Cum se vad efectele propagandei antioccidentale a Kremlinului in sondajele de opinie. Atitudinea rusilor fata de SUA si UE se radicalizeaza

de C.I.     HotNews.ro
Vineri, 4 septembrie 2015, 16:23 Actualitate | Russia Report

Atitudinea cetatenilor rusi fata de Statele Unite si fata de Uniunea Europeana s-a schimbat considerabil in ultimul an si jumatate, dupa cum arata sondajele realizate de centrul rus de cercetare a opiniei publice Levada. In conditiile in care, potrivit acelorasi sondaje, in Rusia televiziunea este mediul cu cea mai puternica influenta in randul populatiei, iar acest mediu este controlat aproape total de Kremlin, opiniile rusilor referitoare la Occident au devenit profund negative.

Deutsche Welle citeaza un recent sondaj realizat de institutul independent de cercetare Levada, din Moscova, potrivit caruia jumatate dintre rusi considera ca televiziunea le ofera informatii "utile si obiective". Unul din cinci rusi cred, de asemenea, ca ceea ce vad la televizor este o "prezentare completa si obiectiva a evenimentelor".

  • Sondaje mai vechi realizate de acelasi institut confirma ca televiziunea este mediul cu cel mai mare impact asupra populatiei, ca posturile independente precum TV Dojd, care mai emite doar pe Internet, sunt ca si inexistente pentru majoritatea covarsitoare a rusilor, la fel si presa online, in timp ce Internetul, extrem de "aglomerat", nu ofera nici pe departe gradul de incredere pe care il are TV-ul (rezultatele sondajului extins, realizat in vara anului trecut, sunt disponibile in limba rusa aici).

In conditiile in care propaganda antioccidentala a Kremlinului a pus stapanire pe televiziunile ruse, fenomen ce s-a acutizat in ultimul an si jumatate, cum a evoluat perceptia rusilor fata de Occident? Levada a publicat, recent, o serie de tabele in care sunt comparate opiniile rusilor fata de SUA, UE, Ucraina pe parcursul ultimului an si jumatate, conform sondajelor realizate de acest centru de-a lungul timpului. Potrivit analizei Levada:
  • Daca, in ianuarie 2014, 41% dintre rusi aveau o atitudine "preponderent pozitiva" fata de SUA, numarul acestora a scazut la 16% in iulie 2015. Intre timp, numarul celor care aveau o parere "preponderent negativa" fata de America a crescut de la 36% la 29%, in timp ce numarul rusilor cu o atitudine "foarte negativa" in privinta SUA a crescut de aproape 4 ori, de la 8% la 31%. Numarul total al celor cu atitudini negative ("preponderent" si "foarte") privind Statele Unite a crescut astfel de la 44% (deci mai putin de jumatate) la 70%.
  • In privinta Uniunii Europene, evolutia este similara. In ianuarie 2014, jumatate dintre rusi (50%) aveau o parere "preponderent pozitiva" fata de UE. In iulie 2015, doar 23% mai aveau aceasta atitudine. In schimb, daca in ianuarie 2014 unul din trei rusi aveau atitutini negative fata de UE (30% preponderent negative, 4% foarte negative), numarul acestora aproape s-a dublat pana in iulie 2015: 41% au pareri preponderent negative, 21% foarte negative fata de Uniunea Europeana.
  • In privinta Ucrainei, doi din trei rusi aveau, in ianuarie 2014, pareri "foarte pozitive" (6%) sau "preponderent pozitive" (60%) fata de aceasta tara. Numarul acestora s-a prabusit in iulie 2015: doar 28% mai au astfel de opinii. In acelasi timp, daca in urma cu un an si jumatate doar un sfert dintre rusi aveau pareri "preponderent negative" (22%) sau "foarte negative" (4%) fata de Ucraina, 60% dintre ei au acum astfel de atitudini (39% "preponderent negative", 21% "foarte negative").

Mai multe detalii - pe site-ul Levada.ru


Citeste mai multe despre   









4218 vizualizari
  • +11 (13 voturi)    
    oops (Vineri, 4 septembrie 2015, 16:38)

    pehash [utilizator]

    numarul celor care aveau o parere "preponderent negativa" fata de America a crescut de la 36% la 29%
  • +18 (20 voturi)    
    Calicul puturos e mereu frustrat (Vineri, 4 septembrie 2015, 17:11)

    Locke Lamora [utilizator]

    Burghejii si capitalistii is dusmanul sau de moare si singurul sau vis e sa-i dea in cap si sa-i ia averea.
    Uite sa facem o comparatie cu Canada. Ambele is tari intinse cu aceeasi clima, relief, resurse. Canada are unul dintre cele mai inalte standarde de trai din lume, In Rusia 20 milioane de oameni is la limita infometarii si ~100 milioane is alcoolici, cronic.
    Sa-mi spuna careva ca aluatul rusilor nu e prost.
    • -7 (7 voturi)    
      totusi... (Vineri, 4 septembrie 2015, 23:52)

      Motanul_incaltat [utilizator] i-a raspuns lui Locke Lamora

      Nimanui nu ii plac dar... au castigat un razboi mondial, au ajuns primii in spatiu si au pus acolo si primul satelit... Sa nu ii subestimam totusi ca nu e intelept.
      • +5 (7 voturi)    
        Daca nu debarcau americanii (Sâmbătă, 5 septembrie 2015, 0:16)

        Locke Lamora [utilizator] i-a raspuns lui Motanul_incaltat

        Erau colonie nemteasca. Deasemeni daca nu primeau si ajutoare pe partea cealalta de la americani...
        Iar primul satelit si primul om in spatiu nu e o scuza pt mujicimea de care dau dovada.
        • -5 (5 voturi)    
          or da dovada, dar (Sâmbătă, 5 septembrie 2015, 1:03)

          yeany [anonim] i-a raspuns lui Locke Lamora

          sa-i privesti de sus cu ignoranta, cum se cam face in mediul online, e un semn de prostie sora cu sinuciderea.
        • +1 (3 voturi)    
          e cam invers (Sâmbătă, 5 septembrie 2015, 12:54)

          Motanul_incaltat [utilizator] i-a raspuns lui Locke Lamora

          Mai citete putin. Nu debarca nimeni daca nu faceau rusii altele inainte.
          Nu e vorba de scuze aici. Pentru noi, Rusia este inamic si asta de aproape un secol. NU e bine sa subestimezi inamicul.
          • +1 (3 voturi)    
            Rusii au fost ajutati (Sâmbătă, 5 septembrie 2015, 16:54)

            Locke Lamora [utilizator] i-a raspuns lui Motanul_incaltat

            Americanii au trimis ajutoare peste Bering....
    • 0 (0 voturi)    
      N-are treaba cu aluatul (Sâmbătă, 5 septembrie 2015, 21:35)

      Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui Locke Lamora

      Are treaba cu educatia. Orice om face o viata cam ceea ce e invatat sa faca si ceea ce vede la altii in copilarie su adolescenta. Mai acumuleaza ceva deprinderi foarte greu de schimbat pana la poate 25, dupa aia pentru majoritatea oamenilor o schimbare semnificativa de comportament sau deprinderi e traumatica.

      Daca macar doua generatii de rusi ar beneficia de alta educatie, poporul ala ar putea fi de nerecunoscut, fata de ce e acuma. Situatia e similar cu natiile chinuite de razboi civil din Africa sau America centrala sau de sud. Sau din Europa de est. Din nefericire, prea putina lume ia suficient de in serios educatia, si-i intelege potentialul de a schimba o natie intr-un timp relativ scurt, dpv istoric.
  • +6 (10 voturi)    
    Cui ii pasa? (Vineri, 4 septembrie 2015, 17:40)

    muciflenduri [utilizator]

    Boborul are nevoie de opinii mestecate si se va comporta ca o masa inerta si lipsita de rationament.
    Azi europenii si americanii sunt baubau, maine vor fi chinezii.
    Pana la urma 80% vor 'crede' ce li se spune sa creada, iar asta nu e valabil doar pentru rusi.
  • +8 (10 voturi)    
    Fara grade de compratie (Vineri, 4 septembrie 2015, 17:56)

    Daniels22026 [utilizator]

    Preponderent pozitiv ???!!!!
    Foarte pozitiv ???!!!

    Nu mai umiliti aritmetica si gramatica. Semnele nu au grade de comparatie.
  • -5 (9 voturi)    
    Sondaje de doi lei (Vineri, 4 septembrie 2015, 18:52)

    satanae [utilizator]

    Imi place ca, dupa occidentali si romanasi, nimic din informatiile furnizate de media ruseasca nu este credibil, dar, pe de alta parte, cind este vorba de sondaje realizate de institutele rusesti in rindul populatiei, astea sint crezute 100%. De fapt, nu facem decit sa ne confirmam propriile prejudecati primitive fata de rusi, asta in timp ce autoritatile de la Moscova folosesc "sondajele" astea ca sa faca propaganda cum ca toti rusii ar fi de acord cu ceea ce fac ele. Adica vedem cu ochii nostri ce valoare au sondajele de la noi, unde nimeni nu este cu biciul pe spinarea institutelor de profil si tot ne hranesc numai cu minciuni ordinare, dar, in schimb, sintem siguri ca alea din Rusia spun numai adevarul, ca le-ar fi jena sa faca altfel.
    Dupa cum am spus, asa se simte justificat sufletelul nostru geto-dac sa vorbeasca despre "calicul puturos si mereu frustrat", cum vad ca face un exemplar al natiei mai sus. As vrea sa-i spun un singur lucru urmasului lui Decebal de mai sus: maine, poimaine, generalul Izmana al nostru s-ar putea sa ne ajunga prim-ministru! Simte-te mindru ca esti roman!
    • +5 (7 voturi)    
      Amice, eu stiu direct din gura rusului (Sâmbătă, 5 septembrie 2015, 0:18)

      Locke Lamora [utilizator] i-a raspuns lui satanae

      Si tu ar trebui sa stii de la bunicii tai cine-s rusii.
      • -3 (5 voturi)    
        Patetic (Sâmbătă, 5 septembrie 2015, 10:43)

        satanae [anonim] i-a raspuns lui Locke Lamora

        Mda, sint sigur ca esti un cunoscator profund al rusilor, ca orice romanas care se respecta. El nu vede in viata lui rus la fata, decit eventual daca se duce in concediu in Turcia si se intelege cu el prin semne, dar, ca de obicei, crede ca ii stie mai bine ca oricine, ca doar este un urmas de geto-daci, persecutat de fiara rusa. Imi place mult referirea asta patetica la bunici, e ceva care se potriveste tare bine cu naturelul simtitor al romanasilor.
        Este greu de imaginat cita greata poate sa provoace vitejia antiruseasca a compatriotilor nostri, care se exprima mai ales prin postari pe net. Poate ar fi timpul ca Ivan sa mai faca o vizita la Bucuresti, ca sa le mai bage mintile in cap. Va fi intimpinat de generalul Oalelor de Noapte cu paine si sare, in postura pe care o va avea atunci, de prezident ales cu 100% din voturi al lui Romanica.
        • 0 (2 voturi)    
          Canada si America is pline de rusi (Sâmbătă, 5 septembrie 2015, 16:52)

          Locke Lamora [utilizator] i-a raspuns lui satanae

          Nu-s cunoscator profund dar am cativa colegi care mi-au spus destule despre zombiile spalate pe cape din Rusia.
          ps: stiai ca Phutin face treaba mare intr-un mod suprem??? Ca rusul asa crede.
        • -1 (1 vot)    
          Faptul ca parintii si bunicii tai ... (Sâmbătă, 5 septembrie 2015, 21:39)

          Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui satanae

          ... n-au avut de-a face cu rusii nu inseamna ca nimeni din tara asta n-a suferit de pe urma rusilor. Chiar daca personal nu cunosc nici un rus (desi am neamuri in Moldova ex-sovietica) nu inseamna ca o sa uit prea usor cum s-au comportat rusii in Romania in urma cu cateva decenii. Mai ales ca am primit respectiva informatie din prima mana.

          Da' de ce-ai face matale efortul sa intelegi de unde vine fobia multor romani fata de rusi? E mult mai simplu sa-ti imaginezi o situatie care iti confirma matale parerile, si s-o iei de buna, nu?
  • +3 (3 voturi)    
    cristi_camelia_sebastian@yahoo.com (Sâmbătă, 5 septembrie 2015, 3:48)

    dudu [anonim]

    NU MAI TREBUIE LASAT NICI UN RUS DIN RUSIA.
    SA STEA CU TOTII IN COCINA NUMITA RUSIA,
    SE CRED MARI SI TARI DAR NIMENI NU-SI DORESTE SA EMIGREZE IN RUSIA.
    TARA DE ALCOLICI SI SLABACIUNI.
    DACA LE DAI O STICLA DE VOTCA PE ZI ,EI SINT FERICITI.
    TRAIASCA ROMANIA
  • -3 (3 voturi)    
    Ce este de mirare ? (Sâmbătă, 5 septembrie 2015, 10:03)

    Carcotasu [anonim]

    Atata vreme cat occidentul , spervizat de USA, nu prezinta decat in negru Federatia Rusa iar pe presedinte ca pe un capcaun , ce vreti ? Vreti ca populatia sa fie in intregime de acord? Opiniile se impart. Apropo , a vizionat cineva un film , sa zicem produs in Rusia , cu teme negative la adresa USA ? Eu nu.
  • +2 (2 voturi)    
    clasamentul betivilor in lume (Sâmbătă, 5 septembrie 2015, 14:01)

    DECENEU2000 [utilizator]

    http://viataverdeviu.ro/top-25-de-tari-in-care-oamenii-beau-cel-mai-mult-alcool/
    • -1 (1 vot)    
      Interesant articol, dar incomplet (Sâmbătă, 5 septembrie 2015, 18:58)

      Valentin9999 [anonim] i-a raspuns lui DECENEU2000

      Daca ne uitam cu atentie, ei spun consumul de alcool. Pentru studiul propriuzis (in linkul din articol) sunt clasificate in vinuri, bere, spirtoase si altele.

      Din topul acela pe site-ul original iti arata defalcat la fiecare tara pe ele patru categorii. Rusia si multi din vecinii ei care se afla in top, au procentul de spirtoase mult mai mare decat restul.

      Mentionez spirtoasele, pentru ca sunt cele mai usor de produs in mediul rural.

      Plus, am fost curios de chestia asta si am gasit ....

      http://pubs.niaaa.nih.gov/publications/arcr352/244-249.htm
      "Surveys are thought to underestimate per capita consumption by more than 50 percent (Midanik 1988, 1982; Rehm et al. 2007) and survey errors are larger (Shield and Rehm 2012)."
  • -2 (2 voturi)    
    De americani nu aveti nimic de zis ? (Marţi, 22 septembrie 2015, 13:56)

    Virtual [anonim]

    Bine inteles ca trendul obedientilor proamericani este de fapt propaganda impotriva Rusiei. Dar daca rusii beau vodka, americanii beau whisky, sau voi nu stiti asta. Cine a numarat cate sticle pe cap de locuitor, bea fiecare. De unde stiti voi cine bea mai mult. Dar cine se drogheaza mai mult stiti? Nici nu aveti argumente serioase prin care sa denigrati o natie. Adica ii criticati pe rusi ca in subsidiar sa se inteleaga ca americanii sunt mai buni ? Fals. Abureala si vorbe de claca.