Vladimir Putin: Rusia nu va trimite trupe terestre in Siria. Nu suntem angajati intr-o cursa a inarmarii cu Occidentul

de Alina Neagu     HotNews.ro
Duminică, 11 octombrie 2015, 22:42 Actualitate | Russia Report

Vladimir Putin
Foto: Agerpres / Tanjug
Presedintele rus Vladimir Putin a repetat duminica, faptul ca Rusia nu intentioneaza sa trimita trupe terestre in Siria: "Nu avem de gand sa o facem, iar prietenii nostri sirieni stiu asta", a declarat Putin intr-un interviu pentru postul de televiziune Rusia 1, citat de AFP. Potrivit liderului de la Kremlin, obiectivul interventiei militare a Rusiei in Siria este "sa stabilizeze autoritatile legitime si sa creeze premisele pentru punerea in aplicare a unui compromis politic". Vladimir Putin a subliniat si ca Rusia nu vrea sa se implice intr-un razboi interreligios in Siria.

Vladimir Putin a sustinut, de asemenea, ca Rusia nu este angajata intr-o "cursa a inarmarii" cu Occidentul, in pofida demonstratiei de forta a armatei ruse: "Nu este vorba despre o cursa a inarmarii. Este vorba despre faptul ca armele moderne se imbunatatesc si se schimba. Motivul este ca vrem sa fim la zi (cu armamentul - n.red.) Alte tari sunt chiar mai rapide. Din acest motiv trebuie sa tinem pasul", a afirmat Putin.

Aviatia rusa a efectuat in ultimele 24 de ore 64 de zboruri asupra Siriei, distrugand pozitii ale Statului Islamic, tabere de antrenament si depozite de munitii, a anuntat duminica Ministerul rus al Apararii.

Rusia a inceput atacurile aeriene in Siria in sprijinul aliatului sau, presedintele sirian Bashar al-Assad, pe 30 septembrie. Rusia, aliat fidel al regimului de la Damasc, sustine ca atacurile sale aeriene vizeaza gruparea terorista Statul Islamic, insa Occidentul a acuzat in repetate randuri ca atacurile sunt indreptate impotriva opozitiei siriene.


Citeste mai multe despre   









2398 vizualizari
  • +6 (8 voturi)    
    Asta înseamnă cam așa: (Duminică, 11 octombrie 2015, 22:52)

    max# [utilizator]

    Trupele noastre "de voluntari" sunt deja pe teren. Pentru "menținerea păcii", evident.
    • +2 (10 voturi)    
      evident, sunt nist Porumbei utilizand (Duminică, 11 octombrie 2015, 23:08)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui max#

      kujma (aceea care a inmanat o Phutin lui Lewis Hamilton...ce blasfemie..Phutin, sa dea premiu..uni capitalist...Jiguli in F1...) si ramurele de maslin impregnate cu plutoniu si cu Seva de petrol...
      • 0 (0 voturi)    
        Si trupele de comando britanice si US ce sunt? (Marţi, 13 octombrie 2015, 13:38)

        quietguy58 [utilizator] i-a raspuns lui un domn

        Si trupele de comando britanice si US ce sunt?
  • +7 (11 voturi)    
    La fel ca Hitler... (Duminică, 11 octombrie 2015, 23:09)

    Sar Castic [utilizator]

    Hitler afirma acelasi lucru... pina cind Europa si-a dat seama, era deja sub cizme germane. Chiar uitam asa repede?
    • 0 (2 voturi)    
      Taietorii de capete (Luni, 12 octombrie 2015, 13:06)

      quietguy58 [utilizator] i-a raspuns lui Sar Castic

      Nu o sa vina rusii, in schimb o sa vina taietorii de capete de la ISIS.
      • -4 (4 voturi)    
        cu siguranta au o preferinta ptr Mujici (Luni, 12 octombrie 2015, 13:53)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui quietguy58

        parerea mea
        • -1 (1 vot)    
          Cum ti-am mai scris, esti dus cu capul. (Luni, 12 octombrie 2015, 15:13)

          quietguy58 [utilizator] i-a raspuns lui un domn

          "Un domn", pentru informarea ta:

          Marea majoritate a celor decapitati sint occidentali, nu rusi, nu israelieni.

          Cum ti-am mai scris, esti dus cu capul.
  • +4 (12 voturi)    
    Cine mai crede un mujic? (Duminică, 11 octombrie 2015, 23:24)

    Locke Lamora [utilizator]

    Si-n Crimeea a spus la fel...dupa aia a recunoscut chiar el ca ERA NECESAR. Cand crapa de foame mujicul se uita la vecini intotdeauna.
    • -1 (1 vot)    
      Ba, da' ce bine le zici. (Luni, 12 octombrie 2015, 15:19)

      quietguy58 [utilizator] i-a raspuns lui Locke Lamora

      Ladies and gentlemen, avem "onoarea" sa vi-l prezentatm pe Direwolf sau emigrantul rezident care le stie pe toate pe aceasta planeta.

      Direwolf, imi place de tine, minti mai bine decit CNN, FoxNews, RT la un loc.

      Ba, da' ce bine le zici, da' este o singura chestie: nici tu crezi ce spui / scrii.

      Mai Direwolf, mai bine poveste cum a fost cu atmosfera "steamy" cind ai fost in vacanta la Baicoi?
  • +5 (13 voturi)    
    Putin te minte in fata (Duminică, 11 octombrie 2015, 23:27)

    Romania, tara pomanagiilor [utilizator]

    1) Trupele sunt deja acolo, redirectionate din Donbas.

    2) Putin trimite bombardiere nucleare in Crimeea, se lauda cu noile rachete de croaziera care-si rateaza tinta etc. Cursa inarmarii e foarte clara.

    Si la fel ca ultima oara, Rusia se va prabusi economic, pentru ca rusii dormeau dusi la ora de istorie.
    • -4 (4 voturi)    
      Ciinele moare de drum lung (Luni, 12 octombrie 2015, 13:07)

      quietguy58 [utilizator] i-a raspuns lui Romania, tara pomanagiilor

      Esti personificarea pe deplin a proverbului:

      "Ciinele moare de drum lung si prostul de grija altuia".
  • +2 (2 voturi)    
    "RAZBOIUL STELELOR" ( II ) ? (Luni, 12 octombrie 2015, 13:53)

    Susufler0 [utilizator]

    Evident ca dpv economic (y compris, tehnologic) Rusia nu se poate compara cu SUA, cum nu s-a putut compara cu ea nici cand au declansat americanii "razboiul stelelor". La nivelul ambitiei conducatorilor, acum, rusii, cu Putin stau insa mult mai bine decat atunci, URSS-ul cu Brejnev si post brejnevistii. Iar o comparatie intre conducatorii Americii de atunci si cei de acum n-are rost sa facem, ca ne enervam si ne creste tensiunea.