FOTOGALERIE Orasul vazut de sus

de G.G. & C.B.    
Joi, 12 iulie 2012, 11:47 Sky Tower

FOTOGALERIE SkyTower
Oficial cea mai inalta cladire din Romania, SkyTower se apropie de finalizare. Constructia ultimului etaj s-a terminat, iar turnul are acum o inaltime de 137 de metri si 37 de etaje. (Articol webPR)

In interior lucrarile continua la finisaje si se pune accent pe instalatiile electrice si sanitare, cele de ventilatie si de incalzire. Spatiile de birouri din SkyTower sunt singurele din Romania care dispun de lumina naturala, un system BMS (building management system), dar si de o inalta eficienta din punct de vedere energetic.

Cladirea din Bucuresti, de pe Barbu Vacarescu, are zece lifturi de mare viteza pentru un acces cat mai rapid la etajele superioare, iar la ultimele etaje vor fi amenajate sali de conferinte si un bar cu o panorama asupra intregii Capitale.

Cladirea va fi complet terminata in luna Noiembrie anul acesta.


Citeste mai multe despre   






















7758 vizualizari

  • +2 (20 voturi)    
    Penibil cat se mira romanii de o baraca de 37 et. (Joi, 12 iulie 2012, 11:51)

    Arhitectul [anonim]

    37 etaje? mare realizare...in NY se construiau cladiri cu >100 de etaje cu peste 100 de ani in urma :)

    Romania cea primitiva si retrograda...
    • +4 (8 voturi)    
      Să nu exagerăm... (Joi, 12 iulie 2012, 15:59)

      Razvan S. [utilizator] i-a raspuns lui Arhitectul

      Empire State Building este construită în 1931 (şi e cea mai veche clădire cu cel puţin 100 de etaje din lume). În 1912, cea mai înaltă clădire din New York era Metropolitan Life Insurance Company Tower, având 50 de etaje. Pe de altă parte, suntem în urmă într-adevăr: există clădiri mai mari de 37 de etaje şi într-un "orăşel" de 70.000 de locuitori cum este Benidorm (Spania).
    • +5 (5 voturi)    
      E totusi o realizare (Joi, 12 iulie 2012, 16:33)

      bizaar [anonim] i-a raspuns lui Arhitectul

      Orice inginer constructor ti-ar spune ca e o realizare sa faci o cladire asa grea si inalta pe solul dambovitean. Mare ar fi mirarea daca a fost aprobat un studiu geodezic facut pe bune sau unul doar din pix... Bucurestiul suporta constructii pana in 75m din cate imi amintesc.
      • +1 (1 vot)    
        e totusi o aberatie.. (Vineri, 13 iulie 2012, 10:13)

        vecinul [anonim] i-a raspuns lui bizaar

        Oare cei care locuiesc in casele din jur, alea care se vad de sus, sunt la fel de incantati sa aiba langa ei un cilindru de beton si sticla? Azi e doar unul, si nu le ia soarele decat o ora pe zi, dar daca mai apar inca 2-3?
    • +3 (5 voturi)    
      Nu stiu cit de penibili! (Joi, 12 iulie 2012, 18:05)

      Cetateanul Roman [anonim] i-a raspuns lui Arhitectul

      In primul rind structura solului e diferita. Avind un sol aluvionar ca substrat este neeconomic si periculos sa faci asemena "baraci". Penibili sint cei care insista sa le construiasca si cei care fac asemena observatii!
  • +2 (8 voturi)    
    Sa ne mutam in State... (Joi, 12 iulie 2012, 12:11)

    Andrei P [anonim]

    ca sa nu ne mai miram ca bolovanii de unii care trantesc o cladire mai inalta la noi in Romanica. Si da, desigur, estul Europei este plin de cladiri inalte. Ne strecuram si noi asa, primitivi...
  • +5 (9 voturi)    
    ... (Joi, 12 iulie 2012, 12:50)

    .... [anonim]

    gata domnule, am inteles, e cea mai dezvoltata cladire dintr-o tara nedezvoltata. II multumim ca exista.
  • -2 (8 voturi)    
    Haha, fraierii nu realizeaza ca e reclama mascata (Joi, 12 iulie 2012, 13:00)

    Manipulatul [anonim]

    Trebuie sa fii tare prost sa nu iti dai seama ca genul asta de articol e reclama mascata...auzi orasul vazut de sus, et. 37 :) :) :)
    • +5 (9 voturi)    
      ca bine zici... (Joi, 12 iulie 2012, 14:58)

      eroan [anonim] i-a raspuns lui Manipulatul

      si as adauga ca trebuie sa fii si mai prost ca sa nu vezi ca-i chiar reclama -> (Articol webPR)
    • +6 (6 voturi)    
      cine sunt prostii de fapt (Joi, 12 iulie 2012, 16:46)

      gigel123 [utilizator] i-a raspuns lui Manipulatul

      Ti-a scapat partea cu "Articol webPR".

      Nu e nimic mascat aici. E o reclama.

      Fuguta acum pana la oglinda sa vezi cine e prostul de fapt :)
  • +3 (7 voturi)    
    arata cit sa intorci capul in partea cealalta (Joi, 12 iulie 2012, 13:08)

    sisipisi [utilizator]

    Cladirea arata ca porcul. E facuta numai sa se obtina maxim de profit pe o bucata de teren care a costat, probabil, cit ochii din cap. Se straduiesc si ei sa-i faca reclama. Ma rog, daca asta presupune supravietuirea HN, fie...am inghitit reclama, acum duceti-va cu napul vostru de 37 de etaje.
  • +2 (8 voturi)    
    orașul văzut de sus (Joi, 12 iulie 2012, 13:12)

    0m [utilizator]

    ...București-ul văzut de sus pare foarte sec; nu tu un munte, un deal ba chiar o denivelare.
    Mai bine s-ar gândi să aducă un aport la peisajul natural.
  • -3 (9 voturi)    
    lame (Joi, 12 iulie 2012, 13:18)

    costin [anonim]

    si numele e cam ambitios. daca asta e skytower, altele ar fi stratosphere tower sau moontower ...

    in europa nu e o super traditie cu zgrie-nori , dar 137 de metri e putin. tour de montparnasse are 210 construit intre 1969-72
  • -2 (10 voturi)    
    Soc! (Joi, 12 iulie 2012, 13:54)

    Rontgen [anonim]

    "Spatiile de birouri din SkyTower sunt singurele din Romania care dispun de lumina naturala..."
    Restul birourilor sunt in buncare ramase de la rusi, luminate cu opaite!
    In momentul asta eu sunt la biroul meu, proaspat intors de la suprafata unde mi-am luat pauza de masa in lumina naturala. Acum, inapoi in hruba, norocul meu e ca monitorul de 17" si mai lunineaza tastatura ca altfel.... la lumina candelei cu Sf. Maria nu prea disting tastele.
    Sa-i fereasca Dumnezeu pe toate cartitele de la multinationale de la o viata intunecata si sa le lumineze lor mintile!

    BAH! Cititi inainte sa dati Copy-Paste!
  • 0 (8 voturi)    
    Serios? (Joi, 12 iulie 2012, 13:57)

    MihaiMese [anonim]

    "Spatiile de birouri din SkyTower sunt singurele din Romania care dispun de lumina naturala"

    Deci de-abia acum s-au inventat ferestrele... interesant.
  • +2 (6 voturi)    
    . (Joi, 12 iulie 2012, 15:09)

    dovakhin [utilizator]

    in nord ( aviatiei + baneasa ) a fost o mare mlastina prin sec 17-18, + ca fundatia e mica pt ceea ce sustine, deci la 7.5 grade sky tower devine dust tower. ah, si oricum e odios de urata.
    • -2 (4 voturi)    
      ... (Joi, 12 iulie 2012, 16:23)

      marius [anonim] i-a raspuns lui dovakhin

      bine ca sunteti toti ingineri acum si va dati cu parerea. Atat timp cat in Romania in ultimii 150 de ani cel mai mare cutremur a fost de 7.7 grade, iti dai seama ca e proiectat sa reziste macar la atat. Ce sens are sa reziste la 8.5 grade cand la noi nu a fost un cutremur care sa se apropie de intensitatea asta.
      • +3 (3 voturi)    
        hmm (Vineri, 13 iulie 2012, 8:02)

        404.8 [utilizator] i-a raspuns lui marius

        cutremurul din 1802, 26 octombrie este estimat ca fiind 7.7.Probabilitatea sa fi fost 8.1-8.5 este foarte mare, pentru ca nu erau mijloace de masurare pe atunci.
        calculele seismice se rafineaza de obicei dupa fiecare cutremur major.
        dupa cutremurul din Kobe am invatat si noi cate ceva.
        actualmente se lucreaza la un cod de proiectare seismica unde se tine seama de perioade de recurenta de 475 de ani la cutremure majore.

        cladirea ce se termina acum si are 37 de nivele va fi usor perimata fata de viitorul cod de proiectare seismica.
        este si un act de mare curaj sa faci structuri de 37 de nivele in Campia Romana.
        cunoscatorii stiu ca oricate calcule ai face ele nu pot acoperi integral toate fenomenele legate de fizica pamintului.
        sper ca societatea de asigurari care va incheia asigurarea cladirii sa aiba un bun reasigurator.
        e posibil sa aiba nevoie.

        iar referitor la cutremure, nu garanteaza si nu poate garanta nimeni ca viitorul cutremur nu va fi de 8.5 sau 8.6.faptul ca nu am avut asa ceva nu inseamna ca nu este posibil sa nu fie, ci ca este o probabilitate mai mica sa apara.
  • +1 (3 voturi)    
    Manhatten (Joi, 12 iulie 2012, 17:51)

    Andu [anonim]

    New York e destul de plat, doar Manhattan e inalt pentru ca e o insula de granit. daca sapt ini unele zone doar 15-20 metri dai de granit, practic peninsula e dotata de la natura cu cea mai rezistenta fundatie posibilia, din acel motive se pot ridica foarte usor zgarie nori acolo.
  • +1 (3 voturi)    
    Ce mizerabila e capitala (Joi, 12 iulie 2012, 21:59)

    Gerula [anonim]

    Mai ales vazuta de sus.
  • +1 (3 voturi)    
    Frumusetea unei cladiri nus ta in inaltimea ei (Vineri, 13 iulie 2012, 1:50)

    Mircea [anonim]

    Frumusetea unei cladiri nu este data de inaltime ei si nu comparati new yorkul care are roci faorte dure in subsol cu bucurestiul... si apropo de ny sa ne amintim de turnurile gemene... e mai fain planul pentru viitorul campus apple ca acele cladiri ...
  • +1 (1 vot)    
    in loc sa... (Vineri, 13 iulie 2012, 9:39)

    purplesky [utilizator]

    In loc sa ne bucuram ca inca avem orase normale, fara cladiri moderne care sa strice istoricul. Turistii care vin in Romania, vin pentru salbaticie, nu pentru cladiri de 100 de etaje si KFC la fiecare colt.
    Mai bine ne-am vedea de ale noastre...