UPDATE Lavrov: Moscova, ingrijorata de intarirea NATO langa granitele ei / Rusia va refuza orice negocieri privind returnarea Crineii / Ce declaratii a mai facut ministrul rus de externe in conferinta sa anuala

de G.S.     HotNews.ro
Marţi, 26 ianuarie 2016, 10:05 Actualitate | Russia Report

Sergei Lavrov
Foto: Captura YouTube
Actiunile Rusiei in Siria au ajutat la schimbarea in bine a situatiei in tara, a declarat marti ministrul rus de externe, Sergei Lavrov.  In cadrul traditionalei sale conferinte anuale, Lavrov a atins mai multe subiecte precum prezenta NATO la granitele sale, criza refugiatilor sau Crimeea.

“Actiunile Fortelor Aeriene Ruse … au ajutat vizibil la schimbarea cursului evenimentelor in Siria”, a spus Lavrov intr-o conferinta de presa.  “Ca rezultat, acum tabloul evenimentelor este semnificativ mai clar”, a spus el.  

“A devenit clar cine lupta cu teroristii, cine actioneaza drept complici, cine incearca sa-i foloseasca pentru scopurile lor unilaterale, egoiste”, a sustinut ministrul rus de externe. 

Lavrov a spus si ca unii dintre cei care participa la procesul de pace din Siria s-au comportat capricios, intr-o maniera inacceptabila, refuzand sa negocieze.

Ce declaratii a mai facut Lavrov: 

- Rusia refuza sa tina orice fel de negocieri privind returnarea Crimeii  

- Disputa teritoriala cu Japonia este imposibil de rezolvat pana cand Tokyo nu recunoaste in mod formal cum s-a incheiat Al Doilea Razboi Mondial  

- Investigatia condusa de un judecator britanic privind moartea lui Alexander Litvinenko va complica serios legaturile intre Moscova si Londra

- Exista informatii ca militantii Statului Islamic se folosesc de regiunea Pankisi Gorge din Georgia pentru antrenamente 

- Moscova nu i-a cerut presedintelui sirian Bashar al-Assad sa renunte la putere, nici nu i-a oferit azil politic

- Moscova este ingrijorata de intarirea NATO de-a lungul granitei rusesti 

- Ucraina este o ruta instabila pentru exportul gazului rusesc catre Europa 

- Moscova nu vrea sa ia inapoi refugiatii care au trecut in Norvegia dinspre Rusia 

- Este imposibil de ajuns la un acord de pace in Siria fara kurzi implicati in procesul de negociere 

- Este vital sa nu se repete greselile facute cu Iranul in cazul Coreii de Nord 

- Proiectul gazoductului Nord Stream-2, ce ar putea fi realizat impreuna cu Germania, ar fi benefic si pentru Rusia si pentru Europa 

- Rusia nu va accepta ca Occidentul sa o pedepseasca pentru ca desfasoara o politica externa independenta 

- Europa se confrunta cu o serie de provocari serioase, inclusiv problema migrantiei si votul privind Brexit-ul


Citeste mai multe despre   











Citeste pe Stirile ProTV

​VIDEO Ororile de la orfelinatul "Sfanta Maria". Din cauza chinurilor la care au fost supuse, fetele au afectiuni ale sanilor

Batute, agresate verbal si sedate in exces, copilele s-au trezit cu multiple afectiuni ale sanilor, din cauza pastilelor pe care erau obligate sa le inghita, spun procurorii.
2627 vizualizari
  • +19 (23 voturi)    
    i-au murit laudatorii (Marţi, 26 ianuarie 2016, 10:11)

    snowflake [utilizator]

    asa ca se lauda singur
    • +9 (13 voturi)    
      puternic mesaju' (Marţi, 26 ianuarie 2016, 15:56)

      red army [anonim] i-a raspuns lui snowflake

      1. Nu dati Crimeea inapoi(si Sevastopolul) , ok. Rubla va ajunge cat moneda aia din botswana.

      2.Asa zisa politica independenta de restul lumii civilizate va aduce Rusiei numai sanctiuni.
      Cetateni ai Rusiei, asteptati-va la o inflatie puternica.

      3.De ce ti-e frica de aia nu scapi, Rusia este o federatie din care, foarte curand , o serie de state vor iesi.( vorbim de state care se simt mai bine fara Federatia Rusa):Krasnoyarsk, Iakutsia,Irkutsk, Ciuhotka si Tyumen.
      Nu se poate sa tii la infinit pe munca ta o sleahta de pehlivani care se joaca de-a imperiul.
  • +5 (15 voturi)    
    Dar despre cursul istoriei in Ucraina, nimic? (Marţi, 26 ianuarie 2016, 10:50)

    pedepsitorul [utilizator]

    - sau despre usile trantite in nas Rusiei dupa inplicarea acesteia in Ucraina...
    - sau despre interesele care au manat Rusia in a interveni in Siria, nimic?
    - sau despre provocarile la granite Turciei nu spunem nimic?
    - sau despre implicarea in politica interna fata de presedintele Siriei?

    Nici-un lucru bun nu poate fi apreciat pentru ca reusiti sa le eclipsati cu tot felul de alte nenorociri!
  • +12 (18 voturi)    
    Auzi tu: (Marţi, 26 ianuarie 2016, 11:17)

    pedepsitorul [utilizator]

    - Rusia nu va accepta ca Occidentul sa o pedepseasca pentru ca desfasoara o politica externa independenta


    Sa spumen clar :

    POLITICA INDEPENDENTA DE ORICE TRATAT INTERNATIONAL + IMIXTIUNE IN POLITICA INTERNA etc
    • +1 (7 voturi)    
      pai..asa se justifica gardul electric (Marţi, 26 ianuarie 2016, 13:49)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui pedepsitorul

      de la Kiseleff..si magiunov sta ascuns in "umbra" lui
  • +12 (16 voturi)    
    ce tupeu pe post-sovietic (Marţi, 26 ianuarie 2016, 12:06)

    AliKimiku [utilizator]

    Deci individul numeste anexarea unor teritorii apartinand altei tari , adica Crimea, si mentinerea unei stari de razboi pe teritoriul altora, adica Donbass. - o politica externa independenta pentru care nu trebuie sa fie pedepsiti.
    Ca si cum Rusia ar suferi sanctiuni fiindca a intervenit in Siria nu pentru mizeria din Ucraina.
    Tot pe principiul asta Hitler nu a fost pedepsit cand a desfiintat Cehoslovacia sau cand a anexat Austria. Pana la urma doar avea o politica externa independenta.
    • -15 (17 voturi)    
      Hitler (Marţi, 26 ianuarie 2016, 13:03)

      cu5clase [utilizator] i-a raspuns lui AliKimiku

      , austriac, a anexat Austria ? :))) Ia vezi pe harta unde e Rusia plasata, si bate mai usor in tastatura.
      • +8 (8 voturi)    
        Anexeaz-o pe (Marţi, 26 ianuarie 2016, 14:21)

        valli [utilizator] i-a raspuns lui cu5clase

        Da bre, desi era austriac n-avea voie sa anexeze nimic, ce nu-tie clar? Nu stii ca era cancelarul Germaniei? Unde ai invatat istoria?
        • -2 (2 voturi)    
          Mai citeste... (Marţi, 26 ianuarie 2016, 21:15)

          Burebista 12 [anonim] i-a raspuns lui valli

          Germania nu a..''anexat '' Austria in 1938. Daca nu stii Anschluss= legatura, aderare. Si pentru cultura ta generala, Austria a vrut sa se uneasca cu Germania inca de la 1918 dar...puterile invingatoare au blocat demersul.
          Sa stii ca cititul ''nu dauneaza grav sanatatii''!!
          • +1 (1 vot)    
            A vrut Austria unirea? (Miercuri, 27 ianuarie 2016, 9:43)

            Daniels22026 [utilizator] i-a raspuns lui Burebista 12

            Cum sa vrea Austria unirea?! De ce nu s-a unit pana acum cu Germania Federala sau cu Germania reintregita?! Pentru ca nu vrea. E atat de simplu si evident.

            Domnule Burebista, mai lasati-ne cu inventiile propagandistice. Vremea mafiotilor ca dumneavoastra a apus demult.
      • +2 (2 voturi)    
        termina macar 8 clase (Marţi, 26 ianuarie 2016, 22:49)

        AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui cu5clase

        si ai grija mare la istorie.
  • +13 (13 voturi)    
    urat (Marţi, 26 ianuarie 2016, 12:36)

    Radu LI [anonim]

    Ca de obicei, marea Rusie se comporta ca un golan care ameninta fura si bate.
    • +9 (11 voturi)    
      cum e turcul si pistolul (Marţi, 26 ianuarie 2016, 13:26)

      mrness [utilizator] i-a raspuns lui Radu LI

      Acu' sincer, doar nu te asteptai la altceva de la o sleahta de KGB-isti?!?
  • +11 (13 voturi)    
    Rubla (Marţi, 26 ianuarie 2016, 13:01)

    CititorulComentator [utilizator]

    Cu Rubla ce face Javrov? Ca n-o vrea nimeni...
  • +8 (10 voturi)    
    Ce costum ieftin (Marţi, 26 ianuarie 2016, 13:02)

    CititorulComentator [utilizator]

    Chiar asa rau a ajuns rubla? lol
  • +9 (11 voturi)    
    Cum vine asta? (Marţi, 26 ianuarie 2016, 14:27)

    sile [anonim]

    Iei bucati din teritoriile unui vecin si ti se pare amenintator ca alti vecini isi alerteaza trupele?
  • -6 (10 voturi)    
    Lavrov (Marţi, 26 ianuarie 2016, 16:06)

    alexandru [anonim]

    Lavrov a dat dovada de oinalta diplomatie, de fiecare data...
    • +1 (1 vot)    
      Da (Miercuri, 27 ianuarie 2016, 9:52)

      Daniels22026 [utilizator] i-a raspuns lui alexandru

      Rusia are numai dusmani, in toate punctele cardinale. Si toate popoarele din imperiu isi freaca mainile anticipand scaparea de sub cizma ruseasca. Iar rusii pun traditional mana pe bata cand le este foame,caci nu prea ii duce capul cum sa-si procure hrana.

      E mare diplomatia lui Putin si Lavrov!!! Au dusmani peste tot, iar ei isi cauta onoarea prin Siria. O sa le repereze rusul infometat onoarea tuturor oligarhilor diplomati, cat de curand. Se apropie ceasul cutitelor lungi.