Vladimir Putin a infiltrat efective militare secrete in tari vest-europene - presa germana

de G.S.     HotNews.ro
Luni, 11 aprilie 2016, 17:16 Actualitate | Russia Report

Vladimir Putin
Foto: Wikimedia Commons
Presedintele Rusiei, Vladimir Putin, a ordonat acumularea de efective militare secrete in tari vest-europene, inclusiv in Germania, grupurile de elita putand fi activate in caz de necesitate, afirma surse citate de revista germana Bild, potrivit Mediafax.

Informatiile au fost obtinute de publicatia germana Bild din surse din cadrul serviciilor secrete si din cartea "Razboiul ascuns al lui Putin", scrisa de biograful liderului de la Kremlin, Boris Reitschuster.

Conform surselor citate, Rusia are "grupuri combatante secrete" in multe tari vest-europene, inclusiv in Germania.  

Este vorba de membri ai Serviciului rus de informatii militare (GRU) specializati in operatiuni de comando, care, in caz de necesitate, pot fi activati sa desfasoare operatiuni. 

Militarii rusi ar urma sa fie aprovizionati cu armament de unitati de elita ale Fortelor aeriene. 

"Aceste grupuri de lupta sunt un instrument principal de care dispune Vladimir Putin in eventualitatea unui conflict militar cu Occidentul", confirma biograful Boris Reitschuster pentru revista Bild.  

Conform surselor citate, efective secrete ruse sunt in multe tari vest-europene, inclusiv in Germania, Cehia si Elvetia, unii membri fiind infiltrati in serviciile de securitate statale. Efectivele secrete ruse efectueaza in mod constant exercitii militare in Alpii elvetieni, precizeaza Bild. 

Serviciile secrete occidentale ar fi identificat in ultimul an cel putin 300 de indivizi suspectati ca ar fi membri ai Serviciului rus de informatii militare (GRU).












[P] ​Accepta provocarea unui business fara hartii! E mai simplu decat crezi               

Activitatile noastre zilnice sunt din ce in ce mai orientate catre mediul electronic si online. Traim intr-un ritm care ne-a impus sa adoptam solutii eficiente si sigure pentru a plati facturi si taxe, a face cumparaturi, a verifica soldurile bancare, etc. Este o practica pe care am ales-o din dorinta de a simplifica lucrurile si pe care multi dintre noi ne dorim sa o regasim si in viata profesionala, unde cautam solutii pentru a depasi constrangerile de timp si spatiu atunci cand trebuie sa obtinem  o aprobare, sa  semnam rapid un contract sau sa accesam un document de la distanta.
8679 vizualizari
  • -7 (7 voturi)    
    Nu-i nimic ! (Luni, 11 aprilie 2016, 17:44)

    newlook [utilizator]

    Nu-i nimic ! Eu sper sa existe un "Bild" d-asta in fiecare tara Iuropiana. Cu cat mai multi extraterestri, cu atat mai bine. Nemtii sa ceara sprijinul americanilor si il vor primi. Vor trimite doua-trei divizii care sa fie relocate din SUA in GER pe banii nemtilor. Contra cost, bineinteles, contra cost !
    • +4 (4 voturi)    
      Noroc ca nu vorbesti de Europa (Marţi, 12 aprilie 2016, 9:22)

      Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui newlook

      In zona"Iuropiana" pot rusnacii sa faca ce vor. la fel si agramatii :-))))))
  • +2 (4 voturi)    
    O sa aiba si Germania o revolutie ca in 89 la noi. (Luni, 11 aprilie 2016, 17:57)

    cartofil [utilizator]

    daca nu reuseste sa se trezeasca.
  • +3 (5 voturi)    
    un Ginghis Han adevarat (Luni, 11 aprilie 2016, 18:00)

    rov [utilizator]

    baietii astia se pare ca sunt cu cateva secole in urma cu mentalitatea.
    Daca nu au fraieri pe care sa-i subjuge si teritorii de cucerit, nu se mai excita si nu mai pot inghitii vodka...
  • +4 (6 voturi)    
    in tot acest timp (Luni, 11 aprilie 2016, 18:11)

    alter_ego2013 [utilizator]

    Ministrul german de externe insista pentru reprimirea Rusiei in G8, iar francezii si nemtii fac lobby intens pentru ridicarea sanctiunilor UE impotriva Rusiei.
  • +5 (5 voturi)    
    noi avem la vedere cel putin 300 de U$Lamishti (Luni, 11 aprilie 2016, 18:19)

    un domn [utilizator]

    care Opereaza pentru Cracanat de dimineata pana seara pe minim 3 postruri teve, latrinare de altfel
  • +3 (3 voturi)    
    adica se duc la ski la davos (Luni, 11 aprilie 2016, 18:25)

    jaz [utilizator]

    Efectivele secrete ruse efectueaza in mod constant exercitii militare in Alpii elvetieni, precizeaza Bild.
  • +1 (1 vot)    
    N-au decat sa infiltreze (Luni, 11 aprilie 2016, 18:28)

    mitg [utilizator]

    Pacat ca efectivele militare se tin cu bani, nu cu gaz, asa ca n-are decat sa-i fie de bine.
    Cat s-a taiat la aparare recent, 5% sau 10%?
  • +1 (3 voturi)    
    click! (Luni, 11 aprilie 2016, 18:29)

    muciflenduri [utilizator]

    As fi zis ca principalul instrument al rusilor ar fi miile de focoase nucleare, nu 1000 de supermen raspanditi printre 720 de milioane de oameni.
    Daca incepe un razboi intre vest si rusia, e putin probabil sa se dea intre trupele de comando.
    Sa zicem ca se antreneaza rusii aia ca niste ninja si incepe un razboi. Ce-or sa faca? Or sa ocupe Germania? Nu inteleg de ce s-ar antrena in Alpi, vor sa ocupe Alpii? N-au rusii destui munti unde sa-i antreneze?
    • -1 (3 voturi)    
      Cred ca antrenamentele in Alpi au alt scop (Marţi, 12 aprilie 2016, 6:39)

      Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui muciflenduri

      In cazul unui conflict, forte speciale rusesti care sa actioneze mult in interiorul dispozitivului inamic ar avea nevoie de o zona in care sa se poata misca cu usurinta, unde depistarea si urmarirea lor sa fie dificila, si de unde potentiale tinte in orice directie sa fie relativ accesibile. Alpii elvetieni indeplinesc toate conditiile. Antrenamentele au probabil rolul de a-i familiariza cu locatia.

      Frica mi-e insa ca daca incearca ceva in Alpi o sa-i scoata elvetienii in furci de-acolo. In ciuda civilitatii societatii elvetiene, fiecare elvetian cu serviciul militar satisfacut are tot echipamentul acasa, armata elvetiana e una dintre armatele europene capabila de o foarte rapida mobilizare si cu un nivel foarte ridicat de profesionalism. Elvetienii sunt prin traditie neutri, ori tolerarea unor activitati ruse pe teritoriul lor le-ar ameninta grav neutralitatea. Fara activitati pe teritoriul elvetian, Alpii isi pierd intr-o masura semnificativa calitatea de zona de manevra convenabila in centrul Europei.
    • +1 (1 vot)    
      Intr-un astfel de razboi, un asasinat la comanda (Marţi, 12 aprilie 2016, 9:11)

      pedepsitorul [utilizator] i-a raspuns lui muciflenduri

      Intr-un astfel de razboi ... un asasinat la comanda ar schimba reactia de securitate sau deciziile politice ale UE!

      Sa ramanem cu ochii pe ei!
    • +1 (1 vot)    
      inflitratii (Marţi, 12 aprilie 2016, 11:19)

      hamurabi [utilizator] i-a raspuns lui muciflenduri

      Nu vor ocupa Germania, nici Alpii etc. ci vor organiza niscaiva sabotaje !
  • +2 (4 voturi)    
    Rusia vrea sa organizeze (Luni, 11 aprilie 2016, 18:40)

    andreitr [utilizator]

    "revolutii" si in vest? Exact ca acum 26 de ani in est...
  • +5 (5 voturi)    
    si eu care credeam (Luni, 11 aprilie 2016, 19:54)

    stefan2008 [utilizator]

    cu mujicstanul si-a trimis doar mazetele in occident
  • +2 (6 voturi)    
    Vise (Luni, 11 aprilie 2016, 19:58)

    Daniels22026 [utilizator]

    Dacă nema putirinţa, ce mai chichirez gîlceava!

    Multe-ar vrea Putin, dar mai mult decat ce-a imprastiat prin lume, n-o sa primeasca. De exemplu gloante. In diferite parti moi ale organismului.

    Cat despre trupe rusesti combatante in Europa civilizata, si inca antrenate prin paduri, ... asta e putin gogonata. Din lipsa de rating presupun.
  • -1 (5 voturi)    
    poti (Luni, 11 aprilie 2016, 20:26)

    baronul stanganbuch [utilizator]

    sa spui despre putin orice, dar ca e timpit nu. In schimb presa occidentala bate recorduri la prostie si minciuna.
    Zburda comandosii rusi prin alpii elvetieni, ca sa vezi soro.
  • -1 (9 voturi)    
    ce stupizenii... (Luni, 11 aprilie 2016, 22:34)

    cristianaxl [utilizator]

    asta a citit o carte si apoi ne-o povesteste noua...ma gandesc daca noi ca societate am ajuns atat de rau incat sa credem astfel de idiotenii ...sau ca ...de fapt ei ne cred atat de idioti...
    oricum le-am inghitit noi pe-alea cu nea nicu care ziceau ca aveau robineti de aur la baie...si pereti tapetati cu aur...asa ca o gogoasa de-astea cu rusii e o minciuna finuta...abia sesizabila...
    mai asteptam din ciclu "rusii dujmanii nostrii"..."dna codruta kovesi"..."ciolos erou national"..." nato si sua the best" caci cam astea sunt subiectele ce le tot invartiti pana la saturatie..
  • 0 (0 voturi)    
    Mazeta &Co actioneaza in Romania (Sâmbătă, 14 mai 2016, 7:04)

    Locke Lamora [utilizator]

    Bineinteles ca toti au un newlook.