VIDEO Proteste anti-coruptie de amploare in mai multe orase ale Rusiei, cele mai mari din ultimii 5 ani. Alexei Navalny, liderul opozitiei, urcat in duba politiei, in centrul Moscovei. Sute de manifestanti arestati

de Alina Neagu     HotNews.ro
Duminică, 26 martie 2017, 14:33 Actualitate | Russia Report

Protest anticoruptie la Moscova
Foto: AGERPRES
Mii de oameni au iesit in strada duminica in mai multe orase din Rusia, in ciuda interdictiilor impuse de autoritatile locale (care nu au autorizat manifestatiile) pentru a protesta impotriva coruptiei in urma unui apel lansat de Alexei Navalny, liderul opozitiei, anunta AFP. Protestele au fost cele mai mari din ultimii 5 ani, dupa valul precedent de manifestatii importante, din perioada 2011-2012. Politia rusa a anuntat ca numarul protestatarilor a fost de circa 7-8.000, insa este foarte probabil ca numarul real sa fie mult mai mare. Atat la Moscova, cate si in alte orase, politia a intervenit in forta, arestand sute de protestatari, folosind gaze lacrimogene si lovindu-i pe manifestanti. Cel putin 700 de protestatari au fost arestati, scrie AFP, citand un ONG specializat in monitorizarea protestelor. Printre cei retinuti de politie se afla si Alexei Navalny, liderul opozitiei ruse, care a fost ridicat de pe strada, in centrul Moscovei, si urcat intr-o duba a politiei. Un martor a relatat ca sute de protestatari au inconjurat duba politiei in care a fost urcat Navalny, incercand sa impiedice arestarea acestuia. Ei au incercat minute la rand sa deschida usile dubei, apoi au incercat sa impinga cateva masini pentru a bloca drumul dubei si a o impiedica sa plece.

-----------------------------


  • Filmul evenimentelor:

Ora 22:00:
Cel putin 700 de protestatari au fost arestati, scrie AFP, citand un ONG specializat in monitorizarea protestelor. Politia rusa a anuntat ca 500 de manifestanti au fost arestati la Moscova si 130 la Sankt Petersburg.

Ora 19:00:
7.000 - 8.000 de manifestanti au iesit in strada la Moscova, potrivit politiei ruse. (Reuters)

Ora 18:21:
Alexei Navalny a postat un mesaj pe Twitter, dupa ce a fost retinut de politisti: "Buna, totul este in regula cu mine. Sunt la sectia de politie si vorbim cu politistii despre filmul cu Medvedev. Continuati-va protetul pasnic, vremea e frumoasa."

Ora 18:15:
In jur de 500 de protestatari au fost retinuti de politisti numai la Moscova, potrivit The Guardian.

Ora 17:00: Cateva mii de manifestanti in strada la Moscova. AFP scrie ca televiziunile din Rusia "pastreaza tacerea" in legatura cu protestele.

Ora 15:45:
Zeci de protestatari din Moscova au impins cateva masini pentru a bloca drumul dubei in care a fost urcat de politisti Alexei Navalny, liderul opozitiei.

Ora 15:20: Cel putin 130 de protestatari retinuti de politie la Moscova. Un jurnalist AFP a relatat ca politia a folosit gaze lacrimogene in centrul Moscovei, pentru a-i imprastia pe manifestanti.

Ora 14:55: Alexei Navalny, liderul opozitiei ruse, a fost retinut de politisti cu putin timp in urma. El a fost ridicat de pe strada, in centrul Moscovei, si urcat intr-o duba a politiei, anunta Reuters. Un martor a relatat ca sute de protestatari au inconjurat duba politiei in care a fost urcat Navalny, incercand sa impiedice arestarea acestuia. Ei au incercat minute la rand sa deschida usile dubei.



Manifestantiile au inceput in mai multe orase din est, iar la Moscova protestul a inceput la ora 11:00 GMT (12:00, ora Romaniei). Politia moscovita a scos in strada efective importante inca dinaintea inceperii manifestatiei.

Alexei Navalny este activist anti-coruptie si un critic foarte vocal al Kremlinului. Navalny intentioneaza sa candideze impotriva lui Vladimir Putin la alegerile prezidentiale din anul 2018.

Fundatia anti-coruptie a lui Alexei Navaly a prezentat recent o investigatie de amploare in care spune "povestea imperiului corupt al sefului Guvernului Federatiei Ruse si al partidului Rusia Unita, Dmitri Medvedev", caruia i se mai spune cu ironie "Dimon".

Potrivit investigatiei, prin intermediul unor "fundatii caritabile" marioneta, Medvedev detine proprietati imobiliare in intreaga tara, "controleaza bucati imense de pamant in districtele de elita, se bucura de yachturi si apartamente in vile pre-revolutionare si primeste profit de la companii agricole si viticole atat din Rusia cat si din strainantate".
























21644 vizualizari

  • +52 (54 voturi)    
    Care va fi urmatoarea scuza? (Duminică, 26 martie 2017, 14:37)

    mitg [utilizator]

    S-a sinucis prin ochiul unei lunete de la cativa km distanta?
    • +17 (23 voturi)    
      Există oameni buni în Rusia (Duminică, 26 martie 2017, 18:16)

      ABetterWorldWithoutVladimir [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      Și trebuie ajutați să salveze Rusia de Putin.
      Kasparov e unul din ei, un om deschis și progresist. Omul asta ar merita sa fie și președintele Americii, comparativ cu Trump.
      Nu trebuie sa ii urâm pe toți, trebuie sa ii ajutam sa se deștepte. Și așa ne ajutăm și pe noi.
      O Rusie deschisă, democratică și corectă va reduce multe cheltuieli inutile cu înarmarea sau cercetarea în domeniul​ militar, va deschide noi cooperări in domeniul spațial și va reda omenirii banii pe care mafia SVR/GRU îi ține blocați în saltele.
      Trebuie sa ii ajutam pe acești oameni, chiar daca asta va însemna război civil la ei.
  • +47 (53 voturi)    
    O, nu (Duminică, 26 martie 2017, 14:45)

    KostasP [utilizator]

    Exista coruptie in rossia? Nu-mi vine sa cred asa ceva. Protestatarii sunt doar niste bieti manipulati de opozitie si bineinteles de soros. Cartofi, mai aveti cartofi?
    • -52 (62 voturi)    
      bravo Politiei ruse! (Duminică, 26 martie 2017, 16:52)

      Gustav666 [utilizator] i-a raspuns lui KostasP

      Miting neautorizat? Tunuri cu apa si gaze lacrimogene. Si, eventual, ceva arestari pentru cei care ataca fortele de ordine.
      #politia romana e de cacao
      • +19 (23 voturi)    
        breh, AKM de Ag, lasa macaneala (Duminică, 26 martie 2017, 18:32)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui Gustav666

        mai bine baga tzuica de Pitesti deoarece este ANTI-Depresiva, nu ANTI-Coruptie !
      • +31 (35 voturi)    
        Uraaa (Duminică, 26 martie 2017, 19:05)

        Chappie [anonim] i-a raspuns lui Gustav666

        bravooo, gata ai castigat o rubla in plus. Te poti intoarce linisit in saracie si anonimat.
      • +10 (14 voturi)    
        Parca nu erai de aceeasi parere (Duminică, 26 martie 2017, 22:49)

        moka [utilizator] i-a raspuns lui Gustav666

        Cand se striga, tot neautorizat, la Cotroceni.
      • +11 (13 voturi)    
        Ultimul salariu (Duminică, 26 martie 2017, 23:37)

        Gabi Sorocianu [utilizator] i-a raspuns lui Gustav666

        Asta va fi ultimul salariu, baieti, asa ca dati de ce e mai bun din voi de banii astia.
        Scuipati toata impotenta acum, caci de maine va trebui sa faceti garga gratis.
      • +2 (2 voturi)    
        daca (Luni, 27 martie 2017, 8:04)

        nahir [utilizator] i-a raspuns lui Gustav666

        si ceausescu facea la fel, tu nu mai existai.
  • +43 (49 voturi)    
    se impute putina, (Duminică, 26 martie 2017, 15:32)

    mnicku [utilizator]

    probleme-n "paradis", aa.... in cccp?
    • +4 (6 voturi)    
      Exact (Duminică, 26 martie 2017, 22:51)

      moka [utilizator] i-a raspuns lui mnicku

      Cred ca s-au saturat astia sa-l tot vada agitandu-se in atac pe Putinel si pare ca s-au hotarat sa-i curme suferinta. Cred ca va incepe sa si-o ia din toate partile de acuma.
  • -57 (73 voturi)    
    „DNA, DNA, curăţă politica!” (Duminică, 26 martie 2017, 15:32)

    zizin [utilizator]

    Lozincile despre anti-coruptie sunt o momeală ieftină. În oricare țară. În scop diversionist.

    Acțiunea lui Navalny contra lui Medvedev reprezintă doar ambiția sa, alimentată copios din străinătate, de revitalizare a mișcării de opoziție în Rusia în perspectiva alegerilor prezidențiale de anul viitor.
    • +31 (37 voturi)    
      Ioi (Duminică, 26 martie 2017, 15:43)

      mitg [utilizator] i-a raspuns lui zizin

      Repede te-ai activat.

      Ti-am cam dus dorul <3
      • +16 (20 voturi)    
        Testul propagandei ruse (Duminică, 26 martie 2017, 18:50)

        florinmazilu [utilizator] i-a raspuns lui mitg

        Abia acum vom vedea cat de penibila poate deveni propaganda rusa
    • +31 (37 voturi)    
      coruptia este Ieftina pentru Tine si Mazeta (Duminică, 26 martie 2017, 15:49)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui zizin

      si Scumpa ca efecte pentru cei ca Mine si alti Oameni; un mujic similar Tie NU are cum sa cantareasca Normal ceea ce spun, Tu doar cantaresti prin cat/cand intra pe cardul tau cu ruble
    • +23 (27 voturi)    
      contra cui? (Duminică, 26 martie 2017, 15:55)

      Dodel540 [utilizator] i-a raspuns lui zizin

      Contra lui medvedev ??? care e un fel de grindeanu dar al lui putin?
      Pe ce lume traiesti?
    • +14 (20 voturi)    
      Du-te domnule (Duminică, 26 martie 2017, 16:21)

      Marius_23 [utilizator] i-a raspuns lui zizin

      Si cumpara-ti cu cateva sute de lei o afacere prospera !
    • +15 (19 voturi)    
      Si care e primejdia? (Duminică, 26 martie 2017, 17:27)

      Caligula [utilizator] i-a raspuns lui zizin

      Daca opozitia e atat de moarta, si statul rus atat de neprihanit, de ce manifestatiile astea au fost interzise? Ca, de, nu au nicio sansa... nu-i asa?
    • +10 (14 voturi)    
      wow (Duminică, 26 martie 2017, 22:55)

      slashroot [utilizator] i-a raspuns lui zizin

      "ambiţia", "alimentată copios din străinătate", "revitalizare a mişcării de opoziţie"... ce de termeni de manual... mai răsfiraţi, băieţi!

      Care-i problema să existe partide de opoziţie în Rusia? Nu are Putin suficient poloniu?

      Orice-ai fi, idiot util sau coadă de topor, din cauza unora ca tine a fost posibil regimul comunist în România...
    • +8 (10 voturi)    
      E clar: (Duminică, 26 martie 2017, 23:39)

      Gabi Sorocianu [utilizator] i-a raspuns lui zizin

      Va plateste prost.
    • +3 (3 voturi)    
      Ti-a spus tie direct cracanel ? (Luni, 27 martie 2017, 9:12)

      Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui zizin

      Sau de unde ai informatiile. Poate ai si probe sau argumente logice. Altfel nu e decat propaganda mujica ieftina
  • +24 (34 voturi)    
    Putler asasinul (Duminică, 26 martie 2017, 15:52)

    BogdanMelinte1 [anonim]

    Nu stiu cum a putut tolera poporul rus acest criminal kaghebist bolsevic. Citeam acum 2 zile ca iar a omorat unul, ar trebui sa iasa sute de mii, daca nu milioane de oameni in strada, daca ar avea ceva resonsabilitate. Rusii parca sunt la fel de primitivi si inapoiati ca pe vremea lui Dostoievski si a romanelor sale ce descriu fidel slugarnicia, traditionalismul si ortodoxismul delirant din Rusia. Din pacate, chiar si azi sunt spalati pe creier rusii de televiziunile propagandei, exact ca la noi, doar ca la noi internetul, asa plin de postaci cum e, nu e cenzurat si nu vine FSB-ul la usa daca scrii ceva negativ de Putin pe retelele de socializare. Nu mai e mult insa nici cu libertatea asta in Romania cu tradatorii de tara Melescanu si Tariceanu.
  • +19 (31 voturi)    
    jos cu putin (Duminică, 26 martie 2017, 15:57)

    bancheru83 [utilizator]

    tov tariceanu si tov dragnea luati aminte!!!!se clatina scaunul ,,tatucului'' vostru.
  • +18 (26 voturi)    
    Primavara (Duminică, 26 martie 2017, 16:03)

    extrapolat [utilizator]

    In sfarsit a venit primavara si in Russia!!
    • -17 (23 voturi)    
      hei (Duminică, 26 martie 2017, 19:32)

      john70 [utilizator] i-a raspuns lui extrapolat

      Atentie cu primaverile astea, ca primavara araba s-a soldat cu sute de mii de morti iar cea din Ucraina a ajuns pana acum la 10 000 de morti.
      • +11 (17 voturi)    
        Pretul libertatii (Duminică, 26 martie 2017, 19:52)

        extrapolat [utilizator] i-a raspuns lui john70

        Cand ai dictatori care prefera sa distruga propriul popor, propria tara si nu lasa puterea din mana sub nici o forma, atunci da, pretul libertatii se plateste cu vieti. Nu poti invinovati oamenii care cer dreptate, libertate, stoparea coruptiei... vinovatii sunt capii de la Kremlin si acolitii lor, pretenul Bashar si cozile de topor din Ukraina.
        • +4 (4 voturi)    
          corect (Luni, 27 martie 2017, 5:09)

          Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui extrapolat

          Ca pretenii Gaddafi si Saddam si-au luat-o, iar acum acolo e democratie si frumos, asa cum ar trebui.
      • +2 (8 voturi)    
        Da' grijuliu mai esti (Duminică, 26 martie 2017, 23:42)

        Gabi Sorocianu [utilizator] i-a raspuns lui john70

        Mai bine fii atent cum va lua Putin elicopterul de pe acoperisul Kremlinului spre o destinatie necunoscuta.
        Atentie la neatenite, gaspadin John!
  • +18 (26 voturi)    
    Contagiune in regiune (Duminică, 26 martie 2017, 16:21)

    extrapolat [utilizator]

    Azi in Romania, Maine in Rossia!

    Rusii sunt mai inceti, dar pana la urma se misca si ei. Se oftica Putin, pana aici i-a fost, daca oamenii indraznesc sa iasa in strada in ciuda regimului opresiv si dictatorial al piticului judokan. Moscova = Kiev? Ianukovici si Putin, aceeasi soarta! Hai cu Maidanul la Kremlin! Imi place ca de la Vladivostok la Moskva toti rusii se unesc, de obicei la Pacific era...pace si liniste, se pare ca s-a saturat lumea de bolsevici si mafioti, regimul lui Putin se clatina!
    • -12 (14 voturi)    
      mai usor cu etnobotanicele (Duminică, 26 martie 2017, 16:29)

      xanti [utilizator] i-a raspuns lui extrapolat

      Putin este jupanul,nu pica cand vor cateii.
      • +7 (9 voturi)    
        asta i o vorba in vant (Duminică, 26 martie 2017, 20:34)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui xanti

        Cracanatul a comis Multe Flatulatii..le va urma cu succes..
      • +3 (5 voturi)    
        Nasol: (Duminică, 26 martie 2017, 23:46)

        Gabi Sorocianu [utilizator] i-a raspuns lui xanti

        Va fuge pamantul de sub picioare, deplorabililor.
        A mai ramas sa va imbatati cu apa rece, da' grija mare: seara sa nu beti prea multa.
      • +2 (2 voturi)    
        Terminologie de gasca de infractori (Luni, 27 martie 2017, 9:14)

        Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui xanti

        Jupanul adica "al mai tare hot din gasca"
    • -14 (16 voturi)    
      aceiasi organizatori (Duminică, 26 martie 2017, 16:30)

      om simplu din multime [utilizator] i-a raspuns lui extrapolat

      pr. o societate deschisa !
      • +4 (6 voturi)    
        Asa este, Korkodelle: (Duminică, 26 martie 2017, 23:53)

        Gabi Sorocianu [utilizator] i-a raspuns lui om simplu din multime

        Organizatorilor de pretutindeni nu prea le mai place belciugul in nas.Cei ca Putin nu vor intelege niciodata chestia asta.
        Vezi cum cheltui banii, ca-s ultimii.
      • +2 (2 voturi)    
        "Pr." libertate (Luni, 27 martie 2017, 9:17)

        Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui om simplu din multime

        Cam aceleasi idei peste tot la oamenii corecti, constiti, liberi si de ce nu deschisi (la evolutie, cultura, dezvoltare). PS vezi la traducerile materialelor de propaganda ale vodkarilor sa-ti iei un prieten care sa stie scrierea in limba Romana (altfel cu o rata "de succes" de 1 cuvant gresit din 4 nu esti deca penibil).
    • +3 (5 voturi)    
      ! (Duminică, 26 martie 2017, 16:31)

      tudorr [utilizator] i-a raspuns lui extrapolat

      Nu exista...rusii doar condusi ce talpa unei cizme rezista ca natie...
    • +17 (17 voturi)    
      slabe sperante (Duminică, 26 martie 2017, 17:31)

      muciflenduri [utilizator] i-a raspuns lui extrapolat

      Sunt 150 de milioane de rusi si doar cateva mii se opun tarului. Cat timp marea majoritate cred in tatucul atotputernic, Rusia va ramane o autocratie, cel putin cat traieste Putin.
      • +6 (8 voturi)    
        intotdeauna buturuga mica (Duminică, 26 martie 2017, 18:03)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui muciflenduri

        rastoarna un Cracanat care se crede mare...
    • -16 (22 voturi)    
      hei (Duminică, 26 martie 2017, 19:37)

      john70 [utilizator] i-a raspuns lui extrapolat

      Privind situatia prin prisma istoriei, s-ar putea ca sa vina Kremlinul peste Maidan.
      Ce concluzie trag eu din asta: deocamdata protestele din Romania se vor diminua, pentru ca Soros nu poate sa tina 2 campanii de protest in acelasi timp. Pacat ca romanii au nevoie de imboldul lui Soros ca sa alunge clica criminala a PSD. Pentru Soros protestele sunt doar un vehicul de a impune pe scena politica romaneasca pe ecomunistii de la USR.
      • +8 (12 voturi)    
        Manipulare, dezinformare... (Duminică, 26 martie 2017, 19:57)

        extrapolat [utilizator] i-a raspuns lui john70

        ... a la FSB. Nu mai puneti placa cu Soros, nimeni nu va crede, stiti si voi ca nu e Soros. Oamenii ies ca s-au saturat de coruptie, iar coruptii ne vand rusilor pentru ca Putin vrea corupti in Europa de Est si-i apara, in timp ce UE nu are nevoie de corupti. Civilizatia nu inseamna coruptie, pe cand Orientul (inclusiv Rusia), da.
        FSB-istilor, plecati cat mai e timp.
      • +4 (6 voturi)    
        Panica e mare! (Duminică, 26 martie 2017, 23:55)

        Gabi Sorocianu [utilizator] i-a raspuns lui john70

        Daca ai ajuns sa postezi asemenea prostii, inseamna ca e mai nasol decat pare.
        Macar ai pus ceva bani de-o parte, sau nu credeai ca va veni si ziua asta?
  • +10 (16 voturi)    
    ohoh, (Duminică, 26 martie 2017, 17:21)

    paranoid_android [utilizator]

    incepe sa fiarba vodka, mazetelor!
  • +14 (24 voturi)    
    Griji (Duminică, 26 martie 2017, 17:23)

    caliostro [utilizator]

    Alexei Navalny sa aiba grija sa-si controleze bine franele masinii, in Rusia au prostul obiecei de a ceda, omorand liderii opozitiei. Ar fi bine sa se uite cu grija si la ingredientele ceaiului pe care-l bea, in Rusia se mai intampla ca printre ingrediente sa se gaseasca si poloniu. Si nu in cele din urma Navalny ar face bine sa se fereasca de ceceni, in Rusia acestia au prostul obicei de a asasina liderii opozitiei.
    • +5 (7 voturi)    
      Calm si demnitate (Duminică, 26 martie 2017, 18:07)

      EUROPA*EUROPA*EUROPA [utilizator] i-a raspuns lui caliostro

      suna a intimidare kgb-ista postul tau, problema tuturor dictatorilor este ca in cele din urma oamenii simpli si multi au maturat cu ei pe trotuarele istoriei.
      La noi clanul Ceausescu cu toate intimidarile si represaliile in cele din urma a sfeclit-o...

      Adevarul si nevoia de libertate inving pe termen lung!
      • +1 (3 voturi)    
        din păcate, nu (Duminică, 26 martie 2017, 23:13)

        slashroot [utilizator] i-a raspuns lui EUROPA*EUROPA*EUROPA

        Ruşii nu au problema asta cu adevărul şi libertatea. Ultima lor revoluţie mai serioasă i-a adus în Europa pe Lenin şi haita lui, apoi pe Stalin, apoi acoliţii acestuia[*]... Până pe la Gorbaciov, care a părut mai luminat doar prin comparaţie cu ceilalţi.

        Dacă te uiţi în lista din Wiki, din 9 conducători ai URSS-ului, 5 au ieşit din politică doar când au încheiat socotelile cu viaţa, unul a "durat" doar două zile în timpul puciului din '91, unul a rezistat doar un an şi ceva, iar unul - Hruşciov - a fost dat abrupt la o parte de Partidul pe care îl deranja.
        Asta nu sună a tradiţie democratică, nici a liberalism...

        Cât despre noi... noi am reuşit să scăpăm de Ceauşescu doar după câteva zeci de ani, doar cu vărsare de sânge şi doar într-un context internaţional favorabil, când Cortina de Fier oricum căzuse de peste tot şi doar noi mai rămăseserăm.

        [*] https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_leaders_of_the_Soviet_Union#List_of_leaders
      • -3 (3 voturi)    
        hehehehehe (Luni, 27 martie 2017, 5:44)

        john70 [utilizator] i-a raspuns lui EUROPA*EUROPA*EUROPA

        Interesant e faptul ca Ceausescu a fost dat jos de rusi.
        • +3 (3 voturi)    
          haha (Luni, 27 martie 2017, 12:19)

          EUROPA*EUROPA*EUROPA [utilizator] i-a raspuns lui john70

          si Putin va fi dat jos tot de rusi:)
        • 0 (0 voturi)    
          Interesant cum bati campii (Luni, 27 martie 2017, 23:29)

          Gabi Sorocianu [utilizator] i-a raspuns lui john70

          Altfel ai aduce si ceva dovezi, macar de pe decenews, stiripesurse, sau cocoon.ro care-i si intrece.
  • +10 (16 voturi)    
    in spiritul dreptatii (Duminică, 26 martie 2017, 17:34)

    EUROPA*EUROPA*EUROPA [utilizator]

    pe rusii acestia ii iubim sincer !
  • +13 (17 voturi)    
    Proteste (Duminică, 26 martie 2017, 17:57)

    Geo7 [utilizator]

    Asta isi doreste Dragnea si Tariceanu. Sa puna botnita oricarei manifestare de contestare a guvernarii si hotiei lor. Nadajduiesc ca cetatenii din Romania nu vor ceda intimidarilor si vom scapa de persoanele astea ce refuza sa evolueze si sa guverneze responsabil.
    • +7 (7 voturi)    
      # Rezist Moscow (Duminică, 26 martie 2017, 18:05)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Geo7

      ar trebui sa avem un Miting de Sustinere cat de Curand, asa P$D si Draqnea sa inteleaga ca daca vor sa inabuse Strada, locul lor este DOAR in URSS ca lachei si clovni ai Cracanatului !
    • -13 (19 voturi)    
      n-ati avut nicio botnita (Duminică, 26 martie 2017, 18:18)

      Gustav666 [utilizator] i-a raspuns lui Geo7

      Ati latrat la luna 3 saptamani si nevolnica politie romana v-a lasat sa va faceti de cap.
      Ce mai vreti? Atata puteti.
      • +6 (10 voturi)    
        )))) who let the dogs out ? (Duminică, 26 martie 2017, 20:45)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui Gustav666

        hrana, pet food ajungi tov gustaveee, daca n ai aflat , afli acum
      • +9 (11 voturi)    
        Ole, ole, ole, oleee... (Duminică, 26 martie 2017, 23:58)

        Gabi Sorocianu [utilizator] i-a raspuns lui Gustav666

        ...uite, Putin nu mai eeeee....
        Gustav, baiatule, mai bine invatai o meserie.
      • +2 (4 voturi)    
        Iti dardaie izmenele tavarase? (Luni, 27 martie 2017, 6:42)

        Wanheda [utilizator] i-a raspuns lui Gustav666

        Bate din ochinci de 3 ori, pote te transformi pe undeva prin Siberia si scapi.
  • +4 (8 voturi)    
    Haide rusilor, curaj! (Duminică, 26 martie 2017, 20:02)

    Prea_Tarziu [utilizator]

    Rusia sa adere la UE dupa ce alunga oligarhii cleptocrati. UE sa-si asigure securitatea cu ajutorul Rusiei, acum ca UK si Trup fac pe divele si toata lumea are de castigat: rusii, europenii, cei implicati in razboaie.
    • +4 (6 voturi)    
      Niciodata in Europa! (Luni, 27 martie 2017, 3:35)

      extrapolat [utilizator] i-a raspuns lui Prea_Tarziu

      Rusia nu este o tara europeana, este o tara asiatica, majoritatea teritoriului este in Asia. Rusia nu va putea niciodata sa fie aliata cu Europa sau cu atat mai mult sa intre in UE, dintr-o multitudine de motive, unele atat de vechi pe cat existenta ei. Este o societate eminamente nedemocratica, rusii nu au stiut niciodata ce este democratia, in afara de cativa ani tulburi in perioada anilor '90, cand au fost ceva muguri care n-au mai inflorit, pentru ca i-a ofilit Putin. De la regimul tarist nedemocratic la regimul comunisto-bolshevic, iar mai apoi la dictatura lui Putin, rusii nu au trait liberi nicicand. Sunt un popor supus, mintit, manipulat si inchistat. Ambitiile tzarilor si mai apoi ale comunistilor din secolul trecut si ale lui Putin au fost si sunt mereu expansiunea, asuprirea, furtul la scara globala, exportul de doctrine avantajoase lor, guvernarea prin interpusi, invaziile militare. Cum crezi ca ar putea ei vreodata sa fie altfel, cand regimuri atat de diferite, din Evul Mediu timpuriu pana in ziua de azi au facut acelasi lucru in Europa, Asia si in restul lumii?!
  • +10 (12 voturi)    
    1917 - 2017 (Duminică, 26 martie 2017, 20:06)

    extrapolat [utilizator]

    Ce aniversare pentru comunisti! Tarul rasturnat in 1917 de o revolutie rosie...Tzarul Putin rasturnat in 2017 de o revolutie portocalie!! De la extaz la agonie este doar un pas!

    1917 - 2017, istoria se razbuna in culorile curcubeului.
    • +4 (6 voturi)    
      as Vrea sa Vad Kremlinul in Flavcari (Duminică, 26 martie 2017, 22:12)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui extrapolat

      a mai fost Odata cand Ivan cel groaznic s a nascut..acum la Apusul Biologic al unui Cracanat !
  • +4 (6 voturi)    
    coruptia in Rusia (Duminică, 26 martie 2017, 21:10)

    Razvan_M [utilizator]

    Pentru ca toata puterea este concentrata in cateva mari orase, iar toata bogatia se afla in "provincie", conducatorii rusi sunt extrem de brutali cu populatia.
    Coruptia este o stare de fapt asadar in Rusia, cei care au arme exploatandu-i pe cei fara.

    Pentru noi asta-i un dezavantaj major pt. ca Rusia va fi intotdeauna o amenintare pentru tarile din jur atata timp cat va fi corupta si slaba economic.
  • +8 (14 voturi)    
    Cu sufletul (Duminică, 26 martie 2017, 21:26)

    benicio [utilizator]

    #резист
  • +4 (6 voturi)    
    Cand va fi, va fi nasol in Rusia (Duminică, 26 martie 2017, 22:48)

    KTerinca [utilizator]

    Ca de a fi, va fi.
  • +4 (6 voturi)    
    Bravo rusilor liberi in gandire! (Luni, 27 martie 2017, 0:59)

    europeanul2 [utilizator]

    Revolutiile nu trebuiesc autorizate !
  • +2 (6 voturi)    
    Hotnews (Luni, 27 martie 2017, 2:28)

    europeanul2 [utilizator]

    Daca tot va ocupati cu cenzuratul, macar cenzurati pe cei care intr-adevar fac rau prin dezinformare! Chiar nu inteleg cum pot sa posteze neingraditi cei din aparatul de propaganda al Rusiei si nu va mustra constiinta, in schimb v-ati gasit sa imi trunchiati mie mesajul.
  • +5 (7 voturi)    
    Vad ca postacii racnesc deja, dar a jale (Luni, 27 martie 2017, 5:47)

    Wanheda [utilizator]

    Gustav i-ar impusca, zizin viseaza agenturi straine si xanti inca mai crede ca Phutin ar fi urs, desi el e bursuc de stepa, phutin nu xanti, el e anelid.
    Ps: a bubuit hrisca sau a luat foc pufaika??? Hahahaha
  • +1 (1 vot)    
    Are curaj baiatul asta ! (Luni, 27 martie 2017, 8:43)

    Ochiana [utilizator]

    Sper sa nu aiba un imbold subit de a se "sinucide' prin aruncare de la etajul 4 sau sa fie matrasit de 'fundamentalistii ceceni", otravit cu poloniu, electrocutat, inecat etc in urmatoarele zile