Dmitri Medvedev: Relatiile dintre Rusia si Occident au intrat intr-un nou Razboi Rece

de Alina Neagu     HotNews.ro
Sâmbătă, 13 februarie 2016, 11:40 Actualitate | Russia Report

Dmitri Medvedev
Foto: AGERPRES
Relatiile dintre Rusia si Occident au intrat intr-un nou razboi rece, a afirmat sambata premierul rus Dmitri Medvedev. "Putem spune clar: am alunecat intr-o noua perioada de razboi rece", a declarat Medvedev la Conferinta de Securitate de la Munchen, relateaza AFP.

Pe de alta parte, Dmitri Medvedev a respins, sambata, acuzatiile ca Rusia ar fi bombardat tinte civile in Siria, subliniind ca acest lucru "nu este adevarat", scrie Reuters.

Relatiile dintre Rusia si Occident s-au inrautatit simtitor dupa anexarea peninsulei Crimeea de catre Rusia, in martie 2014, si dupa conflictul Moscovei cu Ucraina. De atunci, Occidentul acuza Rusia de sustinerea rebelilor din estul Ucrainei, in timp ce Moscova sustine ca nu are nicio vina.

In plus, Moscova a criticat si a lansat in mai multe randuri amenintari in legatura cu proiectul scutului antiracheta al NATO de pe teritoriul Europei.

In ceea ce priveste conflictul din Siria, Rusia a inceput o campanie de atacuri aeriene in Siria in sprijinul aliatului sau, presedintele sirian Bashar al-Assad, pe 30 septembrie 2015. Rusia, aliat fidel al regimului de la Damasc, sustine ca atacurile sale aeriene vizeaza gruparea terorista Statul Islamic, insa Occidentul a acuzat in repetate randuri ca atacurile sunt indreptate impotriva opozitiei siriene.












Citeste pe Stirile ProTV

Cele mai tari glume si caricaturi, dupa BREXIT. Cum s-a facut haz de necaz dupa iesirea Marii Britanii din UE

BREXIT-ul a fost, de departe, principala tema a mesajelor de pe Twitter, chiar si la ore bune distanta dupa anuntarea rezultatelor.
6347 vizualizari
  • +19 (27 voturi)    
    pai din cauza carei parti? (Sâmbătă, 13 februarie 2016, 11:43)

    Francisc 1 [utilizator]

    ?
  • +20 (42 voturi)    
    nu va e rusine? (Sâmbătă, 13 februarie 2016, 11:44)

    sachei [utilizator]

    in anii '90 cind erati la pamint, occidentul v-a ajutat, v-a dat o gramada de bani (vezi bancul cu Eltin si Clinton), nu v-a dat o palma peste bot cum meritati. in ultimii ani v-ati crezut cu sacii in caruta si v-ati adus aminte de imperiul rus. tot niste mirlani ati ramas
    • -4 (18 voturi)    
      da si nu (Sâmbătă, 13 februarie 2016, 13:59)

      alt daniel [utilizator] i-a raspuns lui sachei

      Iti amintesti cand toata lumea inghetase cand Iazov si alti militari il arestasera pe Gorbaciov? Nu cred ca inghetasera pentru ca Rusia era slaba. Razboiul, fie el si rece, nu aduce decat pierderi. Iar cel mai mult vor pierde cei mai mici.
    • -8 (24 voturi)    
      Occidentul i-a ajutat la fel cum ne ajută pe noi (Sâmbătă, 13 februarie 2016, 14:06)

      Nyk1 [utilizator] i-a raspuns lui sachei

      Amintesc contractul cu Bechtel, privatizările Petrom, BCR și multe altele...

      Rușii au pățit la fel la o scară mai mare, având în vedere dimensiunile țării și nivelul de dezvoltare al URSS superior României în 1989 ca punct de plecare.

      Apoi a venit Putin și a zis nyet.
      • +12 (18 voturi)    
        Gurile rele zic ca pentru Bechtel poti apela la (Sâmbătă, 13 februarie 2016, 14:47)

        ty [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

        Nastase si Sova, la Petrom tot pe Nastase iar pentru BCR aducerile aminte ale lui Tariceanu ar putea fi suficiente (vreo 3,75 miliarde euro incasati)
      • +11 (13 voturi)    
        Da' (Sâmbătă, 13 februarie 2016, 14:47)

        Jar [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

        privatizarea Dacia iti place?Da' Galatiul...?
        Petrom,inainte de privatizare traia din bani de la buget;BCR ar fi murit sufocata de capusi ca Bancorex.
        Privatizarile proaste au fost facute cu rusii sau n-au fost facute deloc si duse au fost.
        Oltchim iti place?Da' CFR-ul?
        Vezi ca si Putin vrea sa vanda ...dupa ce a avut "1989 ca punct de plecare".
  • +15 (23 voturi)    
    De data asta Rusia stă cam rău, (Sâmbătă, 13 februarie 2016, 11:52)

    Con_stan_tin [utilizator]

    Occidentul o să facă tot posibilul să izoleze Rusia. Războiul e câștigat mai mereu de alianța mai numeroasă.
  • +14 (30 voturi)    
    Credeam ca va vorbi de inovatie (Sâmbătă, 13 februarie 2016, 11:54)

    ICosmin [utilizator]

    Si de cat de competitiva va deveni Rusia.
    Cand colo ce sa vezi... acelasi discurs.Cand colo ce sa vezi... acelasi discurs.
    Razboi rece nu mai poate fi: voi ati fost putere mondiala pana in anii 50, razboiul mondial dandu-va posibilitatea (dar nu din cauza voastra) sa aveti trupe in tot estul Europei. Nu mai sunteti nici putere mondiala si nici contextul nu va mai e favorabil.
  • +6 (28 voturi)    
    ce-i de inteles (Sâmbătă, 13 februarie 2016, 12:18)

    Mumulea [utilizator]

    nemarginitul tupeu rusesc de a prosti pe fata nu este egalat decat de nemarginita maretie a nemarginitei Rusii si a nemarginitei intelepciuni a celui mai mare pitic din lume, dar si de antena3 si pesede.
  • -15 (35 voturi)    
    Occidentul BOLNAV se pregateste sa PIARDA (Sâmbătă, 13 februarie 2016, 12:54)

    antioculti [utilizator]

    dar CISTIGATORUL va fi o Europa NORMALIZATA.
    Este GRESITA divizarea propagandistica a Europei intre un Occident "democratic" si "bun" si o Rusie "comunista","agresiva" etc
    Am vizitat,metodic, toata Europa,evident si Rusia,si pot afirma,in cunostinta de REALITATE de la fata locului (inclusiv contacte cu bastinasi),ca "UE" este o entitate GLOBALISTA TOTALITARA,in care societatile secrete
    (mai ales pretinsii "Iluminati",stinga "intelectuala" dar TOTALITARA) practica exterminarea sistematica a albilor europeni si instaurarea unui totalitarism multirasial,desi albii sunt singurii autori ai Civilizatiei Europene,Civilizatia STIINTIFICA di Antichitate pina azi. Oamenii de rind din Occident sunt REVOLTATI
    de recenta INVAZIE MASIVA de NE-Europeni,dupa decenii de INVAZIE LENTA,si vor DESFIINTAREA
    vehicolului Raului Anti-European,entitatea numita arogant si inselator, "Uniunea EUROPEANA".
    Se va INTIMPLA,si tot in TREPTE : Brexit,Presedinti
    NATIONALI si PATRIOTICI,pentru a RESTAURA SUVERANITATEA N A T I O N A L A ,pierduta miseleste prin "delegarea" ei catre globalistii de la Bruxelles (Basescu a fost un mare tradator al suveranitatii nationale a Romaniei,atunci cind cerea,public,intarirea "Statelor Unite ale Europei").
    In Rusia este DEMOCRATIE,dar GLOBALISTII tot organizau LOVITURI de STAT,prin ONG-uri mitinguri agresive fata de fortele de ordine urmate de victimizare a "bietilor" mitingisti AGRESORI, propaganda mincinoasa in presa din Occident etc
    Eu m-am simtit LIBER,in Moscova si St Petersburg, la orice ora din zi si seara,puteai striga contra lui Putin si nu se uita nimeni la tine (eventual cu compatimire),exact ca la noi. Dar Putin are CURAJ
    sa se OPUNA GLOBALIZARII (invazie de maimute afro-asiatice,"prositutie sacra" si droguri,adica Infernul din Vest si chiar si din Romania),de aceea este LINSAT MEDIATIC in Vestul BOLNAV.
    In concluzie : Vestul BOLNAV se va INSANATOSI, prin RENUNTAREA la GLOBALISM si revenirea la suveranitatile,traditiile si identitatile nationale.
    • +17 (27 voturi)    
      cat iei? (Sâmbătă, 13 februarie 2016, 13:33)

      LucianBaciu1 [anonim] i-a raspuns lui antioculti

      cu cat esti platit pentru un cuvant scris? sau kgb-ul plateste per postare?
    • +14 (22 voturi)    
      suna periculos (Sâmbătă, 13 februarie 2016, 13:43)

      stefan2008 [utilizator] i-a raspuns lui antioculti

      trage fusta mai jos ;)
    • +10 (14 voturi)    
      esti complet pe linga (Sâmbătă, 13 februarie 2016, 13:46)

      sachei [utilizator] i-a raspuns lui antioculti

      nu confunda globalismul economic cu un globalism politic. din totdeauna tarile puternice, Germania, Anglia, Franta au controlat Europa, ceea ce se intimpla si acum. intotdeauna tarile marginase ca Romania, Polonia sau tarile baltice au fost monede de schimb. normalizarea europei nu inseamna neaparat intoarcerea la suveranitatile nationale. asta vor rusii, o Europa divizata si slaba. o Europa in care sa poata negocia separat cu Germania pt furnizare gaze, sa poata negocia cu franta pentru comenzi militare sau cu Anglia pentru investitiile oligarhilor. basescu avea dreptate cu Europa unita. problema europei o reprezinta coruptia care a plecat de la marile corporatii si care a ajuns la guvernele lor. coruptie care e incurajata de rusia. coruptie care sa jertfeasca iar tarile marginase pentru a pastra o relatie de business cu rusia.
    • +7 (13 voturi)    
      Unii postaci... (Sâmbătă, 13 februarie 2016, 14:31)

      grigule [utilizator] i-a raspuns lui antioculti

      ...chiar par a avea fler pentru asa ceva! Cum sunteti platiti: cash? bonuri de masa ? Aveti libertate la creat texte sau copy-paste? Cate zile libere aveti pe an? Vacantele le puteti face si in alta parte sau doar in URSS?
    • +5 (7 voturi)    
      Eu zic sa te retragi in libertate... (Sâmbătă, 13 februarie 2016, 19:12)

      Dianora [utilizator] i-a raspuns lui antioculti

      . adica in Uniunea euro-asiatica; nu te lasa influentat de majoritatea care merge in sens contrar! Pana anul trecut, nerecunoscatorii de rusi erau pe locul 2 la cereri de azil in putreda Europa, dupa sirieni! Prezenta ta pretioasa poate schimba trendul!
  • +14 (20 voturi)    
    Asta era scopul Rusiei (Sâmbătă, 13 februarie 2016, 13:33)

    Vlad-I [utilizator]

    Sa creeze un mini razboi rece, ca sa-si dea importanta, iar rusul simplu sa retraiasca senzatiile de grandoare de la epoca sovietica , votand perpetu actuala gasca de hoti de la Kremlin. Cu un buget al apararii exagerat pt. economia rusa, abia ca reprezinta 10% din bugetul NATO.
  • +14 (16 voturi)    
    L-au activat astia... (Sâmbătă, 13 februarie 2016, 14:24)

    grigule [utilizator]

    ...pe Medvedev. In ultimul timp omul a iesit la rampa cu declaratiile..."parca prea doarme pe el...ia treci Dumi si tu la produs, baga niste texte acolo daca tot te plimbi liber prin Europa"
  • -1 (5 voturi)    
    RECE (Sâmbătă, 13 februarie 2016, 18:21)

    scridon radu-lucian [utilizator]

    Secolul XX a fost plin de tragedii umane greu de imaginat pentru statele civilizate.Speram ,totusi, ca in Sec.XXI acestea sa fie doar amintiri, insa pentru cetateanul obisnuit viata normala a devenit foarte nesigura.Totusi, cine sunt cei care dezvolta scenarii destabilizatoare in Europa si Rusia? Accelerarea cheltuielilor militare va genera noi crize economice in viitor.O personalitate deosebita, Generalul Charles De Gaulle, a incercat varianta cu Europa de a Atlantic la Urali, insa a fost eliminat fara mila.
  • +7 (13 voturi)    
    Da Medvedev, foarte bine, fix tehnica sovieticilor (Sâmbătă, 13 februarie 2016, 18:49)

    AliKimiku [utilizator]

    Din '47.
    Voi faceti mizeriiile , voi urlati ca sunteti agresati si neintelesi.
    • -6 (12 voturi)    
      Hai na! (Sâmbătă, 13 februarie 2016, 19:03)

      potaissa [utilizator] i-a raspuns lui AliKimiku

      USA sant prezente militar in 152 de tari. O suta cincizeci si doua!
      Cine face mizeriile?
      • +4 (6 voturi)    
        NU armata de Ocupatie gen : (Duminică, 14 februarie 2016, 10:33)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui potaissa

        crimeea - donbas - transnitria - siria...afganistan (adevarat in trecut..cinste mujahidinilor care au mantuit cu stinger Mujicii)...si vreo 50 de ani in Romania. Mujicia este cel mai mare colonialist ever...asa ca lasa o balta cu ursul tau cracanat si paduchios
    • -1 (7 voturi)    
      bombardeaua lu' unchiu' Sam (Sâmbătă, 13 februarie 2016, 23:29)

      zizin [utilizator] i-a raspuns lui AliKimiku

      Lista țărilor pe care SUA le-a bombardat de la sfârșitul Razboiului Mondial II încoace

      China 1945-46
      Korea 1950-53
      China 1950-53
      Guatemala 1954
      Indonesia 1958
      Cuba 1959-60
      Guatemala 1960
      Belgian Congo 1964
      Guatemala 1964
      Dominican Republic 1965-66
      Peru 1965
      Laos 1964-73
      Vietnam 1961-73
      Cambodia 1969-70
      Guatemala 1967-69
      Lebanon 1982-84
      Grenada 1983-84
      Libia 1986
      El Salvador 1981-92
      Nicaragua 1981-90
      Iran 1987-88
      Libia 1989
      Panama 1989-90
      Irak 1991
      Kuwait 1991
      Somalia 1992-94
      Bosnia 1995
      Iran 1998
      Sudan 1998
      Afghanistan 1998
      Yugoslavia – Serbia 1999
      Afghanistan 2001
      Irak 2003
      Libia 2011
      Siria 2014
      • +1 (7 voturi)    
        Bullsh*t (Duminică, 14 februarie 2016, 13:41)

        CristianRusu [anonim] i-a raspuns lui zizin

        cateva sunt pe bune, cateva sunt fabricate.
        • -2 (6 voturi)    
          Ai putea exemplifica ? (Duminică, 14 februarie 2016, 15:12)

          Corson [utilizator] i-a raspuns lui CristianRusu

          Te rog sa arati care-s fabricate si care-s adevarate. In ignoranta mea cred ca lista-i incompleta. Lipseste de acolo momentul Chile 1973. Ignoranta ta nu-i o virtute, inceteaza sa o afisezi ca atare. Toate datele alea-s reale cu implicari mergand de la sustinere financiara si consilieri pana la prezenta de trupe.
          • +3 (3 voturi)    
            pacat ca nu au ajuns in Mujicia (Luni, 15 februarie 2016, 0:21)

            un domn [utilizator] i-a raspuns lui Corson

            ca sa fie lista Completa, 13 Hours sau Zero Dark Thirty...AMIN...ursul paduchios cracanat TREBUIE Mantuit !
          • +3 (3 voturi)    
            Teritorii CUCERITE de americani? (Luni, 15 februarie 2016, 2:24)

            Parzivall [utilizator] i-a raspuns lui Corson

            Ca rusii slava domnului....au halit cat au putut. Mergi in Cuba sau Venezuela sa vezi cum plesnesc aia de bunastare bullshevina.