VIDEO Schimb dur de replici intre purtatorul de cuvant al Departamentului de Stat si corespondenta Russia Today: Intrebari ridicole, ar trebui sa va fie jena

de R.M.     HotNews.ro
Vineri, 11 decembrie 2015, 12:21 Actualitate | Russia Report

Gayane Chichakyan
Foto: Captura YouTube
Tensiunile dintre Washington si Moscova legate de conflictul din Siria au dat nastere la un schimb dur de replici intre purtatorul de cuvant al departamentului american de Stat si o ziarista a televiziunii Russia Today, scrie AFP.

John Kirby a acuzat-o pe corespondenta televiziunii rusesti, Gayane Chichakyan, ca pune intrebari "absolut prostesti" in momentul in care aceasta punea intrebari insistente despre pozitia americana legata de prezenta trupelor turcesti in Irak.

Diplomatia americana organizeaza in fiecare zi un lung briefing, difuzat in direct la televiziune si pe internet, care ofera un tur de orizont complet asupra crizelor mondiale in care Washingtonul are un cuvant de spus: zeci de ziaristi acreditati - americani, europeni, asiatici sau arabi - dialogheaza cu purtatorul de cuvant intr-o atmosfera cel mai adesea amicala.

Dar joi, ziarista Russia Today, care participa in mod regulat la conferinte, a revenit de mai multe ori asupra intrebarii daca Washingtonul "aproba" sau nu prezenta militara turca in nordul Irakului, fara permisiunea Bagdadului.

Departamentul de Stat a afirmat in aceasta saptamana ca cele doua tari aliate cu SUA trebuie sa rezolva intre ele acest diferendum si a refuzat sa se pronunte pentru o parte sau alta.

"O alta intrebare ridicola. De cate ori sa spunem ca nu e treaba noastra?", a replicat Kirby, la revenirile insistente ale ziaristei.

"Nu pot sa cred ca nu va e jena sa adresati aceste intrebari. Ar trebui sa va uitati la aceste intrebari si aproape sa radeti de dvs, nu? E absolut nebunesc!", a adaugat acesta, vizibil enervat.

In conditiile in care Gayane Chichakyan insista asupra faptului ca SUA par indiferente in fata prezentei trupelor rusesti in Irak, John Kirby a ridicat tonul.

"Observ ca RT pune foarte rar intrebari dificile propriului dvs. guvern", a spus el.

"Aici, la departamentul de Stat, puteti veni sa puneti ce intrebari vreti. Si puteti fi oricat de acuzatori in aceste intrebari, unele dintre ele complet ridicole", a continuat Kirby.

"Ce intrebare era ridicola, domnule? (...) Pentru care ar fi trebuit sa imi fie jena?, a replicat calm ziarista, inainte ca purtatorul de cuvant sa incheie briefingul.



Citeste mai multe despre   









22722 vizualizari
  • -10 (66 voturi)    
    Ca un proamerican ce sunt... (Vineri, 11 decembrie 2015, 12:44)

    Gheorghescu [utilizator]

    constat ca mr. Kirby a dat-o-n bara.
    E si cam naspa sa explici ce fac dragii tai aliati turci care-i toaca pe kurzi pe teritoriul Irakului. Cum ii toaca si rusii pe turcomani si alti inamici ai lui Al-Assad pe teritoriul Siriei.
    • +30 (44 voturi)    
      Pai tocmai asta e (Vineri, 11 decembrie 2015, 13:41)

      sile [anonim] i-a raspuns lui Gheorghescu

      De ce sa explici? Doar nu e SUA arbitrul relatiilor dintre Turcia si Irak. Cred ca Rusia e singura tara de pe planeta care crede sincer ca pana si Soarele ar trebui sa-i ceara voie sa rasara.
    • +13 (29 voturi)    
      varza (Vineri, 11 decembrie 2015, 14:05)

      cikician [utilizator] i-a raspuns lui Gheorghescu

      in primul rand, turcaletii sunt acolo la cererea kurzilor. ai auzit si tu ceva asa din mers, ca turcii si kurzii se "bat" si ai postat si tu ca sa arati ca si tu esti "informat". kurzii sunt impartiti si ei pe factiuni, iar aia din Irak sunt in relatii bune cu AKP-ul lui Erdogan
      • +10 (14 voturi)    
        Pai cum ar fi....? (Sâmbătă, 12 decembrie 2015, 6:29)

        newlook [utilizator] i-a raspuns lui cikician

        "in primul rand, turcaletii sunt acolo la cererea kurzilor"

        Ultima data cand am cercetat, kurzii nu aveau un stat. Si atunci rasare intrebarea fireasca:

        Cum ar fi ca ungurii sa-si plimbe armata prin Covasna .... la cererea secuilor ? Aud?
        • 0 (8 voturi)    
          De parca n-ai sti (Sâmbătă, 12 decembrie 2015, 10:30)

          sile [anonim] i-a raspuns lui newlook

          Ar fi ca si cum Rusia si-ar plimba armata prin Georgia sau Crimeea.

          Diferenta fiind ca in cazurile astea minoritatile traiesc bine-mersi, deci nu exista un motiv de interventie, in timp ce in Irak, kurzii sunt asediati de ISIS fara ca statul Irakian sa-i poata ajuta.
  • +35 (61 voturi)    
    Stim modelul de la Antena 3 (Vineri, 11 decembrie 2015, 12:52)

    Idealistu [utilizator]

    Aceeasi atitudine si RT si A3, ca pregatirea "reporterilor" se face dupa acelasi manual de dezinformare.
  • +27 (35 voturi)    
    Predictably irrational (Vineri, 11 decembrie 2015, 12:54)

    cenzuratul [utilizator]

    Pun pariu ca acest articol va genera un comentariu de la Mazeta.
  • -11 (57 voturi)    
    . (Vineri, 11 decembrie 2015, 13:03)

    Bazil.the.3rd [utilizator]

    Intrebare absolut legitima . Aparent trupe straine sunt ok in unele cazuri si deloc ok in altele.
    US nu va raspunde clar la asta,pentru ca dublustandard'n corectitudine politica sunt cool...inca.
    • +16 (30 voturi)    
      Ce treaba are SUA sa aprobe sau nu (Vineri, 11 decembrie 2015, 13:48)

      Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui Bazil.the.3rd

      Trupe turcesti in Irak. Tara are un guvern legitim care, in cel mai rau caz, poate cere ajutor Americanilor. Pana atunci intrebarea ramane idioata. Arata mentalitatea rusnaca prin care ei trebuie sa dea voie sau nu unei tari independente sa faca o manevra fata de o alta tara independenta. Cum era in vremea tratatului de la Varsovia. PS Bazil scrii agramat pentru ca traduci greu comunicatele din rusa sau datorita cunostiintelor limitate de limba Romana? (intrebare inteligenta si legitima :-))))))
      • -1 (11 voturi)    
        De ris (Sâmbătă, 12 decembrie 2015, 4:24)

        Ivan T. Turbinka [anonim] i-a raspuns lui Bogdan_100

        Sa scrii

        "cunostiintelor"

        si sa rizi de altii ca ar fi agramati si ca ar avea CUNOSTINTE (cu un singur I, maistre Bogdan_100) limitate de limba romana, asta chiar ca e de tot risul.
        • -2 (10 voturi)    
          bravo (Sâmbătă, 12 decembrie 2015, 6:46)

          giigi [utilizator] i-a raspuns lui Ivan T. Turbinka

          ja d'aici niste copeici, dute si bea un samagon.
      • 0 (12 voturi)    
        Mai baiete, (Sâmbătă, 12 decembrie 2015, 6:30)

        newlook [utilizator] i-a raspuns lui Bogdan_100

        Ala a intrebat care-i atitudinea SUA vis-a vis de... nu daca SUA au dat aprobari. Intelegi diferenta?
        • +4 (6 voturi)    
          Iar te faci ca nu intelegi (Sâmbătă, 12 decembrie 2015, 10:32)

          sile [anonim] i-a raspuns lui newlook

          SUA au spus clar ca e o problema regionala, care trebuie rezolvata intre partile implicate, in timp de reporterita (aia, btw) a continuat sa repete aceeasi intrebare.
          • +2 (4 voturi)    
            problema regionala (Sâmbătă, 12 decembrie 2015, 14:41)

            Gustav555 [utilizator] i-a raspuns lui sile

            Ucraina-Rusia este o problema regionala? Ca aici americanii si-au dat foarte mult cu parerea.
            • 0 (0 voturi)    
              Problema regionala este (Duminică, 13 decembrie 2015, 2:46)

              StefanV [anonim] i-a raspuns lui Gustav555

              Ca atunci cand rusii au intrat inUcraina, RT nu l-a intrebat pe Putin ce parere are.
    • +6 (16 voturi)    
      Cand esti atacat... (Vineri, 11 decembrie 2015, 15:59)

      Dianora [utilizator] i-a raspuns lui Bazil.the.3rd

      de pe teritoriul unui stat vecin iar conducerea acelui stat nu e in stare sa se impuna in zona si sa asigure securitatea granitelor de atacuri venite de pe teritoriul sau, cred ca esti indreptatit sa te aperi. O permite si dreptul international. Or, nici sefii de la Bagdad nici cei de la Damasc nu par in stare sa impiedice atacurile trupelor teroriste de pe teritoriul lor.
  • -6 (32 voturi)    
    Intrebari ridicole, sau dificile? (Vineri, 11 decembrie 2015, 13:15)

    Luchian [utilizator]

    Exista o coalitie condusa de US. Un membru al coalitiei refuza sa raspunda cererilor guvernului Iraqian de a-si retrage trupele, sutele de soldati si zecile de tancuri de pe teritoriul Irakului, pentru care Turcia n-are aprobare. N-are aprobare, a incalcat spatiul terestru Irakian pentru mai mult de 17 secunde, iar la somatiile repetate ale guvernului Irakian, raspunsul este urmatorul: "nici nu intra in discutie sa ne retragem armata de pe teritoriul Irakului". Poate daca pilotul rus ar fi raspuns la fel la somatii l-ar fi lasat in pace si n-ar fi doborat avionul?
    Apoi vine o jurnalista, o copila aproape, care si-a pastrat foarte bine calmul in fata oficialului american a carui dispozitie sa raspunda se vede din prima clipa, si pune niste intrebari simple. Ce fac Statele Unite in privinta Turciei, pe care ei au adus-o in coalitia lor, si acum isi face de cap in Irak? Poate ar putea sa o convinga ei, daca pe guvernul Irakian nu pune prea mare pret. Sau poate turcii ii ignora si pe americani? Le-au cerut acum cateva saptamani sa-si inchida granita cu Siria. Ce au facut? Au spus ca nu se poate... din grija pentru refugiatii sirieni. Ce suflet mare...
    Si... era ridicola intrebarea jurnalistei? Domul raspunde singur despre ce l-a deranjat la intrebare: "Nu puneti niciodata intrebari dificile conducerii ruse". Nu era ridicola se pare, era doar dificila. Ce nota ar putea primi raspunsurile oficialului in contextul dat. Doamna, sau domnisoara jurnalist s-a comportat ca un profesionist. Domnul oficial american s-a purtat in mod profesionist?
    Domnilor jurnalisti care ati scris articolul, cum v-ati fi simtit daca erati in acea incapere. Presupun ca ati fi stat in locurile jurnalistilor si nu in spatele oficialului american...
  • +8 (32 voturi)    
    Hai cu trolii (Vineri, 11 decembrie 2015, 13:18)

    deville2010 [utilizator]

    1,2,3 si...
  • +5 (23 voturi)    
    Exact ca la televiziunea RT Romania!!!! (Vineri, 11 decembrie 2015, 13:50)

    Prea_Tarziu [utilizator]

    Fie nu stie sa se exprime in engleza fie era drogata. Daca nu ai intrebari, nu intreba! Daca nu stii engleza vorbeste in rusa cu traducatori! Intr-adevar nu pot sa nu remarc asemanarea cu RT Romania la stiul intrebarilor! Exact aceleasi intrebari de 10-20 de minute in care nu se zice nimic la obiect si prinde cretini, exact ca la televiziunea RT Romania!!!
  • +8 (18 voturi)    
    Jurnalism, Turcia-Irak, Turcia (Vineri, 11 decembrie 2015, 14:32)

    clarvision [utilizator]

    Nu prea mă pricep la jurnalism, dar cred că nici cucoana în cauză: când vii cu o afirmație, trebuie să ai cel puțin o sursă în spate, ca să nu zic 3. Când a zis tipul că nu știe despre ce zice, trebuia să-i prezinte dovezile. Nu a făcut-o, s-a auto descalificat.

    Cât despre conflictul turco-irakian, mi se pare corect să își rezolve între ei disputele, iar dacă nu se ajunge la un acord, să se ia măsuri la nivel UN sau de coaliție.

    Pe de altă parte, turcii sunt probabil un fel de ruși-chinezi, profită de status-quo că sunt acolo și aia e. S-ar putea să fie mai greu de rezolvat disputele când ai un astfel de coechipier, inclusiv pentru SUA.
  • +15 (17 voturi)    
    esenta democratiei (Vineri, 11 decembrie 2015, 14:44)

    Nevermind [utilizator]

    Poti pune ce intrebari vrei. Raspunsul insa este optional.
  • -6 (32 voturi)    
    Respect pentru jurnalista (Vineri, 11 decembrie 2015, 15:47)

    Luchian [utilizator]

    Ultimele cuvinte ale jurnalistei au aratat un lucru care poate scapa cu vederea.
    "Care din intrebarile mele a fost ridicola, domnule?"
    Fiind vizibil coplesita de emotii, a gasit totusi forta sa raspunda cu mult calm si cu ... respect.
    Mult respect pentru dansa.
    La replicile domnului oficial american s-ar putea potrivi americanismul "no comment".
    Si care este schimbul dur de replici?
    • +2 (18 voturi)    
      Respectul unui trol pt o troala (Vineri, 11 decembrie 2015, 20:12)

      Locke Lamora [utilizator] i-a raspuns lui Luchian

      Te scarbesti.
      • +1 (9 voturi)    
        Pai daca el e trol (Sâmbătă, 12 decembrie 2015, 11:14)

        potaissa [utilizator] i-a raspuns lui Locke Lamora

        tu ce esti? Cum te-ai numi tu? Un democrat adevarat? Hai du-te.........
  • +2 (16 voturi)    
    Calm... calm... (Vineri, 11 decembrie 2015, 18:25)

    Reticentul [utilizator]

    Jurnalistii, fie rusi fie americani, sunt nationalisti si pun intrebari incomode celeilalte parti. Toti jurnalistii fac asa, cu exceptia unor jurnalisti romani. Problema pe care vad ca o ignora toata lumea este ca statul independent Irak a cerut ajutor Rusiei si a incheiat cu aceasta un tratat de ajutor si asistenta militara. Minoritatea kurdo-turcmena a cerut si ea ajutor si armata turca a sarit in ajutor pe teritoriul unui stat independent, contra vointei acelui stat, cam cum au facut rusii in Ucraina. Asa ca intrebarea din spatele intrebarii jurnalistei suna cam asa: ce va face SUA daca armata irakiana (bine garnisita cu omuleti verzi si tehnica militara rusa, in baza tratatului bilateral) va ataca si distruge trupele turce de pe teritoriul irakian. Intr-o actiune de aparare legitima a teritoriului national. Iar la asta purtatorul de cuvant a ramas fara cuvinte.
  • +1 (21 voturi)    
    nato (Vineri, 11 decembrie 2015, 19:34)

    Octavian [anonim]

    Turcia e membru NATO, iar acțiunile ei afectează toți membrii alianței, inclusiv SUA. Întrebarea e cât se poate de firească.
    În plus, politicianul a răspuns ca un adevărat bădăran
  • +1 (17 voturi)    
    RT - US 1-0 (Vineri, 11 decembrie 2015, 20:49)

    LEC [anonim]

    RT castiga si ia 3 puncte
    Ce sa raspunda domnul US ? Risca sa-si piarda slujba , asa ca , mai bine a luat-o pe miriste ,
    poate, poate RT ii pierde urma ; dar iarasi a gresit , pentru ca rusoaica conectata la GPS-ul rusesc , l-a gasit.
    Draga cititorule,
    Fii convins , ca aliatul de azi , ti-o va trage la prima ocazie cand interesul lui o cere.
    Fii convins ca dusmanul de ieri , poate deveni aliatul de maine
    Si tot asa..
    • -1 (3 voturi)    
      HAHAHA (Sâmbătă, 12 decembrie 2015, 12:26)

      Costin [anonim] i-a raspuns lui LEC

      Asa e, si-n toate astea exista o constanta: Rusia ti-o trage constant, si cand ti-e prietena si cand ti-e dusman.
      Si ca lamurire: "domnul US" raspunsese la intrebare, doar ca o idioata dresata la scoala democratiei rusesti, unde libertatea (si intrebarile) sunt dictate de la centru, o adresa in continuare, stiind cu buna stiinta, si chiar dorind sa fie enervanta. Hai sa schimbam ordinea mondiala a bunului simt si dialogului, cu ordinea ruseasca a lucrurilor, unde cand nu-ti convine raspunsul, iei sticla goala de vodca si o spargi in capul interlocutorului.
  • +1 (17 voturi)    
    Observație (Vineri, 11 decembrie 2015, 22:06)

    Nyk1 [utilizator]

    Cum se face că RT are cele mai frumoase dintre reporterițe, iar Departamentul de Stat cei mai necredibili dintre mincinoși?
    • +4 (12 voturi)    
      :) (Vineri, 11 decembrie 2015, 23:34)

      ampersand [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      Si Anna Chapman era o "reporterita" frumoasa, nu? :P
    • -1 (3 voturi)    
      RT sa aiba grija sa-si pastreze reporterii (Sâmbătă, 12 decembrie 2015, 12:30)

      Romania, tara pomanagiilor [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      Frumosi sau urati, reporterii de la RT isi dau demisia fiindca li se acreste de propagat minciunile lui Putin toata ziua.

      http://www.theguardian.com/media/2014/jul/18/mh17-russia-today-reporter-resigns-sara-firth-kremlin-malaysia
  • 0 (8 voturi)    
    ce pacat (Sâmbătă, 12 decembrie 2015, 0:57)

    ..13 [utilizator]

    ...ca nu i se vedea fata jurnalistei cand i se raspundea la final - cred ca se putea citi fata verde sub fardul acoperitor - make-upul tunat cu multa gratie...

    Deci se pot pune intrebari in USA, se poate intra la State Department, dar primeste ceea ce ceri - a fost o mica demonstratie de dresura la State Department...

    Lovely!
    Acum nu stiu pozitia rusilor, dar oare mai are importanta???
  • -1 (9 voturi)    
    Purtatorul de cuvint are dreptate (Sâmbătă, 12 decembrie 2015, 1:34)

    Ioan Chirbi [anonim]

    Femeia aceea urita, ridicola si nebuneasca de la Russia Today ar trebui sa se duca sa-l intrebe pe uritul, ridicolul si nebunescul de Putin despre "pozitia americana legata de prezenta trupelor turcesti in Irak".

    Ce intrebari prostesti, ridicole si nebunesti poate sa puna ridicola kaghebista!

    Ț-ț-ț...
  • -1 (7 voturi)    
    Nu intrebarea l-a enervat pe Kirby (Sâmbătă, 12 decembrie 2015, 6:00)

    John M. [utilizator]

    ci repetarea ei dupa ce a dat raspunsul.si atitudinea agresiva a jurnalistei. Toti rusii care lucreaza sau traiesc in strainatate au acest complex "noi contra lor" fata de Occident, care-si are originea in sindromul "omului nou" creat de comunism in Rusia, vizibil si la unii politicieni romani (de exemplu Ponta, Tariceanu si altii), care ajunsi la putere cred ca au asigurata baza morala de a ignora sau a sfida pe fata normele civilizatiei euro-atlantice.
  • +2 (8 voturi)    
    Libertatea de exprimare in SUA si Rusia (Sâmbătă, 12 decembrie 2015, 8:42)

    Romania, tara pomanagiilor [utilizator]

    -In SUA, daca te duci la Casa Alba si strigi "jos cu Obama!" nu patesti nimic.

    -In Rusia, daca te duci in Piata Rosie din Moscova si strigi "jos cu Obama!" nu patesti nimic.
  • -2 (10 voturi)    
    ... (Sâmbătă, 12 decembrie 2015, 8:55)

    vitan.sandu [utilizator]

    Sunt multi postaci luminati care zic "... ce treaba are usa cu trupele turcesti in irak...". Dar ce treaba are usa cu trupele rusesti in crimea? De cate ori nu au latrat astia de la DS ca nu este in regula cu Crimea, ca este parte a ucrainei. Sigur se vor gasi aceiasi luminati sa zica cum ca rusi au ocupat Crimea, iar turcii nu vor decat sa mai reduca din numarul kurzilor care vor un stat al lor (din irak, turcia, siria). Dar dublu standard tipic american ramane.
  • +3 (9 voturi)    
    Tot respectul (Sâmbătă, 12 decembrie 2015, 9:07)

    tataie [anonim]

    Fata asta ii face viata grea la ariciul yankeu. Stie si el ca minte si isi da atacul. La nivelul asta sa spui ca exista intrebari prostesti? Sigur ca in Irac au fost arme de distrugere in masa, stim da
    • 0 (4 voturi)    
      o observatie (Sâmbătă, 12 decembrie 2015, 11:25)

      srpc [utilizator] i-a raspuns lui tataie

      agarici, nu arici :))
  • -1 (3 voturi)    
    intrebarea e prosteasca (Sâmbătă, 12 decembrie 2015, 10:59)

    alex [anonim]

    Problema nu e in SUA, ci in Turcia.
  • +3 (7 voturi)    
    Jurnalista KGB (Sâmbătă, 12 decembrie 2015, 11:00)

    Trojan.H [utilizator]

    "Jurnalista" lucreaza cu pistolul la timpla, n-are incotro. Executa ordinul sau familia ei din Rusia va fi macelarita.
    • +1 (7 voturi)    
      + nu mai primeste ratia de Pufoaika (Sâmbătă, 12 decembrie 2015, 11:44)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Trojan.H

      adica o "sanctiune"...foarte grea
  • 0 (6 voturi)    
    O retarda de RT, ce vreti (Sâmbătă, 12 decembrie 2015, 16:57)

    Locke Lamora [utilizator]

    Crede cineva ca acolo se duc jurnalisti inteligenti? Crede cineva ca aia care lucreaza deja acolo au vre-un work ethic specific Civilizatiei? NU. Ei is doar niste slugi care executa ce vine pe fitzuici de la Moscova.
    Tipa asta e caz clasic, ea macanea incontinuu...neintelegand nici ce intreaba ea nici ce ii spunea americanul.

    PS: pt cei care nu stiu ce e RT aici in North America. E o televiziune de propaganda deshantzata, la care se uita loserii, white trash, rednecii si skinheads-ii aia anarhici, debilii de pe la casele de nebuni.
    Vezi articole cu aia de protesteaza la Casa Alba (acolo tot timpul protesteaza cineva), iti mai arata niste homelessi (care exista peste tot in lume)...si brusc schimba pe un reportaj despre un mosh intelept din Siberia care a descoperit Roata de Lemn. Da, da, a descoperit roata a doua oara, ca el saracul nu stia ca exista roti de mii de ani, ca a trait izolat....dar geniul slav apare pana si in padurile primosdiale ale Siberiei. Mai baga un reportaj cu niste negri ostracizati de sherifi dupa care dau un documentar despre curajul bursucilor de stepa din Rusia, comparandu-l cu cel al lui Phutin...and so on.