Bugetul armatei Rusiei va scadea cu 5%, pentru prima oara din 2000, anul cand a ajuns Putin la putere

de G.S.     HotNews.ro
Duminică, 6 martie 2016, 20:00 Actualitate | Russia Report

Vladimir Putin
Foto: Wikimedia Commons
Bugetul pentru aparare al Rusiei va fi redus cu 5 procente in 2016, a declarat ministrul adjunct al apararii, Tatiana Shevtsova, potrivit agentiei RIA, preluata de Reuters. 

Cheltuielile militare au fost o parte de mare importanta a demersului presedintelui Vladimir Putin de a reface maretia militara a tarii. 

Decizia de reducere, insa, arata ca nici macar fortele armate nu sunt imune la reducerea economiei Rusiei, lovita de caderea preturilor petrolului si de sanctiunile Occidentale. 

Scaderea de 5%, daca va fi aprobata de Putin, va constitui cea mai mare reducere a cheltuielilor din aparare de cand a venit la putere in anul 2000. 

In 2011, cand era premier, a anuntat planurile de revitalizare a armatei Rusiei si a tehnologiei prin cheltuirea a 23.000 de miliarde de ruble pana in 2020. Aceasta suma este echivalenta acum cu 291 mld. euro.  

Interventiile militare din Ucraina si Siria au facut ca intarirea puterii militare sa fie si mia importanta pentru Kremlin. 

Taierea reprezinta o victorie pentru ministrul de finante, care a spus ca Rusia nu-si mai permite revitalizarea de miliarde de dolari a fortelor armate si a cerut o reducere cu 10% in toate ministerele. 

Economia Rusiei s-a contractat cu 3,7% anul trecut si se asteapta la un declin de un procent anul acesta.


Citeste mai multe despre   











Material sustinut de Provident

​INTERVIU Stefan Liiceanu - trecerea de la carti la produse japoneze traditionale via piata financiara

Dupa 17 ani petrecuti in Japonia, timp in care a lucrat in domeniul financiar, Stefan Liiceanu a decis sa deschida in locul fostei Librarii Humanitas din Fundul Curtii, Takumi - un magazin in care sunt comercializate produse japoneze traditionale. In cadrul, proiectului "10 ani", Provident vrea sa arate cum se vede Romania ultimilor 10 ani, dar si Romania urmatorilor 10 ani, prin ochii unor tineri care au avut succes. "Cred ca cel mai important este sa faci ce iti place. Productivitatea se vede atunci cand faci ceva cu pasiune, nu cand faci ceva pentru ca trebuie."
2402 vizualizari
  • +3 (7 voturi)    
    Daca ar arunca la fier vechi ruginele (Duminică, 6 martie 2016, 20:14)

    Locke Lamora [utilizator]

    Armatei le-ar creste economia cu 5%.
    • +4 (6 voturi)    
      Pai da (Duminică, 6 martie 2016, 20:34)

      Adri4n [utilizator] i-a raspuns lui Locke Lamora

      dar ar mai ramane cu tehnica militara dupaia? Foarte putina.
  • +5 (7 voturi)    
    Oficial (Duminică, 6 martie 2016, 21:09)

    Gelu007 [utilizator]

    Oficial vor spune multe, de fapt noi ar trebui sa intelegem ca ei se pregatesc de razboi, la fel ca majoritatea planetei.
    • +7 (7 voturi)    
      Din pacare (Duminică, 6 martie 2016, 21:46)

      Daniel Manaila [utilizator] i-a raspuns lui Gelu007

      Si cand te gandesti ca unii vobesc de colonizat Marte..... Vai de noi.
      • -1 (1 vot)    
        Plec pe Marte (Luni, 7 martie 2016, 10:55)

        Gelu007 [utilizator] i-a raspuns lui Daniel Manaila

        Nu stiu cine vb de colonizat Marte, deocamdata am reusit sa trimitem sateliti si vreo 2 robotei acolo, inca nu am ajuns sa punem un om pe planeta aia, de acolo si pana la colonizare e distanta mare, trebuie sa iei in calcul o groaza de chestii.
  • +5 (5 voturi)    
    5 la suta din.. (Duminică, 6 martie 2016, 21:51)

    averageJoe [utilizator]

    bugetul actual inseamna Saniuta in loc de Tovaritch.
  • +4 (4 voturi)    
    CAT DE UMILITOR ! (Duminică, 6 martie 2016, 22:39)

    Susufler0 [utilizator]

    Deci ne-am lamurit cum e cu putere "mondiala" si putere "regionala", da ?
    Unii maresc bugetul militar destinat prezentei militare intr-o anumita regiune a globului de 4 ori, de la vreo 700 de milioane la vreo 3,4 miliarde de euro, ("intamplator regiunea este limitrofa zonei de influenta a unei puteri concurente) iar altii, micsoreaza cu 5% bugetul militar ca raspuns la majorarea facuta de primii. Ei, cine-i "mondial" si cine-i "regional" ?
  • 0 (0 voturi)    
    Ce reduc de fapt (Joi, 30 iunie 2016, 10:56)

    BEDE [utilizator]

    Imi amintesc cum pe vremea lui Ceasca, la 15 noiembrie 1987 s-a facut referendum pentru reducerea cheltuielilor militare (nu-mi amintesc daca era cu 5% sau cu 10%). Si atunci s-au redus niste alocatii de hrana pentru militari...
    Nu cumva reduce cheltuielile cu facilitatile care le-ar asigura militarilor un trai mai decent? Ca tot se lauda ca va construi submarine... Or, alea costa o gramada. Daca reduc cheltuielile acolo, atunci sigur mai fac un Kursk si un K219.
    Poate-poate dintre ofiteri s-or gasi unii sa-l aranjeze pe tov Putin si apoi sa faca pace in Ucraina. Oare? Sau reuseste Putin sa-i aranjeze pe ofiteri asa cum a facut Stalin prin anii '30, ceea ce a facut ca nemtii sa intre ca in branza in Rusia in vara lui 41 desi T34 facea muci orice tanc german si se uitau nemtii consternati la el ca nu prea aveau cu ce sa loveasca un tanc atat de mobil si de bine blindat. Dar degeaba daca Stalin ii terminase pe mai toti ofiterii capabili...