Daily Telegraph (cu inclinatii centru-dreapta, conservator).

Blair rateaza foarte rar ocazia de a isi face noi prieteni si sa isi extinda deja dezvoltata retea de contacte. Astfel ca nu ar trebui sa fie o surpriza ca si la o ceremonie de comemorare pentru Nelson Mandela i-a prezentat lui Barack Obama un posibil client, noteaza autorul intr-un editorial publicat sambata seara in editia online.

Blair a facilitat o conversatie intre el, Obama si Victor Ponta, in tribunele stadionului, care a durat 15 minute, potrivit paginii de Facebook a lui Ponta, precizand ca nu s-a discutat nimic oficial.

Blair, care are un birou de consiliere guvernamentala ce lucreaza cu mai multe regimuri, a calatorit de cel putin doua ori la Bucuresti anul acesta pentru a se intalni cu Ponta.

In octombrie, Ponta a indicat ca Romania se pregateste sa intre in reteaua lui Blair - Global Network of Delivery Leaders - care isi propune sa isi ajute membrii sa imbunatateasca "furnizarea" de servicii precum educatie, sanatate si constructii.

Intalnirea de marti s-ar putea insa dovedi stanjenitoare, avand in vedere ca in aceeasi zi parlamentul Romaniei a aprobat modificari controversate la codul penal pentru a proteja parlamentarii de acuzatii de coruptie, noteaza jurnalistul, amintind ca ambasada SUA a reactionat dur si a avertizat ca principiul de baza al democratiei este ca toata lumea este egala in fata legii.

Nu este clar daca discutia intre Obama si Ponta, cu Blair asistand, se va pierde astfel in acest teritoriu incert. In fotografiile publicate pe Facebook de Ponta cei trei par a se simti bine. Potrivit surselor citate de presa romaneasca, intalnirea a avut loc dupa ce Ponta l-a abordat pe Blair imediat dupa discursul lui Obama.

Ce a declarat un purtator de cuvant al lui Blair: "Dupa cum puteti vedea, un numar mare de lideri prezenti la funeralii socializeaza. Tony Blair nu are niciun contract cu guvernul roman si daca echipa sa ar fi lucrat vreodata acolo ar fi fara niciun cost din partea guvernului roman si fara niciun profit personal pentru Tony Blair".




















14357 vizualizari

  • +41 (41 voturi)    
    posibil client la ce anume? (Duminică, 15 decembrie 2013, 14:43)

    PopaPius [anonim]

    La imprumutat bani pentru tara si tocat cu gashca de hoti din guvern?
    • +3 (3 voturi)    
      clici politici (Duminică, 15 decembrie 2013, 21:54)

      sebagain [utilizator] i-a raspuns lui PopaPius

      Posibil client pentru plata unor conferinte din banii contribuabilului roman pentru coafarea imaginii PSD.
    • +2 (2 voturi)    
      felicitări domnului ambasador UK!... (Luni, 16 decembrie 2013, 10:22)

      barbu007 [utilizator] i-a raspuns lui PopaPius

      ... pentru limba română vorbită de excelenţă sa, ca şi pentru poziţia exprimată săptămâna trecută faţă de blestemăţiile găştii de infractori parlamentari.
      cât despre dl. blair - ce să spui? după ce a picat de la putere, ciubucăreşte şi el, pe unde poate. acum vreo 10 ani, a mai fost o afacere urât mirositoare cu nişte fregate vechi, plătite de guvernul năstase la preţ de avioane supersonice.
  • +40 (40 voturi)    
    Alba-neagra (Duminică, 15 decembrie 2013, 14:45)

    FlorinCupcea [anonim]

    Obama jucind ieri prima data alba-neagra cu Ponta si pierzind ca un fraier pentru ca a vazut cit de usor a "cistigat" inaintea lui un tip credibil din multime, Blair. A doua zi Obama s-a plins ca jocul a fost trucat si ca Ponta a fugit cu banii. Alba-neagra, Obama. Remember these words for the next 10 years. Alba-neagra! :))
    (N.B. no racial connotations)
  • +46 (46 voturi)    
    Jenant (Duminică, 15 decembrie 2013, 15:20)

    fane_grija [utilizator]

    Sa alergi ca disperatul pentru cateva poze, in ideea ca vei demonstra cuiva ca nu esti un "nefrecventabil"

    Acest tip de comportament are insa un efect opus celui scontat si scoate in evidenta eforturile personajului de a arata contrariul unei realitati evidente.
    • +25 (27 voturi)    
      Sa alergi ca disperatul (Duminică, 15 decembrie 2013, 16:07)

      GheorgheSerbanescu [anonim] i-a raspuns lui fane_grija

      si, dupa ce ai reusit o strangere de mana si 2 poze, sa ii ameninti pe americani ca le trimiti Chevron-ul acasa (pentru ca ti-au spus, fara prea multe ocolisuri, ca nu esi democrat), asta da diplomatie de cartier, invatata de la tata-socru.
    • +20 (20 voturi)    
      ca la STEAUA - REAL (Duminică, 15 decembrie 2013, 16:08)

      MihneaR [utilizator] i-a raspuns lui fane_grija

      Ii aduce aminte de jucatorii stelisti ce alergau sa faca schimb de tricouri cu cei madrileni.
  • +20 (20 voturi)    
    Asta e job-ul lui Blair...sa faca bani din relatii (Duminică, 15 decembrie 2013, 15:27)

    marius123 [utilizator]

    Un singur discurs al lui Blair costa sute de mii de pounds. Pentru aceasta facilizare a intalnirii, Blair isi va lua cu prisosinta "cascavalul", daca nu prin vreun contract, macar printr-un discurs.
  • +18 (20 voturi)    
    hahaha (Duminică, 15 decembrie 2013, 15:28)

    nash pandelica [utilizator]

    tony blaig, care la summitul nato din buc, i'a facut cadou un pullover lui dubya si l'a felicitat, in picioare, intimp ce bushul isi servea covrigul tradintional, asezat confortabil in scaunul sau.
    a fost tabloul relatiei intre sluga si stapan..

    e drept, dottore, care are idei, cum zicea si cacarau, stupide, nu e nicio surpriza sa devina gasca de jumulit pentru lobbystul tony baloney.
  • +14 (16 voturi)    
    ... (Duminică, 15 decembrie 2013, 15:35)

    adonis84 [utilizator]

    Dupa ce a facut impotriva populatiei la Pungesti, era normal sa fie "recompensat", nu credeti?
  • +25 (25 voturi)    
    wow! (Duminică, 15 decembrie 2013, 15:52)

    catelu [utilizator]

    Cineva l-a bagat in seama pe plagiator. Probabil Obama nu stia cu cine vorbeste, nefiind briefed in prealabil de oamenii lui. Cand a aflat probabil s-a cautat daca mai are portofelul...
  • +21 (21 voturi)    
    birou de consiliere guvernamentala? (Duminică, 15 decembrie 2013, 15:59)

    mercedes [utilizator]

    Consiliere cu efecte execrabile pentru Romania. Rusine Tony Blair!
  • +18 (20 voturi)    
    dA (Duminică, 15 decembrie 2013, 15:59)

    Babilou [utilizator]

    Oricum, sunt incompatibili: Blair si Obama sunt masoni iar Poanta un terchea-berchea. I l-a prezentat doar ca exemplar interesant.
  • +21 (21 voturi)    
    moka? (Duminică, 15 decembrie 2013, 16:06)

    easy [utilizator]

    blair nu l-a prezentat gratis pe ponta, sa fim seriosi, la nivelul asta si la calitatea dezolanta a celui prezentat, respectiv copiatorul cu ghiliemele si studentul lui nascase, cu siguranta ca intalnirea a costat destul de mult

    interesant de aflat cine a platit si de unde vin banii pentru spalarea imaginii lui mickey mouse (copyright de copilot)
  • +22 (22 voturi)    
    Tony Blair... (Duminică, 15 decembrie 2013, 16:59)

    vado [utilizator]

    Vai,bietul de el...,nu stia nimic ce se intampla in Parlament!
    Trebuie sa fii psd-ist feroce sa-l mai crezi...din interes!
  • +11 (13 voturi)    
    ce spun cei doi? (Duminică, 15 decembrie 2013, 17:56)

    mflorea [utilizator]

    Vezi asta-i poanta plagiatorul,Ha Ha Ha tu esti ma, si cei doi rad de mama focului de figura vinovata din fata lor,Ha Ha Ha se amuza cei doi
  • +5 (5 voturi)    
    " Doctorul " malpraxis guvernare,a racit ! (Luni, 16 decembrie 2013, 8:01)

    Plagarus [utilizator]

    Politicienii romani, cand stranuta nu isi mai spun sanatate , ci imunitate ca-i mai buna decat toate !...
  • +3 (3 voturi)    
    Jenant.... (Luni, 16 decembrie 2013, 10:42)

    Je__ [utilizator]

    A platit Plagiatore bani sa se pozeze cu Obama?

    Penibil....cat de jos a ajuns.

    Probabil in poza in care il arata Tonta pe Obama cu degetul, ii spunea: "Scump mon cher, scump. E doar o poza."
    Obama: "Cine eu? Nu, Blair!."