Autoritatile din Rusia au ars 1,5 tone de alimente destinate unei echipe de raliu BMW

de V.M.     HotNews.ro
Joi, 27 august 2015, 23:37 Actualitate | Russia Report

Agentia rusa pentru siguranta alimentelor a dat foc la 1,5 tone de alimente importate pentru o echipa de raliu a BMW care participa la un eveniment in Moscova, a relatat joi agentia rusa Tass, citata de Reuters.

Actiunea face parte din programul Moscovei de a arde si distruge alimentele importate din tarile occidentale, acestea fiind interzise in Rusia ca masura de represalii pentru sanctiunile impuse asupra sa pentru conflictul din Ucraina.

"Departamentul a decis sa confiste bunurile la punctul de control, ca urmare a incalcarii grave a normelor sanitare", a explicat agentia federala rusa Rosselkhoznadzor, potrivit Tass.

Alimentele au fost distruse in regiunea Pskov, la circa 700 de kilometri nord-vest de Moscova.

Acestea erau destinate echipei BMW participante la o serie germana de curse auto numita DTM, a carei etape de la Moscova incepe vineri.

Miercuri, autoritatile ruse au distrus deja aproape 800 de kilograme de produse alimentare gasite intr-o masina care transporta echipamente pentru cursa.










2231 vizualizari
  • +15 (15 voturi)    
    hahahahaha (Joi, 27 august 2015, 23:58)

    Dr.Mythnick [utilizator]

    ce idioti....
    • +9 (9 voturi)    
      aia de la BMW (Vineri, 28 august 2015, 0:31)

      rov [utilizator] i-a raspuns lui Dr.Mythnick

      ca merg in mizeria aia de tara.
      • -2 (2 voturi)    
        Distractie (Vineri, 28 august 2015, 10:23)

        Gogu [anonim] i-a raspuns lui rov

        Ati incercat vreodata sa intrati in SUA cu un mar (fructul) adus din Europa? Dupa ce petreceti cateva ore in biroul de "Agricultural" timp in care te cauta si-n cur de alte produse interzise o sa ajungi la concluzia ca indiferent cat de idioate sunt unele reguli si legi si indiferent cat de idioti sunt oamenii care le-au pus pe hartie, astea-s regulile casei. Stupide sau nu, le respecti sau pleci.

        Toate tarile au legi stupide, exagerate, de-a dreptul imbecile si facute de imbecili.

        Ce mi se pare cu adevarat idiot e ca atat ei cat si restul Europei se sactioneaza unii pe altii numai la chestii care nu afecteaza real pe aia mari. De-asta inca poti sa cumperi marci nemtesti (inlcusiv produse in Rusia). Ca aia mari sa se poata bucura de statutul lor. Mancarea e pentru prosti deci poate fi distrusa.
        • -1 (1 vot)    
          merele lu peste. (Vineri, 28 august 2015, 15:31)

          ContHotnews [utilizator] i-a raspuns lui Gogu

          americanii ar face revolta daca ar vedea cum arata un mar adevarat. nu uita ca la ei se mananca modificate genetic.
  • +8 (8 voturi)    
    numai alimentele? (Vineri, 28 august 2015, 0:12)

    Sakura [utilizator]

    Maşinile nu sunt supuse embargoului? Încă? Nu de alta dar ştirea ar fi fost şi mai spectaculoasă dacă autorităţile ar fi ars şi maşinile cu care echipa BMW urma să participe la raliu.
  • +9 (9 voturi)    
    si mai sint unii... (Vineri, 28 august 2015, 0:30)

    deo [anonim]

    pe aici ca americanii incearca foarte tare sa mute campionatul mondial in alta tara si nu in Rusia.
    Pai astia singur se cer afara.
    Daca au venit cei de la raliu si astia le-a ars mincarea, pai la campionatul mondial cite tone or sa arda? O sa mai vina cineva? Vad ca rusii isi dau cu stangul in dreptul.
  • -1 (1 vot)    
    importuri de plastic. (Vineri, 28 august 2015, 15:30)

    ContHotnews [utilizator]

    adevarul e ca rusia n-are nevoie de mancare, are deja.

    ce sa importe? rosii verzi? mere inferioare? kinder? industrie alimentara de europa de vest?

    bravo lor, ar trebui sa se trezeasca toti retardatii care infuleca "burgeri" americani, sa se gandeasca la bunicii care n-aveau carne, ca ceausescu era rau. Dar acum, avem drepturi, sa ne bucuram de tocatura inferioara.

    In copilarie tanjeam dupa toate dulciurile nemtesti, ambalate asa de frumos. de fapt, scrie diabet si obezitate pe ele, dar na, e bine ca ne-am maturizat intr-un final.