Rusia cere SUA si Romaniei sa renunte la planurile privind amplasarea scutului antiracheta "cat nu este prea tarziu"

de V.M.     HotNews.ro
Luni, 12 octombrie 2015, 19:32 Actualitate | Russia Report

Fotografie generata pe computer a bazei Deveselu
Foto: MAE
Moscova cere abandonarea planurilor privind amplasarea sistemului american de aparare antiracheta in Romania, a declarat Mihail Ulianov, seful Departamentului de neproliferare, dezarmare si controlul armamentului din cadrul Ministerului rus de Externe, potrivit Sputnik News.

Potrivit lui Ulianov, citat intr-un comunicat postat luni pe site-ul MAE rus, amplasarea elementelor antiracheta in Romania ar fi o "incalcare flagranta" de catre Statele Unite a Tratatului fortelor nucleare intermediare (INF).

Oficialul rus sustine ca rachete-tinta si drone de atac, ce pot fi folosite pentru lansarea de rachete de croaziera cu raza medie de actiune, pot fi instalate pe nave militare, dar nu si terestru.

"Cerem Statelor Unite si Romaniei sa inteleaga intreaga lor responsabilitate pentru evolutia acestor evenimente si sa renunte la aceste planuri cat nu este prea tarziu", a afirmat Ulianov.


Mihail Ulianov a acuzat si in urma cu un an ca instalarea elementelor antiracheta in Europa reprezinta "o incalcare grava" a Tratatului INF.

"Tratatul Fortelor Nucleare Intermediare din anul 1987, care are o durata nedeterminata, ramane valabil. Din pacate, partenerii nostri americani interpreteaza intr-un mod foarte liber obligatiile pe care le au in cadrul Tratatului INF si comit incalcari grave si masive care deja au devenit o practica recurenta. Incalcarile includ teste cu sisteme antiracheta si cu drone interzise prin Tratat", afirma atunci Ulianov.

"Exista motive sa credem ca instalarea programata a sistemelor MK-41 (n.red. - echivalentul tehnologiilor de tip Aegis) in Europa ar deveni o noua incalcare flagranta a Tratatului (...)", mai spunea oficialul rus.

Sistemele de tip MK 41 cu lansare verticala (echivalentul tehnologiilor de tip Aegis) au fost in centrul atentiei in ultimii ani, in contextul in care Statele Unite intentioneaza sa le instaleze in Polonia si Romania in cadrul sistemului antibalistic. "Aceste sisteme pot lansa rachete de croaziera cu raza medie, iar versiunea terestra poate fi considerata o incalcare directa a Tratatului INF", avertiza Moscova.

Acordul Fortelor Nucleare Intermediare, semnat de SUA si URSS in 1987 si intrat in vigoare pe 1 iunie 1988, obliga ambele parti sa distruga toate rachetele balistice si de croaziera cu raze de actiune cuprinse intre 500 si 5.500 de kilometri.

Ca reactie la acuzatiile Moscovei, Presedintia Statelor Unite comunica anul trecut ca sistemul american de aparare antiracheta care va fi amplasat in Romania nu incalca Tratatul fortelor nucleare intermediare (INF).


Sistemul american de aparare antibalistica opereaza cu interceptoare terestre (fixe si mobile) si maritime, capabile sa lanseze rachete pentru interceptarea unor dispozitive cu raza scurta, medie si lunga de actiune inainte de a intra in spatiul aerian si in zona teritoriala a Statelor Unite. Cel putin 13 sisteme terestre de interceptare antiracheta exista pe Coasta de Vest a SUA, la Fort Greely (Alaska) si Vandenberg (California). Pana in anul 2017, in vestul SUA vor exista in total 44 de rampe de interceptoare antiracheta.

Sistemul Aegis, instalat pe nave militare sau pe platforme maritime, are rolul de a intercepta rachete cu raza scurta si medie de actiune. In prezent, exista cel putin 24 de sisteme Aegis instalate pe nave militare americane, majoritatea patruland in Oceanul Pacific. Tot sisteme Aegis urmeaza sa fie utilizate in planul de creare a unui "scut antiracheta" NATO in Europa, scopul fiind contracararea amenintarilor reprezentate de tari precum Iranul. Sisteme Aegis adaptate pentru uz terestru (Aegis Ashore) urmeaza sa fie instalate la baza de la Deveselu (Romania) si in Polonia. O alta componenta a sistemului antibalistic este sistemul terestru mobil de mare altitudine THAAD, instalat pe camioane militare.












[P] JYSK Romania plateste 15 lei / zi pentru tichetele de masa ale angajatilor sai

JYSK Romania, parte a grupului scandinav JYSK Nordic, unul dintre cei mai mari retaileri de mobilier si decoratiuni interioare din Europa, a majorat, incepand cu data de 1 decembrie 2016, valoarea tichetelor de masa acordate angajatilor sai. Astfel, valoarea nominala a unui tichet de masa a ajuns la 15 lei, suma maxima prevazuta de lege.
23947 vizualizari
  • +57 (95 voturi)    
    hai pa, mujicule! (Luni, 12 octombrie 2015, 19:42)

    FPop2013 [utilizator]

    Pai asta e amestec grosolan, in stil stalinist, in treburile interne ale unui stat suveran. Mars in pusta, mujicule!
    • +20 (26 voturi)    
      Mda (Luni, 12 octombrie 2015, 20:23)

      naenae [utilizator] i-a raspuns lui FPop2013

      Cand vine vorba de aliante si armata, SUA are un buget de aparare cat PIB-ul Rusiei. Mai bine cu ei :)
      • -2 (4 voturi)    
        P3nis (Marţi, 13 octombrie 2015, 13:14)

        Qu [utilizator] i-a raspuns lui naenae

        Si au plecat din Siria cu coada intre picoare. Rusii i-au facut mat in 3 zile. Rooseveltu lor, marele portavion, a rupt-o la fuga.
    • -27 (41 voturi)    
      Sal (Luni, 12 octombrie 2015, 21:27)

      miki [anonim] i-a raspuns lui FPop2013

      Ce treaba are Romania sa instalez un asa zis "scut anti racheta" inspre Rusia? Crezi cumva ca daca vine Rusi in tara sa il dezmebreze se va baga cineva? Ce au facut Americani in 1944 asa vor face si acum. Adica nimic..... Si vom fi obligati cu cei 75 000 de soldati sa facem fata unei armate mai mare decit populatia ROminiei. Asa ca lasma cu Americanismele tale, uitete mai bine ce au facut Americani in Syria, Afganistan, Iraq, in aproape toata Africa si asa mai departe.
      • +10 (22 voturi)    
        Si ce-i deranjeaza pe rusi.. (Marţi, 13 octombrie 2015, 1:02)

        Alius [anonim] i-a raspuns lui miki

        ..un sistem anti-racheta in Romania? Au cumva planuri de a trimite rachete in Romania?
        • -4 (4 voturi)    
          Sal (Marţi, 13 octombrie 2015, 12:04)

          Miki [anonim] i-a raspuns lui Alius

          Uitete in jurul Rusiei cite tari au baze militare in aproprierea Rusiei. http://qz.com/374138/these-are-all-the-countries-where-the-us-has-a-military-presence/ Atunci vei vedea de ce Rusi vad sctul antiracheta o amenintare.
          • +1 (1 vot)    
            oualele.. (Marţi, 13 octombrie 2015, 14:01)

            ..13 [utilizator] i-a raspuns lui Miki

            Mi le apar prin toate modalitatile posibile - destul ca nu s-a mai intors tezaurul de la un loca sa de sigur cum este Rusia.

            Mda,da,da...
        • 0 (4 voturi)    
          spre binele americii (Marţi, 13 octombrie 2015, 12:21)

          Luci [anonim] i-a raspuns lui Alius

          Păi nu neapărat trimit rachete în România, dar le pot trimit pe deasupra Europei, caz în care scutul ar trebui să le intercepteze până ajung pe teritoriul SUA. Sau nu e scris destul de clar în articol?
          • +1 (1 vot)    
            lectura este.. (Marţi, 13 octombrie 2015, 13:58)

            ..13 [utilizator] i-a raspuns lui Luci

            ..uneori dificila si chiar poate dauna unora...
          • 0 (2 voturi)    
            rachete (Marţi, 13 octombrie 2015, 22:10)

            tdr [utilizator] i-a raspuns lui Luci

            Rusia poate trimite rachete din Asia de est , peste stramtoarea Bering . Este un traseu mult mai scurt . Nu minimalizati Rusia , este mai puternica si mai bine inarmata decat cred SUA
        • -1 (5 voturi)    
          Prietene, (Marţi, 13 octombrie 2015, 13:48)

          newlook [utilizator] i-a raspuns lui Alius

          Daca - Doamne fereste - rusii ar decide sa trimita o ICBM spre Romania, sistemul ala nu ar face nimic.

          Nu exista NICI un sistem capabil sa se ocupe de rachete intercontinentale desfacute in capete de lovire, pe traiectoria descendenta, la viteze de 10-15.000 de km pe ora. Daca ar fi avut o asemenea tehnologie, americanii ar fi instalat-o demult in USA, in apararea obiectivelor lor strategice.

          Sistemul de la Deveselu e pentru protectia Americii si a aliatilor occidentali, incercand sa intercepteze eventualele rachete rusesti pe ramura urcatoare a traiectoriei, inainte de a se fi desfacut in capete de
          lupta autonome, cand rachetele au viteze relativ reduse.

          Acum, incearca si matale o harta si vezi: daca pentru o racheta cu raza de 5000 de km, Deveselu ataca ramura ei urcatoare, unde ar fi tinta finala? In Romania sau prin Europa de vest? Dar daca extrapolezi pe o harta o traiectorie de 10-12.000 km, ce iese? Iese ca Deveselu apara Romania, sau altceva?

          Deci, daca sistemul de la Deveselu e bun de ceva - si asta e un mare DACA - atunci e bun pentru apararea altora, nu a romanilor.

          Dar, pentru compensare probabil, chiar daca inainte nu era, acum Romania e sigur pe lista tintelor rusesti, ba inca la loc de frunte, asa cum inainte, si acum inca, se ataca in primul val aerodromurile inaintate ale adversarului.

          Daca intelegi toate cele de mai sus si consideri ca instalatia de la Deveselu e prilej de mare bucurie pentru romani, atunci bucura-te !
          • -1 (3 voturi)    
            atunci spune le Stapanilor Tai (Marţi, 13 octombrie 2015, 17:24)

            un domn [utilizator] i-a raspuns lui newlook

            Mujicii de la Kremlin, sa nu isi mai bata capu cu scutu antiracheta..EL RAMANE ACOLO PTR CA ASA VREA ROMANIA..pagadi ?
          • +1 (1 vot)    
            Bineinteles (Miercuri, 14 octombrie 2015, 12:19)

            Qu [utilizator] i-a raspuns lui newlook

            Dar spamerii brainwashed de propaganda TV n-au de unde sa cunoasca astfel de lucruri.
      • +4 (6 voturi)    
        Pentru lifte ca tine un singur raspuns (Marţi, 13 octombrie 2015, 8:37)

        Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui miki

        Sictir !
      • +6 (6 voturi)    
        rusi se scrie cu doi de i (Marţi, 13 octombrie 2015, 8:43)

        sachei [anonim] i-a raspuns lui miki

        uitete se scrie uita-te, lasma se scrie lasa-ma.
        mai du-te inapoi la cursuri mai celovek
    • -21 (33 voturi)    
      sal (Luni, 12 octombrie 2015, 21:32)

      miki [anonim] i-a raspuns lui FPop2013

      Inca ceva, uitete mai bine cite baze militare sunt in jurul Rusie facute de Americani. Oare cum au indrasnit Rusi sa isi puna tara asa de aproape de bazele Americane?
      • +14 (30 voturi)    
        Esti (Marţi, 13 octombrie 2015, 0:07)

        gigifisiune [utilizator] i-a raspuns lui miki

        extrem, extrem de agramat. Adica prost. Daca nu stii sa scrii in propria limba, inseamna ca esti prost.

        De sunt lasati prostii sa posteze pe hotnews si de ce sunt lasati sa debiteze opinii? Tot astia l-au votat si pe Vadim in 2000.

        Suntem satui de voi!
        • -5 (5 voturi)    
          Gigifisiune, (Marţi, 13 octombrie 2015, 9:35)

          xrogo [utilizator] i-a raspuns lui gigifisiune

          ai mintea praf de la fisiune!!!
        • -4 (4 voturi)    
          Agramat esti tu (Marţi, 13 octombrie 2015, 11:59)

          miki [anonim] i-a raspuns lui gigifisiune

          Problema este ca limba Romina nu este "propria mea limba". Eu locuiesc in Australia si am invatat limba Romina de unu singur. Daca nu iti convine nu citi, nu cred ca iti era adresat tie comentariu
        • 0 (0 voturi)    
          Daca (Miercuri, 14 octombrie 2015, 12:20)

          Qu [utilizator] i-a raspuns lui gigifisiune

          Daca iesea Vadim acum eram de nivelul Frantei la toate capitolele.
      • +16 (22 voturi)    
        Americanii au baze in Europa.... (Marţi, 13 octombrie 2015, 1:07)

        Alius [anonim] i-a raspuns lui miki

        ...iar rusii fac razboaie in Europa. Care sunt mai periculosi?
      • +2 (6 voturi)    
        Ba mujicule (Marţi, 13 octombrie 2015, 8:38)

        Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui miki

        Invata intai limba Romana apoi posteaza propaganda rusnacilor (uitete, cite, indrasnit). Singurul dusman al Romaniei, care a dezmembrat tara sunt rusnacii. Sictir tradator idiot.
        • -3 (5 voturi)    
          esti dus cu capu (Marţi, 13 octombrie 2015, 12:16)

          miki [anonim] i-a raspuns lui Bogdan_100

          Ba sunteti asa de prosti si de influentabili nu este de mierare ca toata Europa va intoarce curu. Uitativa ba in jurul vostru ce se intimpla. Pe cine a atacat Rusia in ultimi 20 de ani? Dar America? Iti spun eu, SUA din ani 1990 pina in 2015 are 72 de actiuni militare peste tot in lume, Africa, Europa, Asia. Eu am pasaport Australian, aici am crescut si m-am format ca om, eu am unde sa ma duc stau si ma gindesc ce veti face voi. I-ar pentru referinta ta personala in anul 1944 Winston Churchil ia trimis omologului sau Rus, lista cu tarile pe care o vor primi cadou. Iar Rominia a fost data Rusie de catre Americani, Francezi, Britanici si asa mai departe. Pune mina si citeste istoria vino cu niste argumente lasa greselile mele de ortogorfie, Limba Romina am invatato singur daca vrei sa imi fi profesor sa stii ca acept.
    • -16 (26 voturi)    
      nu as vrea sa fiu in pielea conducatorilor tarii (Luni, 12 octombrie 2015, 23:32)

      birek [anonim] i-a raspuns lui FPop2013

      Trebuiesc luate niste decizii cam ca la poker. Chiar daca obtii garantii de securitate de la americani, nu stii ce-o sa se intample dupa alegeri (din SUA), cu siguranta se va schimba administratia, sau macar o parte din ea. Daca iese un Trump, toata ratoiala asta a noastra fata de rusi o sa se dovedeasca o catastrofa.
      Europa de vest pare ca ne-a lasat balta, deci SUA e singura speranta in cadrul NATO. Intrebarea e: ne ajuta si pe noi, sau doar ne folosesc ca teritoriu de lansat rachete, si in rest, la mila Domnului? Sper ca cei din conducerea tarii sa aiba informatii corecte si sa ia decizia inteleapta.
      • +10 (16 voturi)    
        tu chiar crezi (Marţi, 13 octombrie 2015, 0:25)

        tz3p3s [utilizator] i-a raspuns lui birek

        ca un singur individ conduce economic, politic si militar ditamai tara aia ?

        esti naiv. mai citeste.
      • +12 (14 voturi)    
        istoria iti poate da raspunsul (Marţi, 13 octombrie 2015, 0:55)

        Mumulea [utilizator] i-a raspuns lui birek

        Doar afla raspunsul la intrebarea: Care-i natiunea care nu si-a tradat niciun aliat si nu si-a inselat niciun creditor ? Hint: Nu-i decat una.
      • -3 (3 voturi)    
        hello (Marţi, 13 octombrie 2015, 12:18)

        miki [anonim] i-a raspuns lui birek

        Asa e, mare dreptate ai
    • -11 (15 voturi)    
      ... (Luni, 12 octombrie 2015, 23:48)

      gigi [anonim] i-a raspuns lui FPop2013

      iti inteleg frustrarea doar ca (neoficial) mojicul e aliat cu redneckul de multe decenii.
      • +8 (8 voturi)    
        Si atunci care e problema? (Marţi, 13 octombrie 2015, 1:03)

        Alius [anonim] i-a raspuns lui gigi

        Sunt intelesi si se inteleg si cu si fara "scut"...
  • +60 (86 voturi)    
    prosti pana la capat (Luni, 12 octombrie 2015, 19:43)

    Francisc 1 [utilizator]

    mujicilor ! la deveselu sunt arme nucleare ? asta e ca si cum ai stropi cu furtunul de la balcon si te-ai ratoii la oameni care-si deschid umbrelele ca nu stau descoperiti sa razi tu de ei.
    • -13 (27 voturi)    
      oare (Luni, 12 octombrie 2015, 21:41)

      Mazeta [utilizator] i-a raspuns lui Francisc 1

      Ce ar zice americanii dacă rușii și-ar instala un "scut" în Cuba sau în Mexic?
      • +10 (22 voturi)    
        Sa-si instaleze. (Marţi, 13 octombrie 2015, 0:45)

        Alisu [anonim] i-a raspuns lui Mazeta

        Sa vedem ce "zic". Impotriva cui se apara cubanezii si mexicanii?... Au intrat americanii peste ei, cum fac rusii cu vecinii lor?
      • +6 (8 voturi)    
        Las-o jos, ca macane! (Marţi, 13 octombrie 2015, 8:21)

        Spiky [anonim] i-a raspuns lui Mazeta

        Mazeto, gazeta bolshevika, pai stii de ce nu ar zice americanii nimic in cazul in care si-ar pune si ei scut prin Cuba sau Mexic? Facand abstractie de faptul ca Mexicul are relatii excelente cu SUA si nu ar primi un asa-zis "scut" rusesc, ca Cuba vrea sa isi dezghete relatiile, principalul motiv ar fi ca un scut rusesc nu ar fi capabil de interceptare. Aia este zgarma ce-l zgarma pe Putin: ca americanii s-ar putea apara de rachetele de croaziera rusesti si rusii nu pot, ca sunt INAPOIATI TEHNIC. Nu mai spunem ca scutul rusesc va avea rachete de croaziera si nu de interceptare. Rusii stiu doar sa atace, nu pot ramane in defensiva, este in ADN-ul pradatorilor de stepa.
        • -3 (3 voturi)    
          salut (Marţi, 13 octombrie 2015, 12:24)

          miki [anonim] i-a raspuns lui Spiky

          Esti sigur de asta? Eu zic mai bine sa revizuesti asa zisu "Cold War" si acolo sa intelegi multe. Ce este drept din ani 1990 pina in 2015 SUA are undeva la 72 actiuni militare in Europa, Africa, Asia, Orientul Mijlociu si asa mai departe. Rusia are undeva la 10 si toate au fost impotriva relelor teroriste precum talibanu. DIn punctul tau de vedere cine este o amenintare mai mare dupa informatiile care le-am dat?
          • +3 (3 voturi)    
            Bai (Marţi, 13 octombrie 2015, 17:36)

            Task Damager [utilizator] i-a raspuns lui miki

            Du-te si te impusca! Rusia a ciopartit teritoriul Romaniei pana a ajuns la jumatate. Daca tot "ai invatat" limba romana, poate pui mana si inveti si ceva istorie!
          • 0 (0 voturi)    
            Te-a batut cineva prin satul sau cartierul tau? (Miercuri, 14 octombrie 2015, 10:53)

            Spiky [anonim] i-a raspuns lui miki

            Daca se intampla, te duci la politie. Daca nu este politie, o sa fii batut non-stop si nu mai circuli cu bani la tine.
            SUA este jandarmul mondial, normal ca isi trage avantaje, dar cel putin este o ordine. Acu pune-ti mata capul la contributie si inchipuie-ti Rusia ca jandarm mondial: Romania pierde intreaga Moldova plus Dobrogea, ca sa aiba Rusia iesire la Mediterana(Bulgaria nu mai conteaza, Turcia pierde Rumelia, partea ei europeana si jumatate din Istanbul, Grecia voteaza printr-un referendum gen "omuletii verzi" unirea cu maicuta ortodoxa Rusia, Translvania face si ea un referendum omuletii verzi pentru alipirea de Ungaria, ca de, Orban a tinut cu Putin cand a trebuit, de Ucraina numai de bine, iar Germania devine brusc antiruseasca, ca de, este la granitele Rusiei si ameninta micul stat rusesc.
          • 0 (0 voturi)    
            Daca nema putirinta, geaba kikirez galceava! (Marţi, 20 octombrie 2015, 10:14)

            Spiky [anonim] i-a raspuns lui miki

            Adica, traducand din romana veche a lui Anton Pan, daca nu poti, nu incepi cearta, ca o iei pe cocoasa. De aia Rusia nu a mai facut nimic. Si pe urma SUA este jandarmul mondial, nu este normal sa il compari pe golanul cartierului cu jandarmul orasului.
  • +57 (85 voturi)    
    Siktir !! (Luni, 12 octombrie 2015, 19:48)

    Carcalete [utilizator]

    Rusia, hai siktir !!
  • +47 (75 voturi)    
    Protest . (Luni, 12 octombrie 2015, 19:49)

    Marx [anonim]

    Ce tupeu au rusii ! Cer ca tarile sa renunte sa se poata apara dar nu spun nimic de miile de ogive nucleare pe care le au . Noroc ca in lume sunt americanii care nu inghit mofturile rusilor , un popor condus de servicii printr-o camarila belicoasa .
    • -18 (28 voturi)    
      esti fraier (Luni, 12 octombrie 2015, 21:23)

      MIki [anonim] i-a raspuns lui Marx

      Spunemi te rog unde au fost Americani in anul 1944 cind sa decis ca Romania sa faca parte din blocul sovietic? Unde au fost Americani cind am avut unul din cele mai grele sisteme comuniste? Unde au fost Americania cind in 1992 a venit FMI in ROmania si nea indatorat iara? Deci lasama cu Americani tai, uitete mai bine ce fac Americani peste tot in lume, din Africa pina in Europa.
      • +8 (18 voturi)    
        mai (Marţi, 13 octombrie 2015, 0:33)

        baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui MIki

        du-te ma la scoala, ca habar n-ai de limba ROmana. Uitete ca nu esti in stare sa scri Doua vorbe una dupa altA.
        • -4 (4 voturi)    
          rade harb de oala sparta (Marţi, 13 octombrie 2015, 11:31)

          gustav555 [anonim] i-a raspuns lui baronul stanganbuch

          "uitete" si "scri"
        • -3 (3 voturi)    
          bine ca sti tu (Marţi, 13 octombrie 2015, 12:41)

          miki [anonim] i-a raspuns lui baronul stanganbuch

          Bine ca sti tu ba tarane, eu am facut scoala in Australia, nu am invatat Sa scriu in limba Romina,scuza ta care este?
          • +1 (1 vot)    
            ... (Marţi, 13 octombrie 2015, 17:38)

            Task Damager [utilizator] i-a raspuns lui miki

            Tu nu ai facut scoala deloc, asta e problema ta!
      • +5 (13 voturi)    
        Cred ca (Marţi, 13 octombrie 2015, 2:41)

        batmanss [utilizator] i-a raspuns lui MIki

        intenționat iti bagi joc de limba romana , esti o rusine oricum .
      • +1 (3 voturi)    
        La intrebarea ta'unamericanii in anul 1944. (Marţi, 13 octombrie 2015, 12:08)

        Nicolae [anonim] i-a raspuns lui MIki

        ...cand s-a decis ca Romania sa faca parte din blocul sovetic, raspunsul correct etse;LA YALTA, LA TEHERAN, APOI IAR LA YALTA- vezi si pozele cu Roosvelt, Churchil si Stalin pentru confirmare,daca refuzi sa inveti ceva-ceva istorie,sau poate daca n-ai ochelari la tine si nu gasesti un elev de clasa IV-a primara sa-si citeasca.
        • -2 (2 voturi)    
          uite aici (Marţi, 13 octombrie 2015, 12:45)

          miki [anonim] i-a raspuns lui Nicolae

          https://books.google.com.au/books?id=lJemCBDfy3sC&pg=PA27&lpg=PA27&dq=Churchill%27s+telegram+about+Romania+1944&source=bl&ots=SdjfelbpR_&sig=zob2oNXRgmUWb3PNZuK63rw4Gok&hl=en&sa=X&ved=0CCUQ6AEwAmoVChMIjeenzpS_yAIViJCUCh0pdghY#v=onepage&q=Churchill's%20telegram%20about%20Romania%201944&f=false
      • +2 (2 voturi)    
        Ochelari de cal . (Marţi, 13 octombrie 2015, 13:24)

        Marx [anonim] i-a raspuns lui MIki

        Dupa 1945 , Europa a fost impartita in sfere de influenta si Rusia , tara invingatoare , a luat si bucata unde ne aflam noi . Asta nu inseamna ca americanii au acceptat senini aceasta stare . Despre venirea FMI ce sa zic ? ! N-au venit ei . I-am chemat noi intotdeauna pentru ca n-am fost in stare sa producem si sa vindem mai mult decat consumam . Mai ales ca Romania este membru al FMI inca de la infiintare .
        • 0 (2 voturi)    
          asta e tare de tot (Marţi, 13 octombrie 2015, 16:56)

          ionescu [anonim] i-a raspuns lui Marx

          e adevarat ca americanii ne-au lasat pe mana rusilor in 45, dar n-au avut ce face, si oricum i-a durut sufletul apoi :)))
          Asa o sa-i doara si acum, numai ca de data asta, ca si atunci, nu sufletul, ci coorul.
    • +3 (3 voturi)    
      Cel mai... (Marţi, 13 octombrie 2015, 10:29)

      StefanA [anonim] i-a raspuns lui Marx

      Cel mai destept comentariu! (de aici)
  • +54 (84 voturi)    
    Noul Hitler (Luni, 12 octombrie 2015, 19:54)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Se numeste Vladimir Putin
  • -33 (67 voturi)    
    Declaratie Ambasadorul rus in RO, 14 aug 2015 (Luni, 12 octombrie 2015, 19:55)

    zizin [utilizator]

    Titlu: ”Ambasadorul rus la București: Va exista o replică a Rusiei la Deveselu”

    Rusia nu va bombarda sistemul antirachetă de la Deveselu, dar va exista o replică a Moscovei, care ar putea fi tot un sistem de apărare antirachetă sau rachete capabile să depășească scutul, a declarat ambasadorul rus la București, Oleg Malghinov.

    http://www.euractiv.ro/news/Ambasadorul-rus-la-Bucuresti-Va-exista-o-replica-a-Rusiei-la-Deveselu-poate-tot-un-sistem-antiracheta-sau-rachete-capabile-sa-depaseasca-acest-sistem-1105
    • +11 (17 voturi)    
      Foarte bine. (Luni, 12 octombrie 2015, 20:19)

      Alius [anonim] i-a raspuns lui zizin

      Atunci daca au astfel de rachete si sisteme, ce se mai tot agita cu "scutul"? Bla, bla, bla...
    • +8 (14 voturi)    
      :) (Luni, 12 octombrie 2015, 21:02)

      Xorciser [utilizator] i-a raspuns lui zizin

      Si care crezi tu, maria ta, ca va fi varianta aleasa de Rusia? In nici un caz "tot un sistem de aparare", nu?...
    • +17 (23 voturi)    
      te rog, schimba nick-ul din cind in cand (Luni, 12 octombrie 2015, 21:12)

      Tudor_Al [utilizator] i-a raspuns lui zizin

      sa para ca sunteti mai multi. vorba bancului...mai rasfirati baieti mai rasfirati!!
    • +10 (20 voturi)    
      lasa-o balta (Luni, 12 octombrie 2015, 22:04)

      Cristi [anonim] i-a raspuns lui zizin

      E important ca mujicul sa priceapa ca aici nu-i sat fara caini. Nu mai e ca in 45 cand s-au inteles cu Vestul ca Romania intra in "sfera de influenta ruseasca". Prin urmare cizma ruseasca sa stea departe de Romania; nu ne intereseaza nici gazul lor (avem si noi) nici caviarul, nici bombele lor atomice. Altceva oricum nu produc.
      • -6 (12 voturi)    
        avem si noi gaz (Marţi, 13 octombrie 2015, 1:07)

        gogu [anonim] i-a raspuns lui Cristi

        dar toata Europa se uita la noi ca avem. Ce crezi, ca poti sa mananci fripturi la tava cand ai niste hamesiti pe langa tine? Ia mai intereseaza-te cum e cu gazul asta romanesc, si in mainile cui e.

        Inteleg ca reprezinti interesele americanilor, dar pe ale romanilor le mai reprezinta cineva?
        • +3 (13 voturi)    
          gogule (Marţi, 13 octombrie 2015, 1:22)

          Mumulea [utilizator] i-a raspuns lui gogu

          gazul romanesc e oricand in pixul legiuitorului care stabileste redeventa si taxele. Ia zi matale ce-a hotarat domnu' Tonta si partidu' de curand despre redevente - ca tot voi va plangeti de americani cand iesiti de la sedintele de partid unde vi se prelucreaza punctul de vedere al RussiaToday.
      • 0 (0 voturi)    
        nimic nu e sigur (Miercuri, 14 octombrie 2015, 0:45)

        revo [utilizator] i-a raspuns lui Cristi

        As vrea sa aveti dreptate, dar cum in UE doar Germania conteaza si dicteaza, iar acum este incoltita cu problema refugiatilor si dezastrul VW, Merkel ne poate vinde rusilor, daca acestia chiar doresc. Uitati-va la Ucraina - de la ce s-a pornit si unde s-a ajuns: rusii au luat de facto Crimeea si tot estul tarii si toti au acceptat situatia, inclusiv tarile care ii garantasera securitatea atunci cand a renuntat la armamentul nuclear!
        Germania nu este un aliat pe care sa te poti baza, ne-au mai ciuntit odata fara sa clipeasca atunci cand au avut un interes, o vor mai face.
        Iar pe americani, singurii pe care ne-am putea baza pentru securitate, nemtii sunt pur si simplu turbati de necaz. Razboiul economic VW, ca in fond asta e, a pornit din SUA, ca o mica atentionare a Americii fata de pozitia vadit pro-rusa si pro-Putin a lui Merkel in problema siriana si nu numai. Deci s-ar putea ca Merkaloaia sa puna botul la cererea Rusiei si sa ne impuna sa-i dam afara pe americani. Si n-ar fi de mirare sa se intample chiar repede.
        Sigur, ar mai fi NATO, dar se misca greu, si din nou ne-am lovi de Germania si Franta, care fac si desfac, dar numai in interesul lor.
        Spuneati ca aici nu e sat fara caini. Daca va refereati cumva la conducerea tarii... atunci chiar ca suntem pierduti. Eu nici nu mai stiu sigur daca mai traieste careva din aia de la Cotroceni sau din CSAT. I-a mai vazut cineva in public, la vreo sedinta, au mai dat vreun comunicat? Nimic, nimic, nimic. In sfarsit e liniste si pace, spre marea fericire a unora.
  • +4 (8 voturi)    
    RAMANE CUM AM STABILIT ! (Luni, 12 octombrie 2015, 20:06)

    Susufler0 [utilizator]

    Evident ca este o continuare a razboiului propagandistic pe care Rusia il duce de cand a aparut pt.ea "Chestiunea Deveselu" si in conformitate si cu dezvoltarile produse de-a lungul timpului,(inclusiv cu ultima declaratie privind un potential raspuns militar la adresa Rusiei).
  • -9 (11 voturi)    
    tehnologia a evoluat dar roata e tot rotunda (Luni, 12 octombrie 2015, 20:14)

    estes [anonim]

    Antares si Atlas folosesc motoare de racheta rusesti, nu le e greu sa dedice inca "2-3" pentru incarcaturi nucleare. Problema e ca 7 bombe nucleare declanseaza iarna nucleara, din care nici un om nu va scapa viu. Propaganda noastra ne creeaza iluzia ca avem muschi de care se teme Rusia. Adevarul e ca dupa cursa inarmarii mai lipseste un nebun care sa apese pe buton. Americanii au avut unul care a apasat si pe Hiroshima si pe Nagasaki.
  • -8 (14 voturi)    
    lectură instructivă (Luni, 12 octombrie 2015, 20:16)

    zizin [utilizator]

    Titlu: ”MiG-31 vs scutul antibalistic de la Deveselu” (publicat în 8 iun 2015)

    autor: V. Vasilescu, analist militar, fost comandant adjunct al Aeroportului Otopeni
  • +15 (21 voturi)    
    Se infoaie degeaba muschii mujicilor (Luni, 12 octombrie 2015, 20:16)

    Plagarus [utilizator]

    Traiesc din amintirea vremurilor cu davai ceas, davai palton,sireacii !
  • +14 (20 voturi)    
    Daca ameninta rusii, ceea ce facem e evident bine (Luni, 12 octombrie 2015, 20:19)

    Romania, tara pomanagiilor [utilizator]

    Hai amenintati, cat mai puteti, pana nu va face economia implozie fiindca Putin nu se mai satura de furat.

    Hai postacilor rusi, postati cat mai sunt bani, n-o sa dureze la infinit, si dupa aceea ce faceti? Ce o sa faceti fara studii medii? Ce o sa faceti fara macar o scoala de meserii?
  • +13 (19 voturi)    
    obraznicia rusiei atinge cote alarmante (Luni, 12 octombrie 2015, 20:36)

    DimijoareiObt [anonim]

    Astia sunt tampiti sau asa sunt ei ? Altfel merita doua dosuri de palma peste falci sa le sara dintii pana in Siberia !
  • +13 (17 voturi)    
    ... (Luni, 12 octombrie 2015, 21:20)

    pathfinder [utilizator]

    Rusul confunda merele cu perele.
  • -11 (17 voturi)    
    daca (Luni, 12 octombrie 2015, 21:45)

    millenium [anonim]

    Incep rusii sa tropaie prin est ,cred ca va fi prea tarziu pentru noi.
  • +9 (15 voturi)    
    In diplomatie totul se discuta (Luni, 12 octombrie 2015, 21:48)

    Alui [anonim]

    "Sa vedem întâi tezaurul înapoi, apoi discutam" le-as raspunde eu.
    După care, as zice "OK, hai sa renunțam si noi si voi la rachete, ce ziceți? Dacă renuntati voi la ele, vi le facem pe cele de la Deveselu cadou".
  • +15 (23 voturi)    
    ca un vechi cititor (Luni, 12 octombrie 2015, 22:07)

    Adrian1 [utilizator]

    ca un vechi cititor si comentator pe hotnews (10+ ani), chiar mi se pare foarte ciudat raportul de voturi la articolul asta, mai ales ca sunt doar 8062 de vizualizari la momentul asta. nu cumva au aparut masiv si brusc niste votaci rusnaci?
    • +10 (16 voturi)    
      totdeauna (Marţi, 13 octombrie 2015, 0:34)

      baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui Adrian1

      apar cind subiectul atinge rusia, fie si colateral. Si au ip-uri numeroase, sint cel putin o companie.
  • +18 (24 voturi)    
    Mostra de idiotenie si tembelism (Luni, 12 octombrie 2015, 22:14)

    Florin [anonim]

    Control total asupra "vecinatatii apropiate" - aceasta este definitia momentului. Rusia, o tara lipsita de democratie, condusa de un autocrat avid de putere si de teritorii, un ipochimen caruia urma de creier ii lucreza numai malefic, continua nesimtit de mult prin purtatorii de vorbe sa creeze stari de panica in toata lumea. Conducatorul Rusiei vrea Romania o natiune slaba, total expusa oricarei amenintari, lipsita de armata, de aparare. Parca am mai trait noi romanii, de prin 1947 pana in 1989, toate atrocitatile la care am fost supusi de rusi. Suntem un popor, o natie, facem parte din lumea civilizata, din UE si NATO si nu ne vom lasa calcati inca o data de tavalugul rusesc. Romania va fi mereu un ghimpe pentru creierul neted al lui Putin. Lasati-ne sa ne dezvoltam, sa nu mai depindem de nimic rusesc - GATA.
  • -14 (26 voturi)    
    :) (Luni, 12 octombrie 2015, 22:16)

    Airwaves [utilizator]

    Ce usor e sa dai din gura in fata calculatorului, mai ales sa te dai viteaz...

    Astia care sunteti cu vitejia pe buze nici macar armata nu o aveti facuta, daramite sa mai aveti habar ce e ala razboi. Sa ne fereasca Dumnezeu de asa ceva. Pana una alta, Romania e cand curva unuia cand a altuia. Acum e americanilor. Stati fara grija, ca americanii sunt departe, tocmai hat pe celalalt continent, iar noi suntem capra de bataie, alaturi de Polonia, Bulgaria, Turcia si alte state din regiune.

    Ce pierderi sufera americanii daca bolsevicii ne baga o buturuga in curte? Zero pagube! Cand o sa cresteti mai mari, o sa invatati si voi cum sta treaba in lumea asta...

    Citez din filmul Filantropica: "O tigara la gardian, o zi de demnitate. S-au terminat tigarile, mare atentie cand te apleci." Asa si cu americanii. Cine are ochi sa auda si urechi sa priceapa, foarte bine. Cine nu, sa o tina pe a lui in continuare.
    • +18 (22 voturi)    
      iti raspund eu (Luni, 12 octombrie 2015, 23:52)

      ampersand [utilizator] i-a raspuns lui Airwaves

      Eu am facut armata-n anii '80, la Craiova, gard in gard cu puscaria :D Sa-ti zic unul dintre bancurile mele favorite de atunci, banc tematic:
      o batrana se uita la televizor, unde tocmai se transmitea defilarea Armata Rosie. Nedumerita, il intreaba pe fecior:
      - Cine-s astia, mama?
      - "astia"?!? Astia-s Armata Rosie, mama, ne-au scapat de nemti!!
      - Daa? Da' de rusi nu ne-au scapat?
    • +5 (5 voturi)    
      mare filozof, mare caracter (Marţi, 13 octombrie 2015, 9:28)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui Airwaves

      N-ai inteles bine mesajul din Filantropica:
      Poporul roman a trebuit cam 50 de ani sa aiba mare grija la aplecat cu prietenul rus in preajma. Asta daca nu punem la socoteala ceilalti cam 100 de ani de dinainte. Asa ca prefer sa dau tigari cat pot jandarmului mondial decat sa ajung iar la cheremul ciolovecilor "civilizatori"
  • +13 (21 voturi)    
    Amestecul rusilor (Luni, 12 octombrie 2015, 22:26)

    Florin [anonim]

    Ambasadorul tarii care se intituleaza pompos Federatia Rusa, de fapt fiind vorba tot de URSS, trebuie urgent chemat la MAE unde sa i se comunice sec punctul de vedere al ROMANIEI fara a se mai folosi limbajul diplomatic. Este amenintare a unei tari, clara si fara ocolisuri facuta de Putin prin intermediul unor indivizi care se doresc a fi viitori conducatori (de colhoz poate). Simplu - cu certitudine ca scutul antiracheta va fi centura noastra de siguranta si nu vom fi expusi unor decizii idioate venite dinspre est.
    • -8 (12 voturi)    
      daca am fi avut conducatori ca tine (Marţi, 13 octombrie 2015, 0:52)

      boban [anonim] i-a raspuns lui Florin

      eram de mult oale si ulcele.
      • +6 (8 voturi)    
        ceea ce pentru noi, restul, (Marţi, 13 octombrie 2015, 1:08)

        Mumulea [utilizator] i-a raspuns lui boban

        nu ar fi putut fi decat benefic
      • +3 (3 voturi)    
        Decat unii ca voi (Marţi, 13 octombrie 2015, 8:42)

        Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui boban

        Mai bine oale si ulcele. O tara cu lasi si tradatori e oricum sortita mortii.
  • +23 (29 voturi)    
    Romania stie deja de IADUL stalinist! (Luni, 12 octombrie 2015, 22:29)

    DreptateDeSus [utilizator]

    Poporul roman este PROAMERICAN dupa 70 de ani de SUFERINTA din cauza socialismului si comunismului rusesc: cozile de zeci si sute de oameni la carne, laptele pe cartela, taierea curentului electric si a caldurii, deposedarea fortata a taranilor de animale si terenuri, ruperea Basarabiei si Bucovinei de Romania, deportarile romanilor in Siberia, tortura din inchisorile comuniste ale detinutilor tarani, intelectuali, preoti care se impotrivisera comunismului, interogarile si crimele facute de Securitate, obligarea femeilor sa aiba cat mai multi copii pe care nu aveau cu ce sa ii hraneasca, cei 1000 de morti si 3.000 de raniti de la asa-zisa Revolutie, Mineriadele, fuga din PROPRIA tara a 4 MILIOANE de romani din cauza CORUPTIEI politicienilor fosti securisti si urmasii lor, GENERATII intregi de romani au trait TOATE PACATELE facute de politica rusa IMPOTRIVA poporului roman! Si ACEEASI politica SATANISTA a fost aplicata chiar propriului popor rus, COMUNISMUL si SOCIALISMUL au BATJOCORIT omenirea din Europa de Est pana in Rusia, China si America de Sud, cu TOTII am trait pe VIU politica socialista stalinista si poststalinista de asta o RESPINGEM, DUMNEZEU va CONDAMNA comunismul si socialismul la IAD! Si asa cum America CRESTINA a salvat Europa de doua razboaie mondiale si de doua sisteme extremiste nazismul si stalinismul asa a salvat si Europa de Est in 1989 inclusiv Romania si continua sa LUPTE impotriva regimului TOTALITAR al lui Putin! Iar influenta americana in Romania s-a simtit deja CONCRET pentru ca pana sa vina americanii la noi, procurorii romani erau ARUNCATI de la etaj daca indrazneau sa acuze un politician corupt iar acum procurorii trimit ZECI de politicieni CORUPTI la inchisoare, GOD BLESS AMERICA!
  • +13 (19 voturi)    
    e (Luni, 12 octombrie 2015, 22:40)

    baronul stanganbuch [utilizator]

    prea tirziu. Micul cracanat de la kremlin e din ce in ce mai disperat de situatia interna si cauta mereu dusmani, de altfel asta face conducerea rusa de vreo trei sute de ani, fara exceptie. Nu-i respecta decit pe cei care le rinjesc in fata.
  • +14 (20 voturi)    
    scutul antiracheta... (Luni, 12 octombrie 2015, 22:40)

    astronaut [utilizator]

    de la Deveselu sau scutul ''ciumei'' rosii ! ce preferati ?
    aveti de ales , mai ales ca vin la pachet cu amenintari !
    • -13 (21 voturi)    
      preferam (Luni, 12 octombrie 2015, 23:57)

      millenium [anonim] i-a raspuns lui astronaut

      Sa nu avem baze militare in Romania
      • +12 (18 voturi)    
        dupa (Marţi, 13 octombrie 2015, 0:21)

        tenere [utilizator] i-a raspuns lui millenium

        ce postati pe HN mergeti probabil la o vodka si va plangeti de mila, ce-ati ajuns sa faceti pentru niste ruble

        stati cuminti in urss si nu va mai bateti capul cu noi, mai bine v-ati uita la saraciile care va conduc si care va spala creierele
        • -6 (16 voturi)    
          platit spui???? (Marţi, 13 octombrie 2015, 0:48)

          millenium [anonim] i-a raspuns lui tenere

          Nu sunt platit ,dar nici scalv amerloc nu vreu sa fiu.
          • +6 (12 voturi)    
            pacat (Marţi, 13 octombrie 2015, 1:11)

            Mumulea [utilizator] i-a raspuns lui millenium

            ai fi avut o scuza rezonabila. Acum, nu mai putem deduce decat ca esti pesedist.
          • +4 (4 voturi)    
            Atunci e clar: esti idiot (Marţi, 13 octombrie 2015, 8:43)

            Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui millenium

            Daca nu iti dai seama de situatia prezenta si de istoria Romaniei. Americanii sunt la mii de kilometri Rusii la granita. Rusia a detramat Romania si a distrus elitele si economia.
          • +1 (1 vot)    
            Adica esti o putoare (Marţi, 13 octombrie 2015, 15:35)

            Locke Lamora [utilizator] i-a raspuns lui millenium

            Care traieste pe munca altora...ca la amerloci se munceste tovarase pt fiecare cent...nu primesti pomeni, pesedeiule.
  • +15 (21 voturi)    
    Ali Chimicul (Luni, 12 octombrie 2015, 23:05)

    Trojan.H [utilizator]

    Am mai vazut mujici guralivi care conduceau cea mai mare armata din lume si se ratoiau la americani de dimineata pina seara: veniti incoace ca va rupem! fraierilor! descultilor!
    Ce-a urmat, am vazut cu totii.
    • -5 (9 voturi)    
      IO (Marţi, 13 octombrie 2015, 1:05)

      io [anonim] i-a raspuns lui Trojan.H

      Ce-a urmat? Coreea impartita in doua si Vietnamul la comunisti? Deci who won?!
      • +9 (13 voturi)    
        nu se vede ? (Marţi, 13 octombrie 2015, 2:42)

        Mumulea [utilizator] i-a raspuns lui io

        au castigat doar cei ce au luptat pentru libertatea lor - S. Coreea, la ani lumina in fata restului ce a ramas in africa Asiei.
        Daca urmareai un recent discurs american in Romania, ai fi auzit ca America nu-si lasa singuri aliatii, dar nici nu lupta in locul lor - asta fiind diferenta dintre cazul Coreea si Vietnam.
      • +5 (5 voturi)    
        razboiul din Vietnam (Marţi, 13 octombrie 2015, 9:34)

        AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui io

        A fost castigat pe teren si pierdut la masa verde.
        Iar daca numesti un castig faptul ca: coreeni de nord fac foamea intr-o imensa puscarie iti urez numai astfel de castiguri in viata
  • +3 (3 voturi)    
    ce treaba au ? (Marţi, 13 octombrie 2015, 9:38)

    serban [anonim]

    Problema rusilor este sa-si modernizexe rachetela sa treaca de scuturi , a americanilor sa imbunatateasca scuturile sa nu treca rachetele
  • +3 (3 voturi)    
    Pariu (Marţi, 13 octombrie 2015, 10:02)

    MU [anonim]

    Daraghie gospodin Mihail Ulianov, punem pariu pe o lada de vodca ca cererea ta nu va fi onorata nici daca te rogi in genunchi in fata Casei Albe?
  • +2 (2 voturi)    
    Intrebare (Marţi, 13 octombrie 2015, 13:25)

    agamita [anonim]

    Pentru cine sa nu fie prea tarziu?
    • +1 (1 vot)    
      Phutin e constipat..si scutul Deveselu (Marţi, 13 octombrie 2015, 17:27)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui agamita

      I ar produce o diaree..extraordinara + hemoragie...acel moment Phutin nu il poate controla..si deh...daca e constipate omu..se teme
  • 0 (0 voturi)    
    pericolul sunt nemtii, nu rusii (Miercuri, 14 octombrie 2015, 0:11)

    revo [utilizator]

    Ca ne cere Rusia sa renuntam la sistemul defensiv nu e o noutate si nici mare lucru.
    Jale mare o sa fie cand o sa ne certe Mama Merkel si Unchiu Junchker ca nu ne miscam mai repede sa-i dam afara pe americani din Romania! Ca asta e trendul - America e dusmanul UE (mai precis al Germaniei, dupa faza VW, dar se stie, UE inseamna strict Germania, restul tarilor sunt gunoaie pe care le arunci la cos sau le pui la colt daca nu stau drepti), Rusia trebuie respectata, ascultata, adulata si pupata///!
    Ei, atunci sa vedem ce ne facem, mai ales ca la Cotroceni este acum un catelus cuminte, de plus, cu fundita, care face mumos la Mama Merkel, ca altfel ia bataita.
    /// de Iohannis este cel mai /// presedinte pe care l-a avut tara asta, o catastrofa, o nenorocire. Se intampla atatea in zilele astea, se fac atatea declaratii naucitoare care indica schimbari serioase si... nimic, nicio reactie!
    Care stati pe langa Cotroceni, ia vedeti, mai misca careva pe acolo, se mai aprinde vreo lumina prin cosmelie sau au murit cu totii?
    • 0 (0 voturi)    
      carevasazica, daca Dottore di Catania (Miercuri, 14 octombrie 2015, 9:27)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui revo

      locuia la Cotroceni era ok cu Mujicia ? adica ne preda cu PV ?, mare e gradina cu troli mujici !