Bloomberg: Sanctiunile occidentale impuse Rusiei dau nastere la noi miliardari

de V.M.     HotNews.ro
Luni, 25 aprilie 2016, 18:38 Actualitate | Russia Report

Conflictele geopolitice din Rusia, preturile anemice la petrol si rubla slabita au ajutat cea mai mare companie listata la bursa din sectorul agrobusiness din Rusia sa se dezvolte extrem de rapid, scrie Bloomberg, citat de Mediafax.

Ros Agro are planuri ambitioase de a construi ferme de porci si sere in centrul si estul Rusiei, precum si de achizitii, prin vanzarea actiunilor listate la bursa in Marea Britanie.

Compania ar urma sa fie prima firma din Rusia care pune la vanzare actiuni in Londra, ceea ce ilustreaza o renastere a fermierilor rusi in miliardari.

Ros Agro, detinuta de miliardarul Vadim Moshkovich, va strange 250 de milioane de dolari pentru a finanta investitiile si pentru a acoperi cota de piata ramasa neocupata dupa sanctiunile impuse si reducerea importurilor alimentare.

"Compania va investi agresiv si va creste. Devalorizarea rublei a facut acest sector foarte atractiv din perspectiva generarii de bani", a spus Svyatoslav Arsenov, care gestioneaza 300 de milioane de dolari in cadrul UralSib Asset Management din Rusia.


Citeste mai multe despre   











[P] JYSK Romania plateste 15 lei / zi pentru tichetele de masa ale angajatilor sai

JYSK Romania, parte a grupului scandinav JYSK Nordic, unul dintre cei mai mari retaileri de mobilier si decoratiuni interioare din Europa, a majorat, incepand cu data de 1 decembrie 2016, valoarea tichetelor de masa acordate angajatilor sai. Astfel, valoarea nominala a unui tichet de masa a ajuns la 15 lei, suma maxima prevazuta de lege.
2479 vizualizari
  • -6 (16 voturi)    
    Aham! (Luni, 25 aprilie 2016, 18:51)

    Prea_Tarziu [utilizator]

    Deci politicile "idioate" de banare a mancarii straine si stimularea productiei locale a dat rezultate! Sa facem si noi la fel!Ah, scuze, am uitat, noi facem exact invers!
    • +1 (13 voturi)    
      Da ! Au dat rezultate ! (Luni, 25 aprilie 2016, 19:03)

      Sufleu [utilizator] i-a raspuns lui Prea_Tarziu

      .... rusii fac foamea.

      Iar noi ca romani am facut la fel in anii 80, am interzis 'importurili' si drept rezultat am facut si noi foamea. Dupa care l-am impuscat pe Ceausescu pentru foamea aia. Aviz lui Putin !
    • +4 (12 voturi)    
      ... (Luni, 25 aprilie 2016, 19:15)

      pathfinder [utilizator] i-a raspuns lui Prea_Tarziu

      E vorba de piata libera.
      Ceea ce-n Rusia nu prea exista.
      Asa ca vor manca patriotic porci rusesti mai scumpi.
      • -4 (4 voturi)    
        Piata libera din Occident e un vis frumos! (Luni, 25 aprilie 2016, 21:55)

        Prea_Tarziu [utilizator] i-a raspuns lui pathfinder

        Totul este cartel, firme mari care fac evaziune fiscala, produc la un pret uluitor de mic si vand de sute de ori mai scump, toate discutand intre ele pretul!
        Nu exista piata libera, nu exista libera concurenta, nu poti concura niste borfasi care fac evaziune fiscala semilegal, de fapt sunt atat de organizati in Occident ca nu mai poti numi ca sunt mafii, numele de mafie te duce cu gandul la ceva relativ neorganizat, mai neprofesionist!
      • +1 (3 voturi)    
        Câtă ignoranță! (Joi, 28 aprilie 2016, 11:59)

        Omics [utilizator] i-a raspuns lui pathfinder

        Normal că nu există. De aia dezvoltă afaceri vânzând acțiuni la Londra.
    • +2 (2 voturi)    
      aha (Luni, 25 aprilie 2016, 21:45)

      ampersand [utilizator] i-a raspuns lui Prea_Tarziu

      the Russian government hastened to commission the bridge [Russia-Crimea]. In typical fashion, a company owned by Arkady Rotenberg, Putin's erstwhile judo sparring partner, won the 384 billion ruble ($5.8 billion) tender for the design and construction of the bridge.
  • +3 (7 voturi)    
    Asta e bine (Luni, 25 aprilie 2016, 19:29)

    mitg [utilizator]

    Viitorii miliardari vor dori sa se duca la Londra la cumparaturi, la Berlin la muzeu, la Helsinki cu amanta, la Paris la simpozioane, la New York in vizita s.a.m.d.

    Dar surpriza! Gratie actiunilor lui Putin, sunt pe lista sanctiunilor si nu pot intra in UE, SUA, Japonia, Australia si alte tari pe care orice om cu bani ar dori sa le viziteze.

    Asa ca or sa sape tot mai mult sa-l darame pe Putin in vederea ridicarii sanctiunilor ...
  • +1 (3 voturi)    
    miliardarul (Luni, 25 aprilie 2016, 19:48)

    baronul stanganbuch [utilizator]

    rus vadim moscovici.