Rusia restrictioneaza detergenti ai P&G, Colgate-Palmolive si Henkel

de V.M.     HotNews.ro
Marţi, 25 august 2015, 15:46 Actualitate | Russia Report

Autoritatea pentru siguranta consumatorilor din Rusia, Rospotrebnadzor, a restrictionat vanzarile de detergenti ale unor companii precum Procter&Gamble, Colgate-Palmolive si Henkel, din motive de siguranta, relateaza Bloomberg, citat de Mediafax.

Restrictiile se refera la detergenti fabricati de aceste companii, precum si de Clorox, Werner&Mertz si alti producatori, care nu respecta normele de siguranta toxicologica si au fost retrasi de la vanzare din acest motiv.

Rospotrebnadzor a precizat ca sunt analizate si alte chimicale si detergenti fabricati de alti producatori.

Restrictiile au fost impuse pe fondul tensiunilor Rusiei cu Statele Unite si Uniunea Europeana, legate de conflictul din Ucraina.

Institutia a descoperit anterior nereguli la Groupe Auchan, al treilea mare retailer prezent in Rusia, fiind posibil sa interzica companiei franceze sa mai produca alimente semipreparate.

Dupa ce Guvernul rus a prelungit interdictia importurilor de anumite produse alimentare, autoritatile au cerut distrugerea publica a alimentelor importate ilegal.












[P] ​Accepta provocarea unui business fara hartii! E mai simplu decat crezi               

Activitatile noastre zilnice sunt din ce in ce mai orientate catre mediul electronic si online. Traim intr-un ritm care ne-a impus sa adoptam solutii eficiente si sigure pentru a plati facturi si taxe, a face cumparaturi, a verifica soldurile bancare, etc. Este o practica pe care am ales-o din dorinta de a simplifica lucrurile si pe care multi dintre noi ne dorim sa o regasim si in viata profesionala, unde cautam solutii pentru a depasi constrangerile de timp si spatiu atunci cand trebuie sa obtinem  o aprobare, sa  semnam rapid un contract sau sa accesam un document de la distanta.
2789 vizualizari
  • -19 (23 voturi)    
    colgate (Marţi, 25 august 2015, 16:01)

    Qu [utilizator]

    Cotine fluor, ca si multe alte paste. Fluorul este folosit si ca pesticid. Trageti concluziile.
    • +14 (16 voturi)    
      Concluzia e simpla: esti idiot amice (Marţi, 25 august 2015, 16:28)

      Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui Qu

      Habar nu ai despre compozitia pastei de dinti - pe care sigur nu o folosesti- pentru ca altfel ai fi vazut ca nu contine flour - care este mortal in stare pura ci compusi, anume floruri. Flourul pur nu poate fi folosit fiind foarte corioziv. Dar orice tampenir e buna ca sa aperi ineptiile lui putinel.
      • -9 (11 voturi)    
        Contine fluor (Marţi, 25 august 2015, 21:46)

        gigifisiune [utilizator] i-a raspuns lui Bogdan_100

        http://www.colgate.ro/app/CP/RO/OC/Information/Articles/Oral-and-Dental-Health-Basics/Checkups-and-Dental-Procedures/Fluoride/article/What-is-Fluoride.cvsp

        Acum poti sa-ti ceri scuze
        • +2 (2 voturi)    
          Ai dreptate (Miercuri, 26 august 2015, 8:59)

          Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui gigifisiune

          Nu te-am inclus intre idioti. Imi cer scuze. Despre fluor mai citeste si altceva decat o reclama. Compusii utilizati in pasta de dinti - in engleza - sodium fluoride, stannous fluoride, sodium monofluorophosphate and amine fluoride. To poti utiliza flour pur, e si un premiu (Darwin) pentru cei ca tine.
          • -2 (2 voturi)    
            Imi pare rau (Miercuri, 26 august 2015, 13:29)

            gigifisiune [utilizator] i-a raspuns lui Bogdan_100

            ca iti dai cu stangul in dreptul. Fluorul sau orice fluorida sunt toxice.

            Asa cum ai scris si tu mai sus:

            https://ro.wikipedia.org/wiki/Fluorur%C4%83_de_sodiu
            • +1 (1 vot)    
              "Amice, esti idiot!" (Vineri, 28 august 2015, 13:58)

              heisenberg [utilizator] i-a raspuns lui gigifisiune

              Orice substanta este toxica, de la o anumita cantitate. Pana si apa. Uite:

              https://en.wikipedia.org/wiki/Water_intoxication

              Sau, pentru tine, mai degraba:

              https://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%93%D0%B8%D0%BF%D0%B5%D1%80%D0%B3%D0%B8%D0%B4%D1%80%D0%B0%D1%82%D0%B0%D1%86%D0%B8%D1%8F
    • +10 (12 voturi)    
      NU, CĂ CHIAR M-AM ÎNFURIAT (Marţi, 25 august 2015, 16:32)

      pointless man [utilizator] i-a raspuns lui Qu

      Mama mea, medic stomatolog, mi-a fluorizat dinții în copilărie, pe cînd nici nu se auzea la noi de pastă de dinți cu fluor. Rezultatul: aproape 60 de ani la rînd NU AM AVUT NICI O CARIE. Abia acum, la bătrînețe, mi-au apărut vreo două.

      Să mă ierte admin, dar nu mă pot abține: ești un cretin ticălos și pervers.
    • +7 (9 voturi)    
      Mai bine rapanos asa-i? (Marţi, 25 august 2015, 17:07)

      Locke Lamora [utilizator] i-a raspuns lui Qu

      Ce pasta de dinti, ce sapun, mujicul rezista fara ele.
  • +10 (12 voturi)    
    nu mai e mult.... (Marţi, 25 august 2015, 16:09)

    sachei [anonim]

    si o sa vedem iar rusoaicele cu chiloti din pinza de sac.........
  • +10 (12 voturi)    
    Mujicii sunt nespălați... (Marţi, 25 august 2015, 16:11)

    triciupa [utilizator]

    ... by default, așa ca nici n-o să bage de seamă lipsa detergenților și pastei de dinți. Atât timp cât se găsește vodka de pufoaică phutin n-are insomnii.
  • +6 (8 voturi)    
    Sapun cheia . (Marţi, 25 august 2015, 16:17)

    Marx [anonim]

    Bravo , baieti ! izolati-va tot mai mult . Treceti la sapun cheia si mai apoi la lesie . Sa vedem pana unde este dispus poporul sa accepte batjocura . Urmeaza Eltin 2 .
  • +6 (8 voturi)    
    Embargo (Marţi, 25 august 2015, 16:26)

    Soljenitin [utilizator]

    Este necesar un embargo total, nimic sa nu se exporte in mujicstan si nimic sa nu se importe de acolo. Mujicii depind mai mult de Europa si SUA decat Europa si SUA de ei, asadar un embargo total ii va sugruma de neanderthalii estici si ii va aduce cu picioarele pe pamant.
    • +1 (3 voturi)    
      eu estimez ca o noua marca la export (Marţi, 25 august 2015, 17:15)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Soljenitin

      a mujiciei va avea success...Mititei Mujicus Cocoshatus...din Mujiti lihniti de foame - cu aroma de pufoaica sau cu aroma de nespalare (vezi lli se interzice accesul la detergent)
  • +4 (6 voturi)    
    Din fericire hartie igienica exista destula, (Marţi, 25 august 2015, 17:10)

    Locke Lamora [utilizator]

    la bubla ma refer. In felul asta ciucalaii pot fi redirectionati pt producerea lesiei. Ce noroc pe ei....
  • +4 (6 voturi)    
    RUSIA (Marţi, 25 august 2015, 17:18)

    camy [anonim]

    Recomand rusilor să nu se mai spele oricum sunt un popor împuțit sau dacă țin neapărat pot să refolosească apa din cadă cu condiția să importe săpunul Cheia din România
  • +4 (6 voturi)    
    Situația din rusia (Marţi, 25 august 2015, 21:57)

    dan63 [utilizator]

    se împute de la o zi la alta!
  • +2 (2 voturi)    
    mai jenant imi pare minciuna (Miercuri, 26 august 2015, 19:20)

    rov [utilizator]

    prin care isi justifica decizia politica (de fapt dictatoriala).
    Ba o goanga , ba o bacterie cretina, nu au nici imaginatie...
    Este la fel ca atunci cand le vom interzice accesul rusilor in occident, am folosi motivul : LE PUTE GURA !!