Rusia scoate la mezat o parte din bijuteria coroanei, gigantul Alrosa

de I.C.     HotNews.ro
Joi, 7 iulie 2016, 13:59 Actualitate | Russia Report

Mina de diamante de la Mirny, operata de Alrosa
Foto: alrosa.ru
Statul rus a scos la vanzare pe bursa 10,9% din producatorul gigant de diamante Alrosa - prima cesionarea a activelor de stat din cadrul planului de privatizare decis de guvern ca raspuns la prabusirea pretului petrolului, scrie AFP.

Intr-un comunicat de presa publicat in noaptea de miercuri spre joi pe site-ul Bursei de la Moscova, primul producator mondial de diamante a anuntat ca a inceput sa colecteze oferte de la investitori pentru 802 milioane de actiuni detinute de stat.

Avand in vedere cotatia actiunilor grupului joi dimineata, tranzactia a trebui sa se ridice la 54 miliarde de ruble (circa 760 milioane de euro). Potrivit unor surse citate de presa rusa, rezultatul operatiunii ar urma sa fie facut public luni.

In prezent, grupul din Iakutia este detinut in proportie de 44% de statul federal si de 25% de regiunea Iakutia. O parte de 16% a fost scoasa pe bursa in 2013, insa miscarea a avut rezultate dezamagitoare.

Statul rus intentioneaza sa utilizeze fondurile din tranzactie pentru cheltuielile sale bugetare si se angajeaza sa nu le foloseasca pentru o activitate supusa unor sanctiuni, a precizat Alrosa intr-un comunicat de presa.

Guvernul a decis la sfarsitul anului 2015 sa lanseze un vast program de cesiune de active guvernamentale pentru a acoperi gaura lasata in buget de scaderea pretului petrolului, care constituie o mare parte din veniturile sale.

In acest proces ar urma sa fie implicate, pe langa Alrosa, producatorii de petrol Rosneft si Bashnef.


Citeste mai multe despre   











[P] Ultimele zile de inscrieri la conferinta RIUF YouForum

Conferinta YouForum are loc la Bucuresti, la Sala Palatului, in perioada 1-2 octombrie si propune elevilor si studentilor sesiuni de discutii, ateliere, seminarii si prezentari ale universitatilor din Romania si din strainatate care au drept scop informarea si orientarea tinerilor cu privire la viitoarele alegeri educationale.
6374 vizualizari
  • +14 (24 voturi)    
    ;-) (Joi, 7 iulie 2016, 14:03)

    AntonPann [utilizator]

    Mazeto, te bagi?
    • +9 (17 voturi)    
      nici pensia de la Savushkina (Joi, 7 iulie 2016, 14:46)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui AntonPann

      care Spera sa o incaseze in viitor nu ii ajunge sa Salveze Imperiul Sovietic !
      • +6 (8 voturi)    
        Asta e adevarata "economie" rusa (Joi, 7 iulie 2016, 17:06)

        Retardragnea [utilizator] i-a raspuns lui un domn

        O mare teava cu un capat infipt in pamant si cu celelalt capat in afara tarii. Produse finite foarte putine. Un popor de mineri si soldati/spioni cu un PIB intern bazat pe servicii de reparatii (in general un produs importat este reparat si para-reparat), importuri masive de mancare, tehnologie controlata de Vest si piese de schimb, condusi de o clasa de fosti kaghebisti cu zero preocupare la ziua de maine. Cred ca va fi prima tara care va face implozie cand exporturile lor vor fi subminate si vor fi mancati de razboaie civile interne pentru care au destule arme si oameni sa le duca.
        • +1 (1 vot)    
          Ei, si? (Vineri, 8 iulie 2016, 14:26)

          Spiky [utilizator] i-a raspuns lui Retardragnea

          S-o gasi un oligarh mai saracut sa "doneze" 760 mil $ pentru un IMM ca asta...
    • 0 (2 voturi)    
      de unde ...? (Joi, 7 iulie 2016, 18:38)

      baimarean [utilizator] i-a raspuns lui AntonPann

      ca primeste doar cate 30 arginti pentru fiecare aparitie pe HN...
  • +10 (20 voturi)    
    I-auzi (Joi, 7 iulie 2016, 14:05)

    Soljenitin [utilizator]

    Probleme in paradis? :-)
  • +6 (14 voturi)    
    poza arata EXACT o Gaura Neagra (Joi, 7 iulie 2016, 14:06)

    un domn [utilizator]

    Imperiul Sovietic NU are notiuni privind investitiile straine, deci banii bagati acolo, sunt O Mare Gaura Neagra, evident lumea civilizata nu este interesata..poate Koreea de Nord...
  • +11 (19 voturi)    
    ! (Joi, 7 iulie 2016, 14:11)

    tudorr [utilizator]

    Au ajuns la fundul sacului?
    • +11 (13 voturi)    
      nu inca (Joi, 7 iulie 2016, 14:49)

      Adrian_1234 [utilizator] i-a raspuns lui tudorr

      nu inca dar sapa
      • +5 (5 voturi)    
        mda (Joi, 7 iulie 2016, 16:41)

        SoulSearcher [utilizator] i-a raspuns lui Adrian_1234

        se vede din poza de mai sus, ca gaura sapata e destul de mare :)))
  • -10 (20 voturi)    
    Romania 80% (Joi, 7 iulie 2016, 14:33)

    Toni_Romania [utilizator]

    Romania in 20 ani a scos la mezat 80% din active si resurse care azi sunt la multinationalele vest. Rade ciob......
    • +13 (13 voturi)    
      Si-au tras si Varanei & Ricii Paturicii autohtoni (Joi, 7 iulie 2016, 15:00)

      Plagarus [utilizator] i-a raspuns lui Toni_Romania

      Spaga Petrom,600 milioane $ la kazahi si ....povestea merge mai departe !
  • +9 (11 voturi)    
    Oferta publica : Ofer 1 leu/actiune (Joi, 7 iulie 2016, 14:54)

    mnicku [utilizator]

    vinzi d-nu Putin ? ... ca poate luna viitoare ofer 0,5
  • +6 (8 voturi)    
    Ce fraier o să cumpere/arunce banii pe fereastră? (Joi, 7 iulie 2016, 15:19)

    IancuJianu [utilizator]

    Că 10% e nimic și oricum rușii nu țin cont de deciziile externe, că deh, ei sînt cei mai dăștepți...
  • -3 (7 voturi)    
    "scos la vanzare pe bursa" (Joi, 7 iulie 2016, 15:46)

    jackalphonse [utilizator]

    Cel putin stiu cum sa o faca cat de cat. La noi se vindea totul pe 1 leu.
    • +2 (6 voturi)    
      sunt la un pas de OFF pentru SWIFT (Joi, 7 iulie 2016, 15:57)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui jackalphonse

      iar tu vorbeshti de franghie in casa Spanzuratului Cracanat )))))