Salonul de Inventii de la Geneva: 24 de medalii de aur, 18 de argint, 7 de bronz si 20 de premii speciale pentru Romania

de D.G.     HotNews.ro
Luni, 11 aprilie 2011, 12:43 Actualitate | Esenţial

Delegatia romana a obtinut la cea de-a 39-a editie a Salonului International de Inventii de la Geneva 24 de medalii de aur, 18 medalii de argint, 7 medalii de bronz si 20 de premii speciale, informeaza Autoritatea Nationala pentru Cercetare Stiintifica (ANCS), citat de Agerpres.

Romania a fost prezenta la Geneva, in perioada 6-10 aprilie, cu 49 de inventii, dintre care 40 in standul ANCS, pentru celelalte 9 inventii costurile fiind suportate de inventatori sau unitati de cercetare-dezvoltare.

In ceea ce priveste premiile speciale, unul dintre acestea, cu aplicabilitate in domeniul Sanatatii, s-a acordat unei inventii prezentate in standul OMPI al universitatilor si a fost obtinut de Teodora Tihan, Ingrid Ionescu, Aurelia Meghea si Ioana Demetrescu pentru "Metoda de obtinere pelicule polimerice in domeniul medical".


Citeste mai multe despre   





















7340 vizualizari

  • +26 (30 voturi)    
    ?! (Luni, 11 aprilie 2011, 13:14)

    Cifre [utilizator]

    Asta-i tot? Daca era despre monica columbeanu pana acu stiam si unde a facut "secs" de dimineata. cand e de detaliat pe marginea inovatiilor si valorilor romanesti... primim un titlu sec.
    • -1 (7 voturi)    
      ești cam simplist moncher (Luni, 11 aprilie 2011, 14:53)

      visio [anonim] i-a raspuns lui Cifre

      tu știi cât este de greu să explici o invenție? etape, rezultate parțiale, aplicabilități, etc; l a”secs” este simplu: îl face toată lumea pe unde apucă, cu cine apucă..nici pozele nu mai sunt așa interesante...
      ai așteptări prea mari de la jurnaliștii români, dar noi să fim sănătoși...
    • +1 (1 vot)    
      de acord (Marţi, 12 aprilie 2011, 11:29)

      R [anonim] i-a raspuns lui Cifre

      macar inventiile castigatoare puteau fi mentionate sumar .... Si se mai punea problema ca presa online sa fie contra cost in romania .... Succes!
  • -8 (18 voturi)    
    daaa, suntem geniali (Luni, 11 aprilie 2011, 13:14)

    zambara [utilizator]

    Ne-am dus cu 49 de inventii si am luat 69 de premii. Genial. Oare cam cate sute de medalii de aur se dau la saloanele de inventica avand in vedere ca noi in fiecare an luam cateva zeci?
    La saloanele astea cred ca premiul intra in taxa de participare. La taxa gold se da medaila de aur, la fara taxa si stand mai mic se doar premiu special :)
    • -2 (10 voturi)    
      la acelasi lucru ma gandeam si eu (Luni, 11 aprilie 2011, 13:36)

      gigi [anonim] i-a raspuns lui zambara

      49 de inventii si 69 de premii, cum asa :)
    • +6 (8 voturi)    
      la fel ca si ceilalti :) (Luni, 11 aprilie 2011, 13:45)

      Alex [anonim] i-a raspuns lui zambara

      sunt multe premii date de diferite institutii si organizatii. Unele organizatii sunt din Romania si evident unele din premiile romanesti au fost luate de romani..
      http://www.inventions-geneva.ch/pdf/2011/Presse/FR2011-Palmares.pdf

      Participarea nu e foarte impresionanta, nu cred ca se asteapta cineva ca marile corporatii care investesc in cercetare sa mearga la un salon de genul asta si sa-si faca publice rezultatele..
      http://www.inventions-geneva.ch/pdf/Inventions-Liste-des-Delegues.pdf
    • 0 (0 voturi)    
      49 din 49 (Marţi, 12 aprilie 2011, 12:10)

      luxdesign28 [utilizator] i-a raspuns lui zambara

      Au fost prezente la salon 49 si toate au obtinut o medalie si probabil ca 20 au obtinut si premii speciale...
      Oare chiar stiau romanii ca vor obtine toate medalii si au selectionat doar inventiile cele mai bune ?
      Asta ar fi intrebarea.
  • +9 (9 voturi)    
    Salonul de Inventii de la Geneva (Luni, 11 aprilie 2011, 13:26)

    magda [anonim]

    Felicitari participantilor! Asteptam mai multe informatii...
  • +7 (11 voturi)    
    ? (Luni, 11 aprilie 2011, 14:10)

    Trojan.H [utilizator]

    N-am citit lista inventiilor, o fi si vreun aparat de marit salariul?
    • -1 (5 voturi)    
      aparate,aparate (Luni, 11 aprilie 2011, 19:37)

      gura rea [anonim] i-a raspuns lui Trojan.H

      Singurul aparat prezentat este acela care mareste numarul de circumvolutiuni pe creier
      Mi-a zis mie un prieten care este vecin cu soferul directorului de la fizica atomica si care sta in bloc cu matusa Tamara.
      Zicea ca toti pesdeii si peneleii sunt programati pentru teste in urmatorii 50 de ani.
      Nu se stie care vor fi urmarile dar se pare ca vor fi decisive.
    • +1 (1 vot)    
      da cum sa nu ? (Luni, 11 aprilie 2011, 20:40)

      danarad [anonim] i-a raspuns lui Trojan.H

      e in dotarea u.s.l., acum se fac, mici reglaje si retusuri.
      lansarea pe piata; inainte de alegeri...:))
  • +2 (2 voturi)    
    off (Luni, 11 aprilie 2011, 14:25)

    adonis84 [utilizator]

    A luat X medalii Romania, dar mai conteaza cate DACA toata lumea ia medalii? Ce sa inteleaga prostul de rand?
  • +4 (4 voturi)    
    - (Luni, 11 aprilie 2011, 14:41)

    aurel [anonim]

    Multe din aceste inventii vor ramane la stadiul de medalie si atat.
  • +3 (3 voturi)    
    Pierdere de vreme (Luni, 11 aprilie 2011, 14:55)

    Alui [anonim]

    Atat timp cat nu ai un brevet de inventie, poti face ceva pe medaliile de la saloanele respective. Chiar daca cineva inventeaza ceva si se duce la un salon din asta, isi ofera inventia gratis facand-o publica inainte sa aplice pentru un brevet la organismele afiliate la PCT(Paris Convention Treaty), adica oficiile nationale, oficiul european de brevete(EPO), USPCT sau JPO, etc.
  • +4 (4 voturi)    
    Mai multe detalii (Luni, 11 aprilie 2011, 15:06)

    VicX [anonim]

    Era mai interesant sa faca o lista Cu premiile!! Dar de ce sa faca asta cand exista subiecte ca columbenii zavoranii si PDL !! Iar presa se face de kakao
    • +2 (2 voturi)    
      si mai interesant ar fi fost (Marţi, 12 aprilie 2011, 0:02)

      hatru [utilizator] i-a raspuns lui VicX

      Sa se faca o lista cu inventii prezente la Geneva care n-au fost premiate deloc. Dar cum un articol trebuie sa aiba un minim de lungime....
  • +2 (2 voturi)    
    felicitari (Luni, 11 aprilie 2011, 17:06)

    carmen laura [anonim]

    Felicitari!!!
  • +1 (3 voturi)    
    ciudat... (Luni, 11 aprilie 2011, 19:02)

    freon [anonim]

    mi se pare cel puțin ciudat ca toate invențiile românești prezente sa fie premiate...in plus, conform articolului, 20 dintre ele au luat cate doua premii...
    • -2 (2 voturi)    
      clasic romanesc... (Luni, 11 aprilie 2011, 21:22)

      resita31 [utilizator] i-a raspuns lui freon

      ca si in anii trecuti, statul nu se va implica la patententarea acestora sub pavilion romanesc...
      las sa le patenteze altii care vor produce, ca noi facem reduceri de locuri de munca, pt ca mai apoi sa luam credite sa le cumparam de la ei... rau s-a ajuns...
    • 0 (2 voturi)    
      nu e ciudat (Marţi, 12 aprilie 2011, 2:32)

      mvr [utilizator] i-a raspuns lui freon

      La Geneva aproape toti participantii primesc cate o medalie sau cate un premiu, si e asa de ani de zile. Aia care iau medalii de bronz sau mentiuni au in general performante sub media competitie

      Semnificatia e mai degraba simbolica si menita a-i incuraja pe participanti, majoritatea acestora neprovenind din centre de R&D puternice. Medaliile de la Geneva nu se pot compora nici pe departe cu disctinctii de mare prestigiu, precum Nobelul (pe cand si unul din asta in stiinta ??), ACM, Fields, etc. Totusi, ele nu sunt nici de neglijat, mai ales pentru cercetatorii tineri (studenti, doctoranzi, etc)
  • +1 (1 vot)    
    bataie de joc. (Luni, 11 aprilie 2011, 22:53)

    Demigod [utilizator]

    Superb articol. Plin de informatie.
    Daca e sa iei dupa numere, stam foarte bine. Traim o epoca de aur a cercetarii si inovatiei.

    Daca as cinti Scanteia prin vara 89 as intelege neglijenta, cu toate ca pe vremea aia nu stiam citi printre randuri si oricum nu era voie. Totusi, se poate detalia ce-au obtinut si alti participanti? Sau ideea e ca noi romanii suntem iarasi Fruncea, Unici si evident Irepetabili; fapt dealtfel divedit prin diplome si medalii?
  • 0 (0 voturi)    
    Medalii Inventii Geneva 2011 (Marţi, 12 aprilie 2011, 6:40)

    Marian Mocanu [anonim]

    Buna ziua, tuturor celor pasionati de Stiinta !

    Da , e o veste buna despre realizarile romanesti de la Geneva...Cam putine detalii : ce inventii au fost premiate, cine le-a obtinut, etc.
    Ceea ce ar trebui facut: 1.interviuri cu fiecare grup de cercetatori si autori ai inventiilor 2.promovarea acestor inventii prin emisiuni radio si tv 3. realizarea unei pagini pe Facebook care sa cuprinda realizarile Inventatorilor romani premiati de-a luingul timpului
    4 implicarea Oficiului National de Brevete in promovarea si apararea punerii in practica a realizarilor inventatorilor romani

    Ar mai fi de spus si-mai ales, de facut !
  • 0 (0 voturi)    
    Spre stiinta (Miercuri, 13 aprilie 2011, 8:58)

    Parvuloiu Constantin [anonim]

    Buna ziua tuturor,
    Pacat ca la noi descoperiile sunt protejate doar de
    Legea 8/1966 si nu de OSIM prin Legea 64/1991
    Asa se face ca mi-am protejat cele zece descoperi
    in cartea Biologie Celulara si Moleculara fara pompa ionica Na-K.Mai mult am lansat un site. si
    particip la Targuri Internationale prin IPA CIFAT
    Craiova .Implicarea Oficiului NAtional de Brevete ar
    fi de dori in apararea si promovarea inventatorilor
    romani.Prima Schema Generala a Programelor
    Genetice din lume o puteti vedea si numai daca
    scriti Parvuloiu.