Rusia va lua "masuri compensatorii" dupa ce Statele Unite au anuntat ca isi intaresc prezenta militara in Europa de Est

de G.S.     HotNews.ro
Vineri, 5 februarie 2016, 8:18 Actualitate | Russia Report

Putin si Rusia
Foto: Hotnews
​Ministerul de externe de la Moscova a anuntat joi ca Rusia va lua “masuri compensatorii” ca raspuns la planurile SUA de a-si extinde prezenta militara in Europa - o decizie tintita explicit la adresa unei posibile agresiuni rusesti contra NATO in viitor, a transmis RIA Novosti, citata de The Moscow Times.  

“Un raspuns simetric pentru aceasta (prezenta SUA crescuta in Europa) nu este complet necesara, sunt sigur. Masuri compensatorii pentru mentinereea balantei militare strategice sunt - si vor fi - luate”, a spus Andrei Kelin, seful Departamentului pentru Cooperare Europeana din ministerul de externe. 

The Moscow Times mentioneaza si un raport recent al RAND Corp, in care se sustine ca numeroase studii si jocuri de razboi privind capacitatile actuale ale NATO in Tarile Baltice contra unui atac al Moscovei au aratat ca Rusia ar putea cuceri regiunea in doar trei zile, ceea ce inseamna ca NATO n-ar putea raspunde decat provocand un razboi nuclear.

Pentagonul a anuntat marti ca cere pentru anul fiscal 2017 o crestere de patru ori, pana la suma de 3,4 miliarde de dolari, a sumelor alocate pentru intarirea fortelor americane in Europa de Est, potrivit lui Ashton Carter, secretarul Apararii. 

Printre tarile unde ar putea fi amplasate echipamentele si fortele suplimentare se numara Ungaria, Romania si tarile baltice, potrivit unor oficiali din Pentagon citati de New York Times. 

Premierul Dacian Ciolos considera ca intentia SUA de a majora de patru ori mai mare bugetul pentru fortele armate amplasate in estul Europei vine in intampinarea obiectivelor Romaniei in privinta securitatii regionale. 

"Am primit cu incredere anuntul SUA legat de cresterea de patru ori a bugetului destinat Initiativei pentru Reasigurarea Europeana (European Reassurance Initiative/ERI) pentru anul 2016. Aceasta decizie subliniaza angajamentul puternic al SUA pentru securitatea europeana si vine in intampinarea obiectivelor comune pe care le avem in ceea ce priveste securitatea regionala si a tarii noastre", se arata intr-o declaratie de presa a premierului.


Citeste mai multe despre   











Material prezentat de LIDL​

FOTO​ Incearca reteta saptamanii de la LIDL: Sorbet cu fructe de padure, o varianta mult mai putin calorica a inghetatei


Sorbetul este un desert racoritor pe baza de fructe, suc de fructe, apa si zahar, care desi aduce foarte mult cu inghetata, este o varianta mult mai putin calorica insa poate fi la fel de cremos si delicios! Folositi fructe congelate pentru ca sorbetul sa fie consistent si sa va racoreasca instant in zilele toride de vara.
4349 vizualizari
  • +11 (21 voturi)    
    Rusia: bla bla bla (Vineri, 5 februarie 2016, 8:29)

    Ed___ [utilizator]

    bla bla bla.. bla bla bla... .bla la la la la..

    sa cante la alta masa, ca ne-am saturat de amenintarile betivilor de rusi
    • +9 (9 voturi)    
      dovada faptului ca exista propaganda (Vineri, 5 februarie 2016, 13:46)

      Ed___ [utilizator] i-a raspuns lui Ed___

      dovada faptului ca exista propaganda KGBista rusa care urmaresc pe net (platiti) sa faca interesele Rusiei este ca:

      la acest articol la pana in ora 8:30~9:00 comentariile anti-Rusia erau cu suma de voturi negativa !! si comentariile pro-Rusia erau suma de voturi pozitiva !!!

      Acum la ~13:30 situatia este inversa (normal, pentru ca mult mai multe voturi aduc in minoritate pe cei care incearca sa incline fortat balanta intr-un mod artificial , vorba aceea "nu poti ei fura cat putem noi vota" )
  • +14 (20 voturi)    
    asa e filmul (Vineri, 5 februarie 2016, 9:16)

    rov [utilizator]

    proprietarul isi mai cumpara o yala, hotu isi mai procura un ciocan...
    Asa ca pana nu taiam raul de la radacina, nu putem fi linistiti in casele noastre.
    Rusi de rand au doua variante, ori scapa de mafia kgbista, ori dispar odata cu ea.
  • +17 (23 voturi)    
    al 2 lea razboi rece (Vineri, 5 februarie 2016, 9:20)

    un oarecare [utilizator]

    pacat ca rusii nu au invatat nimic din primul.
    o sa se arunce in cheltuieli pe care nu le pot sustine pe termen lung, rezultatul e previzibil
    • +1 (3 voturi)    
      9 mai 2016 (Vineri, 5 februarie 2016, 18:30)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui un oarecare

      il vom sarbatorii cu Tigva lui Phutin amplasata intr un par..aceasta tigva se va plastifia si va circula in urneu prin lume..cu inscriptia ASA NU !
  • -17 (21 voturi)    
    previzibil (Vineri, 5 februarie 2016, 9:32)

    petre22 [utilizator]

    Cand dusmanul iti bate la usa e normal sa pui o bata langa usa de la intrare.
    Mare prostie in capul unora care cauta razboi cu tot pretul ,a mai facut si Hitler si a sfarsit prost.
    Credeam ca Obama e mai inteligent.
    • +11 (13 voturi)    
      Putin vs Obama (Vineri, 5 februarie 2016, 9:59)

      IoanPopescu2 [anonim] i-a raspuns lui petre22

      ...pentru ca despre putin stim de mult ca nu e intreg la "mansarda".
      • -5 (9 voturi)    
        Ceva informatii or fi avut americanii! (Vineri, 5 februarie 2016, 10:38)

        pedepsitorul [utilizator] i-a raspuns lui IoanPopescu2

        Fara informatii si un studiu correct asupra situatiei actuale, nu s-ar putea obtine o asemenea interventie Americana!

        Cine ar cheltuii bugete grase pentru securitatea Europei de Est, fara ca ingrijorarile sa fie intemeiate?

        Oricum, acesta este doar un razboi al declaratiilor, dar in subteran actiunile sunt mult mai avansate si mai grave!
        • -4 (10 voturi)    
          poate este vorba de profit? (Vineri, 5 februarie 2016, 11:08)

          jackalphonse [utilizator] i-a raspuns lui pedepsitorul

          nu de ingrijorare
          nu neaparat un profit financiar imediat...
      • +5 (9 voturi)    
        irelevant! (Vineri, 5 februarie 2016, 10:51)

        Crioan [utilizator] i-a raspuns lui IoanPopescu2

        Nu conteaza ca tzarul de la Kremlin este diliu, important si foarte ingrijorator este faptul ca 150 de milioane de cetateni ai Federatiei ii ofera suport neconditionat, si sunt convinsi ca Marele Conducator ii apara de nemerncii de agresori americani!
        • 0 (2 voturi)    
          nu-i ofera suport (Sâmbătă, 6 februarie 2016, 13:08)

          Razvan_M [utilizator] i-a raspuns lui Crioan

          Rusii care traiesc sub domnia mafiotilor lui Putin nu au de ales. Statisticile cu sustinerea sunt contrafacute, iar cei care il urmeaza cu adevarat o fac pt. ca au ceva de castigat din asta, iar astia sunt relativ putini.
  • -5 (13 voturi)    
    unchiul Sam jubileaza (Vineri, 5 februarie 2016, 10:17)

    jackalphonse [utilizator]

    Noi arme la vanzare, alte bugete, alte motive...
    La fel si Rusii: noi motive sa comaseze trupe la Est.
    Astia doi cred ca se inteleg de minune de fapt.
    • +1 (7 voturi)    
      Trupe de Flamanzi ? (Vineri, 5 februarie 2016, 18:29)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui jackalphonse

      Soldatul Mujic care a devenit halal nu a impushcat din aer macar un turc de ce ? pentru ca era flamand...si imbibat de pufoaika
    • +1 (3 voturi)    
      Daca ar ramane la profit.... (Vineri, 5 februarie 2016, 21:14)

      pencu [utilizator] i-a raspuns lui jackalphonse

      ... dar lucrurile pot sa scape de sub control. Ca intr-un film recent, Terminus (2015). Deranjant de direct.
  • +4 (4 voturi)    
    articol din Izvestia (p.1) (Sâmbătă, 6 februarie 2016, 13:28)

    dion [utilizator]

    Europa este în panică. Europa este terifiată. Europa geme. Victimele războiului și migrații din Africa de Nord au traversat Marea în bărcuțele lor fragile, mulți s-au înecat în apele de coastă, pentru a ajunge să cerșească europenilor o bucată de pâine. Acum iau cu asalt frontierele, plâng în spatele gardurilor de sârmă ghimpată și aruncă în Politie cu rachete de semnalizare. De Anul Nou au vânat fetele și femeile europene, le-au hărțuit, jefuit și violat.
    „Ce se întâmplă” s-au întrebat atunci moraliștii europeni? „Cum se poate ca acești oameni, cărora le-am dat atât de mult, să respingă căldura pe care le-am arătat-o, să nu aprecieze Compasiunea și Toleranța noastră”?
    Vizionarii și moraliștii europeni nu înțeleg psihologia popoarelor din Nordul Africii și Orientul Mijlociu. Acești oameni au venit pentru a scăpa de bombele, rachetele și obuzele europene. Ei au fugit din orașe pârjolite, dintre ruine și cadavre putrezite. Ei au venit în Europa nu pentru o bucată de pâine, ci ca să se salveze de la moarte. Și ca să se răzbune!
  • +3 (3 voturi)    
    articol din Izvestia (p.2) (Sâmbătă, 6 februarie 2016, 13:30)

    dion [utilizator]

    Să se răzbune pe europeni ca pe inamici, ca pe cei care au provocat dezastrul de la ei de acasă, ca pe cei care le-au distrus civilizația și felul lor de viață.
    Dar cum percep europenii această situație? Stângiști sau liberali, între care se numără și doamna Merkel, cer o mai mare toleranță, acceptarea unor „cote” mai mari de refugiați, crezând că Europa îi va „umaniza”, va calma inimile lor înfierbântate.
    Europa, inclusiv Germania, și-a uitat propriul trecut. Țările din Europa și-au pierdut voința de a exista, de a rezista, uitând de măreția propriilor State, de Catedrala din Köln cu turla sa impunătoare… A uitat de Dürer, Bach, Beethoven și Wagner, Kant, Hegel, Schopenhauer și Nietzsche.
    O Europă amorfă continuă să-și deschidă porțile celor care urăsc Europa și Germania. În locul echilibrului și măsurii, se instalează ura.
    Pe fundalul creșterii criminalității, naționaliștii ies în stradă, în mulțimi mai mari și mai organizate decât cele de stânga, ale anti-fasciștilor, umaniștilor și predicatorilor toleranței multiculturale.
  • +3 (3 voturi)    
    articol din Izvestia (p.3) (Sâmbătă, 6 februarie 2016, 13:31)

    dion [utilizator]

    Liderii acestor mulțimi vor deveni lideri politici și spirituali ai zilei de mâine și își vor aminti de măreția Germaniei, blestemând Versailles-ul şi Nuremberg-ul. Fascizarea Europei nu va mai părea atunci atât de exagerată – cu atât mai puțin dispariția liberalismului sau a tolerantei Uniuni Europene.
    Europa este ca o fecioară neajutorată aruncată în spinarea unui taur feroce și prost, care o poartă spre un viitor incert. Este acesta sfârșitul Vechii Europe? Sau fecioara se va trezi, va sări de pe spinarea taurului și se va întoarce învăluită în spuma Mării Mediterane, precum Afrodita?
    Rusia urmărește cu atenție.

    http://izvestia.ru/news/601644