PR si propaganda in jurul prezentei navale ruse la Mediterana: o forta "impresionanta" pentru TVR, o etalare "sovietica" de putere pentru Associated Press

de C.I.     HotNews.ro
Joi, 4 februarie 2016, 16:57 Actualitate | Russia Report

Secventa din reportajul TVR
Foto: Captura TVR.ro
Rusia face parada cu navele sale de razboi din largul coastei siriene, unde ii invita pe corespondentii presei internationale de la Moscova in turnee menite sa proiecteze puterea sa maritima si care amintesc de practicile sovietice, scria recent, in urma unui astfel de "tur de presa", agentia internationala Associated Press. Unde au putut vedea romanii un astfel de exercitiu al propagandei militare ruse? La TVR.

In decembrie, Televiziunea publica difuza un "reportaj exclusiv" realizat de vechiul sau corespondent la Moscova, Liviu Iurea. Acesta a fost invitat atunci, alaturi de alti jurnalisti, la bordul crucisatorului "Moscova", nava-amiral a Flotei ruse de la Marea Neagra. Materialul poate fi vazut integral pe site-ul TVR.

La inceputul reportajului, difuzat inainte de Craciun, nava este prezentata drept "elementul central al sistemului de aparare antiaeriana desfasurat de Moscova in Siria. La finalul materialului se precizeaza, insa, ca "imediat dupa Anul Nou, crucisatorul Moskva va fi inlocuit de crucisatorul Varyag - nava-amiral a Flotei ruse din Oceanul Pacific".

  • Materialul este marcat de expresii ce releva efectul acestei vizite asupra jurnalistului: "Armamentul de pe nava este impresionant"; "o adevarata fortareata pe apa". Sunt descrise pe larg capabilitatile navei - ce rachete transporta, ce raza de actiune au, cate sunt si in cate dispozitive de atac sunt amplasate. Dar undeva, spre sfarsit, se mentioneaza si ca "de pe nava nu a fost tras niciun foc de arma si nu a fost lansata nicio racheta in aceasta misiune. Doar asigura logistica si securitatea navelor rusesti din zona si a aviatiei care loveste tinte ale gruparilor jihadiste din Siria."

O vizita similara a fost relatata complet diferit, o luna mai tarziu, de agentia Associated Press. Aceasta noteaza de la bun inceput, intr-un articol din 22 ianuarie ce poate fi citit aici, ca astfel de vizite sunt un exercitiu menit sa demonstreze, intr-o maniera "sovietica," prezenta globala a armatei ruse si sa "proiecteze putera sa navala departe de frontierele" Rusiei.

De aceasta data, corespondentii presei straine de la Moscova au fost dusi pe distrugatorul Kulakov si pe crucisatorul Variag, ce a inlocuit crucisatorul Moskva la inceputul anului. Associated Press ofera contextul necesar - absent in materialul TVR: etalarea de forta a Rusiei avea loc inainte de tratativele de pace ce aceau sa inceapa la Geneva, intre guvernul sirian si opozitie, in conditiile in care, din septembrie, Rusia a sustinut activ operatiunile militare ale guvernului sirian.

  • Tot Associated Press noteaza ca marile crucisatoare ale Rusiei "fac cu schimbul" in largul coastei siriene, "reluand o practica sovietica prin care navele de razboi stau permanent de veghe in Mediterana".

Iar agentia trece in revista dotarile Varyag abia in ultima parte a articolului, pe care il incheie cu o precizare relevanta: "Asemenea [crucisatorului] Moskva, Variag mentine o pozitie apropiata de tarm pentru a ajuta la protectia avioanelor de lupta ale Rusiei, dupa ce Turcia a doborit unul in noiembrie".


Citeste mai multe despre   









9021 vizualizari
  • +27 (39 voturi)    
    Multumita TVR... (Joi, 4 februarie 2016, 16:59)

    ac [utilizator]

    ... nu mai e nevoie de RT sau altele. Presupun ca ia si asta leafa de x mii de coco.
    • -6 (12 voturi)    
      eu zic sa ne calmam un pic (Vineri, 5 februarie 2016, 8:34)

      eu sunt [utilizator] i-a raspuns lui ac

      Presa libera trebuie sa interpreteze cum vrea unul sau altul sau e libera sa prezinte punctul lor de vedere... la fel cum face si HN. Nu inseamna ca daca TVR a spus ca nava respectiva e o forta impresionanta automat asta nu e etalare de tip sovietic... pana la urma asa e. nava respectiva e impresionanta. Sau nimic din ce e rusesc nu poate fi impresionant?!

      Pe de o parte avem pretentia ca suntem tara democrata si ca avem presa libera. pe de alta parte tvr trebuia sa zica ca nava e de kko si ca americanii au nave mai bune ?!

      Sunt pentru politica pro americana, Sunt tanar si nu am nicio nostalgie fata de vremurile cand tara era apropiata de rusia sau de comunism dar nu pot fi de acord cu faptul ca presa din Romania trebuie sa pupe in fund pe unii si sa ii scuipe pe altii indiferent de situatie si context.
      • +7 (7 voturi)    
        În timp ce Hotnews este (Vineri, 5 februarie 2016, 11:27)

        Leul in iarna [utilizator] i-a raspuns lui eu sunt

        o publicație privată care își poate asuma un punct de vedere subiectiv, TVR este o televiziune PUBLICĂ care are OBLIGAȚIA de a fi obiectivă.
        • -3 (5 voturi)    
          si obiectiv cum trebuia sa fie stirea? (Vineri, 5 februarie 2016, 14:44)

          eu sunt [utilizator] i-a raspuns lui Leul in iarna

          ca nava nu e impresionanta ? ca e o mizerie sau chiar butaforie ?!
          • +2 (2 voturi)    
            Așa este, (Vineri, 5 februarie 2016, 16:34)

            Leul in iarna [utilizator] i-a raspuns lui eu sunt

            sunteți tânăr, mai aveți timp să citiți și să vă informați despre cum trebuie să arate o știre obiectivă...
    • -8 (10 voturi)    
      ... (Vineri, 5 februarie 2016, 11:01)

      a.nonim [utilizator] i-a raspuns lui ac

      Si ce trebuia sa spuna TVR? Ca e o coaja de nuca? Asta e adevarul, rusii au tehnica militara suficient de puternica pentru a pune probleme oricui. E un semnal ca trebuie sa fim atenti, nu sa ignoram acest lucru. Corespondentul de presa e un simplu corespondent, nu analist, nu-si permite sa faca mai mult decat sa relateze. De altfel analistii TVR au comentat pe larg expansiunea militara Rusiei.
    • 0 (2 voturi)    
      Apropo, portavioane mai au... (Duminică, 7 februarie 2016, 20:59)

      Dianora [utilizator] i-a raspuns lui ac

      rusii? Auzisem de unul, Kutuzov, dar presupun c-a ruginit demult. Flotele moderne se bazeaza in primul rand pe portavioane nu pe crucisatoare, etc.
      Dar poate le imprumuta chinejii vreunul ca cica ar avea cam 100 pe santiere....
      Uite, sunt draguta si nu intreb de submarine, ca dupa saracul Kursk nu cred ca risca sa scufunde ceva prin mari mai departate ...
      • +1 (1 vot)    
        NU AU NEVOIE! (Miercuri, 10 februarie 2016, 9:21)

        Crioan [utilizator] i-a raspuns lui Dianora

        Da, mjjicii stau prost cu portavioanele, insa realiatea este ca nu au nevoie de asa ceva!
        SUA, UK, Franta - daca u pretentii de putere internationala, au neaparat nevoie de flote si portavioane, insa Federatia Ruznaka se intinde pe doua continent, nu are nevoie de portavioane, ca este deja aproape peste tot! Poate sa atace de oriunde cu avione cu raza medie de actiune, nu trebuie sa le deplaseze aproape de zona de conflict. De aceea nici nu si-au batut capul, precum americanii, cu sisteme avansate de alimentare in zbor - Federatia s einvecineza "cu cine vrea ea", si de acolo poate lansa atacuri impotriva celor ce nu sunt de acord cu aceasta politica ...
  • +10 (12 voturi)    
    Da , uite ce impresionat sunt (Joi, 4 februarie 2016, 17:12)

    silmix [utilizator]

    Rusia:

    https://turkishnavy.files.wordpress.com/2012/04/810.jpg

    Sua:

    https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/5/51/120727-N-VD564-015_-_Maritime_Forces_RIMPAC_2012.jpg
  • +7 (13 voturi)    
    Pai... (Joi, 4 februarie 2016, 17:14)

    midufi [utilizator]

    daca nici psd-ul nu mai sustine protejatul (a se citi tvr), si-au gasit si ei sponsori in est, spre moskva, nu-i asa?
    Ma baieti, trebuia sa mai asteptati pana spre alegeri, sa primiti din nou sprijin masiv de la psd...
    Imi aduc aminte cu neplacere cum erau recitate la tvr, cu respect si voce grava, rostirile si activitatile premierului vvp, si cum erau trunchiate vajnic toate cele spuse de oricine altcineva, inclusiv de la ambasadori, opozitie etc.
  • +13 (21 voturi)    
    dA (Joi, 4 februarie 2016, 17:18)

    Babilou [utilizator]

    Nu am inteles niciodata rolul acestul corespondent, Iurea, ce ne prezinta reportaje "caldutze" de prin Moscova, Siberia, iata ca si despre armata rusa.
    Si mai mult, care nu au legatura directa cu evenimentele curente.
    Nu vad sa aiba corespondenti la Paris, Londra sau NY.
    Chiar si Scanteia pe vremuri avea corespondenti: parca Paul Diaconescu la Paris si C-tin Alexandroaie la New York, din ce-mi amintesc.
  • +11 (19 voturi)    
    Corespondent (Joi, 4 februarie 2016, 17:43)

    DanMiclea1 [anonim]

    Corespondentul Liviu Iurea este "contaminat". Trebuie gasit alt om
  • -16 (26 voturi)    
    Corect (Joi, 4 februarie 2016, 18:55)

    Taras Bulba [utilizator]

    Armament si echipament senzational au doar exceptionalii de americani.

    Hotnews, sunteti RIDICOLI
  • +9 (11 voturi)    
    Televiziunea va disparea (Joi, 4 februarie 2016, 19:51)

    JohnR [utilizator]

    De ce suntem obligati sa platim pentru aceasta televiziune? Tot mai multa lume va trece pe internet, cu continut on demand. Eu ma uit la ce vreau eu, nu la ce vreti voi. Desfiintarea.
  • -9 (15 voturi)    
    Rusine TVR! (Joi, 4 februarie 2016, 22:13)

    echidistantul_ [utilizator]

    Trebuia sa faca TVR-ul un reportaj pe fregatele romanesti cumparate pe bani grei de la fier vechi dupa ce britanicii le-au casat.
    Si retehnologizate pe bani si mai grei de britanici.
  • +3 (7 voturi)    
    TVR ? (Vineri, 5 februarie 2016, 2:22)

    Dodel540 [utilizator]

    Calm baiatul. Nu se mai uita nimeni la TVR de mult timp. Poate doar la meciuri
  • -9 (11 voturi)    
    aucontrabalansat (Vineri, 5 februarie 2016, 8:18)

    xanti [utilizator]

    Posturile de stiri pro USA care trambiteaza zionic despre scut,fregate de 2 lei si alte minuni.
    Daca Digi24 ar avea corespondent la Moscova cum credeti ca ar arata stirile oare nu exact la fel ca doar nu transmite ala de acolo fara voia tatucului.
    Prea faceti din tantar armasar.
  • 0 (2 voturi)    
    CIN'S-ASEAMANA S'ADUNA (Sâmbătă, 6 februarie 2016, 22:15)

    iodixit [utilizator]

    RUSII SINT HOTI SI MINCINOSI. LIVIU IUREA?