Vladimir Putin a promulgat legea ce prevede ca hotararile CEDO sunt valabile doar daca vrea curtea constitutionala din Rusia

de G.S.     HotNews.ro
Marţi, 15 decembrie 2015, 13:50 Actualitate | Russia Report

Vladimir Putin
Foto: Facebook/ Vladimir Putin European Support
Presedintele Vladimir Putin a promulgat o lege ce permite Curtii Constitutionale sa decida daca se implementeaza sau nu hotararile curtilor internationale pentru drepturile omului.  

Legea, publicata marti pe site-ul guvernului, permite curtii rusesti sa rastoarne decizii ale Curtii Europene pentru Drepturile Omului din Strasbourg (CEDO) daca le considera neconstitutionale. 

Organizatia Human Rights Watch a spus ca legea este menita sa impiedice victimele incalcarilor drepturilor omului din Rusia sa-si gaseasca dreptatea la organismele internationale.  

Decizia vine in contextul in care in 2014 CEDO a decis ca Rusia sa plateasca 2,09 mld. dolari actionarilor defunctei companii petroliere Yukos. Pe langa CEDO, Curtea de arbitraj de la Haga a hotarat ca Rusia sa plateasca despagubiri de circa 50 mld. dolari. 

Verdictele pun o presiune financiara suplimentara pe Moscova, ce se lupta cu scaderea veniturilor din cauza caderii preturilor petrolului si sanctiunilor occidentale.  

CEDO a anuntat anterior ca a primit 218 plangeri impotriva Rusiei in 2014 si ca a decis in 122 de cazuri ca Moscova a violat Conventia Europeana a Drepturilor Omului, inclusiv in cazul deportarilor de cetateni georgieni din 2006 si in cazurile in care acuzatii au fost tinuti in custi de metal in timpul audierilor de la tribunal.  

Legea actuala a fost aprobata de parlament saptamana trecuta, iar Putin a promulgat-o luni.


Citeste mai multe despre   











[P] JYSK Romania plateste 15 lei / zi pentru tichetele de masa ale angajatilor sai

JYSK Romania, parte a grupului scandinav JYSK Nordic, unul dintre cei mai mari retaileri de mobilier si decoratiuni interioare din Europa, a majorat, incepand cu data de 1 decembrie 2016, valoarea tichetelor de masa acordate angajatilor sai. Astfel, valoarea nominala a unui tichet de masa a ajuns la 15 lei, suma maxima prevazuta de lege.
5122 vizualizari
  • +1 (7 voturi)    
    ioi... (Marţi, 15 decembrie 2015, 14:14)

    ..13 [utilizator]

    Badica asta este mortal rau de tot!

    Desigur ca a facut totul posibil sa fie ipi acolo, pi langa ZIua Internationala a Drepturilor Omului!

    Auzi la el - drepturile omului sunt de fapt hotarata numai si numai in Russia - ocii ciornai...

    Occidentalii astia rai si capitalisti nu stie ei cum este cu drepturile astea - numai tzarul stie mai bine! Slava lui!

    Va spui sincer ca dupe Rusia, la CEDO, urmatoarea tara care ocupa locul 2 cu mare cinste este Romania. Oare de ce???

    No, sper ca o sa reusim in cativa anisori sa scapam si de locul asta de la CEDO! De la retrocedari,in special, ni se trage - oare de ce??? ANi/DNA stiu de ce!!!!
    • +3 (3 voturi)    
      Ptr CEDO noi dam banii nu politicienii corupti :( (Marţi, 15 decembrie 2015, 15:01)

      liviul2006 [utilizator] i-a raspuns lui ..13

      Asta e o mare problema. Ar trebui sa fie judecate/executate si persoanele responsabile din politica, nu doar Statul !

      De ce sa platim tot noi, iar iresponabilii astia veseli sau neveseli sa isi invarta banii furati cu lopata ?
    • 0 (4 voturi)    
      Numai politicienii mai sunt surprinsi (Marţi, 15 decembrie 2015, 15:12)

      sile [anonim] i-a raspuns lui ..13

      Cred ca politicienii sunt singura "specie" de pe planeta care n-a inteles ca rusii participa la tratatele internationale doar atat cat le convine.

      Si nu e de mirare. Atata timp cat restul lumii se prezinta ca o multime de state independente, Rusia le poate domina in negocieri directe (sau subterane). Nimic nu infurie Rusia mai mult ca organizatii gen NATO sau UE sau tratate gen TTIP. Pentru ca face mult mai grea aplicarea tacticii "dezbina si cucereste".
  • +4 (4 voturi)    
    Mda (Marţi, 15 decembrie 2015, 15:09)

    mihai.mihaita [utilizator]

    Organizatia mondiala a destramarii societatilor. Dam drepturi si celor care le-au incalcat prin crima!

    Cum
    Este posibil ca un criminal sa castige la CEDO 1 milion de euro? De ce? Pentru ca guvernul UK nu i-a adus pizza cum ceruse el. Criminal, cere viata de lux!
    CEDO are partea ei de legi insa peste 70% sunt aberatii! In cazut exploatarii muncitorilor din tarile sarace pentru marile corporatii? Acolo de ce nu intervin? A, uitasem, corporatiile sponsorizeaza 100% CEDO...

    Daca traim dupa CEDO, criminalii, hotii au mai multe drepturi!

    Sper ca legea ocuparii unei locuinte sa nu ajunga. O lege impusa de CEDO cu ajutorul UE!

    Intra aurolacul in casa! Il dai afara dupa ce ai hotarare in instanta! Domne nu e corect sa-l arunci in strada ca pe un animal, spun cei de la CEDO...
  • 0 (4 voturi)    
    Mujicul Impotriva Lumii (Marţi, 15 decembrie 2015, 16:17)

    Locke Lamora [utilizator]

    Drama comica cu Bursucu Atomic in rolul principal.
  • +1 (5 voturi)    
    pai (Marţi, 15 decembrie 2015, 17:10)

    Incomod [anonim]

    nici SUA nu recunosc Tribunalul Penal International... si acolo-i vorba de fapte penale... gen redneck-ul ala care l-a omorat pe Teo Peter ai apoi a fost condamnat sa tunda iarba vreo doua ore in fata tribunalului in State... dar ma rog ce-i permis americanilor nu-i permis fraierilor... numa ca fraierii se mai trezesc cateodata... :)
    • +1 (5 voturi)    
      Nu stiu daca sesizezi diferenta (Marţi, 15 decembrie 2015, 17:38)

      sile [anonim] i-a raspuns lui Incomod

      Nu recunosc TPI e una. Inca n-am ajuns sa bagam statele cu forta in diverse tratate sau conventii. Dar Rusia e membru CEDO. Cum poti face parte dintr-o organizatie, dar sa nu-i aplici directivele?