Sistem rusesc de rachete, observat de OSCE la rebelii din Ucraina, chiar inainte ca Putin sa se intalneasca cu liderii Frantei, Germaniei si Ucrainei. "Buratino" poate incendia cateva strazi dintr-o lovitura

de G.S.     HotNews.ro
Vineri, 2 octombrie 2015, 17:15 Actualitate | Russia Report

Sistem rusesc TOS-1 Buratino
Foto: Wikimedia Commons / Vitaly V. Kuzmin

Organizatiile de monitorizare au descoperit un nou tip de armament rusesc in partea ucraineana detinuta de rebeli, posibil o dovada a faptului ca Moscova este in continuare interesata de situatia de acolo, chiar daca pare sa se concentreze acum pe Siria, informeaza Reuters.

Organizatia pentru Securitate si Cooperare in Europa (OSCE), care monitorizeaza acordul de incetare a foscului din estul Ucrainei, a anuntat ca observatorii sai au vazut un sistem TOS-1 “Buratino” pentru prima data.

Buratino este echipat cu capete termobarice care imprastie lichid inflamabil in jurul unei tinte si apoi il aprind. Poate distruge o zona de cateva strazi dintr-o singura lovitura.

Doar Rusia produce acest sistem si nu a fost exportat in Ucraina inainte de izbucnirea conflictului, conform IHS Jane's Group si Stockholm International Peace Research Institute, care monitorizeaza comertul cu arme..

Descoperirea OSCE este rusinoasa pentru Kremlin, care tocmai a micsorat tonul retoricii pe tema Ucrainei si si-a mutat atentia catre Siria, unde a inceput lovituri aeriene.

In plus, aceasta stire a venit chiar inainte de discutiile pe care Vladimir Putin le va tine in Paris vineri cu liderii Germaniei, Frantei si Ucrainei pe tema procesului de pace.

Ministerul apararii de la Moscova nu a raspuns la intrebarile Reuters privind eventuala furnizare de astfel de arme catre rebeli sau unde au fost exportate sisteme Buratino

Alexander Hug, observator-sef adjunct al misiunii OSCE din Ucraina a declarat ca Buratino a fost observat intr-o zona de antrenament a rebelilor in localitatea Kruhlyk.

Hug a spus ca sistemul de armament este “foarte distructiv”.

Popular Mechanics apreciaza, pe siteul propriu, ca TOS-1 este “iadul pe pamant” pentru oricine este atacat.











5180 vizualizari
  • -21 (33 voturi)    
    arme rusesti (Vineri, 2 octombrie 2015, 17:19)

    Gore [anonim]

    Pai toti ucrainienii, fie ei pro sau contra au arme rusesti de toate felurile, doar o mica parte din revolutionarii ucrainieni au arme occidentale...prietenii stiu de ce !
    • +4 (6 voturi)    
      Mujicii au spus ca NIET vanzare in Ucraina (Vineri, 2 octombrie 2015, 17:40)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Gore

      OSCE..Adduce dovezi ca Mujicia MINTE..ce e de facut ? sa punem un cracanat pe un buratino de asta sa vedem cat zboara cu racheta intre picioare...apoi mai vorbim
    • +9 (9 voturi)    
      Buratino (Vineri, 2 octombrie 2015, 18:02)

      fefe [anonim] i-a raspuns lui Gore

      este una dintre armele noi ale armatei ruse care nu face parte din armele "mostenite" de ucrainieni de la uniunea sovietica. Astfel ca singura explicatie posibila este ca a fost adus din Rusia. Povestea aia ca insurgentii sunt dotati doar cu armement ucrainian capturat de catre insurgenti, nu poate fi aplicata la Buratino. E o dovada clara ca Rusia inarmeaza pe insurgentii din Ucraina.
      Gore, cat se platesc in Rusia postarile tale? Se plateste la cuvant sau per interventie?
      • +1 (3 voturi)    
        Nu tocmai (Vineri, 2 octombrie 2015, 20:55)

        Nea Fane [anonim] i-a raspuns lui fefe

        ...dar esti aproape de adevar
        este un MRL pe sasiu de T72. Proiectat prin anii 88
        (deci teoretic ar fi fost posibila o mostenire)
        dar mai mult ca sigur nu apartine Ucrainei

        Current operators

        Azerbaijan - 18[
        Iraq - 4
        Kazakhstan - 3
        Russia - ~15
  • +10 (14 voturi)    
    Inca o confirmare (Vineri, 2 octombrie 2015, 17:35)

    Soljenitin [utilizator]

    Hai, postacii sovietici, dati din clanta cum ca, de fapt, nu trebuie sa ascultam la nimeni altcineva in afara surselor sovietice de stiri agreate de catre Phurtin.
    • -2 (8 voturi)    
      Slugile CNN (Vineri, 2 octombrie 2015, 20:16)

      Gustav555 [utilizator] i-a raspuns lui Soljenitin

      Pana una-alta, observatorii OSCE dau din clanța, fără nicio dovada.
      Parca văd ca Antena 3 si onorabilul jurnalist Gâdea ii vor înfiera din nou pe Putin si Rusia. Ca deh, astea sunt ordinele de la CNN. Altfel, canci invitații si premii la festivaluri in USA.
  • -10 (12 voturi)    
    Cum ar trebui? (Vineri, 2 octombrie 2015, 18:04)

    Serban [anonim]

    Arme rrusesti la antirusi si americane la prorusi?
  • +4 (4 voturi)    
    Am vazut discursul lui Putin la ONU, (Vineri, 2 octombrie 2015, 19:27)

    Romania, tara pomanagiilor [utilizator]

    vorbea despre dreptul fiecarei tari de a-si decide destinul.

    Asta in timp ce dracia asta era pe drum din Rusia spre Donbas.

    Deci ne trebuie un cuvant mai puternic decat pur si simplu "ipocrit" pentru a-l descrie pe Putin.
  • +5 (5 voturi)    
    Buratino (Vineri, 2 octombrie 2015, 19:45)

    Relativ_neutru [utilizator]

    Imi amintesc un film rusesc cu Buratino. Era echivalentul rusesc al lui Pinocchio. Ce coincidenta :)).
  • +1 (5 voturi)    
    Da' poze, ceva dovezi...? (Vineri, 2 octombrie 2015, 20:10)

    Gustav555 [utilizator]

    Pai dacă l-au văzut, nu i-au făcut o poza?
    Sau observatorii OSCE sunt in misiuni atât de delicate ca nici telefoanele nu si le mai iau cu ei?
  • -1 (3 voturi)    
    aha (Vineri, 2 octombrie 2015, 21:36)

    paranoid_android [utilizator]

    se pare ca strategia rusilor e sa acopere conflictul din Ucraina cu conflictul din Siria...

    ramane doar de vazut cu ce vor acoperi conflictul din Siria;

    PS: inteleg de ce mai acum cateva zile rebelii ucrainieni le-au dat un ultimatum OSCE sa isi faca bagajele si sa o stearga din Ucraina
    • 0 (2 voturi)    
      borhotul de Ucraian nu e bun ? (Vineri, 2 octombrie 2015, 23:25)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui paranoid_android

      aaa..borhotul de Mujicia..e SUBLIM !!!!
  • 0 (6 voturi)    
    Sper (Vineri, 2 octombrie 2015, 23:16)

    KostasP [utilizator]

    Ca rebelii sa dea intr-o dimineata desteptarea la kiev.