Criza economica obliga magazinele si filialele bancare din centrul Moscovei sa traga obloanele

de G.S.     HotNews.ro
Marţi, 25 august 2015, 8:27 Actualitate | Russia Report

Desi proprietarii de spatii comerciale sunt din ce in ce mai dispusi sa ofere termeni favorabili chiriasilor, strazile centrale din Moscova continua sa piarda magazine, fortate sa traga obloanele din cauza crizei economice, scrie The Moscow Times.

In prima jumatate a anului , rata de neocupare din capitala a urcat la cel mai mare nicel din 2009 si pana acum.

Cea mai mare parte a unitatilor inchise sunt filiale bancare si magazine de imbracaminte.

Rata de neocupare in unele zone din centrul Moscovei a crescut de 2,5 ori de la inceputul anului.

Inflatia cu doua cifre si scaderea puterii de cumparare ii forteaza pe rusi sa-si reduca cheltuielile, motiv pentru care sectorul de retail a scazut cu 8% in prima jumatate a anului.












3105 vizualizari
  • +4 (8 voturi)    
    Astept mazetele forumului (Marţi, 25 august 2015, 8:35)

    Locke Lamora [utilizator]

    Sa strige sus si tare cat de bine e in Rusia, cat de bine e sa fii cu ei....cu foamea-n gat.
    Daca Mujicia e asa mare putere de ce rabda de foame la o simpla oscilatie a pretului petrolului????
    • +1 (1 vot)    
      O veste buna... (Marţi, 25 august 2015, 11:52)

      fdaniel [utilizator] i-a raspuns lui Locke Lamora

      In sfarsit o veste buna pe ziua de azi.
      Nu-i rea nici aia ca a scazut pretul la materii prime si petrol.
      Rusii ar trebui sa aiba destula osanza adunata de URSS pe spatele nostru ca sa aiba de unde slabi.
      Pe de alta parte, cat timp nu se scumpeste vodka nu-i nici o problema.
  • +3 (5 voturi)    
    mda (Marţi, 25 august 2015, 8:40)

    mda [anonim]

    important este sa nu se inchida "magazinele" cu vodka

    in rest poate sa se inchida toate fara probleme

    paine, vodka si putin, de atat au nevoie rusii
  • -4 (10 voturi)    
    daca vedeti un domn pe aici (Marţi, 25 august 2015, 8:57)

    apotekeru [anonim]

    spuneti-i ca are medicamente ieftine la Farmacia Tei.
    • +4 (6 voturi)    
      De batz de tei poti sa ma iei? (Marţi, 25 august 2015, 9:23)

      Locke Lamora [utilizator] i-a raspuns lui apotekeru

      Apotecariule de pufoaica ce-mi esti.
      • -2 (2 voturi)    
        Esti rau (Marţi, 25 august 2015, 11:04)

        gogu [anonim] i-a raspuns lui Locke Lamora

        Farmacia Tei chiar are medicamente ieftine...
      • +2 (2 voturi)    
        la asta nu a ajuns votca de legume (Marţi, 25 august 2015, 11:38)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui Locke Lamora

        din importurile moldoveneshti..si pufoaica e..mai toxica decat mitilica..unde nu e cap..vai de rinichii lui...
    • -1 (3 voturi)    
      tocmai l-am vazut mai jos (Marţi, 25 august 2015, 12:35)

      popescu_dtru [utilizator] i-a raspuns lui apotekeru

      e cam indispus, zice ceva de carnagii, canibalism, octombrie roshu. Sugerez sa nu-l tulburam.
  • +5 (7 voturi)    
    ce conteaza ca ....... (Marţi, 25 august 2015, 9:11)

    novator [utilizator]

    ....magazinele si bancile din centru moskovei se inchid ?
    Smekerii de la Kremlin, oricum, isi fac cumparaturile din centrul parisului sa al londrei, iar banii lor sunt tot in bancile de "'afara"' asa ca, paguba in ciuperci.
  • +5 (7 voturi)    
    tratand-o ca pe o vaca de muls (Marţi, 25 august 2015, 9:18)

    rov [utilizator]

    si ca pe o jucarie proprie, mafia kgbista a lui fhurtin va distruge si dezmembra rusia.
    O teritoriu prea mare din suprafata planetei e blocat unei dezvoltari normale si civilizate a omului.
    Culmea e ca nici nu le ajunge, lacomul se uita in farfuriuta vecinului mai mult decat in castronul lui...
    Iar cand din aceasta tara oamenii fug, emigreza, in loc sa fie atrasi, cand saracesc pe zi ce trece in cea mai bogata tara din lume, e clar ca viitorul e "luminos".
    Pana la urma nu au primit rusii mostenire de la univers jumatate de terra sa-si bata joc de ea.
    • +2 (2 voturi)    
      Phutin incurajeaza canibalismul (Marţi, 25 august 2015, 11:36)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui rov

      urmeaza reality show uri gen Jocurile foamei..live..HD..via satelit..carnagiul din uresese este aproape..Octombrie Roshu..mujicii forumishti sunt trishti ca rubla de pe cardul lor..e moneda din Botwsana...
  • +3 (3 voturi)    
    E sigur o dezinformare (Marţi, 25 august 2015, 15:53)

    Bogdan_100 [utilizator]

    Americana. In tara fericirii vesnice si a luminatei conduceri de putina nu poate fi adevarat ca se inchid magazine, oamenii mor de foame si economia - bazata pe vanzarea neprelucrata a materiilor prime - se prabuseste. O dovada este ca tot mai multe tari si teritorii doresc fierbinte sa se alipeasca la mujicland. In afara de Crimeea si Ucraina Curilele nu mai pot nici ele sta in afara marii patrii a KGB-ului. In curand Mongolia si tarile Baltice vor cere si ele unirea si in final chiar SUA si UK vor deschide ochii si se vor alatura. Ce vis frumos si daca vodka ar fi din plin ar dura la infinit.