VIDEO Noii spioni ai Rusiei s-au desconspirat defiland pe strazile Moscovei cu masini straine si postand imaginile pe Internet

de I.C.     HotNews.ro
Luni, 11 iulie 2016, 17:24 Actualitate | Russia Report

Noii spioni rusi au defilat pe strazile Moscovei
Foto: Captura YouTube
Cincizeci dintre noii recruti ai FSB, serviciul secret de informatii al Rusiei, sunt invstigati pentru comportament necorespunzator dupa ce au sarbatorit intrarea in lumea spionajului iesind pe strazile din Moscova in masini luxoase si postand pe internet fotografii si inregistrari video, scrie The Times.

Fetele noilor agenti sunt vizibile in imaginile care au circulat online, iar in unele cazuri au aparut si numele intregi.

Tinerii au inchiriat mai multe masini negre Mercedes Gelandwagen si au defilat pe strazile capitalei rusesti.

Cel putin unul dintre noii recruti a declarat ca nu intelege "de ce s-a facut atata valva. Nu am incalcat nicio lege, a fost doar o petrecere nevinovata. Daca am fi inchiriat masini Volga in loc de Mercedes, nimeni nu s-ar fi plans", scrie presa rusa.



Alexander Mikhailkov, un general-maior in FSB retras din activitate, i-a acuzat pe absolventi ca isi "tradeaza" tara.

"Este tradare. O tradare totala a serviciului. Nimeni nu stie unde vor servi acesti baieti. Cum poti sa isi posteze online fotografiile? Jumatate dintre ei ar trebui concediati, iar cealalata jumatate ar trebui sa isi inceapa activitatea cu pedepse", considera Alexander Mikhailkov.

Alti fosti agenti rusi au avertzat ca spionii straini au notat deja cu atentie numele si fotografiile cu noii recruti, astfel incat capacitatea lor de a lucra sub acoerire este poatential compromisa.

"Trebuie sa fii prost sa marchezi inceputul unei cariere in spionaj spunand intregii lumi ca vei fi agent secret", a declarat un fost ofiter KGB care a lucrat ca spion in timpul Razboiului Rece.

Fotografia de grup a fost intre timp stearsa sau pixelata pentru a acoperi fetele agentilor.

Fotografiile ai starnit criti si in mediul online, blogerii comparandu-le comportamentul cu cel al "tinerilor de aur", copiii oligarhilor rusi, cunoscuti in Moscova petru stilul de viata opulent.


Citeste mai multe despre   











[P] Ultimele zile de inscrieri la conferinta RIUF YouForum

Conferinta YouForum are loc la Bucuresti, la Sala Palatului, in perioada 1-2 octombrie si propune elevilor si studentilor sesiuni de discutii, ateliere, seminarii si prezentari ale universitatilor din Romania si din strainatate care au drept scop informarea si orientarea tinerilor cu privire la viitoarele alegeri educationale.
11511 vizualizari
  • +29 (29 voturi)    
    e Ultima Parada a Sovieticilor (Luni, 11 iulie 2016, 17:27)

    un domn [utilizator]

    Mazeta stie de ce...
    • +13 (13 voturi)    
      Mașini produse in URSS de altfel (Luni, 11 iulie 2016, 19:26)

      Retardragnea [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      Ca si orice e în țară aia: sunt sclavii tehnologici ai vestului.
      Băieții aia ar fi fost teoretic cei mai deștepți dintre ei. Dar să fii cel mai deștept dintr-o nație de prosti nu înseamnă că în mod automat ești deștept.
      • +4 (4 voturi)    
        Prea multa galigie ... pentru nimic! (Marţi, 12 iulie 2016, 14:21)

        pedepsitorul [utilizator] i-a raspuns lui Retardragnea

        Ceea ce se vede in imagini, este o adunatura de interlopi!

        Al caror system de valori, este smechereala si intimidarea trecatorilor pe strada!

        Si cand chiar vrei sa te dai mare... nu are rost sa-ti ascunzi fasonul!

        Sa vada muritorii ce tare si viteaza ai ajuns tu!
  • +32 (34 voturi)    
    E de ras (Luni, 11 iulie 2016, 17:55)

    mitg [utilizator]

    "Trebuie sa fii prost sa marchezi inceputul unei cariere in spionaj spunand intregii lumi ca vei fi agent secret", a declarat un fost ofiter KGB care a lucrat ca spion in timpul Razboiului Rece.

    Pai da. Cu asa spioni, putem sa ne relaxam. Sigur vor schimba tabara daca in loc de Mercedes le dai Range Rover.

    Niste cocalari.
    • +3 (3 voturi)    
      au si ei feisbucarii lor... (Marţi, 12 iulie 2016, 9:08)

      IancuJianu [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      .
  • +21 (25 voturi)    
    semnatura mafiota (Luni, 11 iulie 2016, 18:34)

    Razvan_M [utilizator]

    Nu cred ca va fi vreo problema pt. ei - este clar pt. toata lumea ca actuala conducere a Rusiei seamana cu o organizatie mafiota. Asadar acesti tineri sunt constienti ca au intrat in familia mafiota - un motiv de bucurie, in asteptarea unei vieti usoare si de bogatie.
    Este cea mai buna dovada ca rusii sunt constienti cine-i conduce, asa ca au doua variante: se inscriu in organizatie sau platesc taxa de protectie organizatiei.
  • -5 (17 voturi)    
    „ Fetele noilor agenti sunt vizibile ” (Luni, 11 iulie 2016, 18:37)

    ionv [utilizator]

    Cine a văzut vreo fată?
    Eu cred că ele sunt invizibile.
    • +3 (3 voturi)    
      Clubul asasinilor (Luni, 11 iulie 2016, 19:28)

      dan63 [utilizator] i-a raspuns lui ionv

      din Game of Thrones
    • +8 (8 voturi)    
      nu esti atent (Luni, 11 iulie 2016, 20:19)

      ampersand [utilizator] i-a raspuns lui ionv

      Articolul citeaza, cu link, originalul din The Times:

      http://www.thetimes.co.uk/article/russias-new-spies-blow-cover-with-counter-intelligent-internet-photos-dxl2xwbh0

      Poza-i chiar "in capul" paginii.
  • +15 (19 voturi)    
    Progeniturile civilizatiei mujice (Luni, 11 iulie 2016, 19:03)

    Locke Lamora [utilizator]

    Ce bombalai, daca astia is fruncea si viitorul rusiei, e clar.
  • +17 (21 voturi)    
    Ehei, ce stiti voi, tovarasi... (Luni, 11 iulie 2016, 19:04)

    Spiky [utilizator]

    Rusul, pana nu-i fudul, parca nu-i shpion destul!
  • +2 (8 voturi)    
    Lol (Luni, 11 iulie 2016, 21:06)

    Xman [utilizator]

    Mercedes Geländewagen nu Gelandwagen :)) einfacher wäre G-Klasse
  • +10 (10 voturi)    
    Noii spioni (Marţi, 12 iulie 2016, 3:02)

    KostasP [utilizator]

    Sunt odraslele babanilor din partidul lui putinel, bagati pe principiul pcr. S-a dus in pm si fsb-ul. Lol.
  • +6 (6 voturi)    
    De la vechea Garda... (Marţi, 12 iulie 2016, 11:36)

    Texi [utilizator]

    ...un ceai cu poloniu pentru intreaga promotie!
    (Alexander Litvinenko stie de ce)
  • +3 (3 voturi)    
    wow (Marţi, 12 iulie 2016, 12:55)

    Adrian_1234 [utilizator]

    De la FSB ma astepatm la mai mult, dar se pare ca s-au dus si astia :)
    Nu ca m-ar deranja
  • +2 (2 voturi)    
    Dar unde-s trolli?! (Marţi, 12 iulie 2016, 17:31)

    Cristioan [utilizator]

    Unde sunt mazeta, patton, echidistantul si ceilalti postaci kremlinisti?
    De ce nu intervin si ei sa ne lamureasca ca este o facatura de-a "amerlocilor", ca de fapt bravii agenti FSB sunt destepti si curajosi?
    • +1 (1 vot)    
      Simplu: (Miercuri, 13 iulie 2016, 11:42)

      Spiky [utilizator] i-a raspuns lui Cristioan

      ... se plimba cu MerdeGeheimnitswagen-ul. Cine stie franco-germana cunoaste.