Georgia sustine ca un elicopter militar rusesc i-ar fi violat spatiul aerian. Moscova neaga acuzatiile

de Alina Neagu     HotNews.ro
Joi, 10 decembrie 2015, 19:21 Actualitate | Russia Report

Georgia sustine ca un elicopter militar rusesc i-ar fi violat joi spatiul aerian, iar incidentul ameninta stabilitatea regiunii. Ministrul georgian de Externa arata, intr-un comunicat, ca un elicopter militar rusesc de tip Mi-8 ar fi patruns in spatiul aerian al tarii. Ministerul Apararii de la Moscova a reactionat, sustinand ca elicopterul respectiv nu a violat spatiul aerian al Georgiei, potrivit Reuters.

Ministerul georgian de Externe considera ca incidentul reprezinta "o provocare si o amenintare la adresa securitatii regionale".

Ministrul rus al Apararii, Igor Konashenkov, a declarat, insa, pentru agentiile de presa din Rusia, ca "Pe parcursul ultimelor zile, pe teritoriul adiacent frontierei georgiene, elicopterele militare ruse nu au efectuat zboruri", a afirmat oficialul rus.










1245 vizualizari
  • +5 (11 voturi)    
    Of course ca NU (Joi, 10 decembrie 2015, 19:44)

    Locke Lamora [utilizator]

    Dar asta nu inseamna ca NU au violat spatiul aerian georgian. Sa crezi ce spune un mujic e suicid curat.
  • +7 (11 voturi)    
    Dati/l jod (Joi, 10 decembrie 2015, 20:28)

    , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator]

    vedem unde cade si.... asta este!
    Daca este in Georgia, a fost, daca nu, .... nu!
  • +7 (11 voturi)    
    astia sint culmea (Joi, 10 decembrie 2015, 20:37)

    ilie de la scularie [anonim]

    dupa ce e cea mai mare tare ca marime, nu le ajunge ca sa zboare pe teritoriul lor? Il maininca in dos pe phutin.
    • +1 (3 voturi)    
      .. (Joi, 10 decembrie 2015, 23:31)

      John.Doe [utilizator] i-a raspuns lui ilie de la scularie

      Imi amintesc acum un an, cand rusii s-au parasutat in Ukraina si au spus ca din greseala. :))
  • +1 (9 voturi)    
    Poate rusii au mutat granita din nou (Joi, 10 decembrie 2015, 20:44)

    Romania, tara pomanagiilor [utilizator]

    "Cu cine se invecineaza Rusia? Cu cine vrea!"
    • +1 (3 voturi)    
      pai bine ba (Joi, 10 decembrie 2015, 22:40)

      Adri4n [utilizator] i-a raspuns lui Romania, tara pomanagiilor

      dar chiar asa sa nu-i anunte si pe georgieni ca nu mai e granita unde o stiau ei?
      Ce oameni
  • 0 (2 voturi)    
    poate (Joi, 10 decembrie 2015, 21:45)

    REAL POLITIC [anonim]

    Cate secunde au violat spatiul sa stim cate avertismente au dat mai multe sau mai putine ca turcii.
    • +3 (3 voturi)    
      Violat e un termen atat de familiar rusilor (Vineri, 11 decembrie 2015, 0:42)

      Locke Lamora [utilizator] i-a raspuns lui REAL POLITIC

      Bunicii nostri stiu cel mai bine. Lumea o fi uitat.